ამ სტატიით ვაგრძელებ თემას, რომელიც ჩემმა კოლეგამ, საბა დევდარიანმა 2015 წლის ივნისში გახსნა ISET Economist-ის ბლოგ-პოსტით „მარიხუანის დეკრიმინალიზაცია?“ სადაც ის მარიხუანის სახელმწიფო რეგულაციებსა და მისი მოხმარების სამედიცინო შედეგებთან მიმართებაში ფილოსოფიურ ასპექტებზე საუბრობს.
ბლოგ-პოსტის გამოქვეყნებიდან სამი წლის შემდეგ, კანაფის რეგულაცია საქართველოს სოციალურ-პოლიტიკურ ცხოვრებაში ყველაზე ცხარე დისკუსიის საგნად იქცა. 2018 წლის 30 ივლისს, საკონსტიტუციო სასამართლომ მარიხუანის პირადი მოხმარების დე-იურე ლეგალიზაციის გადაწყვეტილება მიიღო და განაცხადა, რომ „მარიხუანის მოხმარებისათვის ადმინისტრაციული პასუხისმგებლობა არაკონსტიტუციურია, თუ ამით საფრთხე არ ექმნება მესამე პირს“. ამ სიახლეს რადიკალურად განსხვავებული რეაქციები მოჰყვა ქართველ საზოგადოებაში. ნაწილმა „თავისუფლებისთვის ბრძოლაში“ გამარჯვება იზეიმა, ზოგმა კი ეს ქართველი ერის, ტრადიციებისა და კულტურის აღსასრულად აღიქვა. არსებულ კანონმდებლობაში მარიხუანის მოყვანის, წარმოებისა და გაყიდვის შესახებ ცვლილებების გარეშე აღნიშნულმა გადაწყვეტილებამ საკანონმდებლო ვაკუუმი წარმოშვა. თვენახევარში მთავრობამ შეიმუშავა 131-გვერდიანი კანონ-პროექტი, რომელიც კრძალავს კანაფის საზოგადოებრივი თავშეყრის ისეთ ადგილებში მოხმარებას, როგორებიცაა პარკები, ბარები, რესტორნები, საკონცერტო დარბაზები, სტადიონები და ა.შ. ასევე, იკრძალება მარიხუანის მოხმარება 21 წლამდე პირებისათვის, სამსახურში და მანქანის ტარება მისი ზემოქმედების ქვეშ. დე ფაქტო – კანაფის მოხმარება მხოლოდ სახლში იქნება ლეგალური. თუმცა კანონის მეორე ნაწილი ყველაზე საინტერესოა, რადგან ის დაშვებულად მიიჩნევს კანაფის წარმოებასა და ექსპორტს სამედიცინო ან კოსმეტიკური მიზნებით. პოლიტიკური პარტია „ქართული ოცნების“ ლიდერმა, ბიძინა ივანიშვილმა ეს წამოწყება დადებითად შეაფასა, ხოლო ფინანსთა მინისტრის, ივანე მაჭავარიანის განცხადებით, 2-3 წელიწადში კანაფის ექსპორტი 1 მილიარდ ლარს მიაღწევს, თუმცა პარლამენტმა ქართული მართლმადიდებელი ეკლესიის პროტესტის გამო ახალი ინიციატივის განხილვა შეაჩერა.
კითხვა ისევ კითხვად რჩება: რამდენად მომგებიანი იქნებოდა საქართველოსთვის სამედიცინო მარიხუანის ექსპორტი? გადაიქცევა ის ოქროს საბადოდ, რომლის მეშვეობითაც სახელმწიფო ექსპორტის ვარდნის დროს უცხოური ვალუტის "ხაზინის" შევსებას შეძლებდა? ამ სტატიაში უხეში გათვლებით წარმოგიდგენთ საქართველოდან ფარმაცევტული მიზნებით კანაფის ექსპორტის პოტენციალს.
