ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტის გუნდი, ნორბერტო პინიატის ხელმძღვანელობით საქართველოში შემუშავებული საპენსიო რეფორმის რეგულირების ზეგავლენის შეფასებაზე (RIA) მუშაობს.
საქართველოს მთავრობა განიხილავს საპენსიო სისტემის რეფორმას. პროცესს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრო (MoESD) ხელმძღვანელობს.
შპს Deloitte Consulting-მა ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტთან გააფრომა ხელშეკრულება, რათა ამ უკანასკნელმა ჩაატაროს საპენსიო რეფორმის რეგულირების ზეგავლენის შეფასება (RIA) და რეკომენდაცია გაუწიოს პოლიტიკის საუკეთესო ალტერნატივას.
კვლევა განიხილავს პოლიტიკის სამ ალტერნატივას:
ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტის გუნდი გაანალაზიებს სამივე ალტერნატივას სხვადასხვა მიმართულებით, რისთვისაც გამოიყენებს მრავალკრიტერიუმიან ანალიზს, შეფასების რაოდენობრივ და თვისებრივ მეთოდებს.

An ISET-PI team led by EEPRC’s Head Norberto Pignatti is conducting a Regulatory Impact Assessment (RIA) of the pension reform currently discussed in Georgia.
The government of Georgia is considering introducing a reform of the Pension system. The process is led by the Ministry of Economy and Sustainable Development (MoESD).
Deloitte Consulting LLC contracted ISET-PI to conduct a Regulatory Impact Assessment (RIA) of the pension reform currently discussed and to recommend the best policy option.
The study will analyze three policy options.
• Option 1 (Baseline Scenario): the current pension system remains unaltered.
• Option 2 and 3 (Alternative Scenarios): to be defined
ISET-PI team will compare the three options across a number of different dimensions, adopting a multi-criteria approach based on both quantitative and qualitative analysis.