გავრილოვის ბოლოდროინმდელმა სტუმრობამ საქართველოში, მის შედეგად გაუარესებულმა რუსულ-ქართულმა ურთიერთობებებმა და, აქედან გამომდინარე, უარყოფითმა ეკონომიკურმა შედეგებმა საზოგადოებაში მღელვარება გამოიწვია. მაგალითად, რუსეთის მთავრობის გადაწყვეტილება საქართველოს მიმართულებით პირდაპირი ფრენების შეჩერების თაობაზე მოსახლეობაში შეშფოთების საგნად იქცა, რადგან ამ გადაწყვეტილებამ ტურიზმის სექტორზე შეიძლება უარყოფითად იმოქმედოს. ISET-ის კვლევითმა ინსტიტუტმა უკვე განიხილა ამ ცვლილების სავარაუდო შედეგები და მიიჩნია, რომ ეს მღელვარება, შესაძლოა, საფუძველს იყოს მოკლებული, რადგან ტურიზმი საქართველოს მთლიანი შიდა პროდუქტის მხოლოდ 7.6%-ს შეადგენს, რუსული ტურიზმის წილი ეკონომიკაში კი მხოლოდ 1.8%-ს აღწევს.
ჩვენს სტატიაში რუსულ-ქართული ურთიერთობის გამწვავებას სხვა ჭრილში განვიხილავთ; კერძოდ, მის ფარულ გავლენას ელექტროენერგიის ბაზარზე. მნიშვნელოვანია, აღვნიშნოთ, რომ ბოლო წლებში საქართველო ელექტროენერგიის წმინდა ექსპორტიორიდან წმინდა იმპორტიორ ქვეყნად იქცა, ვინაიდან ექსპორტი მუდმივად იკლებდა, იმპორტი კი იზრდებოდა. შესაბამისად, შეგვიძლია ვივარაუდოთ, რომ ყველაზე მნიშვნელოვანი გავლენა საქართველოს ეკონომიკაზე იმპორტის მხრიდანაა მოსალოდნელი. კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი ფაქტორია ის, რომ ქვეყანაში გამომუშავებული ელექტროენერგიის ნაწილი იმ თბოელექტროსადგურებზე მოდის, რომლებიც იმპორტირებულ გაზს მოიხმარს. ამიტომ ელექტროენერგიის სექტორის მოწყვლადობის შეფასება გაუარესებული რუსულ-ქართული ურთიერთობების გავლენის შედეგად უნდა მოხდეს უპირველეს ყოვლისა იმპორტის ნაწილზე, რაც ელექტროენერგიისა და გაზის იმპორტის წყაროების სრულფასოვნად შესწავლას გულისხმობს. თუმცა იმისათვის, რომ მიმოხილვა რაც შეიძლება სრულყოფილი იყოს, მოკლედ შევეხებით ელექტროენერგიის ექსპორტის უკანასკნელ ტენდენციებსაც.
პირველი გრაფიკიდან ჩანს, რომ ქვეყნის შიგნით გამომუშავებულ განახლებად რესურსებს ისტორიულად ელექტროენერგიის მიწოდებაში ყველაზე დიდი წილი უჭირავს. მიუხედავად ამისა, იმპორტისა და თბოელექტროსადგურების გამომუშავება კვლავ ინარჩუნებს მნიშვნელოვან როლს ელექტროენერგიის ბაზარზე. ამიტომ ელექტროენერგიის ამ წყაროების ტენდენციების დეტალურად დახასიათებაც საჭიროა.
გრაფიკი 1. ელექტროენერგიის მთლიანი შიდა მიწოდება, წყაროების მიხედვით
საქართველოს ელექტროენერგიით ვაჭრობის ოთხი ძირითადი პარტნიორი ჰყავს: სომხეთი, აზერბაიჯანი, რუსეთი და თურქეთი. საქართველოს ბაზრის ყველაზე დიდი მომწოდებლები რუსეთი და აზერბაიჯანი არიან; საქართველოში გამომუშავებულ ელექტროენერგიას კი, ძირითადად, რუსეთი, სომხეთი და თურქეთი იძენენ.
2007-2017 წლებში ელექტროენერგიის მთლიანმა იმპორტმა 6 598 მილიონი კვტ.სთ. შეადგინა, რაც მთლიანი მიწოდების 6%- იყო. ამასთან, ელექტროენერგიის მთლიანი იმპორტის საშუალოდ 76% რუსეთიდან მოდიოდა, 18% – აზერბაიჯანიდან, დანარჩენ 6%-ს კი თურქეთი და სომხეთი ინაწილებდნენ. 2007-2017 წლებში რუსეთიდან იმპორტირებული ელექტროენერგიის მთლიანი მიწოდება საშუალოდ 4%-ს, ხოლო აზერბაიჯანიდან 1%-ს შეადგენდა. 2017 წლამდე ეს მონაცემები რუსეთზე დამოკიდებულებაზე მიუთითებდა; თუმცა მხოლოდ მაშინ, როდესაც ქვეყნის შიდა გამომუშავება მოთხოვნის დასაკმაყოფილებლად საკმარისი არ იყო.
