საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს და მდგრადი განვითარების ცენტრის „რემისიას“ორგანიზებით, 2023 წლის 16 ივნისს სასტუმრო ჰოლიდეი ინნ-ში ჩატარდა სამუშაო შეხვედრა, რომელზეც განხილულ იქნა შენობების სექტორში კლიმატის მწვანე ფონდისთვის (GCF) მომზადების პროცესში მყოფი კონცეფცია „საჯარო შენობების ენერგოეფექტური რეაბილიტაცია საქართველოში“.
„რემისიის“ პარტნიორი ორგანიზაციის შპს. „ესკო-ეს“ ის შენობების სექტორის ექსპერტმა, არჩილ პაპავამ წარადგინა კლიმატის მწვანე ფონდში (GCF) წარსადგენი კონცეფცია და მის ფარგლებში განხილული ტექნოლოგიები. როგორიცაა: შენობების გარსის თბური იზოლაცია, თბური ტუმბოები, მზის კოლექტორები, სავენტილაციო სისტემები და ა.შ.
კონცეფციებზე დაყრდნობით ჩატარდა გაერთიანებული ჯგუფური სამუშაოები, სადაც შეხვედრის მონაწილეებს დაევალათ შენობების სექტორში დამატებითი ბარიერებისა და ბარიერების მოხსნის გზების იდენტიფიცირება, მხარდაჭერის საჭიროებებისა და პროექტის აქტვივობების განხილვა.
შეხვედრის ბოლოს მდგრადი განვითარების ცენტრი-რემისიას ექსპერტმა, მედეა ინაშვილმა ჩაატარა პრეზენტაცია „შენობების სექტორში არსებული დაინტერესებული მხარეების ჩართულობა და მათი ურთიერთ თანამშრომლობა, მათ შორის პარტნიორობის გაძლიერების რეკომენდაციები“.
პრეზენტაციის შემდგომ კი მონაწილეებმა შეასრულეს ჯგუფური სამუშაო, რომელიც მიზნად ისახავდა შენობების სექტორში იდენტიფიცირებული დაინტერესებული მხარეების, დაინტერესებულ მხარეებს შორის პარტნიორობის პროცესში არსებული საჭიროებების შეფასებას, პარტნიორობის გაძლიერების რეკომენდაციებსა და განხილული ტექნოლოგიების გენდერზე გავლენის განხილვას.

On 16 June 2023, a working meeting was held at the Holiday Inn Hotel organized by the Ministry of Environment and Agriculture and the Remission Center for Sustainable Development. The purpose is to discuss concepts prepared for the Green Climate Fund (GCF) within the building sector in Georgia, specifically for the energy-efficient rehabilitation of public buildings.
Archil Papava, an expert in the building sector from ESCO-ES, a partner organization of Remission, presented the concept and the technologies to be discussed, such as the thermal insulation of building envelopes, heat pumps, solar collectors, and ventilation systems among other issues. These technologies were each proposed in order to be presented to the Green Climate Fund.
Following the concept presentation, joint group work was conducted where the participants were assigned the task of identifying additional barriers in the building sector and finding ways to overcome each issue. They also considered the various support needs and project activities related to the concept.
At the end of the meeting, Medea Inashvili, an expert from Remission, delivered a presentation entitled Involvement of the existing stakeholders in the building sector and their mutual cooperation, including recommendations for strengthening partnerships. Following her address, the participants engaged in group work that aimed to assess the needs of the stakeholders identified within the building sector, discuss the requirements for partnerships between stakeholders, provide recommendations to strengthen such partnerships and consider the gender impact of the issues discussed.