კანაფის ლეგალური მოხმარება 2000 წლის შემდეგ მნიშვნელოვნად გაიზარდა. მანამდე ის მხოლოდ სამეცნიერო კვლევით საქმიანობაში გამოიყენებოდა და ისიც მხოლოდ აშშ-ში. დროთა განმავლობაში, უფრო და უფრო მეტმა ქვეყანამ დაიწყო კანაფისა და მისი ექსტრაქტების გამოყენება სამედიცინო მიზნებისათვის. „გაეროს“ მონაცემებზე დაყრდნობით, სხხვადასხვა სახეობის კანაფის მთლიანი ლიცენზირებული წარმოება 2000 წელს 1.4 ტონას შეადგენდა, ხოლო 2016 წელს იმავე მაჩვენებელმა გამაოგნებელ ნიშნულს, 209.9 ტონას მიაღწია. ყველაზე მსხვილი მწარმოებელი დიდი ბრიტანეთია (95 ტონა), რომელზეც მსოფლიო წარმოების 44.9% მოდის, მეორე ადგილზე კანადაა 38.4%-ით. დანარჩენ ქვეყნებზე კი წილები ასე ნაწილდება: პორტუგალია – 10%, ისრაელი – 4.4%, ნიდერლანდები – 0.7% და ჩილე – 0.7%.
ეს ქვეყნები საქართველოს მთავარ კონკურენტებს წარმოადგენენ სამედიცინო კანაფის მსოფლიო ბაზარზე ავსტრალიასთან, კოლუმბიასთან, ლესოტოსთან, ზიმბაბვესა (ქვეყნები, რომლებმაც კანაფის მოყვანის/ექსპორტის ლეგალიზაციის გადაწყვეტილება წლის დასაწყისში მიიღეს) და ლიბანთან (რომელიც წარმოების დაწყებას 2018 წლის ბოლოს გეგმავს) ერთად. იმ პირობებში, რომ ამ შესაძლებლობით სარგებლობა მრავალმა ქვეყანამ გადაწყვიტა, საქართველომ, შესაძლოა, უკვე დააგვიანა ამ მიმზიდველი ბაზრისთვის გაცხარებულ კონკურენციაში ჩართვა. სხვა შეფასებებს თუ დავეყრდნობით, სამედიცინო კანაფზე მზარდი მსოფლიო მოთხოვნის მიუხედავად, 2021 წლისთვის მხოლოდ კანადის მიერ წარმოებული კანაფის რაოდენობა საკმარისი იქნება მსოფლიო მოთხოვნის დასაკმაყოფილებლად.
„გვინდა, კანაფის ყველაზე მასშტაბური მწარმოებლები გავხდეთ მსოფლიოში“, – გრეგ ჰანტი, ავსტრალიის ჯანდაცვის მინისტრი.
„ისრაელს შეუძლია გახდეს სამედიცინო კანაფის ექსპორტიორი და ყოველწლიურად მიიღოს 4.4 მილიარდი შეკელის (1.1 მილიარდი აშშ დოლარი) ოდენობის შემოსავალი “, – აილეტ შაკედი, ისრაელის იუსტიციის მინისტრი.
ამჟამად, კანაფის გარკვეული დოზით სამედიცინო მიზნებისთვის გამოყენება ან კანაფისგან დამზადებული მედიკამენტების წარმოება ლეგალიზებილია მხოლოდ 31 ქვეყანასა და აშშ-ის რამდენიმე შტატში. თუ იმას გავითვალისწინებთ, რომ მარიხუანის მოყვანა მათ უმრავლესობაში ოფიციალურად აკრძალულია, ეს ქვეყნები საქართველოსთვის ექსპორტის პოტენციურ ბაზარს წარმოადგენს. თუმცა აღსანიშნავია, რომ ზოგიერთ შემთხვევაში, მაგალითად, იამაიკაში, ჩილეში, პერუსა და მექსიკაში ლეგალური ბაზარი საკმაოდ შევიწროვებულია არალეგალური ბაზრის თავბრუდამხვევი მასშტაბებით.
