„მეოთხე ინდუსტრიული რევოლუციის შემდეგ (4IR –the Fourth Industrial Revolution), კაცობრიობამ ახალ ფაზაში შეაბიჯა. მსოფლიოს გარშემო მილიონობით ადამიანისათვის 4IR ყოველდღიურ რეალობად იქცა, რომლის მეშვეობითაც იქმნება ბიზნეს შესაძლებლობები, ყალიბდება მთავრობები და ინდივიდები“, – კლაუს შვაბი, „მსოფლიო ეკონომიკური ფორუმის“ დამფუძნებელი და აღმასრულებელი თავმჯდომარე.
პროფესორი შვაბის ხედვით, 4IR ეს ის მნიშვნელოვანი მიღწევები ხელოვნური ინტელექტის, გენეტიკის, გამოთვლით და სხვა მრავალ დარგში, რომელთა მეშვეობითაც ჩვენი სამყარო სუნთქვისშემკვრელი სისწრაფით იცვლება. სწორედ ამ ხედვაზე დაფუძნებით გვთავაზობს „მსოფლიო ეკონომიკური ფორუმი“ ახალ, გლობალური კონკურენციის ინდექს 4.0-ს (GCI 4.0) – სახეცვლილი და გაფართოებული ვერსია გლობალურ გარემოში თანამედროვე კონკურენციის გამოწვევებზე საპასუხოდ შემუშავდა. GCI 4.0 ყურადღებას ამახვილებს ადამიანური კაპიტალის, ინოვაციის, მდგრადობისა და სისწრაფის როლზე, როგორც ეკონომიკური წარმატების მთავარ ფაქტორებზე 4IR-ის პირობებში.
სხვა ინდექსებისგან განსხვავებით, როგორებიცაა ბიზნესის კეთების სიმარტივე (Ease of Doing Business), ადამიანური განვითარების ინდექსი (Human Development Index), კორუფციის აღქმის ინდექსი (Corruption Perception Index) და სხვა მრავალი, GCI 4.0 გლობალური მასშტაბით კონკურენტუნარიანობის განმსაზღვრელ ყველა კრიტიკულ ფაქტორს მოიცავს. ეს ფაქტორები 12 სხვადასხვა პრინციპს ეფუძნება და ქვეყნის ეკონომიკური სტრუქტურის ყველა ასპექტს ეხება: ინსტიტუციები, ინფრასტრუქტურა, საინფორმაციო-საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების (Information and Communication Technology) დანერგვა, მაკროეკონომიკური სტაბილურობა, ჯანდაცვა, უნარები, პროდუქტის ბაზარი, შრომის ბაზარი, ფინანსური სისტემა, ბაზრის მოცულობა, ბიზნესის დინამიკა და ინოვაციური შესაძლებლობები. ასეთი ყოვლისმომცველი კომპონენტები GCI 4.0-ს ინფორმაციის უნიკალურ წყაროდ აქცევს არამარტო ისეთი გარე დაინტერესებული ინვესტორების, საერთაშორისო ორგანიზაციებისა და დონორებისათვის, არამედ პოლიტიკის შემქმნელებისა და ფართო საზოგადოებისთვისაც.
უახლესი, 16 ოქტომბერს გამოქვეყნებული GCI-ის ანგარიშის მიხედვით, საქართველომ წინა წელთან შედარებით მხოლოდ ერთი ნიშნულით წაიწია წინ და ახლა შეფასებულ ქვეყნებს შორის 66-ე ადგილზეა. საქართველო ცოტათი უსწრებს აზერბაიჯანსა და სომხეთს, მაგრამ მნიშვნელოვნად ჩამორჩება რუსეთსა და ყაზახეთს და საერთო ჯამში, ევრაზიის რეგიონში მე-3 ადგილი უკავია. თუმცა საქართველოსთვის საორიენტაციო ქვეყნები, როგორებიცაა ესტონეთი, სლოვენია და პოლონეთი გლობალური მასშტაბით ლიდერობენ და მხოლოდ აშშ-ს, სინგაპურს, გერმანიასა და სხვა მაღალგანვითარებულ ქვეყნებს ჩამორჩებიან.
