პანკისის ხეობაში მცირეჰესის („ხადორი 3“) მშენებლობის გამო ადგილობრივ მოსახლეობასა და სამშენებლო კომპანიას შორის კონფლიქტის შესახებ ცნობები სულ ცოტა ხნის წინ საყოველთაო ყურადღების ცენტრში აღმოჩნდა. „ხადორი 3“ მცირე ზომის ჰესია და მისი დადგმული სიმძლავრე 5.4 მეგავატს აღწევს, ხოლო წლიურად გამომუშავებული ენერგია – 27.5 მლნ. კვტ. სთ-ს. „ხადორი 3-ის“ მშენებლობა 21 აპრილს დაიწყო. ადგილობრივი მოსახლეობა ამ პროექტს დაუპირისპირდა, სამშენებლო კომპანიამ კი პროექტის განხორციელების უზრუნველსაყოფად საკითხში სამართალდამცავი ორგანოები ჩართო. მთავრობასა და ადგილობრივ მოსახლეობას შორის დაძაბულობა გამწვავდა და კონფლიქტში გადაიზარდა.
კონფლიქტი, როგორც ჩანს, ჰესის მშენებლობის და ფუნქციონირების გარემოსა და მოსახლეობის ჯანმრთელობაზე გავლენის შესახებ განსხვავებულმა მოლოდინებმა გამოიწვია. ადგილობრივი მოსახლეობის მძაფრი რეაქციიდან გამომდინარე, გადავწყვიტეთ პროექტის შესახებ მეტი შეგვეტყო, ეს საკითხი მაგალითის სახით შეგვესწავლა და საქართველოში მცირე ზომის ჰესების მშენებლობის შესაძლო შემაფერხებელი ფაქტორები გაგვეანალიზებინა.
გარემოს ზემოქმედების ანგარიში (გზშ) „ხადორი 3-ის“ ჰესისათვის გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ოფიციალურ ვებგვერდზე 2017 წლიდან იყო საჯაროდ ხელმისაწვდომი. ის „გარემოზე ზემოქმედების ნებართვის შესახებ“ საქართველოს ძველი კანონის მიხედვით შემუშავდა, რომელიც 2017 წელს გაუქმდა, თუმცა პროექტი საკანონმდებლო ცვლილებების შემოღებამდე დამტკიცდა.
გარემოზე ზემოქმედების შეფასება ნებისმიერი ჰესის მშენებლობისა თუ ფუნქციონირების დაწყებამდე მრავალ ქვეყანაში სავალდებულო პროცედურაა, მათ შორის საქართველოშიც. გზშ-ის მთავარი მიზანია პროექტის შეფასება, რაც ტექნიკური დოკუმენტაციის, დაგეგმილი ღონისძიებებისა და ბუნებრივი და სოციალური გარემოს შესახებ ინფორმაციის შეფასებას გულისხმობს. გარემოსა და ადგილობრივ მოსახლეობაზე მოსალოდნელი გავლენა (როგორც ნამეტი, ისე ჯამური) პროექტის სხვადასხვა ფაზაში შესაბამისი ინფორმაციის მოპოვების, ანალიზისა და შეფასების შედეგად უნდა მოხდეს. გზშ-ის ყველაზე მნიშვნელოვანი ასპექტია მიტიგაციის ღონისძიებების განსაზღვრა (საჭიროა უარყოფითი გავლენის განსაზღვრა), გარემოსდაცვითი და მონიტორინგის სქემების შემუშავება, დაგეგმილი ღონისძიებების შესახებ საზოგადოების ინფორმირებისა და ჩართულობის უზრუნველყოფა.
გზშ მრავალმხრივი დოკუმენტია და პროექტის სხვადასხვა სახის გავლენას აანალიზებს. ჩვენ, როგორც ეკონომისტებმა, ვარჩიეთ „ხადორი 3-ის“ გზშ-ის ის ქვეთავები შეგვესწავლა, რომლებიც აღწერს როგორც ტერიტორიის სოციალურ-ეკონომიკურ მდგომარეობას, ისე პროექტის სოციალურ-ეკონომიკურ გავლენას.
