დღესდღეობით, საქართველოში რძის პროდუქტების წარმოება ცხარე განხილვის საგანია. უკანასკნელი წლებში ამ სექტორში ახალი სახელმწიფო რეგულაციები გაჩნდა, ყველაზე ფართოდ განხილვადი უკანასკნელი ცვლილება კი ყველის წარმოებისას რძის ფხვნილის გამოყენებას კრძალავს. აღნიშნული რეგულაცია 2015 წელს მიიღეს, მაგრამ 2017 წლის ივნისში მასში გარკვეული ცვლილებები შევიდა მომხმარებელთა ინტერესების უკეთ დაცვის მიზნით.
მიუხედავად იმისა, რომ ისეთი ტერმინების ფორმალური განმარტება, როგორებიცაა „ყველი“, „კარაქი“ და „მაწონი“, წინ გადადგმული ნაბიჯია, ტექნიკური რეგულაციის განხორციელება ბევრ გამოწვევასთან ასოცირდება. ქართველ მომხმარებლებს ჯერ კიდევ სთავაზობენ პროდუქტებს, რომლებიც რძის ფხვნილის შემცველობის გამო არ შეიძლება ჩაითვალოს რძის ნაწარმად.
ყველაზე დიდი გამოწვევაა დაურეგისტრირებელი ოჯახური ფერმების მიერ წარმოებული და რეგულარულად გაყიდული ყველი. სექტორის ექსპერტების განცხადებით, ყველის 90%-ს ასეთი დაურეგისტრირებელი შინამეურნეობები აწარმოებენ, რაც გასაკვირი სულაც არ არის — საქსტატის მონაცემებით, 2017 წელს საქართველოში რძის წარმოების 97% საოჯახო ფერმებზე მოდიოდა. დაურეგისტრირებელი მწარმოებლები, როგორც წესი, თავიანთ პროდუქტს (ძირითადად ყველს) ეტიკეტის გარეშე, შუამავლების მეშვეობით, ღია ბაზრობებზე ყიდიან.
კიდევ ერთი გამოწვევა დარეგისტრირებულ მწარმოებლებს უკავშირდება, რომლებიც სხვადასხვა გზებს პოულობენ რეგულაციებისგან თავის ასარიდებლად და დამაბნეველ, ბუნდოვან ეტიკეტირებას იყენებენ. ყველაზე გავრცელებულია მეთოდი, როდესაც ყველის მწარმოებლები, რომლებიც რძის ფხვნილს იყენებენ, საკუთარ პროდუქტს ანიჭებენ ისეთ ეტიკეტებს, როგორებიცაა „იმერული“ ან „სახაჭაპურე“. ამ ხერხით მწარმოებელი კანონს არ არღვევს, რადგან პროდუქტის დასახელებაში არ ფიგურირებს სიტყვა „ყველი“, თუმცა მომხმარებელი მას მაინც როგორც ყველს, ისე ყიდულობს.
პრობლემაა ისიც, რომ მომხმარებლების უმეტესობა სათანადოდ ვერ აცნობიერებს სახელმწიფოს მიერ რძის ნაწარმის ტექნიკური რეგულაციების გატარებაში თავის როლის. მომხმარებლების უმრავლესობა შესაბამისად არ რეაგირებს, როდესაც აღმოაჩენს, რომ მათ მიერ შეძენილი პროდუქტი ვადაგასული ან გაფუჭებულია. მომხმარებლების ძირითადი ნაწილი პრობლემას ან მხოლოდ მაღაზიის კონსულტანტს ამცნობს ან საერთოდ არაფერს არ ამბობს და მომხმარებლების მხოლოდ მცირე ნაწილი უკავშირდება სურსათის ეროვნულ სააგენტოს (NFA), რომელიც ვალდებულია, თანამშრომლები გააგზავნოს მაღაზიაში და დააჯარიმოს აღნიშნული ობიექტი.
საქსტატის მონაცემებით, საქართველოში რძის ფხვნილის იმპორტი ნელ-ნელა გაიზარდა, ნედლი რძის წარმოება კი ეტაპობრივად შემცირდა (იხ. გრაფიკი#1).
გრაფიკი 1. წარმოებული რძისა და იმპორტირებული ფხვნილის რაოდენობა, 2014-2017 წწ.
