„ჩვენ (National Geographic-ში) აუდიტორიას ვამოგზაურებთ ეთნოსფეროში და კულტურული საოცრებების ისეთ მრავალფეროვნებას ვთავაზობთ, რომლითაც შეუძლებელია არ აღფრთოვანდე... იმედია, ადამიანები ეტაპობრივად, ნაბიჯ-ნაბიჯ მიიღებენ და გაითავისებენ ანთროპოლოგიის მთავარ აღმოჩენას: სამყარო იმსახურებს მრავალფეროვნებას და ერთად უნდა გამოვნახოთ გზა, რომ ვიცხოვროთ მართლაც მულტიკულტურულ, პლურალისტულ მსოფლიოში, სადაც ხალხების ერთობლივი სიბრძნე საერთო კეთილდღეობაში შეიტანს წვლილს“.
ნაწყვეტი National Geographic-ის მკვლევარის, უეიდ დევისის 2003 წლის „TED talk“-იდან: „ოცნებები გადაშენების პირას მყოფი კულტურებიდან“
როდესაც უეიდ დევისს ვუსმენდი (რომელსაც ხშირად უწოდებენ „მეცნიერის, სწავლულის, პოეტისა და სიცოცხლის მრავალფეროვნების გულმხურვალე დამცველის იშვიათ კომბინაციას“), ბიოსფერული რეზერვატების საკითხი გამახსენდა. გარკვეულწილად იმიტომ, რომ წლის დასაწყისში კახეთში ამ თემაზე ადგილობრივი მუნიციპალიტეტების წარმომადგენლებთან ტრენინგი ჩავატარე და ნაწილობრივ იმიტომაც, რომ, როგორც ეკონომისტი, ნათლად ვხედავ, რამდენად მნიშვნელოვანია ბიოსფერული რეზერვატებისათვის კულტურული (და, რა თქმა უნდა, ბიო!) მრავალფეროვნების შენარჩუნება. ასე რომ, ვუსმენდი უეიდ დევისის მგზნებარე საუბარს სხვადასხვა აბორიგენი, ამაზონის ჯუნგლებში მცხოვრები ჯგუფების ან პენანის (მომთაბარე ტომები სამხრეთ-აღმოსავლეთ აზიაში) ტომების ცხოვრების სტილზე და გონებაში ქართული სოფლის მეურნეობის ტრადიციებთან, გაქრობის პირას მყოფ ქართველურ ენებთან და იმ პრობლემებთან ვავლებდი პარალელს, რომლებიც მთიან საქართველოში გაგვაჩნია. ამ ბლოგით მსურს ყურადღება გავამახვილო ბიოსფერულ რეზერვატების წვლილზე მულტიკულუტურული და პლურალისტური მსოფლიოს განვითარებაში.
ბიოსფერული რეზერვატები „იუნესკოს“ ეგიდით შექმნილი ძალიან საინტერესო ადგილებია. მათი შექმნა ჯერ კიდევ 1970-იან წლებში დაიწყო და წარმოადგენდა „ადგილს, სადაც მეცნიერებას წვლილი შეაქვს სტაბილურობის შენარჩუნებაში“. „იუნესკო“ ბიოსფერულ რეზერვატს განმარტავს, როგორც „სპეციალურ, საცდელ ადგილს დისციპლინათაშორისი მიდგომებისათვის, რაც სოციალური და ეკოლოგიური სისტემების ცვლილებების, მათი კავშირების გაგებასა და მართვას, მათ შორის კონფლიქტების პრევენციასა და ბიომრავალფეროვნების მენეჯმენტს ემსახურება“.
სხვაგვარად რომ ვთქვათ, ბიოსფერული რეზერვატი არის ადგილი, სადაც ადამიანები ბუნებასთან ჰარმონიული ინტეგრაციის მეშვეობით მდგრადი განვითარების მიღწევას ცდილობენ. ეს შეიძლება მოხდეს მრავალმხრივი დიალოგის, ცოდნის გაზიარების, ცხოვრების ხარისხისა და ადამიანთა უნარების გაუმჯობესების მეშვეობით. ეს ის ადგილებია, სადაც ადამიანები ურთიერთშეთანხმებულად ცდილობენ მათი ინდივიდუალურობის, კულტურისა და ბუნების შენარჩუნებას; ეძებენ ახალ გზებს მდგრადი ზრდის უზრუნველსაყოფად.
