სურსათის ფასების ინდექსის (FPI) მიხედვით, 2019 წლის ნოემბერში, 2018 წლის ამავე თვესთან შედარებით, ფასებმა საკვებსა და უალკოჰოლო სასმელებზე 13.4%-ით მოიმატა და მთლიანი სამომხმარებლო ფასების ინდექსის (CPI) ცვლილებაში 4.02 პროცენტულ პუნქტი შეადგინა. 2011 წლის აგვისტოდან მოყოლებული საკვების წლიურმა ინფლაციამ ყველაზე მაღალ ნიშნულს ბოლო თვეებში მიაღწია (იხ. გრაფიკი 1)1.
გრაფიკი 1: სურსათის ფასის წლიური ინფლაცია (2010 წლის იანვარიდან 2019 წლის ნოემბრამდე)
ფასები გაიზარდა სურსათისა და უალკოჰოლო სასმელების ყველა ქვეკატეგორიისთვის. ყველაზე დიდი ფასნამატი დაფიქსირდა ხილსა და ყურძენზე (30%), ბოსტნეულზე (16.2%), რძეზე, ყველსა და კვერცხზე (15.4%), თევზსა (14.5%) და ხორცზე (13.1%). 2018 წლის ნოემბრიდან ხორბლის პურისა და მარცვლეულის კატეგორიის პროდუქტები, გასულ წლთან შედარებით, საშუალოდ უფრო ძვირად იყიდებოდა, 2019 წლის ნოემბერში კი, ამ კატეგორიის პროდუქტებზე წლიური ფასები 11.9%-ით გაიზარდა (2019 წლის ნოემბერი, 2018 წლის ნოემბრთან შედარებით).
სურსათის გაზრდილი ფასები განსხვავებულად მოქმედებს სხვადასხვა ეკონომიკური შესაძლებლობის მქონე ადამიანებზე. მაშინ, როდესაც მდიდარ შინამეურნეობებს უკეთ შეუძლიათ ხარჯების დარეგულირება და სურსათის გაძვირებასთან გამკლავება, ღარიბი ოჯახები ხშირ შემთხვევაში მალნუტრიციის რისკის წინაშე არიან, რადგან მათი შემოსავლის დიდი ნაწილი ფასების მომატებამდეც საკვებზე იხარჯებოდა. სხვა განვითარებადი ქვეყნების მსგავსად, საშუალო ქართული ოჯახის სამომხმარებლო დანახარჯის დიდ ნაწილს საკვები შეადგენს (2018 წელს 43%). ცხადია, ბოლო პერიოდში სურსათის ფასების ზრდამ (მათ შორის, ძირითადი მოხმარების პროდუქტებზე) უმთავრესი ზიანი საკვების მომხმარებლებს მიაყენა, რომელთა უმეტესობა შედარებით ღარიბ ოჯახებს მიეკუთვნება. თუ გავითვალისწინებთ იმას, რომ ერთ ადამიანზე ყოველთვიური სოციალური დახმარების მაქსიმალური ოდენობა 60, საშუალო მომხმარებლისთვის კი ყოველთვიური საარსებო მინიმუმი 173.3 ლარია, მოსახლეობის ყველაზე მოწყვლადი ნაწილისთვის, მათ შორის სიღარიბის აბსოლუტურ ზღვარს მიღმა მცხოვრები 20.1 პროცენტისთვის, სამომავლოდ საარსებო მინიმუმის ხელმისაწვდომობაც კი პრობლემატური იქნება.
საქართველო სასურსათო საქონლის წმინდა იმპორტიორია, ამაში შედის როგორც პირველადი საქონელი, ისე გადამუშავებული პროდუქტები. საქართველოში მოხმარებული საკვები პროდუქტების ნახევარზე მეტი იმპორტირებულია (ი. ე. მესხია). 2018 წელს ხორცის თვითუზრუნველყოფის კოეფიციენტი 52 პროცენტს შეადგენდა, ბოსტნეულის – 59 პროცენტზს, ხორბლის – 15 პროცენტს, ფრინველის – 34 პროცენტს.
