ელექტროენერგიის მზარდი იმპორტი და იმპორტირებული ელექტროენერგიის მკვეთრად გაზრდილი ფასები: შემაშფოთებელი ტენდენცია თუ ხარვეზი მონაცემებში?
პარასკევი, 30 ნოემბერი, 2018
სექტემბრის ელექტროენერგიის გამომუშავების დეფიციტის შემდეგ კლებადი ტენდენცია ნარჩუნდება, მაშინ როცა მოხმარებასა და გამომუშავებას შორის არსებული განსხვავება კიდევ უფრო მწვავდება. სექტემბერთან შედარებით, 2018 წლის ოქტომბერში გამომუშავებამ 8%-ით იკლო, 2017 წლის ოქტომბერთან შედარებით კი – 5%-ით. გამომუშავების ეს წლიური შემცირება უმეტესწილად ჰიდრო  (-1%) და თბო ელექტროენერგიის კლებითაა (-17%) გამოწვეული, რაც საგრძნობლად აჭარბებს ქარის ენერგიით გამომუშავებული ელექტროენერგიის ზრდას (+4%). თვიდან თვემდე მთლიანი გამომუშავების შემცირება განახლებადი წყაროებიდან გამომუშავებული ელექტროენერგიის შემცირებით იყო გამოწვეული (-15%), რამაც აბსოლუტურ მაჩვენებლებში. თბოელექტროენერგიის გამომუშავების ზრდას გადააჭარბება(+23%) საქართველოს ელექტროსადგურებმა მთლიანობაში 783 კვტ.სთ. ელექტროენერგია გამოიმუშავა, ხოლო მოხმარება ადგილობრივ ბაზარზე 978 კვტ.სთ-ს შეადგენს. უნდა აღინიშნოს, რომ მოხმარება 2018 წლის სექტემბერთან შედარებით 2%-ით, 2017 წლის ოქტომბერთან შედარებით კი 3%-ით გაიზარდა.
გრაფიკი 1. ელექტროენერგიის მოხმარება და წარმოება (მლნ. კვტ.სთ.)
ელექტროენერგიაზე მოთხოვნის დასაკმაყოფილებლად და გამომუშავებასა და მოხმარებას შორის არსებული განსხვავების აღმოსაფხვრელად, საქართველოს იმპორტირებული ელექტროენერგიის მოცულობის გაზრდა მოუწია, რამაც 230 მლნ. კვტ.სთ. შეადგინა. ელექტროენერგიის 88% აზერბაიჯანიდან, 12% კი თურქეთიდან შემოვიდა. საქსტატის მონაცემებით, 2018 წლის ოქტომბრის ეს მაჩვენებელი ყველაზე მაღალია უკანასკნელი 11 წლის განმავლობაში.
გრაფიკი 2. იმპორტი (მლნ. კვტ.სთ.)
იმპორტირებული მოცულობისა და მთლიანი გადახდების შესახებ საქსტატის მონაცემების მიხედვით, იმპორტის ფასები ოქტომბერში სექტემბერთან შედარებით მკვეთრად გაიზარდა (ორზე მეტად4¢-11 თეთრიდან 9.6¢-25.65 თეთრამდე). ეროვნულ ვალუტაში ამ ზრდის მნიშვნელოვანი განმაპირობებელი ფაქტორია ელექტროენერგიის რეალური ღირებულების მატება დოლარში, რასაც ლარის დოლართან მიმართებაში გაუფასურებაც ემატება (2%-იანი გაუფასურება სექტემბრის შემდეგ1). იმისათვის, რომ ელექტროენერგიის ფასებზე სეზონური გავლენა გავითვალისწინოთ, ოქტომბრის სხვადასხვა წლების ფასები ერთმანეთს უნდა შევადაროთ. 2018 წლის ოქტომბერში იმპორტის ფასმა ისტორიულად ყველაზე მაღალ ნიშნულს მიაღწია (იხ. გრაფიკი #3). გარდა ამისა, თუ ბოლო ორი წლის განმავლობაში (ამ მეთოდოლოგიის გამოყენებით) შეფასებულ ფასებს შევადარებთ იმპორტირებულ ელექტროენერგიაზე ფასები 2018 წლის ოქტომბერში  თითქმის გაორმაგდა (5¢-13 თეთრიდან 9.6¢ - 25.65 თეთრამდე). ამ შემთხვევაში ფასები ეროვნულ ვალუტაში 97%-ით გაიზარდა, რაც უმეტესწილად აშშ დოლარში ფასის მატებამ (92%) განაპირობა, რასაც ლარის გაუფასურებაც დაემატა.
გრაფიკი 3. იმპორტის ფასები ოქტომბერში (თეთრი/კვტ.სთ.)2 გრაფიკი 4. იმპორტის ფასები (თეთრი/კვტ.სთ.)