ბიოსფერულ რეზერვატებს განსაკუთრებული დამახასიათებელი ნიშნები გააჩნია. ისინი მკაცრად დაცულ ტერიტორიებთან ახლოს იქმნება, რომელთაც წვლილი შეაქვთ ლანდშაფტის, ეკოსისტემების, სახეობების და გენეტიკური მრავალფეროვნების შენარჩუნებაში. ბიოსფერულ რეზერვატებს სამი ზონა გააჩნია: ა) ძირითადი ნაწილი; ხშირად ეროვნული პარკი/ნაკრძალი, სადაც ადამიანის ჩარევა აკრძალულია; ბ) ბუფერული ზონა, რომელიც ძირითადი ნაწილის გარშემო მდებარეობს და ხშირად სახეცვლილია ან ადამიანის ჩარევის შედეგად ზეგავლენას განიცდის, მაგრამ ლანდშაფტის შესაბამისი ცხოველებისა და მცენარეების სახეობებისთვის გავრცელების არეს წარმოადგენს; გ) შუალედური ზონა, სადაც მოქმედების ყველაზე დიდი არეალი არსებობს ადამიანის ეკონომიკური, სოციალურ-კულტურული და ეკოლოგიურად მდგრადი განვითარებისათვის (ბიოსფერული რეზერვატების მთავარი მახასიათებლებისა და ფუნქციების შესახებ ინფორმაცია შეგიძლიათ იხილოთ „იუნესკოს“ ვებ-გვერდზე).
უფრო კონკრეტულად, ადამიანები ბიოსფერულ რეზერვატებში შემდეგი აქტივობებით არიან დაკავებულნი: ინარჩუნებენ და უფრთხილდებიან გარემოს, ერთვებიან გარემოს დაცვის კუთხით მდგრად ბიზნესებში, ამაღლებენ ადგილობრივი თემის ცნობიერებას გარემოსდაცვითი საკითხების მიმართულებით, ატარებენ კვლევებს და ანახებენ მსოფლიოს, თუ როგორ შეუძლიათ საზოგადოებებს ჰარმონიულად განვითარება საკუთარ გარემოსთან ერთად და ამავდროულად, სარგებელის მიღებაც.
ამჟამად მსოფლიოს 122 ქვეყანაში სულ 686 ბიოსფერული რეზერვატი არსებობს (მათგან 20 ტრანსსასაზღვრო მიდამოებში) და მათი წარმატების დონე საკმაოდ განსხვავებულია. საქართველოსთვის აქტუალური მრავალი ისეთი საინტერესო მაგალითი არსებობს, როგორიცაა რონის (Rhön) ბიოსფერული რეზერვატი, რომელიც 1991 წელს შეიქმნა, ბიო-ხარისხის პროდუქტების პოპულარიზაცია მოახდინა და მისი მეშვეობით ადგილობრივი პროდუქცია შემოსავლიან წარმოებად იქცა. მაგალითად, მაცხოვრებლებმა შეინარჩუნეს რონის ცხვრის ის სახეობა, რომელიც 1970-იან წლებში გადაშენების პირას იყო და ამჟამად „ბიო-ხარისხის“ პროდუქტის სახელითაა ცნობილი (ამავდროულად, ის გახდა ადგილობრივი ბიოსფერული რეზერვატის ემბლემაც). აღნიშნული რეზერვატი სპეციალიზებულია უმაღლესი ხარისხის ვაშლის წვენების, სიდრის, ვაშლის შუშხუნა ღვინისა და ადგილობრივი ვაშლისგან დამზადებული უდის – „რონის თვალის“ წარმოებაზე. „რონმა“ ასევე მოახერხა ევროპული მდინარის კიბოს ეპიდემიური ჭირისგან დაცვა სახეობათა დაცვის პროექტის ფარგლებში. კერძო სექტორთან მჭიდრო თანამშრომლობით ბიოსფერული რეზერვატის მართვამ შექმნა უმაღლესი ხარისხის გასტრონომია – „Rhön Umbrella Brand“, რომელიც საყოველთაოდ ცნობადი ბრენდია და არა მხოლოდ ექსპორტირებად გასტრონომიულ პროდუქტებს მოიცავს, არამედ ადგილობრივ ბარებსა და რესტორნებშიც გამოიყენება. რაც ყველაზე მნიშვნელოვანია, ადგილობრივი მოსახლეობა სიხარულით ხვდება ბიოსფერულ რეზერვატში ცხოვრების იდეას; უმეტესწილად რეგიონის პროდუქტების წარმატებული მარკეტინგისა და ადგილობრივი ფერმების შენარჩუნების წყალობით.
