ნეტო-აღრიცხვა – განხორციელებადი ,,მწვანე“ ალტერნატივა გამომუშავებისა და მოხმარების დეფიციტის აღმოსაფხვრელად?
პარასკევი, 29 მარტი, 2019
2019 წლის თებერვალში, საქართველოს ელექტროსადგურებმა  939 მილიონი კვტ.სთ. ელექტროენერგია გამოიმუშავეს, რაც წინა წლის მაჩვენებელს 0.5%-ით აღემატება. თავის მხრივ, მოხმარებამ 1 037 კვტ.სთ-ს მიაღწია, რაც 2%-ით ნაკლებია წინა წელთან შედარებით. მიუხედავად იმისა, რომ წინა წლის იმავე თვესთან შედარებით, გამომუშავებასა და მოხმარებას  შორის დეფიციტი 22%-ით შემცირდა (-126-დან -98 მლნ. კვტ.სთ-მდე), უარყოფითი სხვაობა მაინც არსებითია. კიდევ ერთხელ უნდა აღინიშნოს, რომ ეს სხვაობა მთლიანად არ ასახავს საქართველოს ელექტროენერგიის დამოკიდებულების მასშტაბებს, რადგან გამომუშავებული ელექტროენერგიის ნაწილი იმ თერმული ელექტროსადგურებიდან მოდის, რომლებიც იმპორტულ გაზზე მუშაობენ.
ჩვენს წინა ბლოგ-პოსტში აღვნიშნეთ, რომ საქართველოს ელექტროენერგიის ბაზარი 2017 წლიდან მოყოლებული   დეფიციტის  პრობლემის წინაშე დგას. უკანასკნელი 12 თვის განმავლობაში მხოლოდ 4 თვეში არ დაფიქსირებულა დეფიციტი (მათ შორის 2018 წლის აგვისტოც) (იხ. 1-ლი გრაფიკი).
გრაფიკი 1. გამომუშავებასა და მოხმარებას შორის სხვაობა
ჩვენ ადრეც ვისაუბრეთ, რომ აუცილებელია მიწოდება-მოთხოვნის ისეთი პოლიტიკის გატარება, რომელიც  შეამსუბუქებს გაზრდილი მოხმარებისა და შემცირებული გამომუშავების შედეგად  შექმნილ პრობლემურ მდგომარეობას. შესაძლოა 2016 წელს საქართველოს ენერგეტიკისა და წყალმომარაგების მარეგულირებელი ეროვნული კომისიის (სემეკის) მიერ შემოღებული „ნეტო-აღრიცხვის“ სისტემაც ერთ-ერთ მასტიმულირებელ პოლიტიკად მივიჩნიოთ. „ნეტო-აღრიცხვის“ მიზანია, ხელი შეუწყოს ელექტროენერგიის გამომუშავებას მაცხოვრებელთა მფლობელობაში მყოფი, "მწვანე’’ მიკრო-სადგურებიდან და, ამავდროულად, შეამციროს მაცხოვრებელთა მოთხოვნა ელექტროსისტემიდან ელექტროენერგიის მიწოდებაზე. ეს სისტემასმიწოდებისა და მოთხოვნის პოლიტიკის ნაერთი შეგვიძლია ვუწოდოთ. უკანასკნელი მონაცემებით, აღნიშნულ სისტემას მხოლოდ 80 მომხმარებელი იყენებდა. ამიტომ ნეტო-აღრიცხვის სისტემის მომხმარებელთა გასაზრდელად და განახლებადი ენერგიების პოპულარიზაციისათვის, 2019 წლის მარტში, სემეკმა „ნეტო-აღრიცხვის“ ახალი რეგულაცია შემოიღო. ამ რეგულაციის მიზანია, მომხმარებელთა ჯგუფებმა1 ინვესტიცია განახლებადი ენერგიის ისეთ წყაროებში ჩადონ, როგორებიცაა მზის, ქარისა და წყლის (ჩამდინარე წყლის ჩათვლით) ენერგიის გამოყენება პირადი მოხმარებისათვის, და, შესაბამისად, შეიმცირონ ელექტროენერგიის ხარჯები.
