მიგრაციამ, როგორც იძულებითმა, ისე ნებაყოფლობითმა, მნიშვნელოვანი გავლენა მოახდინა საქართველოს ყოფილ საბჭოთა რესპუბლიკაზე ბოლო ათწლეულებში. კვლევა პასუხობს მზარდ ინტერესს, თუ რა გავლენას ახდენს მიგრაცია ქვეყანაზე. თსუ ეკონომიკის საერთაშორისო სკოლამ (ISET) და კავკასიის კვლევითი რესურსების ცენტრმა (CRRC) გლობალური განვითარების ქსელის გრანტის ფარგლებში ჩაატარეს მიგრაციის კვლევა.
ISET და CRRC, როგორც საქართველოს წარმომადგენლები, გახდნენ ერთ-ერთი 6 გამარჯვებული გუნდიდან უაღრესად კონკურენტულ 250 აპლიკაციას შორის მთელი მსოფლიოდან. მიგრაცია ერთ-ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი საკითხია საქართველოში. 2003 წელს საქართველო გარე მიგრაციის მაჩვენებლით მე-9 ადგილზე იყო. მიგრაციის შედეგად, ქვეყანამ 1989 წლის მოსახლეობის სულ მცირე 20% დაკარგა. საქართველოს შემთხვევა რამდენიმე საინტერესო მახასიათებლით გამოირჩევა, მათ შორის აღსანიშნავია დიასპორა, რომელიც ინვესტიციებისა და ვაჭრობის მეშვეობით აქტიურად არის ჩართული ქვეყნის ეკონომიკურ ზრდაში. ISET-CRRC-ის კვლევითმა გუნდმა, რომელიც გახდა მიგრაციის გლობალური კვლევის ნაწილი, ჩაატარა გამოკითხვა, რომლის მიზანიც იყო საქართველოში საერთაშორისო მოგრაციის განვითარებადი ზემოქმედების შესწავლა. კვლევითმა გუნდმა მოამზადა ანგარიში, რომელშიც საუბარია, თუ როგორ შეიძლება პოლიტიკამ შეამციროს მიგრაციის უარყოფითი გავლენა და გაზარდოს სარგებელი. პროექტი 2 წელი გაგრძელდა და მასში აქტიურად იყვნენ ჩართული როგორც ISET-ის პროფესორები და სტუდენტები, ისე CRRC-ის ექსპერტები.

Migration both forced and voluntary has dramatically affected the former Soviet republic of Georgia in recent decades. The study addresses the increasing interest in the question of how migration affects the country. International School of Economics at TSU (ISET) and the Caucasus Research Resource Centers (CRRC) have been awarded a grant from the Global Development Network (GDN) to carry out a migration study.
ISET and the CRRC, representing Georgia, became one of six winning teams from amongst highly competitive 250 submissions from around the world. Migration is one of the most critical issues that Georgia is experiencing. Ranked 9th in the world in 2003 in terms of the rate of out-migration, Georgia has lost at least 20% of its 1989 population to migration. The case of Georgia presents several interesting characteristics including a diaspora that has become increasingly engaged in the country's economic growth through investments in and trade with Georgia from their destination countries.ISET- CRRC research team, selected to be part of the global study on migration undertook a household survey examining the developmental impacts of international migration in Georgia. The research team produced a report, discussing how policy can minimize migration's negative impacts and maximize its benefits. The project lasts for 2 years and used ISET faculty and student resources as well as CRRC expertise.