სოფლის მეურნეობის პროდუქტების წარმოება სხვადასხვა რისკებთანაა დაკავშირებული, მათ შორისაა საბაზრო, ინსტიტუციური და წარმოების რისკები. სოფლის მეურნეობის წარმოებაში ამინდი მნიშვნელოვან როლს თამაშობს და რადგან მისი გაკონტროლება შეუძლებელია, ის ამ სფეროსათვის დამახასიათებელ უმთავრეს რისკს წარმოადგენს. ფერმერებს რისკების შემცირებისა თუ შერბილების მრავალი არაფორმალური და ფორმალური საშუალება გააჩნიათ. არაფორმალური საშუალებები მოიცავს დანაზოგებს, დივერსიფიკაციას, არაფერმერულ საქმიანობას და ა.შ. რისკების შემცირების ფორმალური საშუალებებიდან ყველაზე გავრცელებულ ფორმას კი დაზღვევა წარმოადგენს. დაზღვევა – ეს არის კონტრაქტი, რომელიც ფინანსური დანაკარგის რისკს ინდივიდისგან ან ბიზნესისგან სადაზღვევო კომპანიას გადასცემს. ეს სისტემა მასშტაბის პრინციპით მუშაობს: სადაზღვევო კომპანია კლიენტებისგან მცირე რაოდენობით მოსაკრებელს (პრემიუმს) იღებს და თანხებს დანაკარგების ასანაზღაურებლად აგროვებს. ამ გზით, რისკი მას გადაეცემა და დროსა და სივრცეში ნაწილდება; სადაზღვევო კომპანიას დანაკარგების გადახდა რეზერვებიდან (უამრავი ფერმერის მიერ გადახდილი პრემიუმები), კარგი (მოსავლიანი) წლებიდან ან იმ ფერმერების მეშვეობით შეუძლია, რომლებიც სხვა რეგიონებში ცხოვრობენ.
გამართული აგრო სადაზღვევო ბაზრის არარსებობა ქვეყნის სოფლის მეურნეობის განვითარების პერსპექტივებზე უარყოფითად მოქმედებს. სასოფლო-სამეურნეო დაზღვევის არარსებობის პირობებში ბუნებრივ კატასტროფებს (სეტყვა, ძლიერი ქარი, წყალდიდობა, ყინვა და გვალვა) მოსავლისათვის სერიოზული ზარალის მიყენება შეუძლია, რაც ფერმერების ოჯახურ მეურნეობებს ფინანსურად უფრო მოწყვლადს ხდის და სიტუაცია სოფლის მეურნეობის საქმიანობაში ჩართული ყველა აგენტისათვის კიდევ უფრო რთულად პროგნოზირებადი ხდება. ამ კონტექსტში, ისეთი ინვესტიციები, რომლებიც პროდუქტიულობას ზრდის, ხშირად სამომავლოდ გადაიდება, რაც შემოსავლის ზრდაზე უარყოფითად მოქმედებს.
2014 წელს საქართველოს მთავრობამ სასოფლო-სამეურნეო დაზღვევის პროექტი (აგროდაზღვევა) წამოიწყო. პროგრამის მიზანია სასოფლო-სამეურნეო დაზღვევის ბაზრის მხარდაჭერა წარმოების რისკების შესამცირებლად, ფერმერების შემოსავლის სტაბილურობის ხელშეწყობა, ინვესტიციების წახალისება და სოფლის მეურნეობაში წარმოების ზრდა.
პროექტის ფარგლებში არსებული სადაზღვევო პაკეტები უამინდობით (მაგალითად, ბუნებრივი კატასტროფებით: წყალდიდობით, ქარიშხლითა და (ციტრუსების შემთხვევაში) საშემოდგომო ყინვით) გამოწვეულ დანაკარგებს ფარავს. ფერმერებს საშუალება ეძლევათ, დააზღვიონ კულტურები, რომლებიც მაქსიმუმ 5 ჰექტარ მიწას მოიცავს (გარდა მარცვლეულისა). მარცვლეული კულტურებისთვის დაზღვევა მაქსიმუმ 30 ჰექტარ მიწას გულისხმობს. სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების შემთხვევაში, დაზღვეული ღირებულების მაქსიმუმი 50 000 ლარს შეადგენს და მათთვის მიწის ფართობზე შეზღუდვა არ არსებობს.
