წელს, საქართველოს თითქმის ყველა სამთო-სათხილამურო კურორტზე, გოდერძის გარდა, თოვლის ნაკლებობის გამო, ზამთრის სეზონი უჩვეულოდ გვიან დაიწყო. ბოლო წლებში, კლიმატის ცვლილებაზე და გლობალურ დათბობაზე მიმდინარე ცხარე განხილვების ფონზე, თოვლის ნაკლებობამ საქართველოს სამთო-სათხილამურო კურორტებზე ქვეყანაში ზამთრის ტურიზმის ეკონომიკური სიცოცხლისუნარიანობის სამომავლო პერსპექტივებზე კითხვები გააჩინა. მსგავსი განვითარება მოულოდნელობას არ წარმოადგენდა, რადგან მსოფლიო ტურიზმის ორგანიზაციაც კი აცხადებს, რომ სამთო ტურიზმი განსაკუთრებით მოწყვლადია კლიმატის ცვლილების ზემოქმედებისადმი (UNWTO, 2015). გაუთვალისწინებელი კლიმატური ცვლილება შესაძლოა სერიოზულ ფინანსურ და ეკონომიკურ ტვირთად დააწვეს ქვეყანას და შეანელოს ზამთრის ტურიზმის სექტორთან დაკავშირებული ყველა სახის ეკონომიკური ზრდა. ამ ბლოგის მიზანია, უპასუხოს ზოგიერთ კითხვას, რომელიც დაისვა საქართველოში ზამთრის ტურიზმის სექტორთან მიმართებში, შეაფასოს მასზე კლიმატის ცვლილების შესაძლო ზემოქმედება და წარმოგიდგინოთ არსებული ფაქტები, მონაცემები და კვლევის შედეგები.
რამდენად მნიშველოვანია ზამთრის ტურიზმი საქართელოსთვის?
საქართველოს ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაციის 2018 წლის ანგარიშის თანახმად, ტურიზმის წვლილმა მთლიან შიდა პროდუქტის (მშპ-ის) 7.5% და ქვეყნის მთლიანი მომსახურების ექსპორტის 75% შეადგინა. ამასთან, მოგზაურობისა და ტურიზმის მსოფლიო საბჭოს 2019 წლის კვლევის მიხედვით, 2018 წელს, მოგზაურობისა და ტურიზმის სექტორმა 519 000 სამუშაო ადგილი შეინარჩუნა (დასაქმებულთა საერთო რაოდენობის დაახლოებით 30%) და პროგნოზის თანახმად, მოსალოდნელია აღნიშნული რაოდენობის ზრდა. მიუხედავად იმისა, რომ ზაფხული ყველაზე პოპულარული ტურისტული სეზონია, საქართველოში ტურიზმის 25% ზამთრის თვეებზე ნაწილდება. ამასთან, საერთაშორისო ვიზიტორების რაოდენობა ზამთრის პერიოდში მთავარ სამთო-სათხილამურო კურორტებზე (გოდერძის გარდა)1 ბოლო წლების განმავლობაში მზარდია (იხ. დიაგრამა 1).
დიაგრამა 1. შიდა და საერთაშორისო ვიზიტები2, 2015-2019 წწ. ზამთრის სეზონი
ამრიგად, ქვეყნის ეკონომიკაში შეტანილი მზარდი წვლილისა და შექმნილი პოზიტიური მოლოდინების გამო, სრულიად გასაგებია სექტორზე კლიმატის ცვლილების შესაძლო ნეგატიური გავლენის მოხდენასთან დაკავშირებული წუხილი.
როგორია კლიმატის ცვლილების მოსალოდნელი ზემოქმედება საქართელოს სამთო-სათხილამურო კურორტებზე?