1-ელ გრაფიკზე საქართველოს გასული წლის მაჩვენებლებია შეჯამებული. მიუხედავად იმისა, რომ მთლიანობაში რეიტინგში მნიშვნელოვანი ცვლილებები არ შეინიშნება, რამდენიმე მიმართულებით დინამიკა მაინც საინტერესოა: საინფორმაციო-საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების დანერგვის მაჩვენებელი წინა წელთან შედარებით 8.4 %-ით გაიზარდა. ამ დადებითი ცვლილების მთავარი განმსაზღვრელი ფაქტორი ინტერნეტის მომხმარებელთა მატებაა. გარდა ამისა, ბიზნესის დინამიკა წინა წლის მაჩვენებელს 7.4%-ით აღემატება, რაც გასულ წელს გადახდისუუნარობის საკანონმდებლო ჩარჩოს ცვლილებებთანაა დაკავშირებული. მეორე მხრივ, ფინანსური სისტემის მაჩვენებელი გაუარესდა (-2.5%-ით), რაც ძირითადად სარისკო კაპიტალის დაბალი ხელმისაწვდომობითაა განპირობებული.
გრაფიკი 1. საქართველოს შედეგების მიმოხილვა, 2018 წელი
რაც შეეხება აბსოლუტურ მნიშვნელობებს, საქართველოს ქულა და რეიტინგი ბაზრის მოცულობასა და ინოვაციის შესაძლებლობების კომპონენტებში ყველაზე დაბალია. ბაზრის მოცულობის მხრივ დაბალი მაჩვენებელი ქვეყნის სიდიდიდან გამომდინარე გასაკვირი არ არის, მაგრამ ინოვაციის შესაძლებლობის კუთხით 85-ე ადგილი მოულოდნელი და შემაშფოთებელია.
ინოვაციისა და სამეცნიერო კვლევის როლი ეკონომიკური ზრდისთვის გადამწყვეტად მიიჩნევა (Verspagen, 2005; Rosenberg, 2004; Cameron, 1996). გარდა მისი პირდაპირი გავლენისა ეკონომიკურ ზრდაზე, ინოვაციას დადებითი ეფექტები აქვს ეკონომიკის სხვა სექტორებზეც. აქედან გამომდინარე, მნიშვნელოვანია ჩავარდნების შესწავლა ინოვაციების შესაძლებლობების კუთხით. მიუხედავად იმისა, რომ GCI 4.0-ს მონაცემების მიხედვით საქართველოს ინოვაციის ინდიკატორების უმრავლესობა წინა წელთან შედარებით გაზრდილია, მთლიანი რეიტინგი შთამბეჭდავისგან ძალიან შორსაა. ამ რიცხვებზე დაყრდნობით შეიძლება გამოვიტანოთ დასკვნა, რომ საქართველოს კონკურენტუნარიანობა სამუშაო ძალის დივერსიფიკაციისა (116-ე ადგილი) და კლასტერული განვითარების (117-ე ადგილი) კუთხით ძალიან დაბალია. მართალია, ეს იმას არ ნიშნავს, რომ ქვეყანა ამ კატეგორიებში არ ვითარდება, მაგრამ სხვა ქვეყნები გაცილებით უფრო სწრაფ განვითარებაზე ნამდვილად მიუთითებს.