პროგრამა სახელმწიფოს მიერაა სუბსიდირებული და მასში რვა სადაზღვევო კომპანია მონაწილეობს. საქართველოს მთავრობა სადაზღვევო პრემიუმებზე შემდეგ სუბსიდიებს განსაზღვრავს:
• ვაზის დაზღვევის შემთხვევაში, ღირებულების 50%;
• ყველა სხვა ტიპის კულტურის ღირებულების 70%.
პროგრამის დაწყებიდან დღემდე დაზღვევა 49.3 ათასმა ფერმერმა (მოცემულ მაჩვენებელში თითოეული ფერმერი/მეურნეობა მხოლოდ ერთხელაა გათვალისწინებული) შეიძინა. მოთხოვნა განსაკუთრებით მაღალი იყო 2014 წელს, მაგრამ სახელმწიფო სუბსიდიის 90%-დან 70%-მდე შემცირების გამო ეს მაჩვენებელი ისევ შემცირდა. (იხ. გრაფიკი #1). 2016-2017 წლებში დაზღვეული ფერმერების რიცხვმა ისევ ზრდა დაიწყო; თუმცა 2018 წელს ამ მაჩვენებელმა ისევ იკლო. ამის მიზეზი ახალი მოთხოვნა იყო, რომელიც ფერმერებს დაზღვეული მიწის საჯარო რეესტრში დარეგისტრირებას ავალდებულებს. მართალია, ამ პროგრამის (და სხვა სახელმწიფო მხარდაჭერის პროგრამების) მიწის რეგისტრაციასთან დაკავშირება საჭირო და, ალბათ, აუცილებელიც იყო, მაგრამ ამან აგროდაზღვევაზე მოთხოვნა შეამცირა, რადგანსასოფლო-სამეურნეო მიწების უმრავლესობა ჯერ კიდევ დაურეგისტრირებელია. მიუხედავად იმისა, რომ უკანასკნელი ოცდაათი წლის განმავლობაში მიწების დარეგისტრირებისკენ მრავალი მცდელობა იყო მიმართული (ამის შესახებ მეტი შეგიძლიათ წაიკითხოთ ჩვენს წინა სტატიაში), საჯარო რეესტრის უახლესი მონაცემებით, საქართველოს მიწის მხოლოდ 45%-ია დარეგისტრირებული.
გრაფიკი 1. უნიკალური ბენეფიციარების რაოდენობა (ათასი)
2018 წელს დაზღვეული ფერმერების ყველაზე დიდი რაოდენობა ( 2.92 ათასი) კახეთში დაფიქსირდა და აღნიშნულ წელს ფერმერების უმეტესობა (3.66 ათასი) ვენახებს აზღვევდა. ისტორიულად, ყველაზე მეტი დაზღვეული ფერმერი აჭარაში დაფიქსირდა და ყველაზე დაზღვეულ კულტურას ციტრუსები წარმოადგენს. ეს გასაკვირი არც არის, რადგან აჭარაში ციტრუსები წამყვანი კულტურაა.
გრაფიკი 2. უნიკალური ბენეფიციარების რაოდენობა რეგიონების მიხედვით, 2018 წ. გრაფიკი 3. უნიკალური ბენეფიციარების რაოდენობა დაზღვეული კულტურის ტიპის მიხედვით, 2018 წ.