შედეგად, რძის წარმოება საქართველოში 2017 წელს, 2014 წელთან შედარებით, 10%-ით შემცირდა; ხოლო რძის ფხვნილის იმპორტი იმავე პერიოდში 88%-ით გაიზარდა. ეს ფაქტი მიუთითებს, რომ რძის ფხვნილი რძის ნაწარმის სექტორში ჭარბად გამოიყენება.
ამავედროულად, ბოლო წლებში გაიზარდა მსხვილფეხა პირუტყვის ექსპორტიც (იხ. ცხრილი #1).
ცხრილი 1. მსხვილფეხა საქონლის ექსპორტი, 2015-2018 წწ.
| ინდიკატორი | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 |
| პირუტყვის რაოდენობა | 53,005 | 102,363 | 134,134 | 127,139 |
| მთლიანი პირუტყვის წონა (კგ) | 10,664,000 | 20,503,000 | 19,697,000 | 14,857,000 |
| მთლიანი ექსპორტის ღირებულება (აშშ დოლარი) | 20,103,000 | 36,842,000 | 36,011,000 | 28,227,000 |
| ერთეულის წონა (კგ/სული) | 201 | 200 | 147 | 117 |
| ერთეულის ღირებულება (აშშ დოლარი/სული) | 379 | 360 | 268 | 222 |
| ერთეულის ფასი (აშშ დოლარი/კგ) | 1.89 | 1.80 | 1.83 | 1.90 |
წყარო: საქსტატი, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო, ფინანსთა სამინისტრო, trademap.org
ყველაზე დიდი ზრდა მსხვილფეხა პირუტყვის ექსპორტში 2016 წელს დაფიქსირდა, როდესაც ექსპორტირებული საქონლის რაოდენობა, წინა წელთან შედარებით, თითქმის გაორმაგდა. რაოდენობის მხრივ, კიდევ უფრო მეტი საქონელი იქნა ექსპორტირებული 2017 და 2018 წლებში, თუმცა მთლიანი ექსპორტის ღირებულება შემცირდა ერთეულზე ფასის კლების გამო.
რძის ნაწარმისა და მსხვილფეხა პირუტყვის სექტორებში არსებული ტენდენციებისა და პრაქტიკების გათვალისწინებით, შეიძლება ითქვას, რომ ამჟამად ქვეყანაში უსაფრთხო ნედლი რძის დეფიციტია, რაც მსხვილფეხა პირუტყვის დაბალი პროდუქტიულობითა და რძის საწარმოების მცირე მასშტაბებითაა გამოწვეული. კვების არაადეკვატური პრაქტიკები, საძოვრების ნაკლებობა და შეუსაბამო ვეტერინარული პრაქტიკა ამცირებს მაღალი პროდუქტიულობის მქონე მსხვილფეხა პირუტყვის რაოდენობას. მცირე რაოდენობის რძის საწარმოები კონკურენციას ვერ უწევენ დაურეგისტრირებელ მეწარმეებს, რომლებიც თავიანთ პროდუქტებში რძის ფხვნილს იყენებენ და შედარებით დაბალი ხარისხის პროდუქტს შედარებით იაფად ყიდიან. იქიდან გამომდინარე, რომ არსებული რეგულაციები საოჯახო ფერმებს (კერძო პირებს) რეგისტრაციისგან თავის არიდების ხარჯზე პრივილეგირებულ პოზიციაში აყენებს, რეგისტრირებულ და დაურეგისტრირებელ მწარმოებლებს შორის უსამართლო კონკურენცია მომავალშიც შენარჩუნდება.
რძის ნაწარმისა და ხორცის პროდუქტების სექტორში არსებულ გამოწვევებზე საპასუხოდ, საქართველოს მთავრობამ ახლახან აკრძალა 140 კგ-ზე ნაკლები წონის მქონე ცოცხალი მსხვილფეხა პირუტყვის ექსპორტი. აღნიშნული აკრძალვის მხარდამჭერების ერთ-ერთი არგუმენტი ისაა, რომ საქართველოში მსხვილფეხა პირუტყვის გაზრდა და შემდგომ ქვეყანაშივე ხორცის სახით გაყიდვა უფრო მომგებიანია და ადგილობრივად მეტ დამატებით ღირებულებას ქმნის, ვიდრე მცირე წონის დეკეულისა და ხბოს საზღვარგარეთ გაყიდვა. შესაძლოა, ეს ასეც არის, მაგრამ ახალმა რეგულაციამ ბევრი კითხვა გააჩინა თავისი ლეგიტიმურობისა და საბაზრო ეკონომიკის პრინციპებთან მიმართებაში.
