„ხშირად სიმპტომებზე ბევრს ვნერვიულობთ და ვერ ვხვდებით, რომ, პრობლემების სათავეს თუ ვიპოვით, მათ ერთხელ და სამუდამოდ ყველასთვის მოვაგვარებთ,“ – ვანგარი მუტა მაატაი, მშვიდობის დარგში ნობელის პრემიის მფლობელი (2004 წ.).
„ფერმერების კომერციალიზაცია შეიძლება მოხდეს მხოლოდ მიწის კონსოლიდაციის შემთხვევაში, როცა ისინი შეძლებენ მასშტაბის ეკონომიით ისარგებლონ“ – განაცხადა ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების აწ უკვე ყოფილმა მინისტრმა, გიორგი ქობულიამ 2019 წლის სოფლის განვითარების კონფერენციაზე.
სოფლის მეურნეობის სფეროში ჩატარებული უახლესი აღწერის (საქსტატი, 2014 წ.) თანახმად, საქართველოში 574 000 მიწის მფლობელია. აქედან 77%-ს 1 ჰექტარზე ნაკლები მიწა აქვს სარგებლობაში, ისიც, როგორც წესი, რამდენიმე მიწის ნაკვეთად არის დანაწევრებული. მათი ნაწილი ან დაუმუშავებელია ან მოძველებული მეთოდებით მუშავდება. გარდა ამისა, ასეთ მცირემიწიან ოჯახებს არ შეუძლიათ ამ მიწიდან საკმარისი შემოსავლის გამომუშავება და მათი საქმიანობა თვითკმარი მეურნეობა უფროა, ვიდრე ფერმერული მეურნეობა. მრავალი ოჯახი არც არის დაინტერესებული, ფერმერული საქმიანობა გააუმჯობესოს ან მიწა უფრო ეფექტიანად მომუშავე ფერმერებზე გაყიდოს. შედეგად, საქართველოს სოფლის მეურნეობა ძალიან დაბალი პროდუქტიულობით გამოირჩევა და მისი წილი მთლიან შიდა პროდუქტში 7.7%-ს შეადგენს, მიუხედევად იმისა, რომ სოფლის მეურნეობაში სამუშაო ძალის 40%-ია ჩართული (საქსტატი, 2018 წლის წინასწარი მონაცემები).
ამ სიტუაციის გასაუმჯობესებლად, საქართველოს მთავრობისათვის სოფლის მეურნეობის სექტორი 2012 წლიდან პრიორიტეტად იქცა. მრავალი პროგრამა შემუშავდა და დაინერგა სექტორის ტრანსფორმაციისათვის, მაგრამ ჯერჯერობით შედეგები იმედისმომცემად არ გამოიყურება: 2018 წელს სოფლის მეურნეობის რეალური ზრდა საკმაოდ მოკრძალებული იყო (+0.7%), 2017 წელს კი მკვეთრი ვარდნა (-3.8%) დაფიქსირდა. ასეთი მაჩვენებლები ოპტიმიზმს ძალაუნებურად აქრობს, თუმცა მსგავსი გამოცდილება სხვა ქვეყნებსაც აქვთ. მაგალითად, ინდოეთის მთავრობა ფერმერებს სხვადასხვა სახის სუბსიდიებს სთავაზობს. მიუხედავად ამისა, ექსპერტები ინდოეთში სოფლის მეურნეობის კრიზისის გამწვავებაზე საუბრობენ. The Economist-ის სტატიას თუ დავუჯერებთ, კრიზისის მთავარი მიზეზი მიწის დანაწევრებაა, ვინაიდან მიწის ნაკვეთის საშუალო ფართობი ერთ შინამეურნეობაზე 1960 წლიდან მოყოლებული უფრო და უფრო მცირდება და დღეს 1.1 ჰექტარს შეადგენს.
გასაკვირი არ არის, რომ მიწის ნაკვეთების დანაწევრება ერთ-ერთი ფუნდამენტური პრობლემაა, რომელიც („პრობლემების სათავე“) საქართველოში სოფლის მეურნეობის განვითარებას აფერხებს.
საქართველოს მიწების კონსოლიდაციას ხელს რამდენიმე ფაქტორი უშლის, მაგრამ მათ შორის უმთავრესი მიწის არასრული რეგისტრაციაა. ბოლო ოცდაათი წლის განმავლობასი სახელმწიფოს არაერთი მცდელობის მიუხედავად, საჯარო რეესტრის უახლესი მონაცემებით, საქართველოს მიწების მხოლოდ 45%-ია დარეგისტრირებული (ოკუპირებული ტერიტორიებისა და ტყის მასივების გამოკლებით).