დასკვნის სახით შეიძლება ითქვას, რომ 2014-2018 წლებში აგროდაზღვევის პროგრამით ქვეყნის მასშტაბით 81 453 პოლისი გაიცა; დაზღვეულია 71 413 ჰექტარი მიწა (მთლიანობაში) 551 მილიონ ლარად და სააგენტოს სუბსიდიებმა ჯამში 33 მილიონ ლარს გადააჭარბა. 2014-2018 წლებში სადაზღვევო კომპანიებმა ზარალის კომპენსაციის სახით 35 მილიონი ლარი გადაიხადეს. 2015 წელს ISET-ის კვლევითმა ინსტიტუტმა „საქართველოს აგროდაზღვევის რეფორმის მარეგულირებელი კანონმდებლობის ზემოქმედების შეფასება“ ჩაატარა. კვლევამ აჩვენა, რომ საქართველოში პოტენციური მიწის ფართობი, რომელზეც შესაძლებელია აგროდაზღვევის გამოყენება 397 943 ჰექტარია. შედარებისათვის, საშუალოდ, წლიურად 14 283 ჰექტარი მიწა იზღვევა, რაც პოტენციური ფართობის მხოლოდ 3.6%-ს შეადგენს. მიუხედავად მთავრობის ძალისხმევისა, დაზღვევის შეღწევადობის მაჩვენებელი ჯერ კიდევ ძალიან დაბალია და დაზღვეული ფერმერების რაოდენობა კლებადი ტრენდით ხასიათდება (იხ. გრაფიკი #1).
საქართველოს სოფლის მეურნეობის სექტორში ძალიან ბევრი გამოწვევაა, რომლებიც ამ სფეროში სადაზღვევო ბაზრის განვითარებას აფერხებს:
სადაზღვევო პროგრამებში ჩართვის სურვილის ნაკლებობა: საქართველოს სასოფლო-სამეურნეო სექტორში დაზღვევის ტრადიცია არ არსებობს, ვინაიდან ფერმერებს ამ საკითხებთან დაკავშირებით სათანადო ცოდნა და გამოცდილება არ გააჩნიათ. შესაბამისად, ეს მათ საკუთარი პროდუქტის დაზღვევისგან თავის შეკავებისკენ უბიძგებს. ფერმერებს არ მოსწონთ ფულის გადახდა მაშინ, „როდესაც არაფერი ხდება“ (როდესაც სასოფლო-სამეურნეო პროდუქციის დანაკარგი არ არსებობს). გარდა ამისა, ფერმერები არ ენდობიან სადაზღვევო კომპანიებს, რადგან ისინი ბოლომდე არ არიან დარწმუნებულნი იმაში, თუ როგორ მოიქცევა სადაზღვევო კომპანია უარყოფითი მოვლენების განვითარების შემთხვევაში. ეს ბუნდოვანება და ნდობის ნაკლებობა სადაზღვევო პროგრამაში მათი ჩართულობის სურვილს საგრძნობლად ამცირებს.
სადაზღვევო სექტორში კვალიფიციური აგენტების ნაკლებობა: ბაზარზე არსებობს კვალიფიციური გაყიდვების აგენტების, ოფისებისა (ფილიალების) და აგროდაზღვევის შესახებ ინფორმაციის ნაკლებობა. მომსახურების მეტნაკლებად დაბალი ხარისხი (გაყიდვების აგენტები და ზარალის დამდგენები) და ამ სფეროში ინვესტიციების ნაკლებობა პოტენციურად აფერხებს სადაზღვევო ბაზრის განვითარებას.
აგრო-მეტეოროლოგიური მონაცემების ნაკლებობა: მოსალოდნელი დანაკარგის ხარჯი პრემიუმების ოდენობის განსაზღვრასთან დაკავშირებულ მნიშვნელოვან ასპექტს წარმოადგენს. მოსალოდნელი დანაკარგის ხარჯის გამოსათვლელად, აუცილებელია, არსებობდეს ზუსტი ისტორიული მონაცემები კატასტროფული მოვლენების შესახებ. საქართველოში კი ასეთი მონაცემები მხოლოდ იშვიათად თუა ხელმისაწვდომი, რაც კერძო დამზღვევებს აიძულებს, მოსალოდნელ დანაკარგებში, პრემიუმის დადგენასა და წინასწარ გათვლებში არაპროგნოზირებადი (გაუთვალისწინებელი) კომპონენტიც გაითვალისწინონ. აგრო დაზღვევის ბაზრის განვითარებას საქართველოში სარგებლის მონაცემებისა და ფერმერების ინდივიდუალური რისკის პროფილების შესახებ ინფორმაციის ნაკლებობაც აფერხებს. ეს ყველაფერი, მაღალ ადმინისტრაციულ ხარჯებთან (ზედმეტად ბევრი მცირე ფერმერის არსებობა) ერთად, მაღალი სადაზღვევო პრემიუმებისა და ნაკლებად ხელმისაწვდომი სადაზღვევო პროდუქტების არსებობას იწვევს.