ცხრილი 1. ქვეყნები, სადაც კანაფის სამედიცინო დანიშნულებით გამოყენება ლეგალიზებულია
| არგენტინა | ხორვატია | გერმანია | ლესოტო | ჰოლანდია | სან მარინო | დიდი ბრიტანეთი |
| ავსტრალია | კვიპროსი | საბერძნეთი | ლუქსემბურგი | ნორვეგია | შვეიცარია | |
| კანადა | ჩეხეთის რესპუბლიკა | ისრაელი | მაკედონია | პერუ | თურქეთი | |
| ჩილე | დანია | იტალია | მალტა | პოლონეთი | ურუგვაი | |
| კოლუმბია | ფინეთი | იამაიჯა | მექსიკა | რუმინეთი | ზიმბაბვე |
გლობალურ ბაზარზე სამედიცინო მარიხუანის პესიმისტური პერსპექტივების მიუხედავად, არ მინდა, მთავრობას ახალ ინიციატივასთან დაკავშირებული იმედები გავუქარწყლო. მარიხუანა ისეთივე ნედლ მადნად არ უნდა მივიჩნიოთ, როგორც სპილენძი ან მანგანუმი; კანაფის მრავალი სახეობა და მისგან დამზადებული პროდუქტების ფართო არჩევანი არსებობს, რომელთაც საქართველოს შემთხვევაში ბაზრებზე საკუთარი ნიშის პოვნა და ბევრად უფრო მაღალი მარჟით გაყიდვა შეიძლება, ვიდრე ერთი გრამი ნედლი ბალახისა. სიტუაცია ღვინის წარმოების/ექსპორტის მსგავსია; მიუხედავად იმისა, რომ ქართული ღვინო არგენტინულ, ჩილეურ ან ავსტრალიურ ღვინოებს ფასითა და წარმოების მასშტაბებით კონკურენციას ვერ უწევს, ეს სექტორი მაინც მომგებიანია და ღვინო საქართველოსთვის ერთ-ერთ მთავარ საექსპორტო პროდუქტად რჩება (თუმცა, სად გაგონილა ღვინის და მარიხუანას ერთმანეთთან შედარება!).
კანაფის შემთხვევაში ლეგალური ბიზნესის დაწყებასთან დაკავშირებული ხარჯები, რა თქმა უნდა, ქვეყნების მიხედვით განსხვავდება და დამოკიდებულია რეგულაციებზე, გადასახადებზე, მიწისა და ელექტროენერგიის ფასებზე, ინფრასტრუქტურის მოწყობის ხარჯებსა და სხვა ფაქტორებზე. მეორე ცხრილში მოცემულია სამედიცინო კანაფის მოყვანის ფასები ავსტრალიაში სხვადასხვა შემთხვევის გათვალისწინებით.
ცხრილი 2. კულტივაციის წლიური ხარჯები, მლნ. აშშ დოლარი1
| ხარჯის კატეგორია |
ფართობი (13.2 ჰა) |
სათბური (1.5 ჰა) |
ოთახის პირობებში (0.9 ჰა) |
| კაპიტალი, მიწა და ინფრასტრუქტურა | 0.02 | 0.32 | 1.33 |
| უსაფრთხოება და ინფრასტრუქტურა | 0.43 | 0.3 | 0.27 |
| შრომა | 7.67 | 7.79 | 7.79 |
| მასალები | 0.67 | 7.6 | 10.74 |
| შესაბამისობაში მოყვანის ხარჯები | 0.07 | 0.07 | 0.07 |
| პირდაპირი ხარჯები | 1 | 1 | 1 |
| ჯამი | 9.86 | 17.08 | 21.2 |
წყარო: Deloitte Access Economics
არსებული კანონ-პროექტის მიხედვით, საქართველოში „ბედის მაძიებლებს“ ამ მცენარის დახურულ სივრცეში მოყვანა მოეთხოვებათ, რაც იმას ნიშნავს, რომ წლიურად, 0.9 ჰექტარზე მისი მოყვანა დაახლოებით 21.2 მილიონი აშშ დოლარი დაუჯდებათ (ან ნაკლები: მატერიალური ხარჯები მოიცავს თესლის, ელექტროენერგიის, დაზღვევის, პესტიციდების, სასუქისა და ნუტრიენტების ხარჯებს. ვუშვებთ, რომ ამ კომპონენტებისა და შრომის ხარჯები საქართველოში გაცილებით უფრო დაბალია, ვიდრე ავსტრალიაში).
