ერთ-ერთი ბოლო კვლევის თანახმად, მარიხუანის ხანგრძლივი პერიოდის განმავლობაში მოწევა იწვევს ინტელექტის სერიოზულ დაქვეითებას: არამწეველებთან შედარებით, მარიხუანის მომხმარებელთა ინტელექტის კოეფიციენტი 13-38 ქულით დაბალია (მეიერი და სხვები: „მარიხუანის მუდმივ მომხმარებლებს აღენიშნებათ ნეიროფსიქოლოგიური დაქვეითება ბავშვობიდან საშუალო ასაკამდე“, PNAS 109, 2012 წ.). უფრო მეტიც, მოხმარების ხანგრძლივი პერიოდის შემდეგ, როდესაც ადამიანი თავს ანებებს მარიხუანის მოწევას, შემეცნების უნარი და მეხსიერება აღარ აღდგება.
ბოლო დროს მარიხუანის დეკრიმინალიზაცია ცხარე განხილვების თემად იქცა საქართველოში. შეხედულებები მკვეთრად პოლარიზებულია: ერთნი მშვიდობიანი აქციებით მოითხოვენ კანონმდებლობის ლიბერალიზაციას, მეორენი კი საუბრობენ მორალურ მხარეზე და წუხან საზოგადოების ჯანმრთელობაზე. პარლამენტის წევრმა, გოგა ხაჩიძემ შეიმუშავა კანონპროექტი მარიხუნის დეკრიმინალიზაციის შესახებ, რომელიც მკაცრად დაგმო პრემიერ-მინისტრმა, ირაკლი ღარიბაშვილმა.
მარიხუანას მოხმარებას თან ახლავს ბევრად სერიოზული ჯანმრთელობის რისკები, ვიდრე ლეგალიზაციის მომხრენი ხშირად ამბობენ. ცხადია, ინტელექტის 38 ქულით დაქვეითება არ არის წვრილმანი. და მაინც, ნიშნავს თუ არა ეს, რომ მარიხუანის მოწევა უნდა ისჯებოდეს კანონით? მიუხედავად იმისა, რომ პოლიტიკურ ავანსცენაზე ხმაურიანი განცხადებები ხშირად ჭარბობს საღ ანალიზს, ამ სტატიაში შევეცდები, ვიყო მაქსიმალურად მიუკერძოებელი და საკითხს ფილოსოფიური და ეკონომიკური თვალით შევხედო.
მარიხუანის ლეგალიზაცია უკავშირდება ძალიან ფუნდამენტურ საკითხს: უნდა ჰქონდეთ თუ არა ადამიანებს უფლება, ავნონ საკუთარ თავს? ფილოსოფოსი ჯონ ლოკი (1632-1704), ლიბერალური აზოვნების ერთ-ერთი ფუძემდებელი, ამ კითხვაზე დადებით პასუხს გასცემდა. ის კერძო საკუთრების მორალურ ლეგიტიმურობას აფუძნებს სწორედ იმ მოსაზრებაზე, რომ ადამიანებს ეკუთვნით საკუთარი სხეული. ვინაიდან მათ ეკუთვნით საკუთარი სხეული, მათ ეკუთვნით საკუარი შრომა და, შესაბამისად, მათვე ეკუთვნით საკუთარი შრომის შედეგის განკარგვის ლეგიტიმური უფლება. ვინაიდან „საკუთრების უფლება საკუთარ სხეულზე“ არის ლოკის ნააზრევის ქვაკუთხედი, რომელიც ძნელად თუ მოდის შესაბამისობაში „ადამიანის საკუთარი თავისგან დაცვის“ იდეასთან, ლიბერტარიანელები მთელ მსოფლიოში ერთსულოვნად უჭერენ მხარს მარიხუანის ლეგალიზაციას.
რეალურად მსოფლიოში ძნელად თუ იპოვით საზოგადოებას, რომელიც სრულად ეთანხმება პრინციპს, რომ ადამიანს შეუზღუდავად ეკუთვნის საკუთარი სხეული. გარდა ამისა, საზოგადოებების უმრავლესობაში საკუთარი თავისთვის ზიანის მიყენებასთან დაკავშირებული კანონები ძალიან შეუსაბამოა: ერთის მხრივ, ადამიანებს აქვთ უფლება, მიიღონ ალკოჰოლი, მოწიონ თამბაქო, შეიძინონ არაჯანსაღი კვებითი ჩვევები და ჰქონდეთ საშიში გატაცებები, მეორეს მხრივ კი, სახელმწიფოები, ცდილობენ, დაიცვან ადამიანიები თვითმკვლელობისგან, საკუთარი ფულის აზარტულ თამაშებში გაფლანგვისს და გარკვეული ტიპის ნარკოტიკების მოხმარებისგან.