წარსული – მიწის რეფორმები საქართველოში
საბჭოთა კავშირის დაშლისა და დამოუკიდებლობის აღდგენის შემდეგ საქართველო მრავალი სოციალური, პოლიტიკური და ეკონომიკური პრობლემის წინაშე დადგა. იმ დროის პოლიტიკურმა ლიდერებმა გადაწყვიტეს, რომ კრიზისთან საბრძოლველად საუკეთესო გზა სოფლის მოსახლეობისთვის მიწების დარიგება იყო. შედეგად, უამრავ ადამიანს საკუთარი ოჯახის სარჩენად 1 ჰექტარზე მცირედით მეტი მიწა დაურიგდა (ხშირად ეს ფართობი 3-4 ნაკვეთად იყო დანაწევრებული). სახელმწიფოს მფლობელობაში დარჩენილი მიწები კი იჯარით გაიცა. შესაბამისად, ნაკვეთების მთლიანმა რაოდენობამ დაახლოებით 2 500 000 შეადგინა; ეს რიცხვი არ მოიცავს აჭარასა და მთიან რეგიონებს, რომელთაც მაშინდელი რეფორმა არ შეხებია. შესაძლოა, მაშინ ამ გადაწყვეტილებამ არაერთი ოჯახი იხსნა შიმშილისგან, მაგრამ დღეს მიწების დანაწევრება საქართველოს სოფლის მეურნეობის ერთ-ერთი უმთავრეს გამოწვევად იქცა.
მიწის რეგისტრაციის პროცესი 90-იანი წლების ბოლოს დაიწყო და 2004 წლამდე გაგრძელდა. ამ პროცესს ერთიანი საკადასტრო სისტემა არ გააჩნდა და იურიდიული დოკუმენტებიც სოფლებსა და მუნიციპალიტეტებში შემორჩენილ რუკებს ეფუძნებოდა. მიწის ფორმალური რეგისტრაცია საკადასტრო სისტემით 2008 წელს დაიწყო. 2016 წლის მონაცემებით კი, მიწის დაახლოებით 36% იყო რეგისტრირებული.
აწმყო – მიწის რეგისტრაცია დღეს
მიწის რეგისტრაციის ამჟამინდელი რეფორმა 2016 წლის აგვისტოში დაიწყო და 2 წლისა და 6 თვის შემდეგ მთლიანი მიწის ფართობის (ოკუპირებული ტერიტორიებისა და ტყის მასივების გამოკლებით) მხოლოდ 9%-ის დარეგისტრირება მოხდა. აღსანიშნავია, რომ დარეგისტრირებული მიწების ნახევარზე მეტი სახელმწიფო მფლობელობაში არსებული მიწებია. ამჟამინდელი რეფორმა დარეგისტრირებისას იყენებს როგორც სპორადულ, ისე სისტემურ მიდგომას, თუმცა აქცენტი სპორადულ რეგისტრაციაზე კეთდება. ამ ორ მიდგომას შორის მთავარი განსხვავება ის გახლავთ, რომ სპორადული რეგისტრაციისას, მფლობელები თავად მიმართავენ საჯარო რეესტრს, სისტემური მიდგომის შემთხვევაში კი, მთავრობა მიმართავს მიწის მფლობელებს და მათ მიწას არეგისტრირებს. ეს უკანასკნელი (სისტემური რეგისტრაცია) საპილოტე პროგრამის სახით საქართველოს მხოლოდ რამდენიმე დასახლებაში მიმდინარეობს.
ISET-ის მიერ მიწის რეგისტრაციის შესახებ 2018 წელს ჩატარებული კვლევის შედეგების თანახმად, მიუხედავად იმისა, რომ რეგისტრაციის ამჟამინდელი რეფორმა გარკვეულ სტიმულებს უქმნის მიწათმფლობელებს, ბევრი მიწის მესაკუთრე მაინც არ არის დაინტერესებული საკუთარი მიწის დარეგისტრირებით. ამის მთავარი მიზეზები კი გახლავთ: სოციალური შემწეობის დაკარგვის შიში; დარეგისტრირებული მიწის საკრედიტო დაწესებულებების მიერ ჩამორთმევის შიში; დაბეგვრის შიში; დავა მიწის საზღვრებთან დაკავშირებით; ტრადიციული მიდგომა, რომ მიწა მის ოჯახურ მეურნეობას ეკუთვნის და დარეგისტრირება არ ესაჭიროება; რეგიონში ან ქვეყანაში მიწის მფლობელების არყოფნა (მიგრაცია); ფინანსების ნაკლებობა; მიწის რეგისტრაციის რეფორმის შესახებ ინფორმაციის ნაკლებობა და სხვ.
ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, მიწის კონსოლიდაცია შეუძლებელია მიწის რეგისტრაციის ყოვლისმომცველი პროცესის გარეშე, რომელმაც მთელი ქვეყანა უნდა მოიცვას. მიწის სრული დარეგისტრირება მხოლოდ იმ შემთხვევაში გახდება შესაძლებელი, თუ სახელმწიფო სისტემურ მიდგომას გამოიყენებს, რადგან მიწის სრულყოფილი რეგისტრაციისთვის ეს მეთოდი მსოფლიოში ყველაზე წარმატებულად ითვლება.