გრაფიკი 2. მთლიანი იმპორტი, პარტნიორი ქვეყნების მიხედვით
სურათი საკმაოდ განსხვავებულია (ტენდენციის ცვლილება, როგორც ჩანს, 2017 წლიდან დაიწყო) უკანასკნელი თორმეტი თვის მანძილზე (2018 წლის ივნისიდან 2019 წლის მაისამდე). მეორე გრაფიკიდან ჩანს, რომ ელექტროენერგიის მთლიანი იმპორტი ერთ წელიწადში 1 537 მილიონ კვტ.სთ-მდე გაიზარდა და მთლიანი მიწოდების 12% შეადგინა. ბოლო თორმეტი თვის განმავლობაში მთლიანი იმპორტის 82%, ხოლო მთლიანი მიწოდების 10% აზერბაიჯანზე მოდიოდა. რაც შეეხება რუსეთიდან იმპორტირებულ ელექტროენერგიას, მან 250 მილიონ კვტ.სთ-ს მიაღწია, რაც იმპორტული ელექტროენერგიის 16% და მთლიანი მიწოდების 2%-ია (2007-დან 2017 წლამდე ის 4%-ს აღწევდა). ამირომ, მიუხედავად იმისა, რომ ელექტროენერგიის იმპორტის წილი მთლიან რესურსებში პროპორციულად გაიზარდა, საქართველოს დამოკიდებულება რუსულ იმპორტზე შემცირდა.
როგორც ზემოთ აღვნიშნეთ, საქართველოს ელექტროენერგიის კიდევ ერთ მოწყვლად სექტორს თბოელექტროსადგურების გამომუშავებისთვის იმპორტირებული გაზის სექტორი წარმოადგენს. ისტორიულად, როგორც პირველ გრაფიკზეა ნაჩვენები, თბოელექტროსადგურების გამომუშავება ელექტროენერგიის მიწოდების დაახლოებით 19%-ს ფარავდა (უკანასკნელი თორმეტი თვის მანძილზე). თუმცა მიმდინარე ტენდენციები საკმაოდ იმედისმომცემად გამოიყურება. უახლესი დოკუმენტის მიხედვით, საქართველოს ბუნებრივი აირის მხოლოდ 0.2% მოდის რუსეთიდან („გაზპრომთან“ კონტრაქტის საფუძველზე), იმპორტის დანარჩენი წილი კი აზერბაიჯანსა და სხვა წყაროებს ეკუთვნის.
შესაბამისად, მთლიანობაში, ელექტროენერგიისა და გაზის იმპორტის მხრივ, ელექტროენერგიის განახლებადი ენერგიის (ძირითადად, წყლის) წყაროების სიჭარბიდან და იქიდან გამომდინარე, რომ რუსეთზე დამოკიდებულება აზერბაიჯანმა ჩაანაცვლა, რუსულ-ქართული ურთიერთობებით გამოწვეული საფრთხე საქართველოს ელექტროენერგიის სექტორისათვის საკმაოდ მწირია. ფაქტობრივად, ელექტროენერგიის მთლიან მიწოდებაში რუსეთიდან იმპორტირებული ელექტროენერგიის წილი (პირდაპირი იმპორტისა და რუსული გაზით გამომუშავებული ელექტროენერგიის ჩათვლით) 3%-საც ვერ აღწევს.
თუმცა ეს ყოველივე იმას არ ნიშნავს, რომ ქვეყანას ენერგოუსაფრთხოების კუთხით პრობლემები არ აქვს. რუსეთისგან ჩამოშორებამ გაზარდა დამოკიდებულება აზერბაიჯანზე, რისი გრძელვადიანი შედეგებიც ამ ეტაპზე ბუნდოვანია. გონივრული ენერგოპოლიტიკა იმპორტის წყაროების – როგორც ბუნებრივი აირის, ისე ელექტროენერგიის – დივერსიფიკაციას (და გაფართოებას) გულისხმობს. ამასთან, საჭიროა თვითუზრუნველყოფის ხელშეწყობა ენერგიის (და განსაკუთრებით განახლებადი ენერგიის) ადგილობრივ წყაროებში ინვესტიციების გაზრდის გზით.