საკვების იმპორტზე დამოკიდებულება ვალუტის კურსის, საერთაშორისო ფასებისა და ნავთობის ფასების მერყეობასთან მიმართებაში სურსათის ფასებს უფრო მოწყვლადს ხდის. გარდა ამისა, საქართველოში არსებულმა პოლიტიკურმა და ეკონომიკურმა მდგომარეობამ ქვეყანაში გაურკვევლობის დონე გაზარდა, გავლენა იქონია სამომავლო მოლოდინებზე და მეტი ზეწოლა მოახდინა როგორც გაცვლით კურსზე, ისე ფასებზე.
ქართული ლარის გაუფასურება: სურსათსა და მომსახურებაზე ფასების მომატების პირველი და უმთავრესი მიზეზი გაცვლითი კურსია. ბოლო თვეების განმავლობაში საქართველოს ეროვნული ვალუტა აშშ დოლართან მიმართებაში (USD) უწყვეტად უფასურდებოდა. 2019 წლის ნოემბერშიც, ქართული ლარი (GEL) აშშ დოლართან მიმართებაში გაუფასურდა, და ამ ორ ვალუტას შორის გაცვლითი კურსის საშუალო მაჩვენებელმა 2.97-ს მიაღწია, რაც გასული წლის ანალოგიურ თვესთან (2018 წლის ნოემბერი) შედარებით 10%-ით მეტია. ლარის გაუფასურებამ ზრდადი ზეწოლა მოახდინა იმპორტირებული საკვები პროდუქტების ფასებზე ლარში, ასევე იმპორტირებულ საწარმეოო საშუალებებზე (მაგ. შხამქიმიკატები და სასუქები, საწვავი, რძის ფხვნილი და ა.შ.). მეორე გრაფიკი გვიჩვენებს FPI-ის დინამიკას და აშშ დოლარის ქართულ ლართან მიმართებაში გაცვლითი კურსის ყოველთვიურ საშუალო მაჩვენებელს. ცხადია, გაცვლითი კურსი სურსათის ფასების ინფლაციის ტემპს განსაზღვრავს.
გრაფიკი 2: FPI-ს დინამიკა და აშშ დოლარის ლართან მიმართებაში ყოველთვიური საშუალო გაცვლითი კურსი
გაცვლითი კურსის ცვალებადობა სავაჭრო ბალანსზე მკვეთრად აისახება. ქართული ლარის გაუფასურებამ უცხოურ ბაზარზე სამამულო საქონლის კონკურენტუნარიანობის გაუმჯობესების გზით ქვეყნის სავაჭრო ბალანსი (ექსპორტს მინუს იმპორტი) გაზარდა, უცხოური საქონელის გაძვირების გამო კი ადგილობრივ ბაზარზე მათი კონკურენტუნარინობის კლება გამოიწვია. საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის მონაცემებით, 2019 წელს იანვრიდან ნოემბერამდე სავაჭრო ბალანსი 1.4%-ით გაიზარდა. ამავე პერიოდში ექსპორტის ღირებულებამ 11.7% მოიმატა და 3.38 მილიარდ აშშ დოლარს მიაღწია, იმპორტი კი 2.3% შემცირდა და 8.12 მილიარდი დოლარი შეადგინა.