მას შემდეგ, რაც შესაბამის თავში აღწერილი სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობა შევისწავლეთ, მივიჩნიეთ, რომ ის არ გვთავაზობს ადგილობრივი პირობების ზუსტ აღწერას, ვინაიდან მონაცემები ან მუნიციპალიტეტს ან რეგიონს ეხება და არა პროექტის უშუალო ზემოქმედების არეალს. ეს ბადებს მნიშვნელოვან კითხვას: როგორ განისაზღვრება პროექტის ზეგავლენის არეალი? ეს მთლიანად მუნიციპალიტეტია, რეგიონი თუ ის დასახლებები, რომლებზეც პროექტის განხორციელებას უშუალო სოციალური, ეკონომიკური თუ ეკოლოგიური გავლენა აქვს? მიგვაჩნია, რომ ეს უკანასკნელი უფრო მართებული იქნებოდა, როდესაც საკითხი ისეთ მცირე ზომის ჰესებს ეხება, როგორიცაა „ხადორი 3“. შესაძლო სოციალურ-ეკონომიკური ზეგავლენის შესახებ ქვეთავის შესწავლისას აღმოჩნდა, რომ ის საკმაოდ მარტივ მეთოდოლოგიას ეყრდნობა, რომელიც გავლენას „ნიშნით“ (დადებითი ან უარყოფითი) ან ინტენსივობის დონით (დაბალი, საშუალო ან მაღალი) აფასებს. მიუხედავად იმისა, რომ გავლენის ტიპები საკმაოდ ამომწურავია (მათ შორისაა რესურსების გამოყენების, დასაქმების, ტრანსპორტის ინფრასტრუქტურის, ჯანდაცვის, გარემოს ზიანის რისკებისა და ეკონომიკური სარგებლის შეფასება), ანგარიშში წარმოდგენილი ინფორმაცია, როგორც უკვე აღვნიშნეთ, საკმარისად დეტალური არ გახლავთ.
დოკუმენტი გვთავაზობს თითოეული ტიპის ზეგავლენის მხოლოდ ბუნდოვან აღწერასა და დაუსაბუთებელ რაოდენობრივ შედეგებს. ის არ შეიცავს დეტალურ ინფორმაციას რაიმე კონკრეტული მეთოდოლოგიის ან მიდგომის შესახებ, რომელიც ზეგავლენის შეფასებისას იქნა გამოყენებული; გარდა ამისა, დოკუმენტი არ შეიცავს მითითებას რომელიმე წინამორბედი კვლევის ან ხარისხობრივი მონაცემების შესახებ, რომლებიც მათი ანალიზის დასკვნას გაამყარებდა. შესაბამისად, შეუძლებელია დოკუმენტში წარმოდგენილი იმ დაშვებების, დასკვნებისა და ლოგიკური საფუძვლების მართებულობის შემოწმება, რომლებიც პროექტს ეკონომიკური სარგებლიანობის კუთხით აფასებს და ამტკიცებს. თავისუფლად შეიძლება დავუშვათ, რომ პროექტი ინვესტორებისათვის ფინანსურად რენტაბელურია, მაგრამ ეს საკმარისი არ არის იმ დასკვნის გამოსატანად, აკისრებს თუ არა პროექტი დამატებით ეკონომიკურ ხარჯებს მესამე მხარეს (როგორიცაა ადგილობრივი მოსახლეობა).
მიუკერძოებლობის უზრუნველსაყოფად მნიშვნელოვანია, აღვნიშნოთ ორი მნიშვნელოვანი ასპექტი: 1) აღნიშნული გზშ-ის ანგარიშის ეკოლოგიური ექსპერტიზის სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობისა და ზეგავლენის შესახებ ქვეთავები ხაზს არ უსვამს ამ ტიპის პრობლემებს; ის მხოლოდ პროექტის გარემოზე ზემოქმედების შედეგებს ეხება და პროექტის განმახორციელებელ ჯგუფს სამინისტროსათვის დამატებითი დოკუმენტაციის წარდგენას სთხოვს. 2) დასახლებების სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობის შესახებ ამომწურავი ინფორმაცია საქართველოში არ აღირიცხება. ისეთი მთავარი სოციალურ-ეკონომიკური მაჩვენებლები, როგორებიცაა უმუშევრობა, ბიზნეს-აქტივობები და ა.შ. სტატისტიკურად მხოლოდ რეგიონის ან, საუკეთესო შემთხვევაში, მუნიციპალიტეტის დონეზეა წარმოდგენილი. შესაბამისად, ნებისმიერი მნიშვნელოვანი კვლევა, რომელიც მოსალოდნელი სოციალურ-ეკონომიკური გავლენის შეფასებას შეეცდებოდა, პროექტის ზეგავლენის არეალიდან მონაცემების დამატებით შეგროვებას მოითხოვდა, რათა ამ ინდიკატორების დადგენა შესძლებოდა. შესაბამისად, ჩნდება არჩევანი ორ მიდგომას შორის: პროექტის შედარებით იაფი სოციალურ-ეკონომიკური კვლევის ჩატარება, რომელიც საკმარის დეტალებს არ შეიცავს (და, ძირითადად, შესაბამისი გრაფების შევსების მიზნით ტარდება), ან შედარებით ხარჯიანი, მაგრამ ზედმიწევნითი ანალიზის განხორციელება. რასაკვირველია, თუ არ არსებობს მოლოდინი, რომ ანალიზს დეტალურად გაარჩევენ, არც ხარჯიანი კვლევის ჩატარების სტიმული არსებობს.
