საქართველოს ზამთრის კურორტებზე სეზონი დიდი ხნის დაგვიანებით, მხოლოდ 20 თებერვალს დაიწყო, რასაც წინ თოვლის სიმცირით გამორჩეული თვენახევრიანი პერიოდი უსწრებდა. წინა ბლოგში მიმდინარე საუკუნის მიწურულამდე კლიმატის ცვლილების განვითარების შესაძლო სცენარები განვიხილეთ და ადაპტაციის ზომების უკეთ შესწავლისა და განხორციელების საჭიროება გამოვავლინეთ. თუმცა, სრული სურათის მისაღებად, იმაზეც უნდა ვისაუბროთ, რა სახის ზეგავლენაა მოსალოდნელი კლიმატის ცვლილების პირობებში კურორტების ეკონომიკურ სიცოცხლისუნარიანობაზე და რა ტიპის ადაპტაციის სტრატეგიების გამოყენებაა შესაძლებელი.
პირველ დიაგრამაში ასახული მონაცემების თანახმად, საქართველოს 4 მთავარ ზამთრის კურორტზე თოვლის საშუალო სიმაღლე მუდმივად აღემატებოდა თოვლის საფარის კრიტიკულ ზღვარს (30 სმ), რაც მინიმალურ მოთხოვნად მიიჩნევა ზამთრის კურორტის წარმატებული ფუნქციონირებისთვის; აქვე უნდა აღინიშნოს, რომ ბაკურიანი ყველაზე ხშირად უახლოვდება კრიტიკულ მაჩვენებელს.
გრაფიკი 1. თოვლის საშუალო სიღრმე (სმ) ზამთრის კურორტებზე
თოვლიანი დღეების რაოდენობა სეზონზე კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი მაჩვენებელია, რაც გულისხმობს იმ დღეების რაოდენობას, რომელთა განმავლობაშიც თოვლის სიმაღლე მინიმუმ 30 სმ-ს აღწევს. კურორტების ეკონომიკური სიცოცხლისუნარიანობის განსასაზღვრად, ევროპასა და ჩრდილოეთ ამერიკაში, ჩვეულებისამებრ, „100 დღის ნორმა“ გამოიყენება, რომლის თანახმადაც, კურორტის მომგებიანობა შემდეგ გარემოებაზეა დამოკიდებული: სეზონზე თოვლის სიმაღლე 30 სმ-იან ზღვარს მინიმუმ 100 დღის განმავლობაში არ უნდა ჩამოცდეს. სამწუხაროდ, მსგავსი ტიპის ინფორმაცია, სადამკვირვებლო პერიოდისთვის, მხოლოდ ორი კურორტის, გუდაურის და ბაკურიანის შემთხვევაში არის ხელმისაწვდომი. გუდაურში თოვლიანი დღეების რაოდენობა ყოველთვის 100-ს აჭარბებს, ხოლო ბაკურიანი, ბოლო 13 წლის განმავლობაში, 4-ჯერ აღმოჩნდა ქვედა ზღვარს მიღმა; შესაბამისად, აღნიშნული მაჩვენებლის მიხედვით, ბაკურიანი, ეკონომიკური თვალსაზრისით, მოწყვლად კურორტად მიიჩნევა.
„100-დღის ნორმის“ ოდნავ სახეცვლილი ვარიანტი კი განსაზღვრავს, რამდენად მაღალია „თოვლის მოსვლის საიმედოობა“ კურორტზე. აღნიშნული პარამეტრის დასადგენად თოვლიანი დღეების რაოდენობის აღრიცხვა ხდება 10-წლიან პერიოდში. თუ კურორტზე მინიმუმ 100 თოვლიანი დღე ფიქსირდება 10-დან 7 სეზონზე, მაშინ საქმე გვაქვს მაღალ საიმედოობასთან. აღნიშნული მიმართულებით, ბაკურიანი კვლავ მოწყვლად მდგომარეობაშია (ქვედა ზღვართან სიახლოვე დაფიქსირდა 10-დან 7 წლის განმავლობაში), გუდაური კი აშკარად საიმედო კურორტების რიცხვს მიეკუთვნება უხვთოვლიანობის კუთხით. მეორე დიაგრამა ასახავს მონაცემებს თოვლიანი დღეების რაოდენობის შესახებ.