გაზრდილი საერთაშორისო ფასები: კიდევ ერთი ფაქტორი, რამაც ფაზებზე იქონია გავლენა საერთაშორისო ბაზარზე სურსათის ღირებულებაა. როგორც უკვე აღვნიშნეთ, საქართველოს მოსახლეობის სამომხმარებლო კალათის დიდ წილს იმპორტირებული პროდუქტები შეადგენს, აქედან გამომდინარე, საკვებ პროდუქტებზე საერთაშორისო ფასების ცვლილება მათზე მკვეთრად აისახება. ზოგიერთი კვლევა ამტკიცებს, რომ მსოფლიოში სურსათის ფასები უფრო მერყევია, ვიდრე შიდა ბაზარზე წარმოებული საკვების ფასი (Vavra and Goodwin, 2005). ამრიგად, მსოფლიო სასოფლო-სამეურნეო პროდუქციის ბაზრებს დიდი გავლენა აქვს საკვები პროდუქტების ადგილობრივ ფასებზე. სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის მიერ გამოქვეყნებული სურსათის ფასების ინდექსის თანახმად, 2019 წლის ივნისიდან მსოფლიო ბაზარზე ფიქსირდება საკვების ფასებზე ზრდა. 2019 წლის ნოემბერში სურსათის მსოფლიო ფასმა აღნიშნული წლის მაქსიმალურ ნიშნულს მიაღწია; გასული წლის ანალოგიურ თვესთან (2018 წლის ნოემბერთან) შედარებით მსოფლიო ფასები 9.5% გაიზარდა. ფასები ყველაზე მეტად გაიზარდა შემდეგ პროდუქტებზე: ხორცი, რძე, შაქარი და მცენარეული ზეთი. უნდა აღინიშნოს, რომ გარკვეული დროა საჭირო იმისთვის, რომ საერთაშორისო ბაზრებზე მიმდინარე ტენდენციები ადგილობრივ ბაზრებზე აისახოს.
ნავთობის გაზრდილი ფასები: ნავთობის მაღალი ფასი საკვების ტრანსპორტირების ხარჯებს ზრდის „ფერმიდან სუფრამდე“ და, შესაბამისად, გავლენას ახდენს საბოლოო პროდუქტის ღირებულებაზეც. ნავთობის ფასები არამხოლოდ სატრანსპორტო ხარჯებს ზრდის, არამედ აისახება წარმოების ხარჯებზეც: ნავთობპროდუქტები სასუქის მნიშვნელოვანი კომპონენტია და მარცვლეულის მოპოვების ხარჯების 20%-ს შეადგენს2. მაგალითად, 2001-2007 წლებში ნავთობის მაღალმა ფასებმა სიმინდის, ხორბლისა და სოიოს მოყვანის ხარჯები 40%-ით გაზარდა. ნავთობის ფასების ბოლოდროინდელი ზრდა საქართველოში სურსათის ფასებზეც მოქმედებს.
დასკვნის სახით, შეიძლება ითქვას, რომ სურსათის ფასების ბოლოდროინდელი ზრდა ძირითადად ქართული ლარის აშშ დოლართან მიმართებაში გაუფასურებით, საერთაშორისო ბაზარზე სურსათის ფასების ზრდითა და საწვავის ღირებულების მომატებით იყო განაპირობებული. მომდევნო თვეების მოლოდინებს ორი ძირითადი ფაქტორი განაპირობებს:
საერთაშორისო ბაზრებზე არსებული ფასების დინამიკის ადგილობრივ ბაზარზე ასახვა: რამდენიმე თვეა საჭირო, იმისთვის, რომ მსოფლიო ფასები ადგილობრივი სურსათის ღირებულებაზე აისახოს. გადმოცემის ხანგრძლივობა განსხვავდება სამომხმარებლო საქონლის მიხედვით. მაგალითად, ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტის კვლევის მიხედვით, ხორბლის საერთაშორისო ფასის ქართულ ფქვილზე ასახვისთვის შვიდი თვეა საჭირო. შესაბამისად, შესაძლოა საერთაშორისო ფასების აღმავალი ტენდენცია სამამულო ბაზრებზე რამდენიმე თვის დაგვიანებით აისახოს და ადგილობრივი სურსათის ღირებულების ზრდა გამოიწვიოს.