რაც შეეხება ექსპორტს, საქართველოს ექსპორტი რუსეთში თანდათან იკლებს. 2007-2017 წლებში, ელექტროენერგიის ექსპორტმა 7 938 მლნ. კვტ. სთ შეადგინა (საშუალოდ, 721.6 მლნ. კვტ.სთ. წელიწადში). საშუალოდ, ექსპორტის 54% რუსეთში გადიოდა, 32% – თურქეთში, დანარჩენი 15% კი – სომხეთსა და აზერბაიჯანში. უკანასკნელი თორმეტი თვის მანძილზე, საქართველოს ექსპორტმა 461 მლნ. კვტ.სთ. შეადგინა; აქედან 64% თურქეთს, 15% აზერბაიჯანს და მხოლოდ 21% რუსეთს ეკუთვნის. საქსტატის მონაცემებით, ელექტროენერგიის ექსპორტის წილმა ექსპორტის მთლიან ღირებულებაში ლარის ერთეულში პიკს 2010 წელს მიაღწია და 2%-ს შეადგენდა, 2018 წელს კი მხოლოდ 0.6%-მდე იყო.
გრაფიკი 3. მთლიანი ექსპორტი, პარტნიორი ქვეყნების მიხედვით
შესაბამისად, ნაკლებად მოსალოდნელია, რომ რუსეთში ექსპორტის შემცირებამ მნიშვნელოვანი უარყოფითი (კიდევ უფრო მცირე, ვიდრე იმპორტის შემთხვევაში) ეფექტი იქონიოს საქართველოს ეკონომიკაზე. უმთავრეს მოსალოდნელ ხარჯებს ორმხრივად ხელსაყრელი ინიციატივების დაკარგული ალტერნატიული შესაძლებლობები წარმოადგენს; ასეთია, მაგალითად, ელექტროენერგიის სექტორში ინტეგრაციის გაზრდა მეზობელ ქვეყნებთან. სულ რაღაც ერთი თვის წინ შედგა ერთობლივი შეხვედრა საქართველოს, აზერბაიჯანისა და რუსეთის გადამცემი სისტემების ოპერატორებს შორის, რომლის ფარგლებშიც განიხილეს ელექტროენერგიის სისტემების კომბინაციის გზით ელექტროენერგიით ვაჭრობის ხელშეწყობა და, შესაბამისად, თითოეული ქვეყნისათვის მიწოდების ხარისხისა და საიმედოობის გაზრდა. თუმცა ასეთი ინიციატივები ნაკლებად სავარაუდოა უკანასკნელი მოვლენების ფონზე.
დასკვნის სახით შეიძლება ითქვას, რომ რუსეთის ამჟამინდელი გავლენა საქართველოს ენერგეტიკის სექტორზე უმნიშვნელოა და, მიუხედავად იმისა, რომ რუსულ-ქართული ურთიერთობების გაუარესება არ არის სასურველი, მოსალოდნელი მოკლევადიანი შედეგები ელექტროენერგიის ბაზარსა და საქართველოს ეკონომიკაზე დრამატული არ უნდა იყოს. ასევე, იმ ტენდენციების გათვალისწინებით, რომლებიც საქართველოს ელექტროენერგიის სექტორს ახასიათებს, მნიშვნელოვანია, აღვნიშნოთ, რომ საჭიროა ქვეყნის შიდა გამომუშავების შესაძლებლობებში მუდმივი ინვესტიცია (აქცენტი განახლებად წყაროებზე), ენერგიის იმპორტის დივერსიფიკაცია და ორმხრივად მომგებიანი ერთობლივი ინიციატივები რეგიონულ დონეზე.

The latest impact of Gavrilov’s visit to Georgia has fueled societal concerns about the economic consequences of deterioration in Russo-Georgian relations. For instance, due to the Russian government’s decision to cancel flights to Georgia, residents are beginning to worry about potentially adverse economic impacts on the tourism sector. ISET-PI has already discussed the expected impact of such a change, highlighting how these concerns might be unwarranted, as tourism accounts for 7.6% of the GDP, with Russian tourism contributing only 1.8% to the economy.
In this article, we are going to discuss the potential risks of deteriorating Russo-Georgian relations from another perspective- the latent impact on the electricity market. It is important to highlight that in recent years, Georgia has reverted from being a net exporter of electricity to a net importer, with shrinking exports and increasing imports. Therefore, one may expect the greatest impact on the Georgian economy to derive from the import side. Another important factor is that part of internally generated electricity is produced by Thermal Power Plants, which consume imported gas. Thus, an assessment of vulnerabilities in the electricity sector affected by the worsening Russo-Georgian relationship must focus on the import side, studying both the sources of electricity and gas import. To be wholly comprehensive, we will also briefly discuss the recent trends in electricity exports.