გრაფიკი 2. თოვლიანი დღეების რაოდენობა ზამთრის კურორტებზე
მიუხედავად იმისა, რომ მსგავსი ემპირიული მეთოდები საშუალებას გვაძლევს, გამოვკვეთოთ ზოგადი სურათი კურორტზე თოვლის საიმედოობის და, გარკვეულწილად, ეკონომიკური სიცოცხლიუნარიანობის შესახებ, ზუსტი ეკონომიკური ზეგავლენის სრულად ახსნა აღნიშნული გზებით შეუძლებელია, განსაკუთრებით იმ შემთხვევაში, თუ ზამთრის სეზონის შემცირება არ უკავშირდება კურორტის მომგებიანობის დრამატულ შემცირებას. უფრო მეტიც, ზემოაღნიშნული მეთოდები ვერ აწვდიან ინფორმაციის ან პრაქტიკულ მითითებებს პოლიტიკის შემქმნელებს.
აღნიშნული მიზნისთვის, უფრო შესაფერისია ზამთრის საკურორტო მომსახურებაზე მოთხოვნის ძირითადი ფაქტორების გამოვლენა; საკურორტო ვიზიტორების რეაგირების შეფასება კლიმატის ცვლილებებზე (რაც გავლენას ახდენს კურორტის მომგებიანობაზე); და, კერძოდ კი, თოვლის ხელმისაწვდომობის შემცირებაზე, ზამთრის კურორტების არსებული (და ჰიპოთეტური) მახასიათებლების გათვალისწინებით. მნიშვნელოვანია ზამთრის ტურიზმის მოთხოვნის მგრძნობელობის შეფასება თოვლის ხელმისაწვდომობის ცვალებადობაზე, რასაც ჩვენ, ეკონომისტებმა შეგვიძლია თოვლის მოთხოვნის ელასტიურობა ვუწოდოთ, და ამასთანავე აღნიშნული კურორტების იმ მახასიათებლების გამოვლენა, რომლებიც ხელს შეუწყობს მოთხოვნის მგრძნობელობის შემცირებას უარყოფითი კლიმატური შოკების ზემოქმედებაზე, იმისათის, რომ მოხდეს იმ ძირითადი მიზეზების შეფასება, რომლებიც საფუძვლად უნდა დაედოს კლიმატის ადაპტაციის ზომების მიღებასა და მათ შორის ეკონომიკურად ეფექტიანი პროექტების გამოვლენას.
ადაპტაციის ოპტიმალური ზომების განსასაზღვრად, უნდა გავითვალისწინოთ პოტენციური ტურისტებისთვის ხელმისაწვდომი ალტერნატიული ვარიანტები და მათი სავარაუდო ქცევითი (ადაპტაციური) რეაგირება. აქედან გამომდინარე, მნიშვნელოვანია, დავაზუსტოთ, რას ვგულისხმობთ კონკრეტულად ქცევითი (ადაპტაციური) რეაქციების განხილვისას? ქცევითი ადაპტაციის სამი ძირითადი ფორმა არსებობს, რაც გულისხმობს სივრცის, დროის და აქტივობის შეცვლას. აღნიშნული ფორმების დასაზუსტებლად, ჩვენ შეგვიძლია წარმოვიდგინოთ, თუ როგორ შეიძლება უპასუხონ ამ ბლოგის სამმა ავტორმა საქართველოს კურორტებზე თოვლიანი დღეების რაოდენობის შემცირებას. აღსანიშნავია, რომ სამივე მათგანის გემოვნება ზამთრის ტურისტულ აქტივობებთან დაკავშირებით სრულიად განსხვავებულია.