ასეთი ცვლილებები მომხმარებელთა ჯგუფებს საშუალებას აძლევს, უფასოდ მოიხმარონ მიკრო-სადგურის მიერ გამომუშავებული ენერგია და ზედმეტი ელექტროენერგია ქსელს მიაწოდონ2. მომხმარებელთა ჯგუფებს შესაძლებლობა აქვთ, მიიღონ კრედიტი ზედმეტი გამომუშავებული ენერგიისათვის და შემდეგ ან მოიხმარონ ან გაყიდონ დაგროვებული კრედიტები. ცვლილებები განხორციელდა გამანაწილებელ ქსელთან მიერთების მხრივაც: ახლა უკვე თუ ქსელთან მიერთება გარკვეული დროის განმავლობაში არ მოხდა, მომხმარებლებს მიერთების გადასახადი გაუნახევრდებათ. მომხმარებელთა ჯგუფებს მიკრო-სადგურები დროებითი ფლობის შესაძლებლობაც მიეცათ, ქირით, იჯარით ან სხვა კონტრაქტით, რაც ინიციატივის კიდევ უფრო ხელმისაწვდომობის ზრდას  ემსახურება.
ამ პოლიტიკის მთავარი უპირატესობა საყოფაცხოვრებო სექტორიდან მოთხოვნის სავარაუდო შემცირებაა. ეს საყოფაცხორებო მომხარებლებს ელექტროენერგიით თვითუზრუნველყოფის უფრო მეტ შესაძლებელობას შეუქმნის და, ამასთან, ელექტროენერგიის ჭარბად გამომუშავების შემთხვევაში, სექტორს საშუალებას მისცემს, წვლილი შეიტანოს  ქვეყნის ელექტრო-სისტემის მომარაგებაში (და ენერგოუსაფრთხოებაში). ამიტომ, თუ მიკრო-სადგურები მაცხოვრებლებში მასშტაბურად დაინერგება, ქვეყანა შეძლებს თერმულ ელექტროსადგურებსა და უცხოური ელექტროენერგიის იმპორტზე დამოკიდებულების შემცირებას. გარდა ამისა, თუ მიკრო-სადგურები მოხმარების წყაროსთან ახლოს იქნება, გადაცემის და, შესაბამისად, მთლიანად ელექტროენერგიის სისტემის დანაკარგების თავიდან აცილება გახდება შესაძლებელი; ეს რეგულაცია დამატებით, გარემოსდაცვით დადებით ეფექტებსაც გამოიწვევს, ვინაიდან ამ სისტემის ფარგლებში ელექტროენერგიის გამომუშავება მხოლოდ „მწვანე“, განახლებადი ენერგიის წყაროს მეშვეობითაა შესაძლებელი, რაც გარემოსთვის საზიანო თბოელექტროსადგურების ალტერნატივას წარმოადგენს.
საგულისხმოა ის ფაქტი, რომ საქართველოში განახლებადი ენერგიის ყველა წყაროს  დეფიციტის აღმოფხვრის ერთნაირი პოტენციალი არ გააჩნია. უფრო სავარაუდოა, რომ ქარის ენერგიაზე მომუშავე სადგურებმა ჰიდროელექტროსადგურების დეფიციტის შევსება შეძლოს, ვინაიდან ქარისა და ნალექის სიჭარბე ერთმანეთს არ ემთხვევა, ხოლო მზის ენერგიაზე მომუშავე სადგურებისა და ჰიდროსადგურების გამომუშავება ერთნაირი სეზონურობით ხასიათდება. თუმცა, ზოგიერთ შემთხვევაში, მაგალითად, წლის განსაკუთრებით მშრალ პერიოდებში, მზე შესაძლოა ჰიდროელექტროსადგურების წარმოების შემავსებლადაც კი იქცეს. მაგალითად  თუ ნალექის სიმცირის გამო (როგორც ეს 2018 წლის აგვისტოში მოხდა) ჰიდროგამომუშავება დაიკლებს, ამ პერიოდში მზის ენერგიაზე მომუშავე ელექტროსადგურებს ჰესების გამომუშავების შევსება შეეძლებათ. განსაკუთრებულად მზიან წლებში შესაძლებელია ელექტროენერგიის მზის ელექტროსადგურებიდან მიღება, ხოლო ჰესები წვიმიან წლებში შეძლებს მოთხოვნის დაკმაყოფილებას.
