საქართველო ღვინის სამშობლოა – ქვეყანაში მეღვინეობის ტრადიცია 8000 წელს ითვლის. შესაბამისად, ქართულ მეღვინეობას უამრავი ტრადიცია უკავშირდება. ერთ-ერთი მათგანია „რთველი“ – ყურძნის მოსავლის აღება, რომელიც სექტემბერში იწყება და მთელი შემოდგომა გრძელდება საზეიმო ღონისძიებების თანხლებით. ღვინის ეროვნული სააგენტოს მონაცემების თანახმად, საქართველოში წლიურად, საშუალოდ, 223,6 ათასი ტონა ყურძენი გადამუშავდება (ბოლო ათი წლის განმავლობაში), უდიდესი ნაწილი კი ღვინის დასაწურად გამოიყენება.
ღვინო საქართველოსთვის ერთ-ერთი წამყვანი საექსპორტო პროდუქტია. 2021 წელს ღვინის ექსპორტი საქართველოს სოფლის მეურნეობის მთლიანი საექსპორტო ღირებულების 21%-ს შეადგენდა (საქსტატი, 2022). 2012 წლიდან მოყოლებული ექსპორტირებული ღვინის რაოდენობა წლიურად, საშუალოდ, 21%-ით იზრდებოდა, ღირებულება კი – 22%-ით. ერთი ტონა ექსპორტირებული ქართული ღვინის საშუალო ფასი 3 ათასი აშშ დოლარიდან 3,9 ათას აშშ დოლარამდე მერყეობს. აღსანიშნავია, რომ 2 ლიტრის ან ნაკლები მოცულობის კონტეინერებით ღვინის ექსპორტი, საშუალოდ, მთლიანი ექსპორტის 96%-ს შეადგენს.

Thursday, 01 December, 2022
The Georgian winemaking tradition is 8000 years old, making Georgia the world’s first known location of grape winemaking. There are many traditions associated with Georgian winemaking. One of them is ‘Rtveli’ – the grape harvest that usually starts in September and continues throughout the autumn season, accompanied by feasts and celebrations. According to data from the National Wine Agency, the annual production of grapes in Georgia is on average 223.6 thousand tones (for the last ten years), with most grapes being processed into wine.
Wine is one of the top export commodities for Georgia. It constituted 21 percent of the total Georgian agricultural export value in 2021 (Geostat, 2022). Since 2012 wine exports have, on average, grown by 21 percent in quantitative terms, and by 22 percent in value (Figure 2). The average price per ton varies from 3 thousand USD to 3.9 thousand USD (Figure 2). Exports of still wine in containers holding 2 liters or less constitute, on average, 96 percent of the total export value.