აგვისტოს თვის ელექტოენერგიის დეფიციტის შემდეგ, საქართველოში ენერგიის წარმოება კვლავ შემცირდა. 2019 წლის სექტემბერში, 2018 წლის სექტემბერთან შედარებით, ელექტროენერგიის წარმოება 3%-ით, 2019 წლის აგვისტოსთან შედარებით კი 19%-ით არის შემცირებული.
კერძოდ, საქართველოს ელექტროსადგურებმა სექტემბერში 821 მლნ. კვტ.სთ. ელექტროენერგია გამოიმუშავეს, მაშინ, როდესაც ადგილობრივ ბაზარზე ელექტროენერგიის მოხმარება 972 მლნ. კვტ.სთ. იყო. აგვისტოსთან შედარებით, ელექტროენერგიის მოხმარება 12%-ით შემცირდა, მიუხედავად სექტემბრის თვეში ელექტროენერგიის მოხმარების არსებითად შემცირებისა (კონდიცირების მოთხოვნისა და ტურისტული ნაკადის შემცირების გამო)1, ადგილობრივი მოთხოვნის დაკმაყოფილების მიზნით, საქართველოს მაინც მოუწია უცხოური ბაზრებიდან ელექტროენერგიის იმპორტი. ამავე წლის სექტემბერში იმპორტირებული ელექტროენერგიის მთლიანი რაოდენობა წინა თვესთან შედარებით 56%-ით, 2018 წლის სექტემბერთან შედარებით კი 33%-ით გაიზარდა.
საქართველოსთვის ელექტროენერგიის მთავარ მომწოდებლებად კვლავ აზერბაიჯანი და რუსეთი რჩებიან. 2017 წლამდე რუსეთი ელექტროენერგიის მთავარი მომწოდებელი იყო, 2017 წლიდან აზერბაიჯანი დაწინაურდა და 2017-2018 წლების განმავლობაში იმპორტირებული ელექტროენერგიის 61% და 81% მომწოდებელი გახდა. ამ პერიოდში რუსეთის წილმა მხოლოდ 30% და 40% შეადგინა (იხ. 1-ლი ცხრილი).
ცხრილი 1. საქართველოს იმპორტი (მლნ. კვტ.სთ.)
მე-2 ცხრილს თუ შევხედავთ, ნათელია, რომ იგივე ტენდენცია 2019 წელსაც გაგრძელდა. საქართველოში განხორციელებული ელექტროენერგიის უდიდესი ნაწილის იმპორტირება აზერბაიჯანიდან მოხდა. თუმცა 2018 წლის მსგავსად, 2019 წლის სექტემბერში რუსეთიდან განხორციელებულმა იმპორტმა აზერბაიჯანისას გადაუსწრო. აღნიშნულ თვეში ელექტროენერგიის 67% რუსეთიდან იმპორტირდა, დარჩენილი 33%-ის კი – აზერბაიჯანიდან. როგორც ჩანს, რუსეთიდან შემოტანილი ელექტროენერგიის საბაზრო წილი შემცირების მიუხედავად (2018 წლის სექტემბერთან შედარებით, მინუს 30 პროცენტული პუნქტი), სექტემბრის თვის განმავლობაში საქართველოს ელექტროენერგიის ბაზარი კვლავ რუსეთზეა დამოკიდებული.
გრაფიკი 2. საქართველოს იმპორტი წლის განმავლობაში (მლნ. კვტ.სთ.)
რუსეთის ელექტროენერგიის სისტემის ოპერატორის ოფიციალური ვებ-გვერდის შესწავლის შედეგად აღმოჩნდა, რომ სექტემბრის თვეში რუსეთში ელექტროენერგიის წარმოება და მოხმარება წინა წლის ანალოგიურ თვესთან შედარებით 2% და 3%-ით გაიზარდა. უფრო მეტიც, დადებითი სხვაობა წარმოებასა და მოხმარებას შორის 17%-ით შემცირდა. ეს ფაქტი გასული წლის შემდეგ რუსული ექსპორტისთვის ხელმისაწვდომი რესურსების რაოდენობის შემცირებაზე მიუთითებს, რაც რუსეთის ენერგეტიკული ბაზრის გამკაცრებამ გამოიწვია.
აზერბაიჯანის შემთხვევაშიც გამოვლინდა სექტემბრის თვის განმავლობაში ბაზრის გამკაცრების გარკვეულ ნიშნები. ამავე წლის სექტემბერში აზერბაიჯანმა თურქეთში 33 მლნ. კვტ.სთ ელექტროენერგია გაიტანა, მაშინ როცა შარშან, იმავე თვეში აზერბაიჯანიდან თურქეთში ელექტროენერგიის ექსპორტი საერთოდ არ მომხდარა.