საქართველოს დაბალი მაჩვენებლები ბაზრის ზომასა და ინოვაციის შესაძლებლობებში მნიშვნელოვანია, მაგრამ საგულისხმოა, რომ ქვეყანა შედარებით კონკურენტუნარიან ადგილს იკავებს შრომის ბაზრის (31-ე ადგილი) და ინსტიტუციების (მე-40 ადგილი) კუთხით. შრომის ბაზრის კომპონენტი ისეთ ასპექტებს მოიცავს, როგორებიცაა დაქირავებისა და სამსახურიდან გათავისუფლების პრაქტიკები, ხელფასები, შრომის პოლიტიკა და ა.შ. იქიდან გამომდინარე, რომ შრომის გადასახადი 0-ის ტოლია (1-ლი ადგილი), უცხოელის დაქირავება მარტივ პროცესებთანაა დაკავშირებული (მე-6 ადგილი), შტატების შემცირების ხარჯები დაბალია (მე-18 ადგილი) და ზოგადად დაქირავებისა და სამსახურიდან გათავისუფლების პროცესებიც საკმაოდ მარტივია (21-ე ადგილი), საქართველო ამ ასპექტში სხვა ბევრ ქვეყანაზე წინაა.
ინსტიტუციური განვითარება ქვეყნის კონკურენტუნარიანობისათვის კიდევ ერთ მნიშვნელოვან ფაქტორს წარმოადგენს. ინსტიტუციურ ჩარჩოს უდიდესი გავლენა აქვს ეფექტიანობაზე და ეკონომიკის ზრდის ტემპზე (Scully, 1988). აჯემოღლუ და რობინსონი (2010) მიიჩნევენ, რომ ქვეყნების კეთილდღეობათა შორის განსხვავების მთავარი განმსაზღვრელი ფაქტორი სწორედ ეკონომიკური ინტიტუტების განვითარების დონეებს შორის განსხვავებაა; აქედან გამომდინარე, საჭიროა მნიშვნელოვანი რესურსების ინვესტირება ქვეყნის ინსტიტუციური განვითარების სუსტი მიმართულებების გასაძლიერებლად და სირთულეების აღმოსაფხვრელად. GCI 4.0 ფართო დიაპაზონის ფაქტორებს აფასებს (სულ 20), რომლებიც ინსტიტუციური განვითარების ხარისხზე ახდენს გავლენას. ფაქტორი, რომელიც საქართველოს შემთხვევაში ყველაზე მაღალ ნიშნულს (მე-3 ადგილს) აღწევს, აქციონერთა მართვაა; ეს მაჩვენებელი აფასებს აქციონერთა უფლებებს კორპორატიულ მმართველობაში. გასაკვირია, მაგრამ ამ კატეგორიაში ყაზახეთი მსოფლიო ლიდერია. დადებითი დინამიკა შეინიშნება სახელმწიფო რეგულაციების ტვირთის მიმართულებითაც (საქართველო აქ მე-10 ადგილზეა).
GCI 4.0-ის შემოღებით ქვეყნების შეფასების ხანგრძლივ ისტორიაში პირველად „მსოფლიო ეკონომიკურმა ფორუმმა“ ინსტიტუციური განვითარების ახალი საზომი – სოციალური კაპიტალი შემოიღო. ახალი რეიტინგების მიხედვით, ეს სფერო საქართველოს ერთ-ერთი ძირითადი სისუსტეა, რომელშიც ქვეყანა 126-ე ადგილს სჯერდება. სოციალური კაპიტალის სხვადასხვა განმარტებები არსებობს, მაგრამ პუტნამი (2000) მას შემდეგნაირად განმარტავს: „კავშირები ადამიანებს შორის –სოციალური ქსელები და ორმხრივი ურთიერთნდობის ნორმები, რომლებსაც ეს კავშირები ეყრდნობა“. სოციალური კაპიტალი მნიშვნელოვანია, რადგან, მას „კატალიზატორის“ ფუნქცია გააჩნია და წარმოების სხვა ფაქტორების ეფექტიანობას აუმჯობესებს. ასე რომ, სიტყვა „კაპიტალი“ ცნებაში „სოციალური კაპიტალი“ ხაზს უსვამს სოციალური ქსელების როგორც ეკონომიკური შემოსავლისა და გაუმჯობესებული კეთილდღეობის ერთ-ერთ მნიშვნელოვან წინაპირობას.