შვეიცარიაში არსებული ენტლებუხის (Entlebuch) ბიოსფერული რეზერვატი კიდევ ერთი არაჩვეულებრივი მაგალითია. ეს ბიოსფერული რეზერვატი არამხოლოდ ეროვნული დაცვის ქვეშ მყოფი ჭაობებისა და ფლორისა და ფაუნის მრავალფეროვანი სახეობებისათვის წარმოადგენს სახლს, არამედ ისტორიულ-კულტურული მემკვიდრეობითაც არის მდიდარი. ბუნების დაცვის სხვადასხვა პროექტებთან ერთად, ენტლებუხი სტუმრებსა და ადგილობრივ მაცხოვრებლებს საგანმანათლებლო შესაძლებლობებსაც სთავაზობს. მაგალითად, ბავშვებსა და ახალგაზრდებს აქვთ შესაძლებლობა, მთელი კვირა გაატარონ ბიოსფეროს სკოლაში პროექტზე სამუშაოდ, სადაც ფერმერობის შესახებ გაკვეთილებს ესწრებიან და ექსკურსიებში იღებენ მონაწილეობას. გარდა ამისა, რეგიონის ბიოსფეროს თემატიკა სკოლის პროგრამაშია შესული და ბავშვები ადგილობრივი გარემოს დაცვის საკითხებს ადრეული ასაკიდანვე ეცნობიან. ენტლებუხის, ისევე როგორც რონის ბიოსფერომ, საკუთარი პროდუქტების ბრენდირება დაიწყო და ეს სტრატეგია ამ რეგიონისთვისაც სარგებლიანი აღმოჩნდა. 2017 წლის კვლევამ აჩვენა, რომ პროდუქტების ბრენდირება ბიოსფეროს ეკონომიკის მენეჯმენტისათვის მნიშვნელოვანი მულტიპლიკატორის როლს ასრულებს. კვლევის თანახმად, ბრენდირების შედეგად მიღებული მთლიანი სარგებელი ორჯერ აღემატება ბიოსფერული რეზერვატის მთლიან ბიუჯეტს.
ამგვარად, გარდა ბიომრავალფეროვნების შენარჩუნებისა, დაცული ტერიტორიები უფრო და უფრო ცნობილი ხდება მათ სიახლოვეს ან ამ ტერიტორიებზე მაცხოვრებელი მოსახლეობისათვის მოტანილი ეკომომიკური სარგებლიდან გამომდინარე. გარდა იმისა, რომ ეროვნული პარკები მნიშვნელოვან ტურისტულ ფუნქციას ასრულებს, ბიოსფეროებზე დადებითად მოქმედებს საკვების ალტერნატიული ქსელების ჩამოყალიბებაც (ისე, როგორც რონისა და ენტლებუხის შემთხვევებში). ბიოსფერულ რეზერვატებს შეუძლია (რონისა და ენტლებუხის მაგალითზე დაყრდნობით) საკვების ინდუსტრიული წარმოების, დისტრიბუციისა და მოხმარების ალტერნატივის შეთავაზება ადგილობრივი პროდუქტების ისეთი ბრენდის შექმნით, რომელიც ადგილობრივი წარმომავლობის გარანტიას იძლევა და წარმოების მდგრადობასაც უზრუნველყოფს; შესაბამისად, იქმნება უფრო უშუალო კავშირი და ნდობის მაღალი დონე მწარმოებელსა და მომხმარებელს შორის. ეს ქსელები მნიშვნელოვან და ინოვაციურ მიდგომად მიიჩნევა ადგილობრივი, სოფლის რეგიონებში დამატებითი ღირებულების ჯაჭვის მზარდი პოპულარიზაციისათვის.