ფართო გაგებით, თურქეთის მოთხოვნის გაზრდამ და რუსეთში სათადარიგო შესაძლებლობების შემცირებამ, ამგვარი ტენდენციების გაგრძელების შემთხვევაში, შესაძლოა, რეგიონული ენერგეტიკული ბაზრის გამკაცრება გამოიწვიოს, რაც შეიძლება ელექტროენერგიის იმპორტის ფასების პოტენციური ზრდისა და ელექტროენერგიის დაბალი ხელმისაწვდომობის მიზეზი გახდეს.
ზემოთ აღნიშნული მიზეზისგან დამოუკიდებლადაც, იმპორტის ფასები კვლავ განაგრძობს ზრდას. როგორც მე-3 გრაფიკიდან ჩანს, 2019 წლის სექტემბერში საქართველოსთვის ელექტროენერგიის იმპორტის ფასები წინა წლის სექტემბერთან შედარებით 70%-ით, ხოლო 2019 წლის აგვისტოსთან შედარებით 24%-ით გაიზარდა (15.18-დან 18,76 თეთრამდე / კვტ.სთ-ში).
გრაფიკი 4. იმპორტის ფასი სექტემბერში (თეთრი/კვტ.)
გამომდინარე იქიდან, რომ იმპორტის ფასებზე გავლენას ანგარიშსწორებისთვის გამოყენებული ვალუტაც (აშშ დოლარი) ახდენს, მნიშვნელოვანია, გადავხედოთ ვალუტის ცვლილებებსაც2. 2018 წლის სექტემბერთან შედარებით, ქართული ლარი აშშ დოლართან მიმართებაში 14%-ით3 შემცირდა. ამავე დროს, რუსეთის ფედერაციის ცენტრალური ბანკის მიხედვით4, იმავე პერიოდში რუსული რუბლი აშშ დოლართან მიმართებაში 4%-ით გამყარდა. შესაბამისად, ვალუტის მერყეობა ის ერთ-ერთი ფაქტორია, რამაც შესაძლოა იმპორტის ფასის ზრდას პოტენციურად ხელი შეუწყო. ამავდროულად, აშშ დოლარის ღირებულების ზრდის პირობებშიც კი, ელექტროენერგიის იმპორტის პიკური ფასის მნიშვნელოვანი წილი (დაახლოებით ორი მესამედი) აუხსნელი რჩება. ეს ფაქტი განამტკიცებს აზრს, რომ იმპორტის გაზრდილ ფასზე გაცვლითი კურსის მერყეობის გარდა შესაძლოა სხვა ფაქტორებმაც მოახდინა გავლენა (მაგ. რეგიონული ელექტროენერგიის ბაზრის გამკაცრება).
მაშინ, როცა წარმოება ელექტროენერგიის გაზრდილ მოთხოვნასთან გამკლავებას ცდილობს, გამკაცრებული რეგიონული ბაზრის წარმოქმნამ შესაძლოა უახლოეს მომავალში საქართველოს ენერგეტიკულ უსაფრთხოებას საფრთხე შეუქმნას, როგორც ელექტროენერგიის ფიზიკური, ისე ფინანსური ხელმისაწვდომობის თვალსაზრისით. წარმოდგენილი ფაქტები ქვეყნის ენერგეტიკული უსაფრთხოების გასაზრდელად პროაქტიული ზომების მიღებისკენ მოგვიწოდებს. ეს ზომები შეიძლება იყოს: ელექტროენერგიის წარმოების დივერსიფიცირებულ წყაროებში ინვესტირების მხარდაჭერა, ენერგორესურსების შექმნის შესაძლებლობების განვითარება და ენერგოეფექტური ტექნოლოგიების დანერგვის პოპულარიზება. ეს შეიძლება რეგიონის შიგნით და მის ფარგლებს გარეთ ელექტროენერგიის პოტენციურ მომწოდებელთა რაოდენობის გაზრდის მცდელობასაც გულისხმობდეს.
1 საქართველოს ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაციის მონაცემებით, ტურისტების ვიზიტების რაოდენობა სექტემბრის თვეში თითქმის 28%-ით შემცირდა. ამასთან, გარემოს ეროვნული სააგენტოს მონაცემებით, საშუალო ტემპერატურა 2019 წლის სექტემბერში, 2019 წლის აგვისტოსთან შედარებით, 19%-ით შემცირდა.
2 მას შემდეგ, რაც აზერბაიჯანმა გაცვლითი კურსის შეთანხმება 2%-იან ზღვარზე დაასტაბილურა, მათი ვალუტის მერყეობა საგრძნობლად შემცირდა.