GCI 4.0-ს სოციალური კაპიტალის კომპონენტი ლეგატუმის კეთილდღეობის ინდექსს ეფუძნება, რომელიც Gallup World Poll-ის მონაცემებზე დაყრდნობით ქვეყნებს შემდეგი სამი სფეროს მიხედვით აფასებს:
• სოციალური ინტეგრაცია და ჩართულობა (სოციალური კაპიტალი, როგორც ხიდი).
• სათემო და ოჯახის ქსელები (სოციალური კაპიტალი, როგორც დამაკავშირებელი).
• პოლიტიკური მონაწილეობა და ინსტიტუციური ნდობა (სოციალური კაპიტალი, როგორც ბმა).
გრაფიკი 2. სოციალური კაპიტალის ქვეკატეგორიების ქულები
მართალია, სოციალური კაპიტალის სხვადასხვა ქვე-კატეგორიებს შორის მნიშვნელოვანი განსხვავებებია, მაგრამ პირველი ორი ინდიკატორი საქართველოსთვის ყველაზე აქტუალურია. კითხვებს „ენდობით თუ არა პოლიციის ადგილობრივ ძალებს“ და „კმაყოფილი ხართ თუ არა შესაძლებლობებით, გაიცნოთ ადამიანები და გაიჩინოთ მეგობრები?“ ქართველები უმეტესწილად უფრო დადებითად პასუხობენ ვიდრე სხვა ქვეყნებში. საქართველოში უფრო აქტიურად ღებულობენ არჩევნებში მონაწილეობას, მაგრამ სოციალური კაპიტალის ყველა დანარჩენი ინდიკატორისთვის ქვეყნის მაჩვენებელი სავალალოდ დაბალია (100-ზე ქვემოთ).
განსაკუთრებით დაბალია მაჩვენებლები, რომლებიც სოციალურ კაპიტალს, როგორც ხიდსა და ბმას აფასებს. კეთილდღეობის ინდექსით შეფასებული 149 ქვეყნიდან საქართველო 146-ე ადგილზეა იმ ფაქტორების მიხედვით, რომელიც აფასებს, გაიღო თუ არა ხალხმა ფული ქველმოქმედებისთვის გასულ თვეს. როგორც ჩანს, ქართველები არ/ვერ ეხმარებიან გაჭირვებაში მყოფ უცხო ადამიანებს, არ გამოთქვამენ მოსაზრებებს საჯარო პირების მიმართ და არ უთმობენ დროს ორგანიზაციებში მოხალისეობრივ საქმიანობას. გასაკვირია, მაგრამ ქართველები სხვებზე გაცილებით ნაკლებად ეყრდნობიან ნათესავებსა და მეგობრებს გასაჭირის დროს, რაც ასევე სოციალური კაპიტალის, როგორც დამაკავშირებლის სისუსტეზე მიუთითებს. ეს მაჩვენებელი ერთი შეხედვით ეწინააღმდეგება USAID-ის (2011) მიერ ჩატარებულ კვლევას, რომლის თანახმადაც მეგობრებსა და ოჯახის წევრებს შორის სოციალური კავშირები საქართველოში ძალიან ძლიერია, მაგრამ რეიტინგი იმავე ანგარიშის სხვა დასკვნებს ეხმიანება, რომელთა მიხედვითაც „ინსტიტუციური კუთხით საქართველოს სოციალური კაპიტალის განვითარების დაბალი დონე ახასიათებს. ამის შემჩნევა ქართველ საზოგადოებაში ყოველი ფეხის ნაბიჯზე შეიძლება; დაწყებული ფერმერების უუნარობიდან, იმოქმედონ კოლექტიურად შესყიდვა-გაყიდვის დროს, დანგრევამდე მისული სადარბაზოს კიბეებით დამთავრებული“.