არსებობს ორი მნიშვნელოვანი ინდიკატორი ზამთრის ტურიზმის ეკონომიკური სიცოცხლისუნარიანობის განსასაზღვრად: თოვლით დაფარვის დღეების რაოდენობა და თოვლის საფარის სიღრმე. ჩვენი დისკუსია თავდაპირველად შეეხება არსებული ტემპერატურისა და ნალექის პროგნოზს, რადგან ისინი გავლენას ახდენს ორივე მაჩვენებელზე. ეკონომიკური თანამშრომლობისა და განვითარების ორგანიზაციის (OECD) 2007 წლის ანგარიშში ნათქვამია, რომ გლობალური საშუალო ჰაერის ტემპერატურის 1°C-ით გაზრდა თოვლის ხაზს 150 მ-ით გაზრდის, რაც უარყოფითად აისახება ზღვის დონიდან დაბალ სიმაღლეზე მდებარე ზამთრის კურორტებზე. გარდა ამისა, მაღალმთიან რეგიონებში უფრო თბილი კლიმატი გამოიწვევს თოვლის ჩანაცვლებას წვიმით და შეამცირებს ზამთრის სეზონს თოვლის ადრეული დნობის გამო3.
ტემპერატურისა და ნალექის პროგნოზი მოცემული და განხილულია რამდენიმე რეგიონული, ეროვნული და მუნიციპალური დონის დოკუმენტში; სავარაუდოდ, მათგან ყველაზე სრულყოფილია USAID-ის დაფინანსებით 2016 წელს შექმნილი ანგარიში – კლიმატის ცვლილებისადმი ადაპტაციის გზამკვლევი. უნდა აღინიშნოს, რომ მიუხედავად გამოყენებული მეთოდოლოგიის სიძლიერისა, მოცემული პროგნოზები საკმაოდ გრძელვადიანია და, შესაბამისად, შესაძლოა არ იყოს ზუსტი. მიუხედავად ამისა, ჩვენი დისკუსია აღნიშნულ ანგარიშს ეყრდნობა.
ქვემოთ მოცემულ ცხრილში ასახულია ზამთრის სეზონის კლიმატის მოსალოდნელი ცვლილებები ძირითად პარამეტრებში, ოთხი სამთო-სათხილამურო კურორტისთვის, ორი პერიოდის განმავლობაში: 2021-2050 წწ. და 2071-2100 წწ., იმ დაშვებით, რომ მოსალოდნელია ”ძალიან სწრაფი (გლობალური) ეკონომიკური ზრდა, მსოფლიოს მოსახლეობის პიკური რაოდენობის მიღწევა საუკუნის შუა პერიოდში, შემდეგ კი მისი შემცირება და, ამასთან ერთად, ახალი და უფრო ეფექტიანი ტექნოლოგიების სწრაფი დანერგვა”, ისევე როგორც ენერგიის ყველა წყაროს დაბალანსებული გამოყენება4.
კვლევაში აღნიშნულია, რომ ზამთრის ყველა კურორტზე მოსალოდნელია ზამთრის სეზონზე ტემპერატურის საშუალო ან მაღალი მატება და თოვლისსაფარიანი დღეების რაოდენობის შემცირება საუკუნის ბოლოსკენ. ამავდროულად, სეზონური საშუალო ნალექის მაჩვენებელი და თოვლის საფარიანი დღეების საშუალო წლიური მაჩვენებელი იცვლება რეგიონების მიხედვით. მაგალითად, მესტიაში, გოდერძსა და ბაკურიანში, საშუალოდ, მოსალოდნელია ნალექის ზრდა მომდევნო 25 წლის განმავლობაში, გუდაურში კი, სავარაუდოდ, ამ პერიოდის განმავლობაში ნალექებიანობა შემცირდება. თოვლის საფარის სიღრმე 2021-2050 წლებში გაიზრდება მესტიასა და გუდაურში, თუმცა გოდერძში და ბაკურიანში შესაძლოა თოვლის საფარის შემცირება ან არსებული მაჩვენებლის შენარჩუნება. 2071-2100 წწ. პერიოდისთვის, ყველა სამთო-სათხილამურო კურორტზე კლიმატის ყველა ძირითადი პარამეტრი გაუარესდება, რაც ზამთრის ტურიზმის განვითარების არასახარბიელო პერსპექტივებზე მეტყველებს.
