USAID-ის ეკონომიკური მმართველობის პროგრამამ 6 ნოემბერს კვარტალური საკოორდინაციო შეხვედრა გამართა, რომელიც წყლის რესურსების მართვის (WRM) რეფორმას დაეთმო. შეხვედრაზე შეიკრიბნენ ძირითადი დაინტერესებული მხარეები და USAID-ის პარტნიორები ეკონომიკური ზრდისა და დემოკრატიული მმართველობის სფეროდან, რათა განეხილათ მიღწეული პროგრესი და სამომავლო ინიციატივები.
შეხვედრაზე პრეზენტაციები წარმოადგინეს ექსპერტებმა, მათ შორის ნინო ბერუაშვილმა, USAID-ის ეკონომიკური მმართველობის პროგრამის ხელმძღვანელის მოადგილემ, რომელმაც გახსნითი სიტყვით მიმართა დამსწრეებს. ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტის წარმომადგენელმა ანა ბურდულმა წარმოადგინა ReforMeter-ის მიმოხილვა წყლის რესურსების მართვის რეფორმის შესახებ, ხოლო არასამთავრობო ორგანიზაცია "გარემო და განვითარების" წარმომადგენელმა კახა ბახტაძემ ისაუბრა მუნიციპალურ დონეზე არსებულ აღსრულების გამოწვევებზე.
განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო რეფორმის მეორადი კანონმდებლობის განახლებებს, რომელიც წარმოადგინა ხათუნა გოგალაძემ "საქართველოს გარემოსდაცვითი პერსპექტივიდან". დღის წესრიგი ასევე მოიცავდა აქტუალურ დისკუსიას ბაქოში COP29-ის შესაძლებლობების შესახებ, რომელსაც უძღვებოდა ჯინინ მიტჩელი, USAID-ის სამხრეთ კავკასიის რეგიონული წყლის მართვის პროგრამის უფროსი მრჩეველი ტრანსსასაზღვრო დაინტერესებული მხარეების ჩართულობის საკითხებში.
შეხვედრა დასრულდა წყლის სექტორში კერძო სექტორის პარტნიორობის შესახებ მოხსენებით, რომელიც წარმოადგინა USAID-ის წარმომადგენელმა დავით წიკლაურმა, რასაც მოჰყვა ღია დისკუსია.

The USAID Economic Governance Program hosted a quarterly coordination meeting focused on Water Resource Management (WRM) reform on November 6th. The event brought together key stakeholders and USAID partners in economic growth and democratic governance to discuss progress and future initiatives.
The meeting featured presentations from experts, including Nino Beruashvili, USAID Economic Governance Deputy Chief of Party, who delivered opening remarks. Ana Burduli from ISET Policy Institute presented the ReforMeter overview of the WRM reform, while Kakha Bakhtadze from NGO Environment and Development addressed enforcement challenges at the municipal level.
Special attention was given to updates on WRM secondary legislation, presented by Khatuna Gogaladze from the Georgian Environmental Outlook. The agenda also included a timely discussion on COP29 opportunities in Baku, led by Jeanene Mitchell, Senior Transboundary Stakeholder Engagement Advisor from the USAID South Caucasus Regional Water Management Program.
The meeting concluded with insights into private sector partnerships in the water sector, presented by David Tsiklauri from USAID, followed by an open discussion.