საინტერსოა, რომ მსგავსი რეგულაციები სხვა ქვეყნებშიც არსებობს, თუმცა მათი შემოღების მოტივაცია, ოფიცილაურად, განსხვავებულია. მაგალითად, ახალ ზელანდიაში ცოცხალი ცხვრის ექსპორტი დაკვლის მიზნით 2003 წელს აიკრძალა, არგუმენტად კი ტრანზიტის დროს ცხოველთა მაღალი სიკვდილიანობა და ზოგიერთ მიმღებ (იმპორტიორ) ქვეყანაში პირუტყვის დაკვლის არასათანადო პრაქტიკა დასახელდა. აქვე, აღსანიშნავია, რომ მეცხოველეობის მიზნებისთვის ცხვრის ექსპორტი ახალი ზელანდიიდან ნებადართულია, მაგრამ მისი მაჩვენებელი ძალიან დაბალია. დღესდღეობით, როცა ცხოველთა კეთილდღეობასთან დაკავშირებული საკითხები მსოფლიოში (მაგ., ბრაზილია, ავსტრალია, დიდი ბრიტანეთი) უფრო და უფრო აქტუალური ხდება, ახალი ზელანდიის აკრძალვამ ავსტრალიას საშუალება მისცა, ბაზარზე მდგომარეობა გაუმჯობესებინა და ცოცხალი ცხვრის ექსპორტი გაეზარდა. ავსტრალიის სახელმწიფო ორგანოების თანახმად, მიუხედავად იმისა, რომ ქვეყანა პასუხისმგებლობით ეკიდება ცხოველთა კეთილდღეობას, ცოცხალი ცხვრის ექსპორტი მისი დაკვლის მიზნით იმითაა განპირობებული, რომ ავსტრალიაში არსებული სასაკლაოების ინფრასტრუქტურა (რომელიც საქართველოს ინფრასტრუქტურაზე გაცილებით უკეთაა განვითარებული) ქვეყანაში ცხვრების მზარდ რიცხვს ვერ აკმაყოფილებს.
სხვა ქვეყნების გამოცდილებისა და საქართველოს რეალობის გათვალისწინებით, რთული დასაჯერებელია, რომ საქართველოში ცოცხალი მსხვილფეხა პირუტყვის ექსპორტზე აკრძალვის დაწესება რძის ნაწარმისა და მსხვილფეხა პირუტყვის სექტორებში არსებულ სტრუქტურულ პრობლემებს აღმოფხვრის. უფრო მეტად სავარაუდოა, რომ აკრძალვამ შემდეგი შედეგები მოიტანოს:
• მაღალი რისკები ფერმერებისათვის. იმის გათვალისწინებით, რომ მსხვილფეხა პირუტყვს საქართველოში მოუწესრიგებელი საძოვრების, გაუმართავი კვებისა და ვეტერინარული დარღვევების ფონზე ზრდიან, ფერმერებს, რომლებსაც პირუტყვი აქამდე ექსპორტზე გაჰყავდათ, ახლა საქონლის მოვლა რთულ პირობებში მოუწევთ და, შესაბამისად, ფერმერული საქმიანობის რისკებიც გაიზრდება;
• მსხვილფეხა პირუტყვის პოტენციური მყიდველების შემცირებული რაოდენობა. იქიდან გამომდინარე, რომ ფერმერობა საქართველოში არასაკმარისადაა განვითარებული, სასოფლო-სამეურნეო პროდუქტის ადგილობრივად გაყიდვა არამხოლოდ არარეგულარული, არამედ რთულიცაა. ბევრ ფერმერს არ შეუძლია საკუთარი პროდუქტის ადეკვატურ ფასებში რეალიზაცია და მხოლოდ ადგილობრივი ბაზრით შემოფარგვლა პოტენციურ მყიდველთა რაოდენობას მნიშვნელოვნად შეამცირებს. გარდა ამისა, სასაკლაოებზე HACCP (სურსათის უვნებლობის მართვის სისტემა) სტანდარტის შემოღებამ, შესაძლოა, ზოგიერთი რეგიონული სასაკლაოს დახურვა გამოიწვიოს, რაც მსხვილფეხა პირუტყვზე მოთხოვნას კიდევ უფრო მეტად შეამცირებს. თუ ადგილობრივი სასაკლაო ხელმისაწვდომი არ იქნება, ფერმერი პირუტყვის დასაკლავად გაყიდვიდან შემცირებულ სარგებელს მიიღებს;
• შემცირებული სავაჭრო ძალაუფლება ცოცხალი პირუტყვის ფერმერებისათვის. ვაჭრობის მხოლოდ ადგილობრივი ბაზრით შეზღუდვა ცოცხალი პირუტყვის ფასებს შეამცირებს, რაც, შესაძლოა, მომხმარებლებისათვის დადებითი მოვლენაა (ხორცზე ფასის შემცირებიდან გამომდინარე), მაგრამ მწარმოებლების საქმიანობაზე უარყოფითად იმოქმედებს. რაც შეეხება საერთო გავლენას საზოგადოებრივ კეთილდღეობაზე, ამის დასადგენად მეტი კვლევაა საჭირო.