One can see from Figure 1 that internally generated renewable resources historically constitute, by far, the largest contributor to the electricity supply. Nevertheless, the role of imports and TPP generation remains considerable and, consequently, the trends characterizing these electricity sources are worth exploring in further detail.
Figure 1: Total Internal Electricity Supply, by Source
Georgia has four key electricity trading partners: Armenia, Azerbaijan, Russia, and Turkey. The largest providers to the Georgian market are Russia and Azerbaijan, while the main purchasers of Georgian electricity are Russia, Armenia, and Turkey.
Between 2007-2017, total electricity imports amounted to 6,598 mln. kWh, satisfying on average 6% of the total supply. While, on average of total imported electricity, 76% was provided by Russia, 18% was supplied by Azerbaijan, while the remaining 6% was imported from Turkey and Armenia. The total supply of imported electricity from Russia and Azerbaijan represented on average 4% and 1%, respectively, between 2007-2017. Until 2017, this data points to a historical dependence on Russia, whenever internal generation was insufficient to satisfy internal demand.
Figure 2: Total Imports, by Partner Countries
Within the last twelve months (June 2018 to May 2019), however, the pattern has been quite different (the reversal of this trend appears to have started in 2017). In Figure 2, one may note that total electricity imports increased to 1,537 mln. kWh, satisfying 12% of the total supply. While 1,259 mln. kWh of electricity, representing 82% of total import and 10% of total supply, originated from Azerbaijan. Whereas, electricity imported from Russia amounted to just 250 mln. kWh, at 16% of the imported electricity and 2% of the total supply (down from 4% between 2007-2017). Therefore, despite an increase in the proportion of total resources covered by electricity imports, Georgian dependence on Russian imports has declined.
As previously mentioned, a further source of vulnerability for the Georgian electricity sector is due to gas imports for TPP generation. Historically, shown in Figure 1, TPP generation has covered approximately 19% of the electricity supply (during the last twelve months). However, the current trends appear fairly reassuring. A very recent document reveals that the Georgian natural gas balance of just 0.2% of the total gas supply appears to come from Russia (via an agreement with Gazprom), while the remaining supply is imported from Azerbaijan and other sources.
Thus, on the whole, due to an abundance of renewable energy sources (mainly hydro) of electricity and, in terms of electricity and gas imports, a substantial shift away from Russia towards Azerbaijan, any vulnerability in the Georgian electricity sector caused by deteriorating Russian relations appears to be quite limited. In fact, the total share of electricity supply from Russia (including direct imports and electricity generated from Russian gas) fails to even reach 3% of the entire supply.
Nonetheless, this does not signify that the country is without energy security issues. Moving away from Russia has significantly increased Georgian dependency on Azerbaijan, the long-term consequences of which are yet unclear. A prudent energy policy should attempt to further diversify (and expand) the range of import options for both gas and electricity, as well as to better develop self-sufficiency by promoting investments in local energy sources, particularly renewables.
From the export perspective, Georgian exposure to Russia has been characterized by a declining trend. Between 2007-2017, electricity exports amounted to 7,938 mln. kWh (with an average of 721.6 mln. kWh per year). On average, 54% was exported to Russia, 32% to Turkey, while the remaining 15% was exported to Armenia and Azerbaijan. Over the last twelve months, however, Georgia has exported just 461 mln. kWh of electricity, out of which 64% was exported to Turkey, 15% to Armenia and Azerbaijan, and just 21% to Russia. In monetary terms, using Geostat data, the value share of electricity exports from the total value of GEL exports reached a peak of 2% in 2010 but was just 0.6% in 2018.
Figure 3: Total Exports, by Partner Countries
Thus, even more so than for imports, it is not anticipated that the Georgian economy will suffer any significant negative impacts from a possible reduction in exports to Russia. Rather, the main foreseeable costs are lost opportunities from mutually beneficial initiatives, for example through greater integration between the power sectors of neighboring countries. Just weeks ago, there was a joint working meeting of Georgian, Azerbaijan, and Russian transmission system operators, in which they discussed the possibility of combining their power systems to support electricity trading and to improve power quality and reliability in each country. Such initiatives will therefore become less likely in the aftermath of recent events.
In conclusion, Russia’s current impact on the Georgian energy sector is not significant, and although it is clear that deterioration in Russo-Georgian relations is undesirable, the expected short-term impacts on the electricity market, and thus the Georgian economy, are unlikely to be dramatic. Equally, considering the trends characterizing the Georgian electricity sector, it is important to highlight the continued promotion of investments in internal generation capacity (with a focus on renewables), diversification of the energy import mix, and development of mutually beneficial cooperative initiatives at the regional level.