პროგრამა „დანერგე მომავლის“ გენდერული ზემოქმედების შეფასება (GIA) ჩატარდა ISETის კვლევითი ინსტიტუტის მიერ, გაეროს ქალთა ორგანიზაციასთან თანამშრომლობის ფარგლებში, პროექტის „რეგულირების ზეგავლენის შეფასება და გენდერული ზეგავლენის შეფასება ქალთა ეკონომიკური გაძლიერებისათვის საქართველოში”. ეს კვლევა წარმოადგენს საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს (MEPA) მიერ ინიცირებულ და სოფლის განვითარების სააგენტოს (RDA) მიერ განხორციელებული პროგრამა „დანერგე მომავლის“ ექს-ანტე (ex-ante) GIA-ს. პროგრამა „დანერგე მომავალი” MEPA-მ დაიწყო 2015 წელს და ხორციელდება ქვეყნის თითქმის ყველა რეგიონში. პროგრამა მხარს უჭერს სანერგეებისა და მრავალწლიანი ბაღების გაშენებას რეგიონებში და ამჟამად სთავაზობს ბენეფიციარებს ფინანსურ მხარდაჭერას/სუბსიდირებას სამი ცალკეული კომპონენტისთვის: (1) მრავალწლიანი ბაღები, (2) სანერგეები და (3) სეტყვის საწინააღმდეგო სისტემების დამონტაჟება და/ან ჭაბურღილის ჭაბურღილის სატუმბი სადგურის მოწყობა.
ამ GIA-ის ერთ-ერთი პირველი დასკვნაა, რომ პროგრამა „დანერგე მომავლის“ მიზნები, ძირითადად, ძალიან ზოგადია და პროგრამას არ გააჩნია სპეციალურად განსაზღვრული გენდერული მიზნები. პროგრამის შედეგები და ინდიკატორები არ ითვალისწინებს ასევე გენდერულ ასპექტებს. ანალიზი მიუთითებს იმ ფაქტზეც, რომ პოლიტიკის შემქმნელები პროგრამას განიხილავენ როგორც გენდერულად ნეიტრალურსა და არადისკრიმინაციულს, რადგან ის საშუალებას აძლევს ყველას, სქესის განურჩევლად, მონაწილეობა მიიღოს პროგრამაში და, მათი აზრით, პროგრამა ხელმისაწვდომია ყველა სამიზნე ჯგუფისათვის. იგი, ერთი შეხედვით, გამიზნულად არ უქმნის ბარიერებს პოტენციურ მონაწილეებს.
ამასთან, საქართველოში რესურსების (მიწის და უძრავი ქონების საკუთრება, ფინანსური რესურსის ნაკლებობა, ქალების შეზღუდული წვდომა კრედიტზე და ა.შ.) თვალსაზრისით არსებული გენდერული განსხვავებების გათვალისწინებით, გენდერული კუთხით საფუძვლიანი ანალიზის შედეგად, პროგრამა რეალურად შეიძლება განხილულ იქნას როგორც „გენდერულად ბრმა“, რადგან ის ხშირად უგულებელყოფს ქალისა და კაცის განსხვავებულ როლებს, შესაძლებლობებს, არსებულ უთანასწორობას, ძირითად საჭიროებებსა და კონტექსტს. ამ გამოწვებების გადაჭრისა და ქალების გაძლიერებაზე მიმართული ღონისძიებების სიმცირე მიუთითებს იმაზე, რომ საჯარო დაწესებულებები მსუბუქად უდგებიან გენდერულ საკითხებს და ძირითადად პროგრამაში ქალების მონაწილეობის შესახებ რაოდენობრივი მონაცემის შეგროვებით შემოიფარგლებიან. ეს შეიძლება მეტყველებდეს იმაზეც, რომ ხშირად საჯარო დაწესებულებები ვერ ახერხებენ, უფრო კომპლექსურად მიუდგნენ გენდერული თანასწორობის საკითხს, რადგან სააგენტოების დიდი ნაწილი ჯერ კიდევ გენდერული მეინსტიმინგის ინტეგრირების პროცესის საწყის ეტაპზეა.

The Gender Impact Assessment (GIA) of the programme Plant the Future was conducted by the ISET Policy Institute (ISET-PI) as part of its collaboration with UN Women within the scope of the project “Regulatory Impact Assessment and Gender Impact Assessment for Women’s Economic Empowerment in Georgia”. This study represents an ex-ante GIA of the programme Plant the Future initiated by the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia (MEPA) and implemented by the Ministry’s Rural Development Agency (RDA). The programme was introduced by the MEPA in 2015 and runs in almost every region of the country. Plant the Future supports the development of nursery and perennial gardens in the regions and currently offers financial support/subsidies for three separate components: (1) perennial gardens; (2) nursery gardens; and (3) the installation of anti-hail systems and/or the arrangement of wells or borehole pumping stations.
One of the first findings of this GIA revealed that the Plant the Future programme’s objectives were, by and large, very general ones and, more often than not, lacked specifically defined gender objectives. Outcomes, outputs and indicators for this programme were also not gender-specific. The analysis also points to the fact that the policymakers perceive this programme (and those like it) to be gender-neutral and non-discriminatory as it allows the participation of everyone regardless of their sex and is, in their view, accessible for all of the target population groups and, at first glance, does not create deliberate barriers for potential participants.
However, taking into account the existing gender differences in resources (e.g. land and real estate ownership, the lack of financial resources, limited access to credit for women, etc.), the programme, after being carefully reviewed from a gender equality angle, could actually be considered to be gender-blind as it often ignores the different roles, capabilities, existing inequalities, basic needs and context of the competing priorities of women and men. The absence of any mitigating actions or the inclusion of a larger number of affirmative measures that would support a greater number of women and increase their participation rates is an example of the tendency of public institutions to perceive gender issues only lightly – in terms of headcount. It could also be symptomatic of the Government’s own capacities to address gender equality in a comprehensive way, being that many agencies are still in the early stages of the gender mainstreaming process.