გამხმარი ყვავილების საშუალო მოსავალი ერთ კვადრატულ მეტრზე 4-ჯერ 300 გრამს უდრის წელიწადში. ეს კი იმას ნიშნავს, რომ დახურული მეურნეობის 0.9 ჰექტარი წელიწადში დაახლოებით 11 ტონა გამხმარ კანაფს გვაძლევს, რაც მთლიანი შემოსავლის სახით 33 მილიონი აშშ დოლარია, საიდანაც მინიმუმ 11.8 მილიონი წმინდა მოგებას წარმოადგენს. თუ იმას გავითვალისწინებთ, რომ მზარდი მიწოდების გამო გამხმარი მარიხუანის ფასი ყოველწლიურად მცირდება, შესაძლოა, ბიზნესი მალე წამგებიანიც კი გახდეს, თუ კანონიერი მწარმოებლები კანაფზე დაფუძნებული მედიკამენტებისა და სხვა პროდუქტების წარმოებაზე არ გადავლენ. ადვილი გამოსათვლელია, რომ საქართველოს დაახლოებით 12-13 ჰექტარი დახურული კულტივირებული ნიადაგი დასჭირდება ივანე მაჭავარიანის სასურველი ნიშნულის, 1 მილიარდი ლარის ექსპორტის მისაღწევად.
P.S. როდესაც გადაწყვეტილებას ვიღებ ისეთ საკითხთან დაკავშირებით, რომელიც შეიძლება ჩემი ჯანმრთელობისთვის საზიანო აღმოჩნდეს, ყოველთვის მახსენდება მამაჩემის სიტყვები, რომელსაც ბავშვობაში მიმეორებდა: „მამი, ცხოვრებაში ყველაფერი უნდა გამოსცადო, მაგრამ ცუდს არ უნდა მიეჩვიო“. არც ქვეყანას არ აწყენდა იგივე რჩევა.
1 წლიური ხარჯები აერთიანებს საოპერაციო ხარჯებსა და საწყისი კაპიტალისა და ინფრასტრუქტურის ხარჯების ნაწილს (თუ ტექნიკის სიცოცხლის ხანგრძლივობა 10 წელია, მაშინ ხარჯების 10% ერიცხება თითოეულ წელს.

This article continues the theme of ISET Economist blog “Decriminalize Marijuana?” written by my colleague Saba Devdariani in June 2015, where he described the philosophical aspects related to marijuana state regulations and medical consequences of its consumption.
Three years after the blog was published, the regulation of cannabis became the hottest topic of discussion in the social-political life of Georgia. On July 30th, 2018, the Constitutional Court de jure legalized personal consumption of marijuana by declaring that “the administrative responsibility for marijuana use, if it does not create any threat to third parties, is unconstitutional”. The Georgian society reacted to the news in radically different ways. Some celebrated winning “the fight for freedom”, while some saw it as the end of the whole Georgian nation, traditions, and culture. Without any changes in the existing legislation on cultivation, production, and sales of marijuana, the decision created a legal vacuum. In one and a half months the Government created a 131 pages draft law, restricting the consumption of cannabis in public spaces, such as parks, bars, restaurants, concert halls, stadiums, and more, as well as consuming marijuana at work, driving under its effect and for people under age 21. De facto it would be legal to consume cannabis only at home. The second part of the law, however, was the most interesting, as it permitted the production and export of cannabis for medical and cosmetic purposes. While the leader of the GD party, Bidzina Ivanishvili, expressed a positive attitude towards the proposal and the minister of finance Ivane Machavariani stated that in 2-3 years the export of cannabis will amount to 1 billion GEL, the initiative was withdrawn from the Parliament after the protests from the Georgian Orthodox Church.
Yet, the question remains – just how lucrative the medical marijuana export could be for Georgia? Will it become the gold vein that would help fill the state coffers with foreign currency during times of export slump? In this article, I focus on a simple back-of-the-envelope calculation for Georgia’s export potential in cannabis for pharmaceutical purposes.
The legal use of cannabis has increased substantially since 2000. Before, legal use was restricted to scientific research and was reported only by the United States. However, more and more countries started to use cannabis and its extracts for medical purposes. According to the UN data, total licit production of species constituted only 1.4 tons in 2000; by 2016 it skyrocketed to 209.9 tons. The UK had the biggest share in production - 44.9% of total world production (95 tons), Canada followed with a 38.4% share. Portugal (10%), Israel (4.4%), Netherlands (0.7%), and Chile (0.7%) were other major players in the cannabis market.
These countries are the main competitors of Georgia in the global market for medical cannabis – along with Australia, Colombia, Lesotho, and Zimbabwe – the countries, which legalized cannabis cultivation/export earlier this year, and Lebanon planning to start the production by the end of 2018. With so many countries jumping on the opportunity, Georgia has most likely already lost the fierce competition for the lucrative market. According to the different estimations, despite the world’s growing demand for medical cannabis, in 2021 Canada’s production only will be enough to satisfy it.