ესენი გახლდათ რამდენიმე საგულისხმო ასპექტი, გარდა იმ ძირითადი ფაქტორისა, რომ ფერმერი პირუტყვის უფრო მაღალი ღირებულებით გაყიდვის შემთხვევაში მეტ სარგებელს ნახულობს. პირუტყვის გაზრდა და მისი შემდგომი გაყიდვა ფერმერისთვის უფრო მომგებიანია, თუმცა აუცილებელია, განვიხილოთ შემდეგი საკითხებიც: რატომ არ იყენებენ ფერმერები ასეთ „აშკარა“ შესაძლებლობას? რა გამოწვევებს აწყდებიან ისინი ღირებულებათა ჯაჭვში და არის თუ არა არსებული სახელმწიფო პოლიტიკა პრობლემის გადაწყვეტის სწორი გზა?

We Don't Need No Regulation: On Georgia’s Dairy and Livestock Sector
Dairy production in Georgia is a hot topic right now. Over the last couple of years, new state regulations have been adopted in this sector. The most widely discussed recent change in regulations prohibits the use of milk powder in cheese production. This regulation was adopted in 2015 but was amended in June of 2017 in order to better serve consumer interests.
While defining terms such as “cheese”, “butter”, and “matsoni” is definitely a step forward, the execution of this technical regulation is associated with many challenges, and Georgian consumers are still offered products that do not qualify as dairy products because they contain vegetable fat.
CHALLENGES
The biggest challenge is the large number of unregistered family farms producing and selling cheese on a regular basis. According to sector experts, up to 90% of cheese is produced by those unregistered households, which is not surprising because according to Geostat more than 97% of milk in Georgia in 2017 was produced by family farms.  These unregistered producers usually sell their unlabeled produce (mostly cheese) at open markets through intermediaries.
Another challenge is related to registered producers, who find different ways to overcome regulations through confusing and vague labeling of their products. The most frequent tool used by cheesemakers who use milk powder for cheese production is by labeling products with names associated with cheese-like “Imeruli” or “Sakhachapure”. By doing so, the producer does not explicitly violate the law because the name of the product does not contain the word “cheese”, but consumers definitely consider these products cheese.
One more challenge is associated with consumers’ low awareness of their role in supporting the state’s enforcement of technical regulations on dairy products. Most consumers do not react properly when they identify that the dairy product they have purchased is expired, or not expired, but still spoiled. Most consumers notify a consultant in the retail store about this case or do nothing at all, while only a small portion of consumers notify the National Food Agency (NFA), which is obliged to send its employees to the retail shop and fine it.
A BIT OF STATISTICS…
According to Geostat data, imports of milk powder have increased over time, while the amount of raw milk produced in the country has declined (Figure 1).
Figure 1. Amount of raw milk and milk powder in Georgia, 2014-2017
Thus, milk production in Georgia has declined by 10% in 2017 compared to 2014, while imports of milk powder, on the other hand, increased by a tremendous 88% for the same time period. This signals the massive use of milk powder in the dairy sector.
At the same time, exports of live cattle have increased in recent years (Table 1).