რა თქმა უნდა, „იუნესკოს“ ყველა ბიოსფერული რეზერვატი ზემოთ მოყვანილი მაგალითების მსგავსად წარმატებული არ გახლავთ და ამის მრავალი მიზეზი არსებობს. მაგალითად, ზოგიერთი მათგანი ხელოვნურადაა შექმნილი და რეზერვატის მთავარ ფუნქციებს ვერ ასრულებს. 2006 წელს ჩატარებული ვრცელი კვლევა 211 ბიოსფერულ რეზერვატს მოიცავს და ბიოსფერული რეზერვატის წარმატებისათვის აუცილებელ ფაქტორებს გამოჰყოფს: ადგილობრივი მოსახლეობის განათლება გარემოს დაცვის საკითხებთან მიმართებაში, ადგილობრივ მმართველობასთან და დაინტერესებულ მხარეებთან თანამშრომლობა, გარემოს დაცვის საკითხების გრძელვადიანი კვლევა და მონიტორინგი და ბუნების კონსერვაციის თანამედროვე პროგრამებისა და კანონების შემუშავება და ამოქმედება. ყველაზე მნიშვნელოვანი კი ის გახლავთ, რომ ბიოსფერულმა რეზერვატმა უნდა შექმნას ისეთი გარემო, სადაც ადგილობრივ მოსახლეობას ფინანსური სარგებლის მიღება შეეძლება. მაცხოვრებლებისათვის ბიოსფერულ რეზერვატში სტაბილური ეკონომიკური შემოსავლის შეთავაზება საუკეთესო გზაა იმის უზრუნველსაყოფად, რომ ყველა ის გარემოს დაცვითი შეზღუდვა იქნება დაცული, რომლებიც ბუნების კონსერვაციის ღონისძიებებითაა განპირობებული. ადგილობრივ მოსახლეობას უნდა შეეძლოს გამოიმუშაოს საარსებო თანხა და მჭიდრო სიახლოვე აკავშირებდეს რეგიონთან. შესაბამისი ეკონომიკური სტიმულის გარეშე ბიოსფერული რეზერვატი წარმატებული ვერ იქნება.
ამჟამად საქართველოს მთავრობა განიხილავს კახეთის, თუშეთისა და დედოფლისწყაროს რეგიონებში ბიოსფერული რეზერვატის შექმნის პოტენციალსა და მიზანშეწონილობას. რამდენიმე ხელსაყრელი ფაქტორიდან გამომდინარე, ბიოსფერული რეზერვატების შესაქმნელად სწორედ ეს რეგიონები შეირჩა. კერძოდ, ეს დადებითი ფაქტორებია: დაცული ტერიტორიების არსებობა, ეთნიკური და ენობრივი მრავალფეროვნება (მათ შორის ბაცბური ენა, რომელიც „იუნესკოს“ საფრთხის ქვეშ მყოფი ენების სიაშია შესული), ტრადიციული კულტურული მემკვიდრეობა, ეკო-ტურიზმის მაღალი პოტენციალი, სოფლის მეურნეობაში ინოვაციური პროექტების არსებობა და ტრანსსასაზღვრო თანამშრომლობის შესაძლებლობა. სპეციალისტებს მიაჩნიათ, რომ თუშეთისა და დედოფლისწყაროს ბიოსფერული რეზერვატის მთავარი ფოკუსი შეიძლება იყოს სეზონური ძოვების ტრადიცია თუშეთიდან დაბლობის, შირაქ-სამოხის ხეობის საძოვრებისკენ. მომთაბარე მეცხოველეობის სისტემა ერთ-ერთ გზად მიიჩნევა როგორც ბიომრავალფეროვნების შენარჩუნებისათვის, ისე კლიმატის ცვლილებებთან გამკლავების სტრატეგიისათვის, რომელიც მსოფლიო მასშტაბით პოპულარიზაციის სიმწირეს განიცდის და კლებადი ტენდენციით ხასიათდება.