მიუხედავად ზემოთ ნახსენები შესაძლებლობებისა,  კითხვის ნიშნის ქვეშ დგას არსებული ელექტროსისტემის მზაობა განახლებადი ენერგიის მასობრივი ინტეგრაციისთვის. მათი მერყევი და ნაკლებ პროგნოზირებადი გამომუშავების გამო, ეს ინიციატივა პოტენციურ შეზღუდვას შეიძლება წააწყდეს. მეტიც, განახლებადი ენერგიების ცვალებადი ხასიათის გამო ასეთმა პროექტებმა ელექტროენერგიის მიწოდების საიმედოობაას შეიძლება საფრთხე შეუქმნას, რისი თავიდან არიდებაც ახლა უკვე შესაძლებელია ჰიბრიდული ტიპის მიკრო-სადგურების დანერგვით (მზისა და წყლის ელექტროსადგურების შერწყმა, ქარისა და მზის და ა.შ.).
შესაძლოა წინასწარ განისაზღვროს ის რეგიონები, რომლებიც განახლებადი ენერგიების წყაროებიდან სარგებელს მიიღებენ, მათი კლიმატური, ჰიდრო-გეოლოგიური და ატმოსფერული თავისებურებებიდან გამომდინარე. მაგალითად, მიკრო ჰიდროელექტროსადგურები შესაძლოა კარგი არჩევანი იყოს დასავლეთ საქართველოს სოფლებში მაცხოვრებელთათვის, სადაც წყლის რესურსები უფრო მეტია, ვიდრე ქვეყნის აღმოსავლეთ ნაწილში.3 კახეთსა და სამცხე-ჯავახეთს მზის ენერგიის განვითარება შეუძლიათ, იმერეთს კი ყველაზე მეტად ქარის ენერგიის  გამოყენების პოტენციალი გააჩნია.4 ქვემო და შიდა ქართლის რაიონები შესაფერისი ადგილია როგორც ქარის, ისე მზის სადგურების დასადგამად. თბილისსა და მჭიდროდ დასახლებულ სხვა ქალაქებში მზის პანელები სხვა ალტერნატიული (ქარისა და წყლის) წყაროებს შორის საუკეთესო არჩევანი იქნებოდა  შეზღუდული სივრციდან გამომდინარე, ამასთან, ქარისა და ჰიდრო სადგურებისგან განსხვავებით, მზის პანელების გამომუშავების პროცესს არ ახლავს თან ხმაური,  რაც ურბანულ დასახლებაში არც ისე სასურველი გარეშე ფაქტორია.