სასოფლო-სამეურნეო დაზღვევის ბაზარი გამოწვევების წინაშე დგას, როგორც მოთხოვნის, ისე მიწოდების მხრივ, რაც მთავრობის ჩარევებს აუცილებელს ხდის. პრემიუმების სუბსიდირების გარდა, მთავრობას სასოფლო-სამეურნეო სადაზღვევო პროგრამების განვითარების ხელშეწყობა სხვადასხვა საშუალებებით შეუძლია:
• მონაცემთა შეგროვებისა და მართვის სისტემების განვითარების ხელშეწყობა, რომლებიც ისეთი სადაზღვევო პროგრამების შესაძლო განხორციელების წინაპირობაა, როგორებიცაა ფართობზე დაფუძნებული სარგებლის სქემები;
• შესაბამისი სადაზღვევო სქემების შემუშავებისა და განვითარების ხელშეწყობა;
• ფერმერებისა და სხვა დაინტერესებული მხარეების ცნობიერების ამაღლება;
• სასოფლო-სამეურნეო დაზღვევის სფეროში მომუშავე კადრების კვალიფიკაციის ამაღლება;
• მცირე ფერმერებისათვის ინოვაციური სასოფლო-სამეურნეო სადაზღვევო პროდუქტებისა და მომსახურების შესახებ კვლევის ხელშეწყობა ამ სეგმენტზე შეღწევადობის გაზრდის მიზნით. აგროდაზღვევის პროდუქტები ფერმერებზე რეგიონისა და კულტურების მიხედვით უნდა იყოს მორგებული;
• შესაბამისი საჯარო და კერძო სტრუქტურების შექმნის ხელშეწყობა. სწორად ფორმირებულ საჯარო და კერძო თანამშრომლობის (PPP) სქემებს ისეთი სინერგიების შექმნა შეუძლიათ, რომელთა მეშვეობითაც თითოეული კომპონენტი სადაზღვევო ბაზარზე უფრო ეფექტური და ეფექტიანი ჩარევის საშუალებების ჩამოყალიბებასა და ფორმირებას შეუწყობს ხელს;
• სადაზღვევო პროდუქტების სხვა სახეობების სუბსიდიების სარგებლიანობის შესწავლა (მაგალითად, საგადასახადო შეღავათები). საგადასახადო შეღავათები აგროდაზღვევის პროდუქტებისათვის პირდაპირ სუბსიდიად მიიჩნევა. ხარჯთაღრიცხვის ანალიზის ჩატარების მეშვეობით, მთავრობას შეუძლია, შეაფასოს აგრო დაზღვევაზე გადასახადის შემცირების ან შეღავათების ზეგავლენა. შესაძლოა, საგადასახადო შეღავათების ეფექტი სახელმწიფო ბიუჯეტში უმნიშვნელო იყოს, მაგრამ საგადასახადო შეღავათებით აგროდაზღვევის ხელშეწყობამ, შესაძლოა, მნიშვნელოვან დადებით შედეგებამდე მიგვიყვანოს (ოქსფამი, 2018 წ.);
• გადაზღვევის მექანიზმის შექმნა, რომელიც რისკის განაწილების საშუალებას წარმოადგენს. განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია ისეთი ბუნებრივი საფრთხით გამოწვეული ფინანსური საკითხების მართვა, როგორიცაა, მაგალითად, გვალვა. გადამზღვეველებს გააჩნიათ ექსპერტიზა სასოფლო-სამეურნეო სადაზღვევო პროდუქტების კუთხით და რისკების გადანაწილება გადაზღვევის მეშვეობით შეუძლიათ. მათ აქვთ უნარი, შეიმუშაონ სადაზღვევო რისკებთან დაკავშირებული აქტუარული ფასწარმოქმნის პოლიტიკა და, შესაძლოა, სადაზღვევო პროგრამები ტექნიკურადაც უზრუნველყონ.