ნორბერტო იტალიელია, თხილამურებით სრიალი კი მისთვის აქტივობაა, რომელსაც დასვენებისას მიმართავს და კონკრეტული ადგილი მისთვის სულაც არ არის გადამწყვეტი. ამრიგად, შეკვეცილი ზამთრის სეზონის საპასუხოდ, ის სავარაუდოდ, სივრცეს შეიცვლის, რაც იმას ნიშნავს, რომ მან გუდაურის ან მესტიის ნაცვლად ალპების მონახულება გადაწყვიტოს. ლევანისთვის, თხილამურებით სრიალი მეტია, ვიდრე უბრალო აქტივობა არდადეგების პერიოდში. ის არამხოლოდ ზამთრის სპორტის მოყვარულია, არამედ განსაკუთრებულ უპირატესობას ანიჭებს კონკრეტული ტიპის სათხილამურო ფერდობებს. უფრო მეტიც, მას სახლი აქვს გუდაურში. შესაბამისად, ლევანი თვალსაჩინო მაგალითია იმ სეგმენტის, რომლებიც ცვლილებას დროის კომპონენტში შეიტანენ; ის კვლავაც მოინახულებს გუდაურს, ამჯერად კი გაცილებით ხშირად, რადგან წინა ზამთრებთან შედარებით, სეზონის ხანგრძლივობა შემცირდება. მარიამი სამოყვარულო დონეზეა ჩართული თხილამურებით სრიალში; მისთვის არ აქვს გადამწყვეტი მნიშვნელობა, თოვლიან დღეებს ბაკურიანში გაატარებს, გუდაურში თუ მესტიაში. მას შეუძლია თხილამურებით სრიალი ციგურებით სრიალით ჩაანაცვლოს. შესაბამისად, მარიამი საკმაოდ კარგ მაგალითს წარმოადგენს, როგორც ქვეყნის შიგნით სივრცის, ასევე აქტივობის შეცვლის კუთხით.
მოცემულმა მაგალითებმა ცხადყო, რომ ზამთრის ტურისტების მოსალოდნელი ქცევითი პასუხების კვლევა უნდა დაიწყოს სხვადასხვა ჯგუფის მახასიათებლების საფუძვლიანი ანალიზით. პასუხები, სავარაუდოდ, განსხვავებული იქნება ასაკისა და ეროვნების მიხედვით; ხანდაზმულები ხშირად აქტივობის ან დროის შეცვლას არჩევენ, ახალგაზრდებმა კი შესაძლოა სივრცის ან დროის შეცვლა აირჩიონ; რაც შეეხება საერთაშორისო ვიზიტორებს, კლიმატის უარყოფითი ცვლილების ზეგავლენის შემთხვევაში, ისინი, ჩვეულებისამებრ, სხვა სივრცის შერჩევისკენ არიან მიდრეკილნი.
ამასთან, უნდა გავითვალისწინოთ, რომ მსგავსი ანალიზის შედეგად მიღებული დასკვნები ვერ იქნება ერთგვაროვანი ყველა კურორტისთვის, რადგან თითოეული მათგანი ხასიათდება თავისებურებით. მაგალითად, გუდაური ჩვეულებრისამებრ მასპინძლობს საერთაშორისო ვიზიტორებს და წარმოადგენს საუკეთესო კურორტს პროფესიონალი მოთხილამურეებისა და სნოუბორდისტებისთვის, მაშინ როცა შიდა ტურისტებს ხშირად ურჩევნიათ ზამთრის არდადეგები ბაკურიანში გაატარონ მეგობრებთან ან ოჯახთან ერთად. ამრიგად, ეროვნულ და ადგილობრივ დონეზე საუკეთესო ადაპტაციის ზომების გამოვლენის მცდელობისას აუცილებელია ყველა მსგავსი ასპექტის მხედველობაში მიღება.
ქვემოთ ჩამოთვლილია ადაპტაციის ზოგიერთი ღონისძიება:
• ხელოვნური თოვლის დამამზადებელი მოწყობილობების გამოყენება;
• ფერდობების ადაპტირება ან ლანდშაფტის მოწყობა კონტურირებით ან შედარებით მცირე ტერიტორიების შესაბამისი მოწყობით;
• დაუმუშავებელი და უსწორმასწორო ზედაპირების გათანაბრება და დაბრკოლებების აღმოფხვრა, რამაც შესაძლოა შეამციროს თხილამურებზე სრიალისთვის საჭირო თოვლის მინიმალური სიმაღლე;
• ამინდის დერივატივების დანერგვა, რაც შეამცირებს ფრთხილი ინვესტორების გაკოტრების რისკებს, სადაზღვევო პრემიის ხარჯზე;
• ზამთრის აქტივობების დივერსიფიკაცია და თხილამურებით სრიალის ალტერნატივის შემოთავაზება, როგორიცაა ციგაობა (ტობოჯინგი), „სნოუშუინგი“ (Snowshoeing), თამაშები დახურულ სივრცეში, გამაჯანსაღებელი ტურიზმი და ა.შ.