მომხმარებელთათვის პოტენციური სარგებელი გამოიხატება არსებულ სისტემაზე შემცირებული დამოკიდებულებითა და მომავალში ტარიფების ზრდის პოტენციური ხარჯის თავიდან არიდებით. თუმცა ჯერ კიდევ გაურკვეველია, რამდენად სწრაფად გადავა მომხმარებელი ნეტო-აღრიცხვის სისტემაზე. მიუხედავად რეფორმით შემოღებული ახალი შესაძლებლობებისა (იჯარა, ქირა და ა.შ.), ინვესტიციის მაღალი ხარჯებიდან გამომდინარე, მომხმარებლებმა შესაძლოა ეს არჩევანი დიდი ხნის განმავლობაში რისკიანად მიიჩნიონ. „ნეტო-აღრიცხვის“ სისტემის წარმატება არსებითად დამოკიდებულია პროექტების რეალურ ხარჯებსა და სარგებელზე, რისი დადგენაც ეკონომიკური ცოდნის გარეშე რთულია. შესაბამისად, საყოფაცხოვრებო სექტორი, სავარაუდოდ, არ დაკმაყოფილდება მხოლოდ ნეტო-აღრიცხვის სისტემაში ცვლილებების გაცნობით და პროექტების სარგებლიანობის შესახებ ვერბალური დასტურით. ამიტომ შესაძლოა საჭირო გახდეს უფრო მეტად დასაბუთებული და მტკიცებულებებზე დაფუძნებული არგუმენტები წარმოდგენა პოლიტიკის გამტარებელთა მხრიდან.
გარდა ამისა, დასახლებების მიერ მიკრო-სადგურების თანაფლობას შესაძლოა სერიოზული გამოწვევები ახლდეს თან. სემეკი კოლექტიურ ნეტო მომხმარებელს რამდენიმე ალტერნატივას სთავაზობს, მაგალითად, მაღალსართულიან კორპუსებში საზიარო მიკრო-სადგურების მიერ გამომუშავებული ელექტროენერგიის გამოყენებას ტექნიკური სამუშაოებისათვის, როგორიცაა ლიფტების ტექნიკური უზრუნველყოფა და შენობების განათება. ზედმეტი ელექტროენერგიის გამომუშავების შემთხვევაში, სემეკი თანამესაკუთრეებს სთავაზობს, იგი კერძო მოლაპარაკების საფუძველზე გადაინაწილონ. თუ შინამეურნეობებს შორის მოლაპარაკება ვერ შედგება, ზედმეტი ელექტროენერგია მათ თანაბრად გაუნაწილდებათ. ეს საბოლოო ჯამში გამოიწვევს სახლების მფლობელთა ასოციაციების (HOA) პასუხისმგებლობის ზრდას, რომლებმაც მიკრო-სადგურების მოვლა უნდა უზრუნველყონ, მაშინ როცა ელექტროენერგიის საბოლოო მომწოდებელი კომპანიის წარმომადგენლები აღრიცხვის პროცესის ზედამხედველობას უზრუნველყოფენ.
რეფორმას მნიშვნელოვანი გავლენა ექნება დისტრიბუტორ კომპანიებსა და (ენერგო-პრო, თელასი) და მათ მომხმარებლებზეც. ამ ორი კომპანიის ჯამური წილი ყოველთვის ელექტროენერგიის მთლიანი მოხმარების 50%-ზე მეტს შეადგენდა, 2018 წელს კი 70%-ს მიაღწია. იდეალურ შემთხვევაში, პიკის საათებში ამ კომპანიებს საშუალება ექნებათ, შეამცირონ ზეწოლა, ერთი მხრივ, შემცირებული მოხმარების, მეორე მხრივ კი, საყოფაცხოვრებო სექტორიდან გამომუშავებული ჭარბი ელექტროენერგის ქსელში მიწოდების მეშვეობით.
საბოლოოდ შეიძლება ითქვას, რომ ნეტო-აღრიცხვის ინიციატივის წარმატება შემდეგ ფაქტორებზეა დამოკიდებული:
• რამდენად მომგებიანია ნეტო-აღრიცხვა შინამეურნეობებისათვის
• რამდენად წარმატებით მოხდება მომხმარებლის ინფორმირება პოტენციური სარგებლის შესახებ
• რამდენად აქვთ სურვილი მაცხოვრებლებთა დასახლებებს, მონაწილეობა მიიღონ პროექტებში
• რამდენად მზად არის სისტემა განახლებადი ენერგიის ინტეგრაციისთვის, გამომუშავების არაპროგნოზირებადობის პირობებში.