• პირუტყვის დაზღვევის სისტემის დანერგვა – მიმდინარე სასოფლო-სამეურნეო სადაზღვევო პროგრამა მხოლოდ სოფლის მეურნეობის კულტურებს მოიცავს. თუმცა 2018 წელს მსხვილფეხა რქოსანი პირუტყვის დანაკარგი 55 800-ს შეადგენდა. ღორების შემთხვევაში, ეს მაჩვენებელი 76 100 გახლდათ, ხოლო ცხვრებისა და თხების შემთხვევაში – 96 200. 2018 წლის ბოლოსათვის, პირუტყვის რაოდენობაზე დაყრდნობით, დანაკარგები მაღალია.
სასოფლო-სამეურნეო სადაზღვევო ბაზრის გამართული ფუნქციონირებისათვის მნიშვნელოვანია ყველა დაინტერესებული მხარის გრძელვადიანი ჩართულობა. ამ პროცესში მთავრობამ ლიდერის ფუნქცია უნდა შეასრულოს და ყველა სხვა მხარეც აქტიურად ჩართოს; განსაკუთრებით, სადაზღვევო კომპანიები.

Agricultural production is associated with a variety of risks, including market, institutional, and production risks. An important production factor in agriculture is the weather. Its uncontrollable nature makes weather risk the prevailing risk to agricultural production. Farmers have various informal and formal means of transferring and mitigating these risks. Informal means include savings, diversification, off-farm activities, etc. The most common formal means of risk mitigation is insurance. Insurance is a contract that transfers the risk of financial loss from an individual or business to an insurance company. It works on the principle of large numbers: the insurance company collects small amounts of money (premiums) from its clients and pools that money together to pay for losses. In that way, the risk is transferred and distributed across space and time, allowing the insurance company to pay indemnities because it has reserves (the premiums paid by many farmers) from good years or from farmers in other areas.
The absence of a well-functioning agricultural insurance market negatively affects the country’s development perspectives at different levels. In the absence of agricultural insurance, natural disasters (hail, strong winds, floods, frost, and droughts) can cause significant crop losses for farms, increasing the financial vulnerability of farm households and, more generally, increasing uncertainty for all agents engaged in agricultural activities. In this context, investments that might increase agricultural productivity are more likely to be delayed, with negative consequences for income growth.
In 2014, the Government of Georgia initiated the Agricultural Crop Insurance (Agroinsurance) Project. The aim of the program is to support the development of the agricultural insurance market to minimize production risks and thus stabilize farmers’ income, encourage investment, and increase agricultural production.
Within this project, insurance packages cover losses caused by weather-related disasters such as hail, flooding, and storms, as well as by autumn frost (though only for citrus). Farmers are granted the opportunity to ensure a maximum of 5 hectares of land of crops other than grains. For grain, insurance is available for a maximum of 30 hectares of land. In the case of agricultural cooperatives, the maximum insured sum is 50, 000 GEL but the area of insured land is not limited.
The program is subsidized by the state, and eight insurance companies participate in the program. The Government of Georgia provides the following subsidies on insurance premiums:
• 50% of the value for vineyard insurance
• 70% of the value for insurance of all other crops
Since the beginning of the program, 49.3 thousand farmers (unique beneficiaries) have purchased insurance. Demand was particularly high in 2014 and dropped afterward due to the reduction of the state subsidy from 90% to 70% (Figure 1). While in 2016 and 2017 there was an increasing trend in the number of insured farmers, in 2018 the number of unique beneficiaries declined again due to the requirement that the insured land plot be registered in the public registry. While it was necessary to link this program (and any other government support) to land registration, it hindered the demand for agro insurance, as most agricultural lands are still not registered. According to recent data from the Public Registry, only 45% of land in Georgia is registered, although many attempts at registration have been made over the last three decades (see more in our previous publication).
Figure 1. The number of Unique Beneficiaries (ths.)
In 2018, the greatest number of farmers was insured in Kakheti (2.92 ths.) and most farmers insured vineyards (3.66 ths.). Historically, the program has had the highest number of insured farmers from Adjara, and citrus has been the top crop insured. This is not surprising, given that citrus is the leading crop in Adjara.