აღსანიშნავია, რომ ზოგიერთი ზემოაღნიშნული ზომა გარკვეულ ადგილებში (მაგალითად, გუდაურში) უკვე დანერგილია, თუმცა თითოეული ღონისძიების შემთხვევაში, მიზანშეწონილია ზუსტი ადრეული შეფასების განხორციელება შესაძლო ხარჯებისა და სარგებლის შესახებ, ეკონომიკური, სოციალური და ეკოლოგიური თვალსაზრისით. მაგალითად, ხელოვნური თოვლის შექმნა ენერგიისა და წყლის რეზერვის შექმნის კუთხით დიდ ხარჯებს მოითხოვს ზამთრის საშუალო ტემპერატურის მუდმივი მატების გამო, მაშინ, როცა ფერდობების ხელოვნური თოვლით დაფარვა და მოსწორება პრობლემას დროებით აგვარებს, აღნიშნული ზომები კი მხოლოდ თოვლის დადგენილი მინიმალური რაოდენობის პირიობებშია ეფექტიანი. ამ ეტაპზე და უფრო ზუსტი ანალიზის არარსებობის პირობებში, ზამთრის აქტივობების გამრავალფეროვნება და ტურისტებისთვის ხელმისაწვდომი ვარიანტების ზრდა ყველაზე სწორი მიდგომაა, რადგანაც ის შედარებით ნაკლებ ფინანსურ და ინფრასტრუქტურულ რესურსებს მოითხოვს. თუმცა, გრძელვადიან პერსპექტივაში, უფრო ყოვლისმომცველი მიდგომაა საჭირო, რომელიც გააერთიანებს ადაპტაციის ყველა ზემოაღნიშნულ ღონისძიებას, რაც ხელს შეუწყობს პრობლემის უფრო ეფექტიან გადაწყვეტას.
ზამთრის ტურიზმის სიცოცხლისუნარიანობას კლიმატის ცვლილება, დიდი ალბათობით, სულ უფრო და უფრო მეტ გამოწვევას შეუქმნის. ამიტომაც მნიშვნელოვანია საკითხისადმი სისტემური მიდგომა, რომელიც უნდა დაიწყოს სექტორის და მომხმარებელთა უპირატესობების მახასიათებლების დეტალური ანალიზით, რასაც უნდა მოჰყვეს ადაპტაციის მწყობრი და ეკონომიკური თალსაზრისით ეფექტიანი ღონისძიებების დანერგვა. ზემოაღნიშნული ნაბიჯები მნიშნელოვანია სექტორის მედეგობის ზრდისა და შესაძლო ზარალის შემცირებისთვის, ამინდის არამდგრადობისა და კლიმატის ცვლილების პირობებში. მიუხედავად ამისა, შეუძლებელია სექტორის სრული დაცვა მოსალოდნელი და მოულოდნელი საფრთხეებისგან, რაც კორონავირუსის მაგალითმაც ცხადყო.

Georgian winter resorts have finally started their long-awaited season in February 2020, after a month and a half of poor snow. In our previous blog, we discussed the possible climate change development scenarios over the rest of the century and revealed the need for better understanding and implementation of adaptation measures. However, more still needs to be said about the expected effects of climate change on the economic viability of resorts and their possible adaptation strategies.
Figure 1 shows that, over the last 13 years, the average depth of snow in the four main winter resorts has always exceeded the critical depth limit of snow cover (30 cm), considered a minimum requirement for a well-functioning winter resort; with Bakuriani most often approaching the critical value.
Figure 1: The average snow depth (cm) in winter resorts
Another important indicator considers the number of snow days per season, i.e. the number of days when snow depth is at least 30 cm. Operators in Europe and North America usually refer to the 100-day-rule to determine the economic viability of resorts. The rule suggests that a snow depth of at least 30 cm for 100 days, per season, is required for profitability. Unfortunately, this information is only available for two resorts within the observational period, Gudauri and Bakuriani. In Gudauri, the number of snow days always exceeded 100, while Bakuriani was below the threshold four out of the last 13 years. Thus, judged by this indicator, Bakuriani is an economically vulnerable resort.
A slightly modified 100-day-rule defines if a resort is “snow reliable” by looking at the number of snow days over a 10-year period. A resort is “snow reliable” if it enjoys at least 100 days of snow in 7 out of 10 seasons. In this instance, Bakuriani is in a very vulnerable situation (on the threshold with 7 out of 10 years), whereas Gudauri is clearly classified as reliable. The data highlighting the number of snow days is reported in Figure 2.
Figure 2: The number of snow days in winter resorts
While such rule-of-thumb methods can provide a general picture of the reliability of snow in a resort, and somehow reflect economic viability, they cannot fully explain precise economic effects, particularly if a shrinking winter season does not relate to the dramatic decrease in profitability of a resort. Moreover, these methods cannot provide any information or practical guidance to policymakers.