მონაცემების გაანალიზების შედეგად რამდენიმე კითხვა ჩნდება: პირველ რიგში, რამდენად რეალურია ფასების ასეთი მკვეთრი მატება და რატომ გაზარდა საქართველომ იმპორტი თბოელექტროსადგურების გამომუშავების გაძლიერების (რომლებიც ოქტომბერში მხოლოდ ნახევარი სიმძლავრით მუშაობდა) მაგივრად? მეორე, რაც ასევე მნიშვნელოვანია, რამდენად რეალურია ეს ზრდა? დაბოლოს, ამ მონაცემებზე დაყრდნობით, რა შეიძლება ითქვას საქართველოს ელექტროენერგიის ბაზრის განვითარების შესახებ?
პირველ რიგში, ოქტომბრის თვეში თბოელექტროსადგურების წარსულ ტენდენციებს უნდა დავაკვირდეთ. 2007-დან 2015 წლამდე საქართველოში სამი თბოელექტროსადგური: „მტკვარი“, „თბილსრესი“ და G-Power3 ფუნქციონირებდა. 2015 წლიდან მოყოლებული სისტემას გარდაბნისა და ტყიბულის თბოელექტროსადგურები დაემატა. მაშინ, როდესაც ტყიბულის სადგური ოქტომბერში ყოველთვის უმნიშვნელო რაოდენობის ელექტროენერგიას გამოიმუშავებდა, გარდაბნის ელექტროსადგურზე  მთლიანი თბოელექტროენერგიის გამომუშავების მნიშვნელოვანი წილი მოდიოდა და 2016 წლიდან მოწინავე პოზიციასაც იკავებდა (იხ. გრაფიკი #5).
ბოლო ოთხი წლის განმავლობაში, ოქტომბერში თბოელექტროსადგურების მიერ გამომუშავებული ელექტროენერგიის მხრივ შემცირების ტენდენცია შეინიშნება. გარდაბნის თბოელექტროსადგურმა გამომუშავება გაზარდა, მაგრამ მტკვრის სადგურის მიერ გამომუშავებული ელექტროენერგიის შემცირების ხარჯზე(იხ. გრაფიკი #5).
გრაფიკი 5. თბოელექტროენერგიის წარმოება (მლნ. კვტ.სთ.)
რატომ შეამცირეს თბოელექტროსადგურებმა და განსაკუთრებით მტკვარმა თავიანთი გამომუშავების მოცულობა ოქტომბერში მზარდი მოთხოვნის მიუხედავად? ეს კიდევ უფრო დამაბნეველი ხდება, როდესაც ოქტომბერში იმპორტის ფასების მკვეთრ ზრდას ვაკვირდებით. ერთ-ერთი ახსნა შეიძლება იყოს ტექნიკური პრობლემები. თუმცა მტკვრის თბოელექტროსადგურის წარმომადგენლების თქმით, გამომუშავების შემცირება დაბალმა მოთხოვნამ განაპირობა და არა ტექნიკურმა პრობლემებმა.
მაშინ რატომ შეივსო განსხვავება გამომუშავებასა და მოხმარებას შორის ელექტროენერგიის იმპორტით? შეიძლება თუ არა ეს იმით იყოს განპირობებული, რომ თბოელექტროსადგურების გამომუშავების ხარჯებმა იმპორტირებული ელექტროენერგიის ფასებს გადააჭარბა? თბოელექტროსადგურების გამომუშავებისათვის საჭირო მთავარი რესურსი ბუნებრივი გაზია. თეორიულად, ბუნებრივ გაზზე ფასის ზრდამ შესაძლოა თბოელექტროსადგურების ელექტროენერგიის გამომუშავების შესაბამისი შემცირება გამოიწვიოს. თუმცა, არსებობს სოციალური გაზის ტარიფი თბოელექტროსადგურის მიერ გამომუშავებული ენერგიისთვის. უფრო კონკრეტულად, თბოელექტროსადგურები ათას კუბურ მეტრ გაზში 143 აშშ დოლარის ექვივალენტს იხდიან  ლარში. გარდა ამისა, თბოელექტროსადგურების ტარიფები ელექტროენერგიის გამომუშავებისათვის ყოველწლიურად ეროვნულ ვალუტაში განისაზღვრება მარეგულირებელი კომისიის მიერ შესაბამისად, არცერთ შემთხვევაში არ იყო მოსალოდნელი ფასების მოკლევადიანი მკვეთრი ზრდა თბოელექტროსადგურების მიერ გამომუშავებულ ელექტროენერგიაზე. იქიდან გამომდინარე, რომ თბოელექტროსადგურები იძულებულნი არიან, სისტემას4 ელექტროენერგია მიაწოდონ, ეს ტენდენცია რაციონალურ ქცევას არ შეესაბამება (თუ იმპორტის ფასები მართლაც ისეთი მაღალია, როგორც ამას საქსტატის მონაცემები გვკარნახობს).
