2022 წლის 28 მარტს დასრულდა ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტის ტრენინგი მწვანე ეკონომიკაში ჟურნალისტებისთვის, რომელიც ნორვეგიის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ფინანსური მხარდაჭერით განხორციელდა. კურსის მიზანი იყო, დაეხმაროს ქართველ ჟურნალისტებს, განივითარონ მწვანე, ცირკულარული ეკონომიკის განვითარებასთან, კლიმატის ცვლილების შერბილებასა და მასთან ადაპტაციასა თუ საქართველოს მთავრობის მიერ მიღებული ენერგეტიკული, გარემოსდაცვითი და უფრო ფართო ეკონომიკურ რეფორმების გააზრებასა და განხილვისთვის საჭირო უნარ-ჩვევები.
კურსის დასრულების შემდეგ ტრენინგის მონაწილეებს შეუძლიათ მოიძიონ, დაამუშაონ და გაავრცელონ ინფორმაცია მწვანე ეკონომიკის საკითხებზე, რაც საქართველოში ამ მიმართულებით არსებული ინფორმაციის გაუმჯობესებასა და მწვანე ეკონომიკაზე გადასვლის პროცესს შეუწყობს ხელს.
ტრენინგის მონაწილეებმა უკვე მოამზადეს სტატიები და ბლოგები მწვანე ეკონომიკის საკითხებზე, მათ შორის, კლიმატის ცვლილების გავლენა საქართველოზე, ბორჯომის ტყის ხანძრები, რუსეთ-უკრაინის ომის გავლენა განახლებადი ენერგიის წყაროების განვითარებაზე. მონაწილეთა მიერ მომზადებულ მასალებში სიღრმისეულად არის გაანალიზებული ცირკულარული ეკონომიკისა და მასთან დაკავშირებული პოლიტიკის საკითხები საქართველოში.
ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტი ულოცავს მონაწილეებს, ტრენინგის წარმატებით დასრულებას და წარმატებებს უსურვებს მომავალში ამ საკითხებზე მუშაობაში!

28 March 2022 marks the successful completion of ISET’s green economy training for journalists and students. We are extremely grateful to the Norwegian Ministry of Foreign Affairs for financially supporting the initiative. The course objective was to help Georgian journalists understand and discuss the policy challenges associated with the development of a greener, circular economy; climate change mitigation and adaptation; as well as concrete energy and environmental policies adopted by the Georgian government.
The participants now have the ability to effectively gather, process, and disseminate information about green issues, to improve the quality of the information in Georgia, and to facilitate the transition toward a greener economy.
Participants of the training have already produced articles and blogs on topics like the regional impact of climate change in Georgia, bonfires in Borjomi forests, and the implications of the Ukraine-Russia war on renewable energy development. These articles also crucially covered topics concerning the circular economy and interrelated policies in Georgia.
ISET Policy Institute would like to congratulate all the participants on successfully completing the training. We wish them luck on their future coverage of green issues!