Table 1. Live cattle exports, 2015-2018
Indicator 2015 2016 2017 2018
Number of head 53,005 102,363 134,134 127,139
Total live weight (kg) 10,664,000 20,503,000 19,697,000 14,857,000
Total export value (USD) 20,103,000 36,842,000 36,011,000 28,227,000
Unit weight (kg/head) 201 200 147 117
Unit value (USD/head) 379 360 268 222
Unit price (USD/kg) 1.89 1.80 1.83 1.90
Source: Geostat, MEPA, MoF, trademap.org
The biggest jump in live cattle exports happened in 2016 when the number of head exported almost doubled compared to 2015. In terms of export quantities, even more live cattle were exported in 2017 and 2018, although the total export value steadily declined, as did the unit value per head of cattle.
In light of existing trends and practices in the dairy and livestock sector, there is currently a shortage of safe raw milk in the country because of the low productivity of cattle and the small size of dairy farms. Inadequate feeding practices, lack of pastures, and poor veterinary practices lead to the lack of intensive cattle farms with high productivity cattle.  The few registered intensive dairies cannot compete with unregistered producers or producers who use milk powder in their production and produce lower quality products at lower prices. As far as current regulations favor family farms (individuals) by allowing them to avoid registration as a business operator, unfair competition among registered and non-registered producers will be apparent in the future as well.
Increased exports of live cattle also contribute to the reduction of milk production in the long run as well as an increase in meat prices.
THE WAY FORWARD
In an attempt to respond to the challenges in dairy and meat production, just recently the Government of Georgia has banned the export of live cattle under the weight of 140 kg. The arguments listed by some proponents of the ban rely on the assumption that growing cattle in Georgia and after some period selling it for meat within the country is more profitable and generates higher value-added locally, rather than exporting low weight calves and heifers abroad. While that might be true, the new regulation has raised many questions about its legitimacy and appropriateness in a market economy.
Interestingly, there are other countries that have implemented a similar policy but with different motivations. For example, in New Zealand, where live sheep exports for slaughter were banned in 2003, the argument for the ban was a concern for animal welfare due to the high number of deaths during transit, as well as inappropriate slaughtering practices in some recipients (importing) countries. While live sheep exports for slaughter are banned, live sheep exports for breeding are allowed, but the actual number of exports for this purpose is extremely low. While animal welfare concerns are growing all over the world (e.g. Brazil, Australia, UK), New Zealand’s ban allowed Australia to capitalize on this market opportunity and increase its live sheep exports. According to Australian authorities, although the country is concerned with animal welfare, the increase in live sheep exports for slaughter was motivated by the fact that the existing slaughterhouse infrastructure in Australia, which is way ahead of Georgia, is not developed well enough to respond to the growing number of sheep in the country.
In light of foreign countries’ experience and Georgian reality, it is hard to believe that the ban on the export of live cattle in Georgia can solve structural problems in the dairy and livestock value chains. Rather, the export ban is likely to have the following consequences:
• Higher exposure of livestock farmers to risks. Given that growing cattle in Georgia in light of the abovementioned poor feeding practices, and pasture- and veterinary-related issues is quite risky, the export ban obviously negatively affects farmers who previously engaged in live cattle exports by exposing them to those risks;
• Lower number of potential buyers of live cattle. Since contract farming is not well-developed in Georgia, sales of agricultural products locally are not only sporadic but difficult. Many farmers simply cannot sell their products for an adequate price. By restricting sales of live cattle to local markets only, the number of potential buyers clearly declines. Additionally, the introduction of HACCP requirements at slaughterhouses might lead to the closure of some regional slaughterhouses which will negatively affect demand for live cattle. If a local slaughterhouse is not available, the farmer gets a lower profit from sales of cattle for slaughter.
• Low bargaining power for livestock farmers. Restriction to local markets drives the price of live cattle down, which might be good for consumers because meat prices will decline, but producers are negatively affected. The overall impact on society – total surplus has yet to be studied.
These are just a few arguments that should be considered in addition to the potential commercial gains generally obtained when a farmer sells a product with more value-added. While theoretically raising cattle and selling it for meat should be more profitable for the farmer, one has to consider very carefully, why such an “obvious” opportunity is missed by the livestock farmer, what challenges the farmer faces along the value chain, and whether such a policy is the right solution to those challenges.