მიგვაჩნია, რომ ვინაიდან გზშ-ის ერთ-ერთი მთავარი მიზანია, ცხადად და გამჭვირვალედ აღწეროს პროექტის განხორციელების შესაძლო უარყოფით შედეგები მესამე მხარეზე, უნდა გაუმჯობესდეს მასში წარმოდგენილი ინფორმაციის ხარისხი და დეტალურობა სოციალურ-ეკონომიკური და ეკოლოგიური საკითხების შესახებ. ეს ხელს შეუწყობს დიალოგს ინვესტორებსა და ადგილობრივ თემს შორის, გაამარტივებს რისკების შემცირებისთვის საჭირო ღონისძიებების გატარებას, განმუხტავს ან თავიდან აიცილებს პანკისის მსგავს დაპირისპირებებს.
უნდა ითქვას, რომ საბედნიეროდ, საქართველოში ყველა პროექტის ეკოლოგიური და სოციალური გავლენა ამჟამად ახალი (გაუმჯობესებული) კანონით რეგულირდება. კანონის მიხედვით, ადგილობრივი თემი გარემოზე გავლენის შეფასების პროცესში რაც შეიძლება ადრეულ ეტაპზე უნდა ჩაერთოს, რათა ყველა დაინტერესებული მხარის მოსაზრება მაქსიმალურად იყოს გათვალისწინებული. თუმცა ზუსტი მონაცემებისა და უფრო დეტალური ანალიზის გარეშე შესაძლოა ვერც გაუმჯობესებულმა კანონმდებლობამ აირიდოს თავიდან გაუგებრობები და უსარგებლო დაძაბულობა მხარეებს შორის.
ჰესმა, რომელიც ყოველწლიურად 27.5 მლნ. კვტ.სთ.-ს გამოიმუშავებს ელექტროენერგიის სექტორში შესაძლოა დიდი ძვრები ვერ მოახდინოს, მაგრამ ცხადია, რომ მცირე ჰესებს საქართველოში გამომუშავებასა და მოხმარებას შორის მზარდი დეფიციტის დაფარვაში მნიშვნელოვანი წვლილის შეტანა შეუძლია. ეს განსხვავება ზაფხულის1 გარდა თითქმის მთელი წელი ნარჩუნდება და უკანასკნელი ორი წლის განმავლობაში უფრო და უფრო იზრდება (იხ. გრაფიკი 1).
გრაფიკი 1. ელექტროენერგიის მოხმრებასა და გამომუშავებას შორის წლიური დეფიციტი, გადაცემის დანაკარგების გათვალისწინებით
შესაბამისი ღონისძიებების აქტიურად გატარების გარეშე, აღნიშნული დეფიციტი შესაძლოა კიდევ უფრო გაღრმავდეს. ერთ-ერთი ასეთი ღონისძიება შესაძლოა იყოს ისეთი განახლებადი ენერგიის წყაროების პოპულარიზაცია და მათში ინვესტიციების დაჩქარება, როგორებიცაა მცირე ჰესები, რომელთაც გარემოზე შედარებით ნაკლები უარყოფითი გავლენა აქვს. წინააღმდეგ შემთხვევაში, ნებისმიერ პოლიტიკურ ან ბაზრის არასტაბილურობას, რომელიც ენერგიის მთავარ მიმწოდებლებს, რუსეთსა და აზერბაიჯანს უკავშირდება, ელექტროენერგიის მიწოდების შეწყვეტის გამოწვევა შეუძლია, რასაც მნიშვნელოვანი ეკონომიკური და სოციალური ხარჯები მოსდევს. მაგალითად, Michael Schmidthaler და Johannes Reichl მიიჩნევენ, რომ 2003 წლის 28 სექტემბერს იტალიაში ელექტროენერგიის მიწოდების გათიშვამ საზოგადოებას2 1.15 მილიარდი ევროს ზარალი მიაყენა, რაც იტალიის წლიური მშპ-ს 0.1%-ს შეადგენს. პაკისტანის ბაზრის კვლევაში Arun P. Sanghvi განვითარებად ქვეყნებში ელექტროენერგიის მიწოდების შეწყვეტის გავლენას აფასებს. ის მიიჩნევს, რომ 1984-1985 წლებში ელექტროენერგიის გათიშვის პირდაპირმა და არაპირდაპირმა ხარჯებმა 525 მილიონი აშშ დოლარი შეადგინა, რამაც პაკისტანის მშპ-ის 1.8%-ით შემცირება გამოიწვია.