მიმაჩნია, რომ სწორად შექმნილ ბიოსფერულ რეზერვატს თუშეთისა და დედოფლისწყაროს რეგიონებისათვის ძალიან მნიშვნელოვანი როლის შესრულება შეუძლია. იმედისმომცემია ისიც, რომ ახმეტის ადგილობრივი მმართველობა (რომელიც თუშეთსაც მოიცავს) და დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტი ბიოსფერული რეზერვატების შექმნისა და მხარდაჭერის კუთხით მზაობას გამოთქვამს. იმედი ვიქონიოთ, რომ ასეთი რეზერვატი თუშეთის ცხვრების ჯიშისათვისაც ისეთივე წარმატებული იქნება, როგორც ეს რონის ცხვრების შემთხვევაში მოხდა. მას ნამდვილად აქვს პოტენციალი, აჩვენოს სხვა რეგიონებს, როგორ შეუძლიათ მაცხოვრებლებს ისარგებლონ სწორი და მდგრადი რეგიონული განვითარების პერსპექტივებით, შეინარჩუნონ საკუთარი ეკოსისტემა, კულტურული მემკვიდრეობა და ამ პროცესებიდან დიდი სარგებელიც მიიღონ.

"And what we're (at National Geographic) doing is a series of journeys to the ethnosphere where we're going to take our audience to places of such cultural wonder that they cannot help but come away dazzled by what they have seen, and hopefully, therefore, embrace gradually, one by one, the central revelation of anthropology: that this world deserves to exist in a diverse way, that we can find a way to live in a truly multicultural, pluralistic world where all of the wisdom of all peoples can contribute to our collective well-being." – Extract from the National Geographic Explorer Wade Davis
TED 2003 talk “Dreams from endangered cultures”
While listening to Wade Davis, who has been often described as “a rare combination of scientist, scholar, poet and passionate defender of all of life’s diversity,” the subject of biosphere reserves came to my mind. This was partly because earlier this year I conducted a series of trainings on this issue with local municipality representatives in the Kakheti region, and partly because, as an economist, I see how valuable biosphere reserves can be to preserve cultural (and of course bio!) diversity. Thus, while listening to Wade Davis’ passionate talk about different indigenous groups like those living in the Amazon or the Penan (nomadic people from Southeast Asia) and their lifestyles, in my mind I drew a parallel with the traditional Georgian ways of agriculture, endangered Kartvelian languages, and the problems of our remote mountainous areas. With this blog, I want to highlight how the creation of biosphere reserves can contribute to the development of a multicultural and pluralistic world.
Biosphere reserves are very interesting sites created under UNESCO’s aegis. Their creation started back in the 1970s, and they serve as “Science for Sustainability support sites.” UNESCO defines them as “a special place for testing interdisciplinary approaches to understanding and managing changes and interactions between social and ecological systems, including conflict prevention and management of biodiversity.”
In short, a biosphere is an area where people try to harmoniously integrate with nature in order to achieve sustainable development. This is done through multilateral dialogues, knowledge sharing, improving the quality of life, and increasing people’s ability to handle climate change. These are areas in which people try cooperating to preserve their uniqueness, culture, and nature, and to find new ways to ensure sustainable growth.
Biosphere reserves have very distinct features. They are created around a strictly protected area that contributes to the conservation of landscapes, ecosystems, species, and genetic variation. Biosphere reserves have three zones: a) the core area, often a national park, where human intervention is prohibited; b) the buffer zone, which surrounds the core and is usually altered or influenced by human use, but provides habitats for animal and plant species characteristic of the landscape; and c) the transition zone, where the greatest activity is allowed, fostering economic and human development that is socio-culturally and ecologically sustainable (you can find the main characteristics and functions of biosphere reserves on the UNESCO website). So what people are actually doing in a biosphere reserve is the following: they are preserving the nature around them, engaging in environmentally sustainable businesses, increasing the awareness of the local community about environmental issues, doing research, and showing other parts of the world how societies can develop in harmony with their surroundings and how to profit from such a development.
Currently, there are 686 biosphere reserves in 122 countries, including 20 transboundary sites, with highly varying degrees of success. There are many interesting examples relevant for Georgia, like the Rhön biosphere reserve in Germany. The Rhön biosphere reserve is a perfect showcase of how a society can convert a traditionally managed cultural landscape into an asset for tourism and agro-biodiversity, shape the identity of a rural region, and create a widely known and appreciated local brand. The Rhön biosphere reserve, which was created in 1991, has managed to promote bio-quality products and make traditional local production profitable. Several interesting projects have been implemented in Rhön. For example, the Rhön sheep, which was almost extinct in the 1970s, has been preserved and marketed as a “bio-quality” product (it was chosen as a local mascot for the biosphere reserve). The reserve specializes in the production of top-quality apple juices, cider, sparkling apple wine, and apple beer from the local apple – Rhön’s eye. Rhön has also managed to protect European crayfish from crayfish plague as part of a species protection scheme project. The biosphere reserve management, in close cooperation with the private sector, created top-quality gastronomy with the Rhön Umbrella Brand, which is widely known and recognizable, and includes not only exported gastronomy products but is also used in local restaurants and bars. Most importantly, the local population has embraced the idea of living in a biosphere reserve, mainly thanks to the successful marketing of regional products and the resultant safeguarding of local farms.