ალტერნატიული ახსნა შეიძლება იყოს მნიშვნელოვანი შეცდომა საქსტატის მონაცემებში. არაოფიციალურმა წყარომ მიგვანიშნა, რომ უფრო რეალისტური ფასი იმპორტზე ოქტომბრის თვეში 5.5¢-ზე დაახლოებით 14.63 თეთრს შეადგენს და მაქსიმალურ ნიშნულს თვის ბოლოსკენ აღწევს. ეს ინფორმაცია განსაკუთრებით გვეხმარება ელექტროენერგიის ტენდენციების ახსნაში, მაშინ როდესაც თბოელექტროსადგურების მიერ გამომუშავებული ელექტროენერგიის რაოდენობა იმპორტის ფასებთან ერთად იზრდება. ამრიგად, იმპორტის ფასების მზარდი ტენდენცია (ოქტომბრის ფასი – 14.63 თეთრი, რაც მნიშვნელოვნად დაბალია საქსტატის მონაცემებთან შედარებით, მაინც ერთ-ერთ ყველაზე მაღალ მაჩვენებლად მიიჩნევა), ახლოსაც არ არის 25.65 თეთრ კვტ.სთ. მონაცემთან. ამან საქსტატს უნდა უბიძგოს უფრო მეტი სიფრთხილით შეამოწმოს ელექტროენერგიის იმპორტის ფასები და უტყუარი სტატისტიკური მონაცემების მისაღებად  ხარვეზის (სავარაუდო) წყაროს მიაგნოს.
რა შეიძლება ითქვას საქართველოში ელექტროენერგიის მზარდ იმპორტზე? ეს ტენდენცია სავარაუდოდ იმითაა განპირობებული, რომ იმპორტის ფასები ქვეყნის შიგნით თბოელექტროსადგურების მიერ გამომუშავებულ ელექტროენერგიაზე ფასებთან შედარებით მაინც დაბალია. შესაძლოა მოკლევადიან პერიოდში ქართველმა მომხმარებლებმა ეს მოვლენა დადებითად აღიქვან, ვინაიდან შედარებით იაფი ელექტროენერგია უფრო მცირე ღირებულების ქვითარს ნიშნავს. თუმცა ეს აჩენს კითხვებს ქვეყანაში ელექტროენერგიის უსაფრთხოების კუთხით. ახალი ელექტროენერგიის გამომუშავებაში ინვესტირების სტიმული დაბალია, ვინაიდან გამომუშავებასა და მოხმარებას შორის შიდა განსხვავების პირობებში, არსებული შესაძლებლობები მხოლოდ ნაწილობრივაა გამოყენებული (რამაც შესაძლოა გამოიწვიოს იმპორტზე დამოკიდებულება და ადგილობრივი ბაზარი საერთაშორისო შოკების მიმართ უფრო მგრძნობიარე გახადოს).
1 ვადარებთ საქართველოს ეროვნული ბანკის მიერ გამოქვეყნებულ ლარის საშუალო გაცვლით კურსს.
2 მონაცემები წარმოდგენილია აშშ დოლარში და გადაყვანილია ლარში საქართველოს ეროვნული ბანკის მიერ გამოქვეყნებული ლარის საშუალო გაცვლითი კურსის მიხედვით.
3 2007-2011 წლებში მუშაობდა Energy Invest, 2010 წლის დეკემბერში Gpower-მა შიესყიდა Energy Invest, რომელიც დღეს ბაზარზე ახალი სახელწოდებით მუშაობს.

After the generation deficit of September, the decreasing trend in generation continues, while the gap between consumption and generation keeps widening. Chiefly, compared to September, total electricity generation has decreased by 8% in October 2018, while in contrast with the previous October 2017, electricity generation has decreased by 5%. This reduction in generation on a yearly basis is specifically due to the decrease in hydropower (-1%) and thermal power generation (-17%), which more than offsets the increase in WPP generation (+4%). Whereas, the monthly decline in a total generation was due to a reduction in electricity produced by renewable sources (-15%), more than offsetting the increase of thermal power generation (+23%). Georgian power plants generated 783 mln. kWh of electricity, while consumption of electricity on the local market was 978 mln. kWh. It should be noted that electricity consumption has increased by 2% from September of this year (2018), whereas compared to October 2017, electricity consumption has increased by 3%.
In order to satisfy the demand for electricity, and close the gap between generation and consumption, Georgia had to increase the amount of imported electricity. The volume of imported electricity amounted to 230 mln. kWh, of which 88% was imported from Azerbaijan and the remaining 12% from Turkey. According to Geostat data, imports in October 2018 revealed the highest value observed over the last eleven years.