საქართველოს დამოუკიდებლობის აღდგენიდან 28 წლის შემდეგ, ჩვენ ყველა, საქართველოს სოფლის მეურნეობით და სოფლის განვითარებით დაინტერესებული მხარე უნდა გამოვფხიზლდეთ და ხმამაღლა ვისაუბროთ იმაზე, რომ „სიმპტომების“ წინააღმდეგ ბრძოლა არაეფექტურია და ჯერ „პრობლემის სათავეს” უნდა ვუმკურნალოთ... ამას კი, პირველ რიგში, მთავრობის მხრიდან აშკარა და ერთმნიშვნელოვანი მხარდაჭერა სჭირდება!
ბლოგი მომზადდა ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტის მიერ შემუშავებული მიწის რეგისტრაციის პოლიტიკის ნარკვევზე დაყრდნობით.

“We often preoccupy ourselves with the symptoms, whereas if we went to the root cause of the problems, we would be able to overcome the problems once and for all” – Wangari Muta Maathai, Nobel Peace Prize Winner in 2004.
“Commercialization of farmers can happen only if land consolidation occurs and farmers benefit from economies of scale” – Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia, Giorgi Kobulia stated at the Rural Conference 2019 held in Tbilisi last week.
According to the latest agriculture census (2014), there are 574,000 holdings with land in Georgia. Of these, 77% have less than one hectare under usage, which is usually divided into several parcels. Many of those land parcels are uncultivated or cultivated using outdated methods. In addition, with such a small amount of land, rural households cannot earn enough income for their families and their “farming” is subsistence, not commercial. Additionally, many of these landholders are not interested in either upgrading their farming practices or selling their land to more efficient farmers. As a result, Georgian agriculture is characterized by very low productivity and its contribution to the country’s overall GDP is 7.7% even though it “employs” about 40% of the labor force.
To improve this situation, the agricultural sector has been a priority for the Georgian government since 2012. Many programs have been developed and implemented to transform the sector, but the results are not yet promising – real growth in agriculture was modest in 2018 (+0.7%) after a sharp decline in 2017 (-3.8%). While such numbers might destroy optimism about this sector, other countries have also had similar experiences. For example, the Indian government subsidizes farmers by various means, but nevertheless, experts are talking about the deepening crisis in agriculture in India. According to an article in The Economist, the main reason for this crisis is the fragmentation of land, wherein the average land size per holding has been shrinking since the 1960s and today amounts to 1.1 hectares.
Not surprisingly, one of the fundamental problems (“root causes”) holding back the development of agriculture in Georgia is the fragmentation of land parcels.
There are various factors hindering Georgia’s land consolidation, but first and foremost is the incompleteness of land registration. According to recent data from the Public Registry, only 45% of land in Georgia is registered, although many attempts have been made over the last three decades.
Past – Land Reforms in Georgia
After the dissolution of the Soviet Union and the restoration of independence, Georgia faced many social, political, and economic problems. The political leaders of that time decided that the best way to fight against the deep crisis was to distribute land among the rural population of Georgia. As a result, hundreds of thousands of subsistence farmers were created with an average landholding of slightly over 1 hectare (this land was often divided into 3-4 parcels). The remaining state-owned land was leased out. Therefore, the total number of land parcels amounted to about 2,500,000(!), even excluding Adjara and the mountainous regions, where land reform was not implemented at that time. It may be true that many families survived hunger at that time because of subsistence farming, but today land fragmentation is one of the most severe challenges to agriculture in Georgia.
At the end of the 90s, the land registration process started, which continued until 2004. This process was lacking an entire cadaster system and legal documents were based on the maps existing in the villages and municipalities. The formal registration of land with cadaster started in 2008; until 2016, about 35% of the land was registered.
Present – Current Land Registration
The current land registration reform started in August 2016 and after 2.5 years, the results show that only 9% of land out of the entire land fund (excluding the occupied territories and forest) was registered. Interestingly enough, more than half of the land registered by the reform was under state ownership. The current reform uses sporadic as well as systematic registration approaches, but the major focus is on sporadic registration. The major difference between these two approaches is that while sporadic registration depends on the goodwill of the landowners to register their land, in the case of systematic registration, the government approaches the landowners and registers their land. Systematic registration has only been piloted in a few settlements across Georgia.
According to the findings of ISET’s Research on Land Registration conducted in 2018, although some incentives are provided by the current land registration reform, many private landholders are not interested in registering their land. The main reasons for this include: fear of losing social allowance, fear of losing (registered) land to credit authorities, fear of land taxation, disputes about the demarcation of land, the traditional view that land belongs to the household and does not need to be registered, absence of landholders in the country or in the region (migration), lack of finances, and lack of information about the land registration reform.
As has already been mentioned above, a sound land consolidation policy cannot really be started unless a comprehensive land registration process is pushed through and the country has its entire land fund registered properly. Complete land registration can be achieved only with the systematic approach to land registration, which has proven to be the most effective means of land registration around the world.
After celebrating 28 years of the restoration of Georgian independence, we, the stakeholders in Georgia’s agriculture and rural development, need to wake up and speak out that fighting against “symptoms” is not effective and first we have to fix the “root causes”… This, first of all, requires a strong commitment from the government!