2 ივნისს რეფორმეტრმა და USAID-ის ეკონომიკური მმართველობის პროგრამამ მორიგ საჯარო-კერძო დიალოგს უმასპინძლეს, რომელიც კაპიტალის ბაზრის განვითარების რეფორმის პროგრესის შეფასებას დაეთმო. კაპიტალის ბაზრის განვითარების რეფორმის შეფასება მოიცავს კაპიტალის ბაზრის განვითარების 2023-2028 წლების სტრატეგიით დაგეგმილი და განხორციელებული აქტივობების მიმოხილვას. სტრატეგია მიზნად ისახავს კაპიტალის ბაზრის ინსტრუმენტებით ფინანსებზე ხელმისაწვდომობის გაზრდას, ასევე კაპიტალის სტიმულირებას და მობილიზებას ადგილობრივი ფასიანი ქაღალდებისათვის.
რეფორმის პროგრესსა და მის მიმდინარეობაზე, სეკიურიტიზაციის სამართლებრივი რეგულირების ჩარჩოსა და უძრავი ქონების საინვესტიციო ფონდების განვითარების საკითხებზე ისაუბრეს რეფორმის განმახორციელებელი უწყებების წარმომადგენლებმა, კერძოდ: გიორგი გურგენიძემ, საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს კაპიტალის ბაზრის განვითარებისა და საპენსიო რეფორმის დეპარტამენტის უფროსმა, და ნიკოლოზ გაგუამ, ეროვნული ბანკის ვიცე-პრეზიდენტმა.
კაპიტალის ბაზრის განვითარების რეფორმის შეფასების ობიექტური ინდიკატორები წარადგინა გიორგი პაპავამ, ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტის წამყვანმა ეკონომისტმა და რეფორმეტრის მენეჯერმა.
შეხვედრას ესწრებოდნენ სტრატეგიის შემუშავებასა და განხორცილებაში ჩართული უწყებების, სამოქალაქო და კერძო სექტორის წარმომადგენლები და სხვა დაინტერესებული მხარეები. შეხვედრაზე შეკრებილმა მხარეებმა იმსჯელეს რეფორმის მიმდინარეობაზე პრაქტიკაში. ღონისძიება საჯარო-კერძო დიალოგითა და დაინტერესებულ მხარეთა მიერ რეფორმის ანონიმური, რაოდენობრივი შეფასებით დასრულდა.

On June 2, ReforMeter and the USAID Economic Governance Program hosted yet another public-private dialogue dedicated to assessing progress in capital market development reform. The assessment of the capital market development reform includes an overview of the activities planned and implemented within the capital market development strategy for 2023-2028. The strategy aims to increase access to finance through capital market instruments, as well as to stimulate and mobilize capital for local securities.
The progress of the reform and its course, the issues of the legal regulatory framework of securitization, and the development of real estate investment funds were discussed by the representatives of the agencies implementing the reform, namely: Giorgi Gurgenidze, the head of the capital market development and pension reform department of the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia, and Nikoloz Gagua, the vice president of the National Bank of Georgia.
Giorgi Papava, the Lead Economist of the ISET Policy Institute and Manager of the ReforMeter, presented the objective indicators for the assessment of the capital market development reform.
The meeting was attended by the representatives of the agencies involved in the development and implementation of the strategy, the civil and private sector,s and other interested parties. The parties gathered at the meeting discussed the progress of the reform in practice. The event ended with a public-private dialogue and an anonymous, quantitative evaluation of the reform by interested parties.