25 ივლისს ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტი, შვედეთის საელჩოს მხარდაჭერით, ქუთაისში მომუშავე ადგილობრივი არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციების, საჯარო და კერძო სექტორის წარმომადგენლებს შეხვდა და ორგანიზაციის საქმიანობა და ძირითადი პროდუქტები გააცნო.
ღონისძიება მისასალმებელი სიტყვით გახსნა ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტის დირექტორმა, თამარ სულუხიამ. თავის მიმართვაში თამარ სულუხიამ ევროკავშირთან ინტეგრაციის მნიშვნელობასა და სიკეთეებზე ისაუბრა. მან ევროკავშირის 2004 წლის გაფართოების ქვეყნების მაგალითზე დამსწრეებთან ერთად განიხილა, როგორ აისახება ევროგაერთიანების ეკონომიკურ, მარეგულირებელ და ინსტიტუციურ სისტემაში ინტეგრირება ახალი წევრების ეკონომიკურ გაძლიერებასა და ადამიანთა კეთილდღეობის გაუმჯობესებაზე.
ღონისძიების მეორე ნაწილში ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტის წარმომადგენლებმა ისაუბრეს, რამდენად მნიშვნელოვანია განვითარების პოლიტიკის შემუშავების პროცესში მტკიცებულებებზე დაფუძნებული კვლევები, მექანიზმები და ინსტრუმენტები.
ISET-ის კვლევითი გუნდის წარმომადგენელმა, დავით კეშელავამ, ღონისძიების მონაწილეებს ISET-ის კვლევით ინსტიტუტის ერთ-ერთი უახლესი პროდუქტი – გენდერული თანასწორობის ინდექსი გააცნო, რომელიც აფასებს, როგორია გენდერული თანასწორობისადმი პროგრესი ყოფილი საბჭოთა კავშირის ქვეყნებში, რომელთა შორისაცაა საქართველო, აზერბაიჯანი და სომხეთი. ინდექსი ეფუძნება ევროკავშირის სტანდარტულ მეთოდოლოგიას, თუმცა ითვალისწინებს რეგიონულ კონტექსტსაც.
შეხვედრის დასკვნით ნაწილში ლევან თევდორაძემ რეფორმეტრის კვლევითი გუნდიდან შეხვედრის მონაწილეებს გააცნო რეფორმეტრის პლატფორმა – დაგეგმილი თუ მიმდინარე ეკონომიკური რეფორმების მიმდინარეობის შეფასების პლატფორმა, რომელსაც ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტი USAID-ის ეკონომიკური მმართველობის პროგრამის მხარდაჭერით ახორციელებს. ლევანმა ისაუბრა იმ რეფორმებზე, რომელთაც რეფორმეტრის გუნდი აფასებს და რეგულარულად აქვეყნებს შეფასების ანგარიშებს.

On 25 July, ISET Policy Institute, with support from the Swedish Embassy, met representatives from local non-governmental and international organizations, and from the Kutaisi public and private sectors, in order to introduce its activities and key products.
The welcome address was delivered by ISET’s Tamar Sulukhia. Tamar Sulukhia in her speech addressed the importance and prospects EU integration holds for the candidate countries. Ms. Sulukhia spoke about how countries that join the European Union economically progress as a result of convergence with the EU’s robust economic, regulatory, and institutional system and that the quality of life in these new member states substantially improves. She outlined the gap between the socioeconomic well-being of the Georgian population and that of the European Union, and how this indicates the opportunity that will open to the Georgian population as a result of its integration with the EU.
ISET representatives thereafter spoke about the importance of evidence-based research, mechanisms, and tools in policymaking.
Davit Keshelava from the research team in the first part of his presentation introduced a recent ISET development – the Gender Equality Index (GEI), which measures progress toward gender equality within 12 former Soviet countries, including the three countries of the South Caucasus: Georgia, Armenia, and Azerbaijan.
Davit Keshelava’s review was followed by a presentation on the ReforMeter, led by ISET’s Levan Tevdoradze – the ReforMeter is a platform for assessing economic reforms, supported by the USAID Economic Governance Program. During her overview, Ana discussed the project’s target reforms, each of which is assessed, reported, and published by the ReforMeter team.