თუნდაც ადამიანი არ ეთანხმებოდეს იდეას, რომ მასეკუთვნის საკუთარი სხეული, ეს შეუსაბამობები იწვევს სერიოზულ სამართლებრივ პრობლემებს. რამდენად გონივრულია, რომ საქართველოს მსგავს ქვეყანაში მარიხუანის მომხმარებლებს წლობით სვამენ ციხეში, მაშინ, როდესაც ჩვეულებრივი სიგარეტის მოწევა მცირე დანაშაულადაც კი არ ითვლება?
სამართლებრივი შეუსაბამობები კიდევ უფრო შემაშფოთებელია, როდესაც ვხედავთ, რომ ბევრი თვალსაზრისით მარიხუანა თამბაქოს უფრო ჰგავს, ვიდრე ისეთ მძიმე ნარკოტიკს, როგორიც ჰეროინი ან კოკაინია. ზოგი ექსპერტი მას თამბაქოზე ნაკლებ საშიშად მიიჩნევს. მაგალითად, მარიხუანა ნაკლებ დამოკიდებულებას იწვევს, ვიდრე ჩვეულებრივი სიგარეტი (შედარებისთვის იხ. ვეს ბოიდის ნაშრომი ჰარვარდის სამედიცინო სკოლიდან: „მარიხუანაზე თავის დანებების ფსიქოლოგიური გავლენა ზოგადად ზომიერია“).
მარიხუანას მოყვანა შეიძლება სხვენზე, სათბურში ან თუნდაც ყვავილის ქოთანში ფანჯრის რაფაზე. ის, თუნდაც არალეგალური, ძალიან იაფია, მაშინ, როდესაც ისეთი მძიმე ნარკოტეკები, როგორცი ჰეროინი ან კოკანია, იწვევს ძლიერ დამოკიდებულებას, ძალიან ძვირია და და გამანადგურებლად მოქმედებს საზოგადოებაზე. ამ ნარკოტიკების მაღალი ფასები აიძლებს მომხმარებლებს, გაეხვიონ ნებისმიერი სახის არალეგალურ საქმიანობაში, ოღონდ კი შეძლონ საკუთარი ნარკოდამოკიდებულების დაფინანსება. ამის ფონზე მარიხუანის მოპოვებასთან დაკავშირებული დანაშაული თითქმის არ ფიქსირდება.
თუმცა მარიხუანის მოწევას შეიძლება ჰქონდეს უარყოფითი გავლენა სხვებზე. როგორც სამედიცინო პორტალი WebMD ამტკიცებს, მარიხუანის მოწევის მყისიერი გავლენა არის გრძნობების ცვლილება (მაგალითად, ადამიანები ხედავენ უფრო ნათელ ფერებს), აჩქარებული გულისცემა, გაძლიერებული მადა, დაქვეითებული სხეულის მოძრაობა და ზოგჯერ უსიამოვნო სიმპთომები, როგორიცაა გაღიზიანება, პარანოია და „არეული ფიქრი“. ამიტომ ადამიანი, რომელიც ეწევა მარიხუანას და მართავს მანქანას, სერიოზულ საფრთხეს წარმოადგენს სხვებისთვის. მართალია, ალკოჰოლის შემთხვევაშიც ასეა, მაგრამ ამ შემთხვევაში პოლიციას არ შეუძლია, სწრაფად დაადგინოს ადამიანმა მოწია თუ არა მარიხუანა, რადგან ტესტის ჩაატარება შესაძლებელია მხოლოდ პოლიციის განყოფილებაში.
მარიხუანის მოხმარების გრძელვადიანი გავლენა არ გულისხმობს მხოლოდ კიბოს რისკის ზრდას, განაყოფიერების პრობლემებსა და გულის შეტევის მაღალ რისკს, რაც თამბაქოსაც ახასიათებს, მას ახლავს ისეთი ფსიქიკური დარღვევები, როგორიცაა შიზოფრენია და დეპრესია. ძირითადად ეს განასხვავებს თამბაქოსა და მარიხუანა მოწევას ერთმანეთისგან: სიგარეტის მოწევისგან გამოწვეული ჯანმრთელობის პრობლემები არ ზრდის სამედიცინო ხარჯებს, რადგან, როგორც წესი, მწველები შედარებით ადრე კვდებიან. აი, ფსიქიკური პრობლემები კი ნამდვილად იწვევს დამატებით ხარჯებს.