მიუხედავად იმისა, რომ ზამთრის ტურიზმის სექტორზე და საქართველოს ეკონომიკაზე მოსალოდნელი ეკონომიკური ზემოქმედება ბევრად უფრო სიღრმისეულ და სისტემურ ანალიზს მოითხოვს, არსებული პროგნოზები მიგვითითებს პოლიტიკის შემქმნელების მიერ, როგორც ეროვნულ, ისე ადგილობრივ დონეებზე, საკითხის დღის წესრიგში დაყენების და შესაძლო შერბილებისა და ადაპტაციის ღონისძიებების ძიების საჭიროებაზე.
ცხრილი 1. კლიმატის პარამეტრის პროგნოზები (I) 2021-2050 წწ. და (II) 2071-2100წწ. ს შედარება 1961-1990 წწ.-თან
კატეგორია | პერიოდი | მესტია | გუდაური | გოდერძი | Bakuriani |
ზამთრის საშუალო ტემპერატურის ცვლილება (°C)5 | I | (1.35 -1.36) | (1.42 - 1.43) | (1.31 - 1.34) | (1.40-1.41) |
II | (3.49-3.59) | (3.32-3.38) | (3.21 -3.25) | (3.16-3.20) | |
ზამთრის თვეების საშუალო წლიური რაოდენობის ფარდობითი ცვლილება (%)6 | I | (5.1-7.3) | (-2.9 - -1.1) | (3.5-5) | (2-3.4) |
II | (-1.3 -2) | (-8.1 - -6.2) | (-3.9 - -1.4) | (-6.1 - -4.0) | |
თოვლიანი დღეების საშუალო წლიური რაოდენობის ცვლილება7 | I | (-39.9--26.3) | (-21.6--20.4) | (-18.1 - 17.1) | (-17.0 - 15.0) |
II | (-65.2 - 58.7) | (-51.1 - 48.3) | (-48.2 - -43) | (-48.2 - -43) | |
თოვლის საფარის სიღრმის ცვლილება (%) | I | (14.5 - 36.6) | (0.1 - 14.4) | (-10.2 -0.0) | (-10.2 -0.0) |
II | (-31.7 - 21.1) | (-44.1 - 31.8) | (-31.7 - 21.1) | (-21.0 - 10.9) |
წყარო: კლიმატის ცვლილებასთან ადაპტაციის გზამკლვევი (USAID)
რა გაკეთდა და კიდევ რისი გაკეთებაა კვლავაც შესაძლებელი ადაპტაციისთვის
საერთაშორისო დონორების მიერ მიწოდებულ რესურსებზე ხელმისაწვდომობა დიდ შესაძლებლობებს ქმნის (მწვანე კლიმატის და კიოტოს პროტოკოლის ადაპტირების ფონდი)8, როგორც კვლევისთვის, ისე ადაპტაციის ღონისძიებების განხორციელებისთვის. სამწუხაროდ, როგორც ჩვენთვისაა ცნობილი, საქართველომ ჯერჯერობით ვერ შეძლო აღნიშნული რესურსების სათანადოდ გამოყენება.
ამავდროულად, ჩატარებული ღონისძიებები, კლიმატის ცვლილების გამოწვევების შესასწავლად და ადაპტაციისა და შემამსუბუქებელი ქმედებების გამოკვეთისა და განხორციელების მიზნით, ეროვნული, მუნიციპალური და დარგობრივი მიმართულებებით, ხასიათდებოდა მცირემასშტაბიანობითა და არაკოორდინირებულობით. მაგალითად, მიუხედავად იმისა, რომ არსებობს რამოდენიმე სამართლებრივი და პოლიტიკის დოკუმენტი, რომელიც განიხილავს კლიმატის ცვლილებისადმი ადაპტაციის პროცესებს (მაგალითად, კანონი ,,გარემოსდაცვის შესახებ“, საქართელოს გარემოს დაცვის მოქმედებათა ეროვნული პროგრამა (NEAP) და ‘ეროვნული დონეზე განსაზღვრული წვლილის’ დოკუმენტიც), კავშირი მუნიციპალური და დარგობრივი ტურიზმის განვითარების სტრატეგიებთან არ არის ჩამოყალიბებული.