დასკვნის სახით შეიძლება ითქვას, რომ მცირე ჰესების მშენებლობის საკითხი უმეტესწილად პოლიტიკური ნებიდან გამომდინარეობს, რომელიც ენერგოუსაფრთხოებას ისახავს მიზნად; მაგრამ, არასაჭირო დაძაბულობისა და კონფლიქტების თავიდან არიდების მიზნით, საჭიროა ჰესების მშენებლობის ნებართვის გაცემის ისეთი პროცესის ინსტიტუციონალიზაცია, რომელიც უფრო ინკლუზიური იქნება და ანალიზისას მტკიცებულებებს დაეყრდნობა; ობიექტურად და გამჭვირვალედ შეაფასებს ნებართვის სოციალურ-ეკონომიკურ საკითხებს, ზედმიწევნით შეაფასებს საზოგადოებისათვის მოსალოდნელ ხარჯებსა და სარგებელს (განსაკუთრებით იმ ადგილობრივი თემისათვის, რომელიც უშუალო ზეგავლენის არეალს წარმოადგენს).
პროექტების გარემოზე ზემოქმედების ანალიზის მაღალი ხარისხი შეგვიქმნის საფუძველს უფრო კონსტრუქციული დებატებისათვის და შეამცირებს ფაქტებით მანიპულირების ალბათობას. ჩვენი აზრით, საუკეთესო სამომავლო კურსი სწორედ ეს გახლავთ.

What Can Be Learned from the Experiences of the Khadori 3 HPP Project?
News of the conflicts between the local population and the construction company involved in the construction of a small HPP in the Pankisi valley (Khadori 3) has recently made it into the headlines. Khadori is a small HPP with an installed capacity of 5.4 MW and an estimated annual generation of 27.5 mln. kWh. Construction of the Khadori 3 HPP started on 21 April, however, the local population resisted the project, and consequently, its company involved law enforcement officials to ensure its secure implementation. This further increased tensions between the government and the local population, which resulted in conflict.
The conflict was apparently based on the diverging expectations of the environmental and health impacts of the small HPP’s construction and operation. Considering the echoing intensity of the local population’s response, we decided to learn more about the project, and to treat it as a case study, to analyze the possible constraints of building small HPPs in Georgia.
The Environment Impact Assessment (EIA) report for the Khadori 3 HPP has been publicly available on the ministry of environment and agriculture’s official website since 2017. It is designed around the old Georgian Law on Environmental Impact Permits, abolished in 2017, as the project was approved before these legislative amendments.
The elaboration of an environmental impact assessment before the construction or operation of any HPP is a compulsory procedure in many countries, including Georgia. The main goal of an EIA is to evaluate a project’s implementation, which includes assessing the existing technical documentation of planned activities and information regarding the natural and social environment. The determination of the expected environmental and social impacts (including residual and cumulative) on different phases of a project should be obtained when analyzing and appraising the relevant information. The most important facets of an EIA are the identification of any mitigation measures (necessary to identify negative impacts), the establishment of environmental management and monitoring schemes, and ensuring public awareness about planned activities and engagement.
An EIA is a comprehensive document, analyzing several types of project impacts. As economists, we opted to investigate the sub-chapters of the Khadori EIA, which describe both the socio-economic conditions in the area and the socio-economic impacts of the project.
We discerned that reviewing the socio-economic conditions detailed within the sub-chapter does not offer a truly precise understanding of the conditions, as the data provided refers either to the municipality or to the region, and not to the area most directly affected by the project. This poses an important question: how does one define a project implementation area? Is it a whole municipality, a region, or those settlements that are the most subject to the direct social, economic, and environmental impacts of its implementation? We believe the last option offers the best definition for small projects, like the Khadori HPP. When considering the sub-chapter on the possible socio-economic impacts of implementation, we found that it includes a quite simple methodology, which only distinguishes the impacts according to a “sign” (positive or negative) and an “intensity” level (low, medium, or high). Although the range of impacts analyzed is quite exhaustive (among them: the impact on resource usage, employment, transportation infrastructure, health, and risks of environmental damage and on the economic benefits), the information provided, once again, lacks detail.