დასკვნის სახით შეიძლება ითქვას, რომ პროფესორი შვაბის მტკიცებით, მეოთხე ინდუსტრიული რევოლუცია კარზე მოგვადგა. ის უფრო დახვეწილ ადამიანურ კაპიტალს, მაღალგანვითარებულ ინფრასტრუქტურას, უმაღლესი დონის ტექნოლოგიას და, რაც ყველაზე მნიშვნელოვანია, გამართულ ინსტიტუტებს მოითხოვს, რაც, თავის მხრივ, უკეთესად დაცულ საკუთრების უფლებას, უფრო გამჭვირვალე და ანგარიშვალდებულ მთავრობას და ინკლუზიურ სოციალურ კაპიტალს გულისხმობს. ცვალებად, კონკურენტულ გლობალურ გარემოს ფეხი რომ ავუწყოთ, წინსვლა უფრო მეტად უნდა დავაჩქაროთ.

“With the Fourth Industrial Revolution (4IR), humanity has entered a new phase. The 4IR has become the lived reality for millions of people around the world, and is creating new opportunities for business, government and individuals” – Klaus Schwab, Founder, and Executive Chairman, World Economic Forum.
The 4IR, as envisioned by Professor Schwab, is about breakthroughs in the fields of artificial intelligence, genetics, computing, etc. that are changing the world in which we live at breathtaking speed. With this vision in mind, the World Economic Forum is introducing the new Global Competitiveness Index 4.0 (GCI 4.0) – a modified and enhanced version that has been designed to better respond to modern competitive challenges in the global environment. GCI 4.0 emphasizes the role of human capital, innovation, resilience, and agility as defining features of economic success in the 4IR.
Compared to other international indices, such as the Ease of Doing Business Index, Human Development Index, Corruption Perception Index, and many others, GCI 4.0 covers all factors critical for attaining competitiveness on a global scale. Those factors are divided into 12 different pillars that span all aspects of the economic architecture of a country: institutions, infrastructure, ICT adoption, macroeconomic stability, health, skills, the product market, the labor market, the financial system, market size, business dynamism, and innovation capability. Such inclusivity makes GCI 4.0 a unique source of information – not only for outsiders, such as investors, international organizations, and the donor community but also to policymakers and the general public.
The latest GCI report, which was released on 16 October, ranks Georgia in 66th place among the 140 countries assessed. The country has advanced a mere one place compared to last year’s results. Ranked slightly higher than Azerbaijan and Armenia, but significantly below Russia and Kazakhstan, Georgia is placed 3rd in the Eurasian region. However, the preferred benchmark countries for Georgia, such as Estonia, Slovenia, and Poland, are leading the global charts and are ranked just behind the usual suspects of the United States, Singapore, Germany, and other well-established developed markets.
Graph #1, below, provides a brief overview of the country’s performance over last year. Even if we do not see significant developments in the overall rankings, interesting dynamics can be observed in the performance of a number of pillars. ICT adoption rose by 8.4% and a key driver of this change was the increased number of internet users. Meanwhile, business dynamism rose by 7.4%, benefitting from developments made in the Insolvency Regulatory Framework last year. On the other hand, financial system performance worsened (by -2.5%), which was mostly due to the poor performance of venture capital availability in the country.
Graph #1. An overview of Georgia’s performance, 2018
As for the absolute standings, Georgia’s scores and rankings for market size and innovation capability are the lowest among all the pillars. While being ranked so low on the market size dimension should not be that surprising given the size of the country, being ranked 85th on innovation capability should be regarded as both unexpected and alarming.
The role of innovation and research and development on economic growth is considered critical (Verspagen, 2005; Rosenberg, 2004; Cameron, 1996). Alongside its direct effect on enhancing growth, innovation has a number of positive spillovers on other economic sectors. The gaps that exist in innovation capability are thus important to explore. Even though the data provided by GCI 4.0 show that in most innovation indicators Georgia’s scores increased compared to the previous year, the overall ranking remains far from impressive. What we can extract from the data is that Georgia’s competitiveness is very low in terms of the diversity of workforce (ranked at 116th place) and the state of cluster development (ranked at 117th place). Although this does not mean that Georgia is not improving in these categories, it indicates that other countries are improving even further and faster.