კლიმატის ცვლილებასთან დაკავშირებული რისკების დასაძლევად, პირველი მნიშვნელოვანი ნაბიჯი ინფორმაციის შეგროვება და პრობლემის შესწავლაა. ეს შეიძლება გახდეს მტკიცებულებებზე დაფუძნებული სტრატეგიული დოკუმენტების შემუშავების საფუძველი და ამის შედეგად შესაძლებელია ჩამოყალიბდეს მომავალი განვითარების მკაფიო ხედვაც.
ზამთრის ტურიზმის სექტორისთვის გამიზნული წარმატებული შერბილების / ადაპტაციის სტრატეგია შეიძლება მოიცავდეს მრავალფეროვან ღონისძიებებს, საკურორტო ზონების და მათი დამაკავშირებელი დამხმარე ინფრასტრუქტურის განვითარებას, ზამთრის კურორტებზე საქმიანობის დივერსიფიკაციას და ისეთი ფინანსური ინსტრუმენტების შემუშავებას, როგორიცაა ამინდის დერივატივი. თითოეულ ღონისძიებას უფრო დეტალურად განვიხილავთ მომდევნო ბლოგში.
ამ ეტაპზე, უნდა ვაღიაროთ, რომ მთა ქვეყნისთვის მნიშვნელოვანი ტურისტული რესურსია, კლიმატის ცვლილება კი ნამდვილად წარმოადგენს სერიოზული დაბრკოლებას. შესაბამისად, მნიშვნელოვანია, დაიწყოს ფიქრი ზეგავლენის შერბილებისა და ადაპტაციის ეფექტიან ზომებზე, პროგნოზირებული ამინდის გამოწვევების საპასუხოდ. დაბოლოს, შეიძლება ითქვას, რომ საკითხები კომპლექსური და საკმაოდ რთულია, შესაბამისად, საჭიროა უფრო დეტალური კვლევა და დაგეგმვა; ჩვენც სწორედ ამ მიმართულებით გავაგრძელებთ მუშაობას.
1 გოდერძის სამთო-სათხილამურო კურორტის მონაცემები შიდა და საერთაშორისო ვიზიტების და ვიზიტის ღირებულების შესახებ არ იყო ხელმისაწვდომი.
2 წინა წლის მეოთხე კვარტლის და მიმდინარე წლის პირველი კვარტლის ჯამური მონაცემები.
3 თოვლის დნობა ხდება 0°C საშუალო დღიურ ტემპერატურაზე და დამოკიდებულია დნობის ფაქტორზე (Steiger & Scott, 2020).
4 კვლევა: რეგიონული კლიმატის მოდელი (RegCM 4.0) და გლობალური კლიმატის მოედლი an EH5OM (MPI, ჰამბურგი), properly downscaled and compiled to Georgia, was applied for projections of climate change and climate variability in the country. The period of 1959-2100 was chosen due to Georgia’s Third National Communication in the UNFCCC.
5 1961-1990 წწ. ზამთრის პერიოდი, საშუალო ტემპერატურა მესტიაში -4.3 °C და გოდერძში -6.8 °C.
6 1961-1990 წწ. ზამთრის პერიოდი,ნალექის საშუალო დონე მესტიაში 185 მმ. და 361 მმ. გოდერძში.