დასკვნის სახით შეგვიძლია ვთქვათ, რომ გამომუშავება-მოხმარების დეფიციტის აღმოფხვრის ,,მწვანე’’ და სუფთა საშუალება ნამდვილად არსებობს, თუმცა რთულია, განვსაზღვროთ, როდის ამუშავდება სათანადოდ ნეტო-აღრიცხვის სისტემა.
1 მომხმარებელთა ჯგუფებში იგულისხმება მფლობელთა ასოციაციები, უბნები, დასახლებები და სოფლები.
2 დადგმული სიმძლავრე 100 მეგავატს არ აღემატება.
3 მდინარეების დაახლოებით 70% დასავლეთ საქართველოშია თავმოყრილი, 30% – აღმოსავლეთში. მდინარის წლიური დინება დასავლეთში 49.8 კუბურ კილომეტრს უტოლდება, აღმოსავლეთში – 16.5 კუბურ კილომეტრს.
4 საუკეთესო ადგილმდებარეობათა შერჩევა შესაძლებელია ენერგეტიკის სამინისტროს 2017 წლის სამომავლო საინვესტიციო პროექტების ჩამონათვალის შესწავლის საფუძველზე.

In February 2019, Georgian power plants generated 939 million kWh of electricity, which compared to the previous year represents a 0.5% increase in total generation. On the demand side, consumption amounted to 1,037 mln. kWh, a 2% decrease on an annual basis. Although the negative gap between generation and consumption decreased by 22% (from -126 to -98 mln. kWh), compared to the corresponding month of the previous year, it remained substantial. It is worth highlighting, once again, that this negative gap does not wholly reveal the extent of dependence of the Georgian electricity market, as Thermal Power Plants (TPPs), powered by imported gas, provide part of the generated electricity.
In our previous blog, we mentioned that Georgia has been facing a negative generation-consumption gap since 2017. Looking at the consumption-generation gap over the last 12 months, we can observe a negative gap in all (including August 2018) but 4 months (Figure 1).
We have also previously emphasized the need for both supply and demand-side policies, which could ease the burden of increased electricity consumption and decrease generation. One of such was the introduction of the net-metering system by the Georgian National Energy and Water Supply Regulatory Commission (GNERC), in 2016. This policy incentivizes electricity generation from residentially owned, green micro-plants and, equally, reduces the demand for the electricity system from the residential sector. Hence, it can be perceived as a mix of both supply and demand policies. Unfortunately, thus far only 80 consumers have subscribed to the system. In order to increase the number of consumers opting for net-metering and to popularize renewable energy sources, in March 2019, GNERC introduced a new regulation regarding net-metering. The aim of this regulation is to incentivize consumer groups to invest in renewable energy sources,1 such as solar, wind, and water (including wastewater) power for personal consumption and, consequently, reduce electricity expenditure. Such changes enable consumer groups to utilize the electricity generated by a single renewable micro-power plant free of charge and deliver any excess electricity to the distribution network.2 Consumer groups have the opportunity to obtain credits for the excess electricity generated and then either choose to consume or resell the credits. There has also been a change to the connection of the distribution network: if the connection is breached, the connection fee will be halved. Moreover, consumer groups can now acquire temporary ownership of microgeneration power plants, on the basis of tenancy, lease, and/or further contract, in order to make the initiative more affordable.
The key potential benefits of the policy are associated with reduced pressure for demand from the residential sector. Such benefits are developed from increased self-sufficiency and a contribution from the sector to the country’s energy balances (and energy security) in the form of excess residential electricity production. Therefore, if micro-plants are implemented to a significant degree among residential consumers, Georgia will have the opportunity to reduce its dependence on TPPs and foreign electricity imports. Moreover, if micro-plants are implemented near consumption sources additional transmission losses can be avoided and total electricity system losses can be reduced. Finally, the regulation considers the additional environmental benefits associated with the introduction of green energy sources in place of environmentally damaging alternatives such as TPPs.