Biosphere Entlebuch in Switzerland is another extraordinary case. This biosphere reserve is home not only to nationally protected moors and significant varieties of flora and fauna, but also enjoys a very rich historical and cultural heritage. Together with the implementation of several nature protection projects, Entlebuch provides educational opportunities for guests and local inhabitants. For example, children and young people can spend a week working on a project at the Biosphere School where they attend lessons about farming and enjoy trips around the region. In addition, the regional biosphere topic is integrated into the local school curricula and kids are exposed to local environmental issues from childhood. Biosphere Entlebuch has started to label regional products – like Rhön - and this strategy has been profitable for the region. A 2017 study showed that product labeling can act as an important economic multiplier of biosphere reserve management activities. According to the study, the gross value added generated through labeling is twice the budget of the biosphere reserve itself.
Therefore, besides preserving biodiversity, protected areas are increasingly recognized for generating economic benefits to the people in or near them. Apart from the benefits of tourism in national parks, biospheres are benefiting significantly from the development of alternative food networks (as in Rhön and Entlebuch). What biosphere reserves can do – as the Rhön and Entlebuch cases show – is to offer alternatives to industrial food production, distribution, and consumption, by certifying local products with a label that guarantees their regional origin and/or sustainability of production, creating a more direct link and greater trust between producer and consumer. These networks are considered to be important and innovative approaches to promoting sustainable local added-value chains in rural regions.
Of course, not all UNESCO biosphere reserves are as successful as those discussed above. There are a variety of reasons for this. Some, for example, are created artificially and are not able to serve their main functions. A 2006 comprehensive study of 211 biosphere reserves showed that the most important factors for biosphere reserve success are: environmental education of the local population, cooperation of local authorities and local stakeholders, long-term research and monitoring of environmental conditions, and design and implementation of modern nature conservation programmes and laws. Most importantly, biosphere reserves should create an environment that is financially beneficial for the local population. Enabling the stable economic existence of residents in the environment of biosphere reserves is the best way of gaining acceptance of all the use-restrictions induced by nature conservation measures. Locals must be able to earn a living and should have a deep affinity with the region. Without proper economic incentives, biosphere reserves will not be successful.
Currently, the Government of Georgia is exploring the potential and feasibility of a biosphere reserve in the Kakheti region, in the Tusheti and Dedoplistkaro areas. These areas were chosen as most suitable for a biosphere reserve, because of several favorable factors. In particular, the existence of protected territories, ethnic and language diversity (including the Bats language, which is included in the UNESCO endangered languages list), traditional cultural heritage, good potential for eco-tourism, the existence of innovative projects in agriculture, and potential for transboundary cooperation are all positive factors. Specialists think that one of the focuses of a Tusheti and Dedoplistkaro biosphere reserve could be transhumance livestock – the tradition of moving sheep from Tusheti to the lowland, winter pastures of the Shirak-Samokhi valley. This mobile pastoralist system is considered to be one of the ways to preserve biodiversity and an effective climate change coping strategy, which lacks promotion worldwide and is characterized by a decreasing trend.
I believe a properly implemented biosphere reserve could play a very important role for the Tusheti and Dedoplistkaro areas, and beyond. It is promising that local authorities of Akhmeta (which includes the Tusheti area) and the Dedoplitskaro municipality have expressed willingness to support and establish a biosphere reserve. Let’s hope that such a reserve will pave a similar path for the Tushetian sheep breed as it did for Rhön sheep and become as successful as in Rhön. It clearly has the potential to show other regions how communities can take advantage of proper and sustainable regional development practices, preserve their ecosystems and cultural heritages, and gain huge benefits from the process itself.