საქართველოს ეროვნული ბანკის ( სებ) მიერ განხორციელებული ინტერვენციები: იქედან გამომდინარე, რომ წლიური ინფლაციის დონე მისი 2019-2021 წლების (3%) მიზნობრივი ნიშნულიდან საკმაოდ შორსაა, ბოლო თვეების განმავლობაში ეროვნულმა ბანკმა რამოდენიმე ინტერვენცია განახორციელა: სებ-მა საერთაშორისო სავალუტო ბაზარზე გაყიდა აშშ დოლარი და აუქციონზე გაიტანა ლარში ნომინირებული სახელმწიფო ობლიგაციები. მოკლევადიან ინტერვენციებთან ერთად, ფასების სამომავლო დასტაბილურების მიზნით ეროვნულმა ბანკმა მონეტარული პოლიტიკაც გაამკაცრა. 2019 წლის სექტემბრის დასაწყისიდან, სებ-მა მონეტარული პოლიტიკის (რეფინანსირების) განაკვეთი ეტაპობრივად 6.50-დან 9.00-მდე გაზარდა, რაც 2008 წლის ნოემბრიდან ყველაზე მაღალი მაჩვენებელია. გარდა ამისა, მან უცხოური ვალუტის მინიმალური სარეზერვო მოთხოვნა 30-დან 25 პროცენტამდე შეამცირა. ეროვნულმა ბანკმა ინფლაციის დასარეგულირებლად მის ხელთ არსებული ყველა მონეტარული ინსტრუმენტი გამოიყენა. ამ ინტერვენციებიდან ზოგიერთს შედეგი მოკლევადიან პერიოდშივე აქვს, თუმცა დაახლოებით 6 თვე არის საჭირო იმისთვის, რომ მონეტარული პოლიტიკის განაკვეთის ზრდა ფასებზე აისახოს.
უნდა აღინიშნოს, რომ ეროვნული ბანკის მიერ განხორციელებული ინტერვენციები საკვების ფასებზე პირდაპირ გავლენას არ მოახდენს. სავარაუდოდ, დღესასწაულებთან დაკავშირებული მოთხოვნის ზრდის გამო ძირითად საკვებ პროდუქტებზე ფასები მკვეთრად მოიმატებს. სავარაუდოდ, ზამთარში მიწოდების დეფიციტიდან გამომდინარე, სურსათის ფასები აღმავალ ტრენდს შეინარჩუნებს, რაც ნიშნავს იმას, რომ უახლოეს თვეებში მომხმარებლები სურსათის ხარჯების კიდევ უფრო მეტ ზრდას უნდა ელოდონ.
1 უნდა აღინიშნოს, რომ 2011 წელს სურსათის ფასები მაღალი იყო, რაც ძირითადად მსოფლიო სურსათის კრიზისმა განაპირობა

In November 2019, prices for food and non-alcoholic beverages, as measured by the Food Price Index (FPI), drastically increased by 13.4% compared to November 2018 and contributed 4.02 percentage points to the change in the total Consumer Price Index (CPI). In recent months, annual food inflation marked at its highest level since August 2011 (Figure 1).1
Figure 1: Annual Food Price Inflation (January 2010-November 2019)
Prices increased for all sub-categories of food and non-alcoholic beverages. The largest price increases were observed for fruits and grapes (30%), vegetables (16.2%), milk, cheese, and eggs (15.4%), fish (14.5%), and meat (13.1%). Starting from November 2018, products in the category of wheat bread and cereals have been, on average, trading above last year’s prices and in November 2019, annual prices (November 2019 vs. November 2018) for products in this category increased by 11.9%.
Higher food prices affect people in different economies differently. While rich households are likely able to adjust their expenditures and deal with higher food prices, poorer households tend to be exposed to a greater risk of malnutrition, as food already takes up a large portion of their income. Similar to other developing countries, the average Georgian household tends to spend a big share of their consumption expenditure on food (43% in 2018). Obviously, recent increases in food prices (including staple food) mainly hurt food consumers, many of whom are relatively poor. Considering that the maximum amount of monthly social assistance per person is 60 GEL and the monthly subsistence minimum for an average consumer is 173.3 GEL, the most vulnerable part of the population, including the 20.1% of the population living under the absolute poverty line, will not be able to afford the subsistence minimum.
Georgia is a net importer of food commodities, including primary commodities as well as processed food products, and more than half of the food products consumed in Georgia are imported (I.E.Meskhia). In 2018, the self-sufficiency ratio for meat is 52%, for vegetables – 59%, for wheat – 15%, and for poultry – 34%. Dependency on food imports makes food prices more vulnerable to fluctuations in the exchange rate, international prices, and oil prices. In addition, the political and economic situations in Georgia have increased uncertainty in the country, hit expectations, and put additional pressure on the exchange rate as well as on prices.
