შემოთავაზებული პროექტის მიზანი საქართველოში სამეწარმეო განათლებისა და TVET-ის ოფიციალურ სისტემაში გადამზადების პროგრამის გაძლიერებაა.
პროექტი იმ თვალსაჩინოდ აღრიცხულ ხარვეზებს პასუხობს (იხ. ISET-ის 2016 წ. ანგარიში), რომლებიც TVET დაწესებულებებში სამეწარმეო გადამზადების მომსახურების მიწოდების თვალსაზრისით აღინიშნება. მიუხედავად იმისა, რომ სამეწარმეო მოდული 2015 წლიდან სავალდებულო გახდა, მისი სწავლება ზედაპირულ ხასიათს ატარებს. EQE-ს მიერ დამტკიცებული სამეწარმეო საქმის ძირითადი სახელმძღვანელო ქართულ რეალობაზე მორგებული მაგალითების სიუხვით არ გამოირჩევა. მეწარმეობის მასწავლებელთა უმეტეს ნაწილს წარმოებასთან/ინდუსტრიასთან და ბიზნესთან ასოცირებული საქმიანობის გამოცდილება არ გააჩნია და ქეისებზე დაყრდნობით სწავლების ინტერაქტიულ მეთოდებს არ გაცნობილან. სამაგალითო მეწარმეების წარმოჩენის თვალსაზრისთ, TVET-ის დაწესებულებები საკუთარი სტუდენტებისათვის იშვიათად თუ იყენებენ კერძო სექტორის წარმომადგენლებსა და ახალგაზრდა მეწარმეებს. შედეგად კი, MoES-ის სტატისტიკური ბიულეტინის (2013-2015) მიხედვით, TVET-ის 2014 წლის კურსდამთავრებულთა მხოლოდ 5%-მა მოახერხა თვით-დასაქმება.
პროექტი 4 კომპონენტისგან შედგება:
- გაუმჯობესებული კურსის მასალის შექმნა და საპილოტე გაშვება: ქართული სტარტაპ კომპანიებისა და ახალგაზრდა მეწარმეთა შესახებ ორიგინალური ‘ქეისების’ კვლევის განხორციელება და ჩაბარება;
- VET-ის მასწავლებლების შესაძლებლობათა განმტკიცება: სამეწარმეო მოდულის მასწავლებელთა გადამზადება ბიზნესის განვითარების ‘ქეისებისა’ და ზოგადი სწავლების თვალსაზრისით (სწავლა პრაქტიკით);
- VET-ის პროვაიდერებსა და ბიზნესებს შორის კავშირის განმტკიცება: ახალგაზრდა მეწარმეთა და ბიზნესმენთა სამაგალითო ფიგურებად და მრჩევლებად წარმოჩენა ადგილობრივ თემებში;
- სამეწარმეო გადამზადების საუკეთესო პრაქტიკის გავრცელება და ‘მეინსტრიმად’ გადაქცევა: მასწავლებლების TVET-ის პროვაიდერების უფრო ფართო წარმომადგენლობიდან შერჩევა და მათი გადამზადება, რათა მათთვის შესაძლებელი გახდეს ‘ქეისის’ კვლევის მასალის ინტეგრირება, კომპანიის ვიზიტების ორგანიზება და მოწვეული ლექტორების სახით გამოსვლა. ასევე, პროექტის შედეგებთან დაკავშირებით დაინტერესებულ პირთა უფრო ფართო აუდიტორიასთან კომუნიკაცია.
ზოგადი ინფორმაცია დონორის შესახებ:
- ათასწლეულის გამოწვევის ფონდი-საქართველოს (MCA) ინდუსტრიაზე/წარმოებაზე ორიენტირებული უნარებისა და მუშახელის განვითარების $16-მილიონიანი პროექტი საქართველოს მთავრობასა და ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციის (MCC) შორის არსებული $140-მილიონიანი კომპაქტის ფარგლებში ფინანსდება;
- პროექტი საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს თანადგომით ხორციელდება;
- პროექტის მიზანია ხელი შეუწყოს ინდუსტრიისთვის მნიშვნელოვანი პროგრამების, ტექნიკური და პროფესიული შესაძლებლობების, ასევე, გადამზადების პროვაიდერების უნარების განვითარებას.

Project Milestones: Start date: 12.04.2017 End Date: 11.01.2018
The proposed project aims at strengthening entrepreneurial education and training in formal TVET system in Georgia.
The project will address well-documented gaps (see ISET’s 2016 report) in the delivery of entrepreneurial training by TVET institutions. While mandatory since 2015, the entrepreneurship module is taught in a superficial manner. The main EQE-approved Entrepreneurship textbook is short on real life Georgian examples. Most entrepreneurship teachers have no industry or business-related experience and are not familiar with interactive case study-based teaching methods. TVET institutions rarely engage private sector representatives or young entrepreneurs as role models for TVET students. Consequently, only 5% of TVET 2014 graduates are self-employed, according to the MoES’ Statistical Bulletin (2013-2015).
The project has 4 components:
- Create and pilot improved course materials: develop and deliver original case studies of Georgian start-up companies and young entrepreneurs;
- Strengthen VET teachers’ capacity: teachers of the entrepreneurship module get trained in business case development and teaching (learning by doing);
- Strengthen linkages between VET providers and businesses: young entrepreneurs and businesses operating in the local community get engaged as role models and advisors;
- disseminate and mainstream best practices of entrepreneurship training: teachers from a broader range of TVET providers are trained to integrate case study material, organize company visits and guest lectures. In addition, the results of the project are communicated among a wide range of stakeholders.
General Information about the Donor:
- Industry-led Skills and Workforce Development is a $16 million project of the Millennium Challenge Account-Georgia funded under the second $140 million Compact between the Millennium Challenge Corporation (MCC) and the Government of Georgia;
- The Project is implemented in collaboration with the Ministry of Education and Science of Georgia;
- The Project supports the development of industry-relevant programs and the capacity of technical and vocational education and training (TVET) providers.