Although the overall weak performance in market size and innovation capability performance is significant, Georgia’s position is relatively more competitive in the cases of its labor market (31st place) and institutions (40th place). The labor market pillar covers all important aspects of hiring and firing practices, wages, labor policies, etc. Thanks to the zero-labor tax rate (1st place), ease of hiring foreign labor (6th place), low redundancy cost (18th place), and ease of hiring and firing practices (21st place), Georgia is performing better than many other countries in this regard.
Institutional development is another important factor for the country’s competitiveness. Institutional frameworks have large and significant effects on the efficiency and growth rate of economies (Scully, 1988). Acemoglu and Robinson (2010) argue that the main determinant of differences in prosperity across countries is differences in economic institutions; therefore, one should invest significant resources in understanding the key bottlenecks and complexities facing the institutional development of a country. GCI 4.0 provides assessments for a wide range of factors (a total of 20) affecting institutional quality. The factor that provides Georgia its highest ranking (3rd place) is shareholder governance, which measures shareholders’ rights in corporate governance. Surprisingly, Kazakhstan is the global leader in that category. Other positive developments can be observed in the category burden of government regulation (with Georgia ranked at 10th place).
For the first time in its long history of country evaluations, with GCI 4.0 the World Economic Forum has introduced a new measure of institutional development – social capital. According to the rankings, this area is one of the key weaknesses of Georgia, which is currently ranked in 126th place. There are a number of different definitions of the concept of social capital, but Putnam (2000) defines it as the “connections among individuals – social networks and the norms of reciprocity and trustworthiness that arise from them”. Social capital is significant as it has a “catalyzator” function, accelerating the effectiveness of other production factors. Thus, the word “capital” in “social capital” highlights the contribution of social networks as assets that produce economic returns and improve wellbeing.
The score on the social capital pillar in GCI 4.0 is retrieved from the Legatum Prosperity Index™, which, based on the data from the Gallop World Poll, measures countries’ performance in three areas:
• Social cohesion and engagement (bridging social capital).
• Community and family networks (bonding social capital).
• Political participation and institutional trust (linking social capital).
Graph #2. Scores for Social Capital sub-categories
While there is noticeable variation between the different sub-categories of social capital, the first two indicators seem relevant for Georgia. When asked “Do you have confidence in the local police force?” and “Are you satisfied with opportunities to meet people and make friends?” Georgians seemed to provide positive answers more frequently than in other countries. Voters in Georgia are also more likely to turn out in elections; however, in all remaining social capital indicators, Georgia’s ranking is worryingly low (below 100th place).
Particularly worrisome are the indicators that evaluate bridging and linking social capital in the country. Out of the 149 countries included in the Prosperity Index, Georgia ranks 146th on the indicator that assesses whether people have donated money to a charity in the past month. Georgians also do not seem to help strangers in need, voice their opinions to public officials, or volunteer their time to organizations. Surprisingly, Georgians rely much less than others on relatives or friends if they are in trouble, which also shows the weakness of social bonding capital. Although this seems to contradict a study conducted by USAID (2011), which claimed that between friends and family, Georgian social bonds are incredibly strong, the rankings are very much in line with other findings of the same report that “across such groups and in more institutionalized ways, Georgian society continues to exhibit the signs of poorly developed social capital. This can be seen in every corner of Georgian society, from the failure of farmers to act collectively in buying and selling, to the crumbling stairwells in apartment blocks.”
To summarize, as Professor Schwab has argued, the Fourth Industrial Revolution is upon us. It calls for more sophisticated human capital, more advanced infrastructure, cutting-edge technologies, and, above all, sound institutions – including better-protected property rights, more transparent and accountable government, and more inclusive social capital. To keep up with the changing competitive global environment, we need to accelerate our speed of advancement.