7 1956-1985 წწ. ზამთრის პერიოდი, თოვლიანი დღეების საძალო რაოდენობა ზამთრის სეზონზე: მესტია - 111, გუდაური - 172, გოდერძი - 180, ბაკურიანი - 127.

This year the winter season started later than usual in nearly all Georgian ski resorts (except Goderdzi) due to a lack of snow. Given the heated international discussions on climate change and global warming in recent years, the lack of snow in Georgian ski resorts has raised questions concerning the future economic viability of winter tourism in the country. This is hardly an unexpected development as even the World Tourism Organization recognizes that mountain tourism is especially vulnerable to the impacts of climate change (UNWTO, 2015). Unforeseen climate change may thus create serious financial and economic burdens on the country, and slow any economic growth accrued from the winter tourism sector. The aim of this blog is to answer some of the questions raised regarding the winter tourism sector in Georgia and how it might be affected by climate change, and to guide the reader through the existing facts, data, and research outputs associated with the subject.
According to the 2018 annual report of the Georgian Tourism Administration Agency, tourism contributed 7.5% to the total gross domestic product, and more importantly, it represented 75% of the country’s total service export. Furthermore, the 2019 annual research paper by the World Travel & Tourism Council identifies that in 2018 the travel and tourism sector maintained around 519,000 jobs (around 30% of total employment) and the number is expected to grow. Although the most popular tourist season in the summer, around 25% of total Georgian tourism comes from the winter months. Additionally, the number of international visitors in winter, in the main winter ski resorts (excluding Goderdzi),1 has been increasing over the years (Figure 1).
Figure 1. Domestic and international visits2, the 2015-2019 winter seasons
Thus, given the sector’s increasing contribution to the country’s economy and the hopes it has generated, concerns about the potentially negative impact of climate change on the sector are certainly understandable.
For winter tourism to be economically viable two indicators are important: snow cover days and the depth of snow cover. Our discussion will initially focus on the existing temperature and precipitation forecasts, as temperature and precipitation affect both indicators. A 2007 report from the Organization for Economic Co-operation and Development (OECD) indicates that a 1°C increase in the global mean air temperature will raise the snow line by 150m, which adversely affects low-altitude winter resorts. In addition, a warmer climate in mountainous regions causes the replacement of snow with rain and shortens winter seasons due to the early melting of snow.3
Several existing regional, national, and municipal level documents report and discuss temperature and precipitation forecasts; probably the most comprehensive prediction is found in a recent report – a roadmap to climate change adaptation – created in 2016 thanks to USAID funding. It is worth stressing that, despite the soundness of their methodology, these projections are quite long-term and, therefore, might lack precision and pure forecasting power. Nevertheless, they constitute the basis of our discussion.
The table below summarizes the expected changes in the main winter season climate parameters for four ski resorts over two periods: 2021-2050 and 2071-2100, given the assumption of “very rapid (global) economic growth, global population that peaks mid-century and declines thereafter, and rapid introduction of new and more efficient technologies”, as well as the balanced use of all energy sources.4
The study highlights that all winter resorts are expected to face moderate to high-temperature increases in winter seasons and fewer snow cover days through to the end of the century. While seasonal mean precipitation rates and the annual mean number of days with snow cover change according to region. For instance, Mestia, Goderdzi, and Bakuriani are expected, on average, to have an increase in precipitation within the next 25 years, whereas Gudauri is expected to experience a decrease in precipitation during this period. However, the depth of snow cover is predicted to increase in Mestia and Gudauri between 2021-2050, although Goderdzi and Bakuriani might face decreased snow cover or no change. For the period of 2071-2100, all major climate parameters deteriorate at every ski resort, indicating poor prospects for the development of winter tourism.
While the exact quantification of the expected economic impacts on the winter tourism sector, and on the Georgian economy, require a much more thorough and systematic analysis, these forecasts do suggest the need for policymakers at both the national and local levels to acknowledge the issue and explore possible mitigation and adaptation actions.
