28 სექტემბერს მსოფლიო ბანკის დაფინანსებით აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებში საგზაო უსაფრთხოებისა და სამოქამაქო საზოგადოების ორგანიზაციები (სსო) შესახებ სამუშაო შეხვედრა გაიმართა.
ISET-ისა და ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტის დირექტორმა, თამარ სულუხიამ, შეხვედრაზე EaP საგზაო უსაფრთხოების რეგიონული ობსერვატორია (EaPRSO) წარადგინა. ობსერვატორიის მიზანია ქვეყნების დონეზე არსებული საგზაო შემთხვევების მონაცემთა სისტემის შექმნა და გაძლიერება და აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებს შორის საგზაო შემთხვევების შესახებ არსებული მონაცემების ჰარმონიზაციის გაძლიერება. შეხვედრაზე თამარ სულუხიამ ისაუბრა, რამდენად მნიშვნელოვანია აღმოსვლეთ პარტნიორობის ქვეყნებს შორის რეგიონული თანამშრომლობა გლობალური თუ რეგიონული საკითხების გადაწყვეტისას, განსაკუთრებით რუსეთ-უკრაინის ომისა და რეგიონში არსებული პრობლემების ფონზე. განსაკუთრებით აღინიშნა სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების როლი ამ მიმართულებით. EASST-მა წარმოადგინა ანგარიში აღმოსავლეთ პარტნიორობის რეგიონში საგზაო უსაფრთხოებაში სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების როლისა და საქმიანობის შესახებ.
აღმოსავლეთ პარტნიორობის საგზაო უსაფრთხოების ობსერვატორია (EaP RSO) არის აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნების ინიციატივა, რომლის მიზანია წინსვლა საგზაო მოძრაობის ფატალური და არასასიკვდილო დაზიანებების აღმოფხვრისკენ, რისთვისაც აუცილებელია საუკეთესო პრაქტიკის გაზიარება და მონაცემების ურთიერთგაცვლა.
აღმოსავლეთ პარტნიორობის საგზაო უსაფრთხოების ობსერვატორია მსოფლიო ბანკისა და ევროკომისიის ერთობლივი დაფინანსებით ხორციელდება, რომლის ტექნიკურ სამდივნოსაც საქართველო, კერძოდ კი, ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტი და უსაფრთხო და მდგრადი ტრანსპორტის აღმოსავლეთის ალიანსი (EASST) მასპინძლობენ.

On September 28th Workshop on Road Safety and CSOs in the Eastern Partnership Countries was held, sponsored by the World Bank.
Tamar Sulukhia, Director of the ISET and ISET Policy Institute introduced to the EaP Road Safety Regional Observatory (EaPRSO), which will act as a catalyst and platform for strengthening country-level crash data systems, as well as the harmonization of crash data among the EaP countries. During the meeting, Tamar emphasized the significance of the regional cooperation within EaP on global and regional issues during these difficult times caused by Russian war in Ukraine and other regional turmoil. The role of CSOs was particularly stressed. EASST presented the report on CSO role and activities in the road safety in the EaP region.
The Eastern Partnership Road Safety Observatory (EaP RSO) is an initiative of the EaP countries with the common goal of advancing towards the eradication of road traffic fatal and non-fatal injuries by sharing good practices and interchanging data to help create a solid body of evidence-based practice.
The EaP RSO is supported by the World Bank jointly with the European Commission, with a Technical Secretariat hosted by Georgia and comprised by the ISET Policy Institute and the Eastern Alliance for Safe & Sustainable Transport (EASST).