23 დეკემბერს, ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტის (ISET-PI) მკვლევარმა, გიგლა მიქაუტაძემ მონაწილეობა მიიღო EPAC-ის წევრებისთვის ორგანიზებულ შეხვედრაში, სადაც განიხილეს, რამდენად საჭიროა ქვეყანაში ანტიდემპინგური კანონის შემოღება. შეხვედრის ორგანიზატორი იყო საქართველოს ადვოკატები დამოუკიდებელი პროფესიისთვის, USAID-ის პროექტი „მმართველობა განვითარებისთვის“ (G4G) და თავისუფალ ინდივიდთა საზოგადოება. გიგლა მიქაუტაძე იყო მიწვეული გამომსვლელი და წარმოადგინა საკუთარი შეხედულება ანტიდემპინგური კანონის საჭიროებასა და მის შესაძლო ეკონომიკურ შედეგებზე. მიუხედავად იმ ფაქტისა, რომ ბევრი ქვეყანა არეგულირებს იმპორტირებული პროდუქტების ფასებს, არსებობს მთელი რიგი ქვეყნებისა, რომელთაც არ აქვთ ანტიდემპინგური კანონი.
სანამ საქართველო გადაწყვეტს, შემოიღოს თუ არა მსგავსი კანონები, კარგად უნდა შეფასდეს, სჭირდება თუ არა საქართველოს მსგავსი რეგულაციები ამ ეტაპზე. ყველა შესაძლო დადებითი და უარყოფითი შედეგები უნდა განვიხილოთ და შევადაროთ, ვიდრე ქვეყნის მთავრობა გადაწყვეტილებიას მიიღებს.
ანტიდემპინგური კანონის მხარდამჭერები, როგორც წესი, ამტკიცებენ, რომ საქართველოს უნდა შეეძლოს, დაიცვას საკუთარი თავი „უსამართლო“ ვაჭრობისგან, თუმცა არ არსებობს საკმარისი რაოდენობით შემთხვევები, რაც გაამყარებდა მათ არგუმენტს. მეტიც, ანტიდემპინგური კანონი გამოიწვევს ბიუროკრატიის ზრდას, რამაც შეიძლება უარყოფითი გავლენა მოახდინოს ქართულ ბიზნეს-გარემოზე.

On December 23, a lunch meeting was organized for EPAC members to discuss whether laws on antidumping are necessary. The event was organized by Georgian Lawyers for Independent Professions, Governing for Growth (G4G), and the Society of Free Individuals. ISET Policy Institute researcher Gigla Mikautadze was invited as a guest speaker and presented his views on the need for anti-dumping regulations and possible economic consequences. Despite the fact that many countries regulate the prices of imported goods, there are dozens of countries not have any antidumping laws.
Before Georgia decides to adopt new laws in this regard, it should be deeply considered whether Georgia needs such regulations at the moment. All possible positive and negative outcomes should be discussed and compared before the Georgian Government makes any decision. Supporters of antidumping regulations usually argue that Georgia must be able to defend itself from "unfair" trade, but there is not enough evidence of such cases to support their arguments at this time. In addition, the antidumping law will cause an increase in bureaucracy, which could negatively affect the business environment in Georgia.