თუმცა ნიდერლანდების სამეფოს მსგავსად, ეს ხარჯები შეიძლება დაიფაროს მარიხუანის მოხმარებიდან აღებული გადასახადებიდან. უფრო მეტიც, ექსპერტებს არ სჯერათ, რომ ამ ფსიქიკურ დაავადებებს რეალურად მარიხუანა იწვევს, მათი აზრით, ის უბრალოდ ხელს უწყობს უკვე არსებული დაავადებების გამოვლინებას. ბევრი სხვა ნარკოტიკისგან განსხვავებით, მათ შორისაა ალკოჰოლიც, რომელიც ლეგალურია, მარიხუანის ზედმეტი დოზით გამოწვეული სიკვდილის არც ერთი შემთხვევა არ დაფიქსირებულა.
გონივრულია თუ არა ადამიანის ციხეში ჩასმა მხოლოდ იმიტომ, რომ მარიხუანა მოწია? მსოფლიოს ძალიან ბევრ ქვეყანაში, მათ შორის საქართველოშიც, ციხეები არის „დანაშაულის აკვანი“. ციხეებში სხვა ბინადრებთან თანაცხოვრებამ და სტიგმატიზაციამ, რაც მოჰყვება პატიმრობას, ძალიან ბევრი არსებითად უწყინარი ადამიანი აქცია „დამნაშავედ“. მოზარდობის ასაკში ჩადენილი მცირე დანაშაულის გამო უამრავ ადამიანს დაენგრა მომავალი ცხოვრება და კარიერა.
მეორე საკითხია, რამდენად ასრულებს აკრძალვა მის უმთავრეს მიზანს – მომხმარებელთა რაოდენობის შემცირება. ერთ-ერთმა ბოლო კვლევამ, რომელიც ავსტრალიაში ჩატარდა, სადაც მარიხუანა მხოლოდ რამდენიმე შტატშია დეკრიმინალიზებული, არ დაადასტურა დეკრიმინალიზაციის შედეგად მარიხუანის მწეველთა რაოდენობის მნიშვნელოვანი სტატისტიკური ზრდა (ვილიამსი და ბრეტევილ-იენსენი: „იწვევს თუ არა კანონის ლიბერალიზაცია, მარიხუანის მოხმარების ზრდას?“ Journal of Health Economics 36, 2014 წ.). თუმცა, როგორც ჩანს, ლიბერალური კანონმდებლობის მქონე შტატებში მომხმარებელთა განაწილებამ გადაინაცვლა ახალგაზრდებზე, რაც, ცხადია, პრობლემაა.
ერთი მეტწილად უარყოფილი არგუმენტი დეკრიმინალიზაციის წინააღმდეგ არის ე.წ. „კარიბჭის თეორია“. ამ თეორიის თანახმად, მარიხუანა „ნარკოდამოკიდებულების ბილიკის“ მხოლოდ პირველი ნაბიჯია და საბოლოოდ მივყავართ უფრო მძიმე ნარკოტიკების მოხმარებამდე. თუმცა, როგორც ერთ-ერთი ანგარიში მრავალ სხვათაგან აცხადებს: „არ არსებობს მტკიცებულება, რომ მისი ნარკოტიკული ეფექტის გათვალისწინებით მარიხუანა თამაშობს ტრამპლინის როლს“ (ჯოი და სხვები: „მარიხუანა და მედიცინა – მეცნიერული საფუძვლების შეფასება“, National Academy Press, ვაშინგტონი, 1999 წ.).
უნდა გავითვალისწინოთ ისიც, რომ მარიხუანა შეიძლება იყოს საგადასახადო შემოსავლის წყარო მთავრობისთვის. ნიდერლანდების სამეფომ, სადაც ათწლეულებია მარიხუანის მოხმარება ნებადართულია სპეციალური ლიცენზიის მქონე კონტროლირებულ კაფეებში (ე.წ. „ყავახანებში“), მოახერხა უამრავი ტურისტის მოზიდვა ევროპის ქვეყნებიდან, რომლებიც ჰოლანდიაში მარიხუანის მოსაწევად ჩადიან (რადგან ბევრმა სხვა ევროპულმა ქვეყანამაც მოახდინა პოლიტიკის ლიბერალიზაცია, ამ სახის ტურიზმმა იკლო). საქართველო, რომელიც თურქებს, აზერბაიჯანელებს და ნებისმიერ სხვას, ვისაც არ აქვს კაზინოში თამაშის უფლება საკუთარ ქვეყანაში, სთავაზოს აზარტულ თამაშებს, შეიძლება მოიზიდოს (ძირითადად ახალგაზრდა) ტურისტები იმ ქვეყნებიდან, სადაც მარიხუანის მოხმარება აკრძალულია. მარიხუანაში გადახდილი თანხა, რომელიც ამაჟამად დილერების ჯიბეში მიდის, შეიძლება გახდეს შემოსავლის წყარო მთავრობისთვის.
