ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტის ორგანიზებით 4 ივლისს, ISET-ის სტუდენტებისთვის გაიმართა ტრენინგი თემაზე „ბიზნეს მოდელები საქართველოს ტრანსპორტის სექტორში კლიმატ-ტექნოლოგიების დასანერგად".
ტრენინგი ჩატარდა მდგრადი განვითარების ცენტრის „რემისია“-სთან თანამშრომლობით, პროექტის “საქართველოს კლიმატ-ტექნოლოგიების საჭიროებების შეფასებისა და პრიორიტეტული ტექნოლოგიების შემოტანისა და გავრცელების საგზაო რუკის მომზადების/TNA”-ის ფარგლებში.
შეხვედრაზე პრეზენტაციები ჩაატარეს ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტის, რემისიას, ბიოდიზელი ჯორჯიასა და E-space-ს წარმომადგენლებმა, სადაც განხილულ იქნა:
შეხვედრის ბოლოს კი ტრენინგის მონაწილეებმა შეასრულეს ჯგუფური სამუშაო,რომელიც დაეთმო საქართველოში ელექტრო მობილების ფართოდ გავრცელებისთვის და ბიოდიზელის წარმოების ზრდისთვის ბიზნეს მოდელების შემუშავებას.

On July 4th, a training session was organized by the ISET Policy Institute for ISET students, focusing on the topic "Business Models for Implementing Climate Technologies in the Transport Sector of Georgia."
The training was conducted in cooperation with the Sustainable Development Center - Remissia, within the framework of the project Climate Technology Needs Assessment of Georgia and the Roadmap for the Preparation, the Distribution of Priority Technologies, and TNA, as sponsored by the Green Climate Fund (GCF).
During the meeting, presentations were given by representatives from the ISET Policy Institute, Remissia, Biodiesel Georgia, and E-space. The following topics were discussed:
Toward the end of the meeting, participants engaged in group work aimed at developing business models for the widespread adoption of electric cars in Georgia and the expansion of biodiesel production.