3 ყოველთვიური გაცვლითი კურსის შედარება სებ-ის მონაცემებზე დაყრდნობით მოხდა.
4 ყოველთვიური გაცვლითი კურსის გამოთვლა მოხდა ყოველდღიური კურსის საშუალო მაჩვენებლის მიხედვით, რაც რუსეთის ფედერაციის ცენტრალური ბანკის მონაცემებს ეყრდნობა.

After facing a generation deficit during the month of August, Georgia continued to experience a decrease in power generation. In September 2019, generation decreased by 3% compared to September 2018 and by 19% compared to August 2019.
Georgian power plants generated 821 mln kWh of electricity while consumption of electricity in the local market was 972 mln kWh. Compared to August, electricity consumption decreased by 12%. Even though consumption decreased substantially during the month of September (at least partially due to lower demand for air conditioning and decreased tourist flows1), Georgia still had to import electricity from foreign power markets in order to satisfy local demand. The total amount of electricity imported in September increased by 56% compared to the previous month and by 33% compared to September 2018.
Azerbaijan and Russia remained the main providers. Until 2017 when Azerbaijan took the leading position, Russia was the major electricity supplier for Georgia. During the years 2017 and 2018, 61% and 82% of imported electricity came from Azerbaijan, while Russia provided 30% and 14% (Figure 1).
Examining Figure 2, it is obvious that the trend has continued in 2019 as well, since – most of the time – Azerbaijan provided the largest share of Georgian imports. However, just like in 2018, in September 2019 imports from Russia outpaced those from Azerbaijan. In this month, 67% of imported electricity was provided by Russia, with the remaining 33% supplied by Azerbaijan. It appears that, despite the decline in the market share of electricity imported from Russia (minus 30 percentage points compared to September 2018), the Georgian power market still depends on Russia during the month of September.
Figure 2. Georgian Imports over the year (mln. kWh)
Investigating the official website of Russia’s electricity system operator, we found that electricity generation and consumption have increased by 2% and 3% respectively in the month of September compared to the same month the previous year. Moreover, the positive generation-consumption gap has decreased by 17%. This implies that the amount of available resources for Russian exports has been declining since last year, causing a tightening of the Russian power market.
On the Azerbaijani side, we also observed some indications of market tightening during the month of September. This year, Azerbaijan transported 33 mln kWh of electricity to Turkey during the month of September, while in the same month of the previous year no transfer to Turkey took place.
From a broader perspective, increasing demand from Turkey and declining spare capacity in Russia — if these trends continue — might lead to a tightening of the regional power market, potentially causing an increase in electricity import prices and lower availability of electricity.
Even now, though not necessarily for this reason, import prices are on the rise. As can be seen in Figure 3, in September 2019 import prices for Georgia increased by 70% compared to the previous September, and by 24% compared to August 2019 (from 15.18 to 18.76 tetri/kWh).
Figure 3. Import Price in September (Tetri / kWh)
Since import prices could be affected by the currency utilized for settlement (USD), it is important to look at currency fluctuations.2 Compared to September 2018, the Georgian Lari has depreciated against the US Dollar by 14%3. At the same time, the Russian Ruble has appreciated by 4% against the US Dollar over the same period, according to the Central Bank of the Russian Federation.4 Currency volatility is, therefore, one of the factors which could potentially have contributed to the increased import price. However, even taking into account the price increase in US Dollar terms, a substantial share of the spike in import prices (about two-thirds) remains unexplained. This evidence supports the idea that factors other than exchange rate fluctuations (such as the tightening of the regional power market) might have contributed to the increased import price.
As internal generation struggles to keep up with increasing demand, the emergence of a tighter regional power market could constitute a threat to energy security for Georgia in the near future, both in terms of the availability of electricity and its affordability. The evidence presented calls for proactive measures to increase the country’s energy security. These measures may include supporting investments in diversified power generation sources, pursuing opportunities to create energy storage, and popularizing the adoption of energy-efficient technologies, together with attempts to increase the number of potential providers of electricity inside and outside the region.
1 According to the Georgian National Tourism Administration International Visitor Trips decreased by almost 28% in September compared to August 2019. Moreover, the average temperature decreased by 19% in September 2019 compared to August 2019, based on National Environmental Agency Data.
2 Since Azerbaijan has stabilized exchange rate arrangements with a margin of 2%, their currency hardly fluctuates.
3 Monthly exchange rates were compared based on NBG data.
4 The monthly exchange rate was calculated as the average daily rate based on data from the Central Bank of the Russian Federation.