Not all renewable resources offer the same potential in closing the consumption-generation gap. In Georgia, WPPs seem more likely to fill the gap left by the seasonal performance of HPPs, as wind patterns do not coincide with precipitation patterns, while SPP generation typically coincides with that of HPPs. In some specific cases, however, such as during unusually dry periods of the year, HPPs generation decreases due to a lack of precipitation (as in August 2018), thus SPPs can complement HPP generation. In notably sunny years, generation can be provided by SPPs, whereas HPPs can satisfy most of the local demand during rainy years.
Despite current opportunities, the readiness of the electricity grid system to integrate renewable energy sources, with their fluctuating and less predictable electricity generation patterns, remains a potentially limiting factor to the success of the initiative. Another factor is the risk behind such projects, due to the variable nature of renewable energy sources, although this unpredictability can be lessened by adopting hybrid micro-power plants (wind alongside solar, HPPs alongside solar, etc.)
The regions potentially able to benefit from different renewable energy sources can be identified by looking at climatic, hydro-geological, and atmospheric patterns. For instance, micro-hydropower plants may be an option for villages in the western part of Georgia, as the West has more abundant water resources than the East.3 The regions of Kakheti, Samtskhe-Javakheti, Kvemo, and Shida Kartli all have the potential to develop solar power generation, while Imereti, Kvemo, and Shida Kartli may benefit the most from wind power generation.4 In Tbilisi and other densely populated cities, solar panels may be best suited over other renewable energy sources due to the limited space for alternatives (WPPs, HPPs) and the adverse effects of noise pollution.
The potential benefits for consumers would be reflected in reduced dependence on the current electricity system and less uncertainty in terms of future tariff fluctuations. However, the consumer adoption rate of net-metering is still uncertain, despite the new options introduced by the reform (leasing, tenancy, etc.), due to the high investment costs and the fact that it is often still perceived by subscribers as a risky investment. The rate of adoption depends greatly on the real costs and benefits of the projects, which seemingly cannot be assessed without proper economic knowledge. Subsequently, the residential sector might require more evidence-based support in favor of net-metering, rather than just noting the introduction of changes in the net-metering system, the inclusion of a wider range of beneficiaries, and verbal confirmation of projects’ profitability. In addition, several important challenges might arise from the division of property rights on community-owned micro-plants. According to GNERC, the electricity generated by shared solar micro-plants in multistory buildings could be used for common maintenance, such as for elevators and building lighting, while excess electricity could be divided among households on the basis of private agreements. While in the absence of household cooperation, excess electricity could be divided equally within buildings. These arrangements would require the extension of responsibilities for homeowners’ associations (HOAs) in order to provide maintenance for the micro-power plants, while the representatives of distribution companies would oversee the metering process.
This reform will also have a substantial impact on the distribution companies (Energo-Pro and Telasi) and their subscribers. The combined market shares of these two distribution companies have always amounted to more than 50% of the country’s total electricity consumption, reaching 70% of total consumption in 2018. Ideally, during peak hours, the two companies will be able to reduce pressure by partly decreasing consumption on the system and providing excess electricity to the grid from the residential sector.
Ultimately, the success of the net-metering initiative will depend on:
• the economic profitability of net-metering projects for households
• the success of how well the potential benefits are communicated
• the willingness of residents to participate in community projects
• the readiness of the grid system to integrate renewable energy sources characterized by a variable output
Therefore, despite its undeniable potential as a green and clean solution to the generation-consumption deficit, it is still too early to gauge when net-metering is really going to take off.
1 Consumer groups include apartment owners’ associations, districts, settlements, and villages.
2 The installed capacity does not exceed 100 MW.
3 Approximately 70% of rivers are concentrated in Western Georgia, with the remaining 30% in the East. While the annual river flows amount to 49.8 km3 in the West and 16.5 km3 in the East.
4 It is possible to discern the best locations by inspecting the future investment projects listed by the Ministry of Energy in 2017.