Figure 2. Imports (mln. kWh)
Based on Geostat’s imported volumes and total payments, the import prices in October seem to have increased dramatically since September (over two times greater, from 4¢-11 tetri to 9.6¢ - 25.65 tetri). A significant element of this increase in the national currency seems to be due to the real dollar value of electricity, combined with GEL depreciation against the dollar (a reduction of 2% since September1). In order to consider seasonal effects on electricity rates, we should compare the prices from October over the years. In October 2018, import prices exhibited their highest historical value (Figure 3). Moreover, if we compare estimated prices, only within the last two years (using the methodology), the prices of imported electricity in October 2018 seem to have almost doubled (from 5¢-13 tetri to 9.6¢ - 25.65 tetri). In this instance, prices in the national currency increased by 97%, mostly due to a real increase in the dollar price (+92%) and additional currency depreciation against the dollar.
Figure 3. Prices Import in October (tetri/kWh)2 Figure 4. Prices Import (tetri/kWh)
A few questions arise from analyzing the data. Firstly, if the jump in price was real, why would Georgia have increased imports rather than intensifying generation from thermal power plants, which throughout October were generating at less than half their potential capacity? Secondly, simply put, was the jump real? Finally, what can one say, based on the data, about the evolution of the Georgian electricity market?
Let’s first have a look at the historical trend of thermal power plant (TPP) generation in the month of October. From 2007 to 2015, three TPPs, Mtkvari, Tbilsresi, and Gpower3 were operating on the Georgian electricity market. From 2015 onwards, Gardabani TP and Tkibuli TP joined the system. While, since its entry Tkibuli has been providing a negligible amount of electricity to the system, during the month of October at least, Gardabani TP has always produced a substantial share of total TPP generation and has remained in the lead position since 2016 (Figure 5).
Over the last four years, in the month of October, we can observe a decreasing trend in TPP generation. While Gardabani TP has increased its generation, this is offset by a substantial decrease in generation by Mtkvari (Figure 5).
Figure 5. Thermal Power Generation (mln. kWh)
Why did TPPs, and in particular Mtkvari, cut down generation in October, despite the continuous increase in demand? This is puzzling, particularly as import prices seem to have skyrocketed in the month of October. One possibility may be underscored by the existence of technical problems. However, according to the representatives of Mtkvari TPP that we managed to contact, there were no technical problems causing a reduction in electricity generation and the decreased electivity provision can be entirely attributed to low demand.
Why then was the gap filled with (apparently) expensive electricity imports? Could it be due to the fact that the generation costs associated with TPPs increased so much that electricity imports remained cheaper? The main determinant of the cost of electricity generated by TPPs is the price of their main input - natural gas. So, theoretically, an increase in natural gas prices could lead to an equivalent increase in TPP-generated electricity. However, there is currently a social gas tariff for thermal power generation. Specifically, thermal power plants are paying the GEL equivalent of $143 per thousand cubic meters of gas. Moreover, TPP tariffs for electricity generation are defined each year in the national currency. Consequently, we should in no case expect a short-term spike in the price of electricity generated by TPPs. And, as TPPs are obliged to supply electricity to the system,4 this pattern seems to be incompatible with rational behavior (if the import prices really were as high as they appear in Geostat data).
An alternative explanation would be that the Geostat data is wrong, and significantly. The unofficial sources contacted have pointed us in that direction, suggesting that a more realistic price for imports over the month of October would be around 5.5¢ (14.63 tetri), with the highest prices, found nearer the end of the month. This information would be extremely helpful in explaining the observable patterns in the electricity market, with TPP generation increasing exactly as import prices peak. Therefore, the trend of import prices seems to be increasing (an October price of 14.63 tetri, while dramatically lower than our estimates based on Geostat data, would still be one of the highest on record), though nowhere near the extent of 25.65 tetri per kWh. This would call for Geostat to carefully reexamine its data on electricity imports to find the source of the (likely) glitch and to make sure its statistics remain accurate.
And what can be said of Georgia’s increasing trend in electricity imports? They continue, probably because import prices while increasing, are still lower than the price of internally-generated TPP-electricity. While in the short-term Georgian consumers may see a positive trend, with importing cheaper electricity potentially lowering their electricity bills. This, however, raises questions about the long-term energy security of the country. There is little incentive to invest in new generation capacity if, even in the presence of a gap between internal generation and domestic consumption, the current capacity is only partly utilized (and this might reflect in greater dependence and vulnerability from international shocks in the future).
1 Comparing official monthly average exchange rates published by the National Bank of Georgia (NBG).
2 Data is provided in US dollars and is converted to GEL using the average monthly exchange rate as reported by NBG.
3 From 2007-2011 Energy Invest was in operation, in December 2010, Gpower purchased Energy Invest and now operates on the market with its new name.