The document offers a vague, description of each impact and provides unsubstantiated quantitative results. It delivers neither detailed information on any specific methodology, the approach used to assess the impacts, nor a proper reference to any previous studies or to the qualitative data utilized to support the conclusion of their analysis. Subsequently, one cannot check the validity of the underlying assumptions, conclusions, or rationale behind the approval of the project in terms of economic profitability. One can only safely assume that the project is financially viable for its investors, however, this is not enough to conclude whether the project imposes the relevant economic costs on third parties (such as the local population).
For impartiality, it is important to mention two further significant aspects: (i) the report on the ecological expertise of this particular EIA does not highlight any problems with the sub-chapters covering the socio-economic conditions and impacts of the projects. It simply touches on the environmental impacts of the project, and it requires that the project implementation team provide additional documentation to the ministry. (ii) The comprehensive data of settlements’ socio-economic conditions are not collected in Georgia. The main socio-economic indicators, such as unemployment, business activity, etc., are statistically representative only at the regional, or municipal, level at best. Thus, any significant research trying to assess expected socio-economic impacts would have to conduct separate data collection within the project implementation area to identify these necessary indicators. It, therefore, appears that a tradeoff exists between conducting a cheaper socio-economic investigation of the project, performed with inadequate detail (and mainly for ticking boxes), and a more accurate, but relatively more costly, analysis. Clearly, if the socio-economic analysis is not expected to be thoroughly scrutinized, there is no incentive to undertake a more costly process.
We believe, as one of the major goals of the EIA is to provide clarity and transparency in the implementation of projects that have potentially negative impacts on third parties, that the quality and the level of detail of the socio-economic assessment and environmental impacts within the EIA should be improved upon. This would facilitate a dialogue between the investors and communities involved, as well as the adoption of adequate risk-mitigation measures, thus helping diffuse tensions and prevent clashes like those at Pankisi.
On a positive note, the assessments of the environmental and social impacts of all projects in Georgia are, currently, regulated by a new (improved) law. The law states that communities should be involved in the environmental impact evaluation process, at the earliest stage possible, in order to consider the opinions of all stakeholders. Nevertheless, without accurate data and greater scrutiny, even the improved legislation may fail to avoid certain misunderstandings and the provocation of unnecessary tensions among different parties.
Although one HPP produces 27.5 mln. kWh per annum may not make a notable difference in the power sector, it is evident that small HPPs in Georgia could help cover part of the widening negative gap between generation and consumption. This gap now typifies most of the year, with the exception of the summer,1, and has been intensifying over the past two years (Figure 1).
Figure 1. Annual Electricity Consumption-Generation Gap (Deficit) including transmission losses
This deficit may well become more severe still unless more proactive measures are taken. One of such measures is the popularization and acceleration of investments in renewable sources, including small HPPs, which, relatively, have a smaller negative impact on the environment. Otherwise, any political or market instabilities, connected to the main energy suppliers, Russia and Azerbaijan, may cause potential power outages, which can have significant economic and social costs. For example, Michael Schmidthaler and Johannes Reichl estimated that a power outage in Italy on 28 September 2003 caused over 1.15 billion Euro of damage to society,2 which corresponds to almost 0.1 percent of the annual Italian GDP. In a study of the Pakistani market, Arun P. Sanghvi estimated the impact of power shortages in developing countries. He revealed that in Pakistan the resulting direct and indirect cost of power outages from 1984-1985 was 525 million dollars, representing a 1.8% reduction in Pakistani GDP.
In conclusion, while the need for small HPPs is largely derived from a political will to achieve energy security, in order to avoid unwanted tensions and conflicts, there is a necessity for the institutionalization of an inclusive and evidence-based approach to HPP authorization. Such an approach should highlight, in an objective and transparent way, the socio-economic rationale behind the authorization, accompanied by accurate estimates of the expected costs and the benefits to society (particularly those local communities most affected).
High-quality analyses of projects’ environmental impacts certainly have the potential to facilitate more informed and thus constructive debates, and moreover the opportunity to decrease manipulation. This, in our view, is the best course of action for future developments.