What is more relevant, for this purpose, is the identification of the main determinants of the demand for winter resort services; an estimation of the responsiveness of resort visitors to climate changes (which affects a resort’s profits); and, in particular, the reduction in the availability of snow, given the existing (and hypothetical) characteristics of winter resorts. Estimating the responsiveness of winter tourism demand to variations in snow availability, which we economists could call the snow elasticity of demand, together with the identification of winter resort features that can help mitigate the responsiveness of demand to negative climate shocks, are important in assessing the rationale behind the adoption of climate adaptation measures and identifying economically efficient projects.
For a definition of the optimal adaptation measures, we should also consider the alternative options available for potential tourists and their likely behavioral (adaptation) responses. Therefore, it is important to ask, what exactly do we mean when discussing behavioral (adaptation) responses? Behavioral adaptation takes three major forms: spatial, temporal, and activity substitution. To clarify these forms, we can imagine how the three authors of this blog – who differ completely in their preferences towards winter tourist activities – may respond to a reduction in the number of snow days in Georgian resorts.
Norberto is Italian, and skiing for him is a simple leisure activity that he can enjoy anywhere, thus, his response towards a reduced winter season most likely would be a spatial substitution, meaning that he might decide to go to the Alps instead of Gudauri or Mestia. For Levan, skiing is more than just a leisure activity. He not only enjoys winter sports but also has a specific preference for a specific type of ski slopes. Moreover, he has a house in Gudauri. Levan consequently provides a bright example of temporal substitution, where he would still visit Gudauri, just much more frequently during the shrunken season compared to previous winters. While for Mariam, an amateur skier, it does not make any difference whether she sees snow in Bakuriani, Gudauri, or Mestia. She could even abandon skiing and opt for skating instead. Therefore, Mariam offers a quite good example of both internal spatial and activity substitution.
These examples should make it clear that investigating the expected behavioral responses of winter tourists should start with a thorough analysis of the characteristics of this heterogeneous group. Responses are likely to differ by age and nationality; older individuals often prefer activity or temporal substitution, while the young might choose a spatial or temporal substitution, and international visitors are usually prone to spatial substitution in the case of adverse climate change.
Furthermore, the conclusions of such an analysis cannot be expected to be the same for all resorts, as each resort has its own specific characteristics. For example, Gudauri commonly hosts international visitors and represents the best resort for expert skiers and snowboarders, while Georgians frequently prefer to spend their winter holidays in Bakuriani with friends or families. Thus, any effort to identify the best adaptation measures at national and local levels should keep into account all such aspects.
Possible adaptation actions might include:
• Installation of artificial snow making equipment;
• Slope grooming or landscaping via contouring or smoothing smaller areas;
• Leveling rough and bumpy surfaces and the removal of obstacles that can reduce the minimum snow depth required for skiing;
• Introducing weather derivatives, which will reduce the risks faced by averse investors of going into bankruptcy, in exchange for a premium;
• Diversification of winter activities and offering alternatives to skiing, such as tobogganing, snowshoeing, indoor sports, health tourism, etc.
For each of these actions (in certain areas some have already been adopted, as in Gudauri) it would be advisable to perform an accurate early assessment of the potential costs and benefits (economic, social, and environmental). For instance, the creation of artificial snow imposes huge energy and water accumulation costs as a result of persistently rising average winter temperatures, while slope grooming and leveling solve the problem temporarily, and these actions are only helpful with a set minimum amount of snow.1 At this stage, and in absence of more accurate analysis, the diversification of winter activities and the broadening of the options available to tourists seem the most feasible approach because of the, relatively, lower financial and infrastructural requirements. Over a longer period, however, a more comprehensive approach combining all the aforementioned adaption measures would help tackle the problem more effectively.
To summarize, climate change can be expected to increasingly challenge the viability of winter tourism. It is therefore important to approach the issue in a systematic manner, starting with a detailed analysis of the sector and the characteristics of customer preference, followed by the introduction of the most compatible and cost-effective adaptation measures. This would assuredly constitute an important step towards increasing the resilience of the sector and minimizing the potential losses associated with increased weather volatility and climate change. Nevertheless, it will remain impossible to fully safeguard the sector against both expected and unexpected threats, just as the Coronavirus crisis has recently reminded us.