Figure 2. The Number of Unique Beneficiaries by Region in 2018, Figure 3. Number of Unique Beneficiaries by Insured Crop Type in 2018
In summary, under the Agroinsurance program in 2014-2018, 81,453 insurance policies were issued country-wide; 71,413 hectares (cumulative) of land were insured with insurance around 551 mln. GEL and the Agency’s subsidies added up to more than 33 mln. GEL. In 2014-2018, insurance companies paid more than 35 mln. GEL in compensation for damages. In 2015, ISET Policy Institute conducted the “Regulatory Impact Assessment on Crop Insurance Reform in Georgia”. The study assumed that the total area of insurable land in Georgia was 397,943 hectares. To compare, the average area of insured land is only 14,283 hectares a year, which accounts for only 3.6% of the potential insurable land. Despite the government’s efforts, the penetration rate of insurance is still very low and we observe a decrease in the number of unique beneficiaries (as indicated in figure 1).
There are several challenges that prevent the development of an insurance market in the agricultural sector in Georgia:
Low willingness to subscribe: There is a low insurance culture among Georgian farmers as they lack awareness of and experience with agricultural insurance, making them reluctant to insure their production. They do not like the idea of paying money “when nothing happens” (when no losses in agricultural production are incurred). In addition, farmers do not trust insurance companies as they do not fully understand how insurance companies will behave in case of a negative event. This uncertainty and distrust reduce farmers’ willingness to subscribe.
Lack of qualified agents in the insurance sector: There is a lack of qualified insurance sales agents, as well as a lack of offices (branches) and information sources about agro insurance. The relatively lower quality of services (sales agents and loss adjusters) due to the current scarcity of investments in this area, potentially hampers the development of the insurance market.
Lack of Agrometeorology data: One important aspect of premium rates is the expected loss cost. To precisely calculate the expected loss cost, it is necessary to have accurate historical data on catastrophic events. However, such data are rarely available in Georgia, forcing private insurers to add a so-called ambiguity load to the expected loss cost in their premium calculations and forecasting. The development of an agricultural insurance market in Georgia is very much constrained by the lack of yield data, as well as the lack of information on the individual risk profiles of farmers. All this, paired with high administration costs (too many small farmers), leads to high insurance premiums and less affordable insurance products.
The agricultural insurance market faces several challenges on both the demand and supply sides, making government intervention necessary. The government can support the development of agricultural insurance programs in various ways that go well beyond subsidizing premiums. The government can assist by:
• Promoting the development of dedicated data collection and management systems, which are a precondition for feasible implementation of insurance programs, such as area yield schemes;
• Supporting the design and development of appropriate insurance solutions;
• Reaching out to farmers and other stakeholders to increase awareness;
• Building the capacity of their employees who specialize in agricultural insurance;
• Supporting research on and development of innovative agricultural insurance products and services to reach small farmers and expand the penetration rate. Agro insurance products should be tailored to the targeted farmers by region and crop;
• Supporting the establishment of appropriate public and private structures. Properly structured PPPs can generate synergies that allow each component to contribute to the development and formation of more effective and efficient interventions in the insurance market;
• Exploring the usefulness of other types of subsidies for insurance products (e.g. tax exemptions). Tax exemptions are considered a direct subsidy for agro insurance products. By conducting a cost-benefit analysis, the government can assess the merit of reducing or exempting tax on agro insurance. Therefore, the effect of tax exemption may be marginal on the state budget, however, the potential impact of supporting agro insurance through tax exemptions could be significant (Oxfam, 2018);
• Creating a reinsurance mechanism, which is a risk-spreading mechanism, particularly important in managing financial exposure to covariate natural hazard risks such as drought in agricultural insurance. Reinsurers have expertise in agricultural insurance products and provide risk-sharing through reinsurance. They can support insurers with actuarial pricing of risks and may also provide technical support to programs;
• Introducing livestock insurance – The current agricultural insurance program only covers agricultural crops. However, in 2018 the loss of bovine animals was 55,800 heads. The corresponding number of pigs was 76,100, and sheep and goats were 96,200. Considering the number of livestock as of the end of 2018, the losses of livestock are high.
Moreover, the long-term commitment of all stakeholders is crucial for the establishment of a well-functioning agricultural insurance market. The government has to take the lead in this process and engage all other parties, in particular, insurance companies.