Depreciation of the Georgian Lari: The first and primary cause of the increase in prices of goods and services is the exchange rate. In recent months, Georgia's national currency has continued to depreciate against the US dollar (USD). In November 2019, the Georgian lari (GEL) depreciated against the US dollar and the exchange rate between the lari and the dollar reached 2.97 on average, which is 10% higher than the same month last year (November 2018). The depreciation of the Georgian lari put upward pressure on lari prices of imported food products, as well as on imported inputs (e.g. chemicals and fertilizers, fuel, milk powder, etc.). Figure 2 shows the dynamics of FPI and the monthly average US dollar to Georgian lari exchange rate. Obviously, the exchange rate is setting the pace for food price inflation.
Figure 2: Dynamics of FPI and USD to GEL Monthly Average Exchange Rate
The movements of the exchange rate have an impact on the trade balance. The depreciation of the Georgian lari increased the country's balance of trade (exports minus imports) by improving the competitiveness of domestic goods in foreign markets while making foreign goods less competitive on the domestic market by becoming more expensive. According to the National Statistics Office of Georgia, the trade balance in January-November 2019 increased by 1.4%. In the same period, the value of exports increased by 11.7% and reached $3.38 billion, while imports decreased 2.3% and amounted to $8.12 billion.
Increased International Prices: Another factor that affects prices is international food prices. As mentioned, people in Georgia have a large share of imported food in their consumption basket, so a change in international food prices has a great impact on them. Some studies argue that world food prices are more volatile than the price of food produced in the domestic market (Vavra and Goodwin, 2005). Thus, world agricultural commodity markets have a great impact on the domestic prices of food products. According to the Food Price Index by the Food and Agriculture Organization (FAO), world food prices have been increasing since June 2019. In November 2019, world food prices marked their maximum this year; world prices have gone up by 9.5% compared to the same month last year (November 2018). The largest contributors were meat, dairy, sugar, and vegetable oil. It should be noted that the trends on international markets need time to be transmitted to local markets.
Increased Oil Prices: Higher oil prices increase the costs of transporting food through the steps from farm to table and, accordingly, affect the price of food. Oil prices not only increase transportation costs but affect farming as well: oil byproducts are a significant component in fertilizer and contribute 20% of the cost of raising grain.2 For example, high oil prices between 2001 and 2007 added 40% to the cost of growing corn, wheat, and soybeans. The recent hike in oil prices is also edging up food prices in Georgia.
To conclude, the recent hike in food prices was mainly driven by the depreciation of the Georgian lari with respect to the US dollar, increased international food prices, and increased oil prices. There are two major factors that form expectations for the upcoming months:
Price Transmission from International Markets: Several months are needed for world prices to be reflected in domestic prices. The lengths of transmission differ by commodity. For example, according to ISET-PI's research, it requires seven months for prices to transmit from international wheat to Georgian flour prices. Accordingly, the upward trend on international prices might be transmitted to local markets a few months later and put upward pressure on local prices.
Interventions Made by the National Bank of Georgia (NBG): Since annual inflation measured by CPI has been far from its target for 2019-2021 (3%), NBG made immediate interventions throughout the recent months: it sold US dollars on the foreign exchange market and the obligations also nominated in lari. Aside from the short-term interventions, NBG has tightened monetary policy to achieve price stability in the upcoming months. Starting from the beginning of September 2019, NBG gradually increased the monetary policy rate (the refinancing rate) from 6.50 to 9.00, which is the highest indicator since November 2008. In addition, NBG decreased the minimum reserve requirement in foreign currency from 30% to 25%. NBG used all its monetary instruments to fight inflation. While some of these interventions had immediate results, the increased monetary rate will need around 6 months to have a noticeable impact and put downward pressure on prices including food prices.
It should be noted that the interventions made by the NBG will not primarily have a direct impact on food prices. Most probably, prices will surge across key food commodities due to the holiday-related slump in demand, and they will remain on an upward trend due to winter shortages in supply. Georgian consumers should be prepared for their grocery bills to skyrocket in the coming months.
1 It is worth noting that in 2011, food prices were particularly high; mainly reflecting the global food crisis of 2011