Table 1. Climate parameter projections for (I) 2021-2050 and (II) 2071-2100, compared to 1961-1990
| Conceptual Category | Period | Mestia | Gudauri | Goderdzi | Bakuriani |
| Change in winter mean temperature (°C)5 | I | (1.35 -1.36) | (1.42 - 1.43) | (1.31 - 1.34) | (1.40-1.41) |
| II | (3.49-3.59) | (3.32-3.38) | (3.21 -3.25) | (3.16-3.20) | |
| Relative change in annual mean precipitation in winter months (%)6 | I | (5.1-7.3) | (-2.9 - -1.1) | (3.5-5) | (2-3.4) |
| II | (-1.3 -2) | (-8.1 - -6.2) | (-3.9 - -1.4) | (-6.1 - -4.0) | |
| Change in annual mean number of days with snow cover7 | I | (-39.9--26.3) | (-21.6--20.4) | (-18.1 - 17.1) | (-17.0 - 15.0) |
| II | (-65.2 - 58.7) | (-51.1 - 48.3) | (-48.2 - -43) | (-48.2 - -43) | |
| Change in snow cover depth (%) | I | (14.5 - 36.6) | (0.1 - 14.4) | (-10.2 -0.0) | (-10.2 -0.0) |
| II | (-31.7 - 21.1) | (-44.1 - 31.8) | (-31.7 - 21.1) | (-21.0 - 10.9) |
Source: The Georgian Road Map on Climate Change Adaptation (USAID)
A great opportunity comes from the availability of resources provided by international donors (the green climate and adaptation fund of the Kyoto protocol),8 both for research and the implementation of adaptation activities. Unfortunately, to the best of our knowledge, Georgia has thus far failed to tap into this available pool of resources.
Equally, the actions currently undertaken to study the challenges of climate change, and to suggest and implement adaptation and mitigation actions, have been limited and uncoordinated across national, municipal, and sectoral lines. For example, even though there are several legal and policy documents discussing processes of climate change adaptation (such as the law on environmental protection, the national environmental action plan (NEAP), and the intended national document of contribution), they are unrelated to municipal and sectoral Tourism Development Strategies.
The first crucial step to tackle the risks associated with climate change is to gather information and study the problem. This could become the basis for developing evidence-based strategic documents and, subsequently, a clear vision for future development.
A successful mitigation/adaptation strategy for the winter tourism sector may include a wide variety of actions, from the development of support infrastructure in and between resort areas, to the diversification of activities in winter resorts, and the development of financial instruments such as weather derivatives. We will discuss each of these in much more detail in an upcoming blog.
At this stage, it is enough to recognize that Georgian mountains are an important touristic resource for the country, and climate change is indeed one serious constraint. Consequently, it is important to start thinking about efficient mitigation and adaptation measures to combat such predicted weather challenges. In summary, the issues alone are quite complex and hardly straightforward, thus, more detailed research and planning are required, and that is exactly what we intend to do in the future.
1 Data about international and domestic visits and costs per visit could not be obtained for the Goderdzi ski resort.
2 The sum of the fourth quarter of the previous year and the first quarter of the current year.
3 Snowmelt occurs at a mean daily temperature of 0°C, depending on the melt factor (Steiger & Scott, 2020).
4 The study Regional Climate Model (RegCM 4.0) and a Global Climate Model EH5OM (MPI, Hamburg), properly downscaled and compiled to Georgia, were applied for projections of climate change and climate variability in the country. The period of 1959-2100 was chosen due to Georgia’s Third National Communication in the UNFCCC.
5 In 1961-1990 winters, the average temperature was -4.3 °C in Mestia and -6.8 °C in Goderdzi.
6 In 1961-1990 winters, the average precipitation rate was 185mm in Mestia and 361mm in Goderdzi.
7 In 1956-1985 winters, the seasons included an average of 111, 172, 180, and 127 snowy days for Mestia, Gudauri, Goderdzi, and Bakuriani, respectively.