ბოლო წლების გლობალური ტრენდი არის მარიხუანის მოხმარების დეკრიმინალიზაცია. ჯერ კიდევ არის ქვეყნები, სადაც მომხარება, ქონა და წარმოება არის არალეგალური, როგორც საქართველოში, საფრანგეთსა და საბერძნეთში. თუმცა ბევრ სხვა ქვეყანაში მოხმარება ამ ეტაპზე დეიურე თუ დეფაქტო დეკრიმინალიზებულია, როგორც ნიდერლანდების სამეფოში, ესპანეთში ამერიკის ზოგიერთ შტატსა და ავსტრალიაში. როგორც წესი, მოყვანა და რეალიზაცია ჯერ კიდევ არალეგალურია, მაგრამ არსებობს რამდენიმე ქვეყანა, სადაც მარიხუანა სრულად ლეგალიზებულია, როგორც ურუგვაიში და, სავარაუდოდ, ჩრდილოეთ კორეაში. საქართველოში მოხმარება, ქონა, წარმოება და გაყიდვა არის არალეგალური. გარკვეული რაოდენობით მარიხუანის განმეორებით მოხმარება და შენახვა იწვევს თავისუფლების აღკვეთას 14 წლამდე ვადით!
მართალია, შეიძლება ქართველი საზოგადოება მზად არ არის სრული ლეგალიზაციისთვის, იმის ფონზე, რომ ადამიანების ციხეში ყოფნა უზარმაზარ საზოგადოებრივ ხარჯებთან არის დაკავშირებული, სერიოზულად უნდა დავფიქრდეთ სამართლებრივი შედეგების შერბილებაზე. დაბოლოს, რაციონალურმა მთავრობამ უნდა აღიაროს, რომ მარიხუანის მოხმარება, თუნდაც ყველაზე მკაცრი კრიტერიუმებით, სხვა არაფერია, თუ არა წვრილმანი დანაშაული.

Recently, the decriminalization of marijuana became a hotly discussed topic in Georgia. The opinions are strongly polarized, with peaceful protests for liberalization on the one side and strong moral objections and concerns about public health on the other. Member of Parliament Goga Khachidze drafted a law for the decriminalization of marijuana, which was sharply repudiated by Prime Minister Irakli Garibashvili.
Consuming marijuana comes with more serious health risks than are often hawked by legalization advocates. Clearly, a loss of intelligence of up to 38 points is not a trifle. Yet does it follow directly that smoking cannabis should be outlawed? While in the political arena, bombastic statements often dominate sober analysis, in this article I will look at the issue from philosophical and economic angles, trying to be as impartial as possible.
The question of cannabis legalization touches on a very fundamental issue: should people be allowed to harm themselves? The philosopher John Locke (1632-1704), one of the fathers of liberal thought, would have answered this question affirmatively. He derives the moral legitimacy of private property from the very assumption that people own their own bodies. Because they own their bodies, they own their labor, and thus they have legitimate claims on the product of their labor. As “ownership of one’s body” is a central notion in Locke’s thought, which can hardly be reconciled with the idea to “protect people from themselves”, libertarians around the world unanimously support the legalization of marijuana.
In reality, however, there is not one single society in the world that is fully in line with the principle that one is an unrestricted owner of one’s own body. In addition, in most societies the rules regarding harming oneself are highly inconsistent: while people are typically allowed to drink alcohol, smoke tobacco, adopt unhealthy eating habits, and exercise dangerous hobbies, states usually try to prevent people from committing suicide, wasting their money in gambling, and consuming certain drugs.
Even if one does not agree with the idea of ownership of one’s body, these inconsistencies cause serious justification problems. Is it reasonable that in a country like Georgia smokers of marijuana may be jailed for many years while smoking ordinary cigarettes is not even considered a misdemeanor?