"We would like to be, potentially, the world's number one medicinal cannabis supplier," – Greg Hunt, Health Minister of Australia
“Israel can become an exporter of medical cannabis with an income worth 4 billion shekels ($1.1 billion) a year.” – Ayelet Shaked, Justice Minister of Israel
Currently, only 31 countries and some states in the USA legalized the medical use of cannabis in some capacity, or in the form of cannabis-derived pharmaceuticals. Considering the fact that cultivation of marijuana is officially prohibited in most of them, these countries represent the potential market for Georgian export of cannabis. However, in some cases, for example in Jamaica, Chile, Peru, or Mexico, the legal market is considerably squeezed by “mind-blowing” scales of illegal counterparts.
Table 1: Countries where medical use of cannabis is legalized
| Argentina | Croatia | Germany | Lesotho | Netherlands | San Marino | UK |
| Australia | Cyprus | Greece | Luxemburg | Norway | Switzerland | |
| Canada | Czech Republic | Israel | Macedonia | Peru | Turkey | |
| Chile | Denmark | Italy | Malta | Poland | Uruguay | |
| Colombia | Finland | Jamaica | Mexico | Romania | Zimbabwe |
Despite the pessimistic overview of the prospects on the global market for medical marijuana, I don’t want to disappoint the Government’s hopes to boost exports through cultivating new species. Marijuana should not be considered as a pure commodity, such as copper or manganese; there is a wide variety of cannabis, and cannabis-based products from Georgia could find its niche markets and sell at much higher margins than just a gram of raw weed. The situation is similar to wine production/export – despite the fact we can’t compete with Argentinian, Chilean or Australian wines in terms of prices or scales of production, the sector is still profitable and wine remains one of the top export products for Georgia (I know that comparing wine to marijuana in any context is not a good manner).
The costs associated with starting a legal business in the cannabis sector differ, of course, between countries and depend on existing regulations, fees, land and electricity prices, infrastructure costs, etc. Table 2 shows the price breakdown for the cultivation of medicinal cannabis under different options in Australia.
Table 2: Annualised costs by cultivation regime, $ million1
| Cost Category |
Broadacre (13.2 ha) |
Greenhouse (1.5 ha) |
Indoor (0.9 ha) |
| Capital, land, and infrastructure | 0.02 | 0.32 | 1.33 |
| Security design and infrastructure | 0.43 | 0.3 | 0.27 |
| Labour for cultivation | 7.67 | 7.79 | 7.79 |
| Materials for cultivation | 0.67 | 7.6 | 10.74 |
| Costs of compliance | 0.07 | 0.07 | 0.07 |
| Direct fees and charges | 1 | 1 | 1 |
| Total | 9.86 | 17.08 | 21.2 |
Source: Deloitte Access Economics
According to the existing draft law, future seekers of fortune in Georgia are required to grow the plant in indoor spaces, which means that annualized cultivation cost of 0.9 ha for them will be about $21.2 million (or less – material costs include expenses on seeds, electricity, insurance, pesticides, fertilizers, and nutrients. I assume that prices on all of these cost components and labor costs are significantly lower in Georgia than in Australia).
The average yield of dried flowers per square meter in indoor spaces is 300 grams x 4 times per year. It means that on average an 0.9 ha indoor farm cultivates about 11 tons of dried cannabis per year, which results in $33 million total revenue or $11.8 million net profit. Considering the fact that due to the fast-growing supply the price of dried marijuana is dropping year by year, the business could become unprofitable soon if legal producers wouldn’t switch to the production and export of medicines and other cannabis-infused products. And it is easy to calculate that Georgia needs about 12-13 ha of indoor cultivated spaces to reach the Ivane Machavariani’s desired value of export of 1 billion GEL.
P.S. When thinking or making decisions about something bad for my health I always remember my father’s words he used to repeat to me in my teenage years: “My son, you should try everything in your life, but do not stick with the bad things”. The same advice could be relevant for the whole country.
1 The annualized cost accounts for operational expenses and a portion of the initial capital and infrastructure costs – that is, if the equipment is expected to have a useful life of 10 years then 10% of the cost is accounted for each year.