The legal inconsistencies are even more striking in view of the fact that in many respects marijuana resembles much more tobacco than heavy drugs like heroin and cocaine, and some experts consider it even less dangerous than tobacco. For example, smoking marijuana is less addictive than smoking normal cigarettes (cf. Wes Boyd from the Harvard Medical School, who writes in Psychology Today: “The physiological effects of cannabis withdrawal are generally mild.”)
Moreover, marijuana can be cultivated in lofts and winter gardens or even in a plant pot on the window sill. This makes it cheap even if it is illegal, while the very combination of being highly addictive and highly-priced is what makes hard drugs like heroin and cocaine so destructive for society. High prices trigger consumers of those drugs to engage in all kinds of illegal activities for funding their addictions (so-called “trigger offenses”), while crime associated with obtaining marijuana is rarely observed.
However, smoking cannabis may have negative externalities on others. According to the medical portal WebMD, the immediate effects of smoking marijuana are altered senses (e.g. seeing brighter colors), accelerated heart rate, more appetite, impaired body movement, and sometimes nasty symptoms like anxiety, paranoia, and “random thinking”. Therefore, people who smoke marijuana and drive cars pose serious threats to others. While this is also true for alcohol, it is not possible for the police to quickly find out whether a person has smoked marijuana, as the test can only be carried out in police stations.
Long-term effects of cannabis consumption include not just the standard issues also associated with tobacco smoking, like increased risk of cancer, fertility problems, and higher risk of heart attacks, but also mental disorders like schizophrenia and depression. This is an important difference between the two kinds of smoking: health problems resulting from tobacco smoking are not increasing health care expenditures, as smokers typically die rather quickly, but mental problems do cause additional costs.
However, these costs could be covered by special taxes levied on marijuana consumption, as they exist, for example, in the Netherlands. Moreover, experts do not believe that these mental illnesses are genuinely caused by cannabis – rather, marijuana seems to trigger the outbreak of mental issues people already have. Unlike with most other drugs, including legal ones like alcohol, there has not been recorded one single death caused by an overdose of cannabis.
Is it smart to send people to prison who did nothing else but smoke marijuana? In most countries of the world, including Georgia, prisons are “universities of crime”. The socialization among other inmates in prisons and the stigmatization that follows from imprisonment has turned many essentially harmless people into “bad eggs”. What started with some minor offenses like smoking marijuana, perhaps part of teenage rebellions ruined many persons’ future lives and careers.
Another question is whether the ban really achieves its goal to reduce the number of consumers. A recent study from Australia, where marijuana is decriminalized only in some states but not in others, did not find statistically significant increases in the number of marijuana smokers as a result of decriminalization (Williams and Bretteville-Jensen: "Does liberalize cannabis laws increase cannabis use?", Journal of Health Economics 36, 2014). However, it seems that in states with liberal laws the distribution of consumers is shifted towards younger people, which is clearly problematic.
One largely refuted argument against decriminalization is the so-called “gateway theory”. It states that smoking marijuana is just a first step of an “addiction career” and will later lead to the consumption of harder drugs. Yet as one of many reports state clearly: “There is no evidence that marijuana serves as a stepping stone on the basis of its particular drug effect.” (Joy et al.: “Marijuana and Medicine – Assessing the Science Base”, National Academy Press, Washington 1999).
One should also take into account that cannabis could be a source of tax income for the government. The Netherlands, where for many decades marijuana consumption is permitted in highly controlled cafes with special licenses (so-called “Coffee Shops”), managed to attract huge numbers of tourists from other European countries who came for smoking marijuana in Holland (as many other European countries have liberalized their policies, this kind of tourism has decreased). Georgia, which is happy to offer to gamble to Turks, Azeris, and whoever else is not allowed to have casinos in their home country, might attract (mostly young) tourists from countries where cannabis consumption is illegal. The money paid for purchasing marijuana, currently pocketed by dealers, could be a source of income for the government.
The global trend in the last years is to decriminalize the consumption of cannabis. There are still countries where consumption, possession, and production are illegal, like Georgia, France, and Greece. In many others, however, consumption is now de jure or de facto decriminalized, like in the Netherlands, Spain, some states of the US, and Australia. Typically, production and trade are still illegal, but there are even a few countries where marijuana is totally legalized, like Uruguay and, allegedly, North Korea. In Georgia, consumption, possession, production, and sale is illegal. Repeated consumption and possession of certain amounts can lead to imprisonment of up to 14 years!
While the Georgian society may not be ready yet for full legalization, in light of the enormous societal cost of imprisoning people, it should be seriously considered to make the legal consequences less severe. In the end, a rational government should recognize that marijuana consumption, even with strict criteria applied, is not more than a minor offense.