2020 წლის II კვარტალში ბიზნესის განწყობის ინდექსი (BCI) 53.0 პუნქტით შემცირდა და ისტორიულ მინიმუმს, -27.2-ს მიაღწია. ბიზნესის განწყობა გაუარესდა ყველა სექტორში, ყველაზე დიდი კლება კი ვაჭრობის და სერვისის სექტორებში დაფიქსირდა. BCI-ის შემცირება განაპირობა როგორც მიმდინარე საქმიანობის ნეგატიურმა შეფასებამ, ისე მნიშვნელოვნად პესიმისტურმა მოლოდინებმა.
მიმდინარე მდგომარეობის ინდექსი, რომელიც კომპანიების მიერ გასული კვარტლის განმავლობაში საკუთარი ეკონომიკური მდგომარეობის შეფასებას ეყრდნობა, 2020 წლის II კვარტალში 55.5 პუნქტით შემცირდა. მიმდინარე მდგომარეობის ყველაზე დიდი გაუარესება მომსახურებისა და სოფლის მეურნეობის სექტორებში დაფიქსირდა.
2019 წლის III კვარტალში მკვეთრი ჩავარდნიდან გაუმჯობესების შემდეგ, ბიზნესის მოლოდინების ინდექსმა, რომელიც გვიჩვენებს, რამდენად ოპტიმისტურად არის განწყობილი ბიზნეს სექტორი მომავლის მიმართ, ყველაზე დიდი გაუარესება აჩვენა და ისტორიულ მინიმუმს -41.4 პუნქტს მიაღწია. 2020 წლის II კვარტალში მოლოდინების გაუარესება ყველა ეკონომიკურ სექტორში დაფიქსირდა.
გასაყიდი ფასების მოლოდინების ინდექსი ყველაზე ნაკლებად შემცირდა, თუმცა მანაც ისტროულ მინიმუმს (-5.3) მიაღწია. ეს მნიშვნელობა გვიჩვენებს, რომ 2020 წლის I კვარტალში ბიზნესების უფრო დიდი წილი ელოდება ფასების შემცირებას. ფასების ზრდას მხოლოდ მრეწველობის და სოფლის მეურნეობის სექტორში ელოდებიან.
თუ ინდექსებს საწარმოთა ზომის მიხედვით ჩავშლით, შევნიშნავთ, რომ ბიზნეს განწყობის, მიმდინარე მდგომარეობისა, ბიზნესის მოლოდინების და გასაყიდი ფასების მოლოდინების ინდექსები შემცირდა როგორც დიდი, ისე მცირე და საშუალო კომპანიებისთვის.
ბიზნეს საქმიანობის ყველაზე მნიშვნელოვან შემზღუდველ ფაქტორებად როგორც დიდი, ისე მცირე და საშუალო ზომის ფირმები, კვლავ მოთხოვნის და ფინანსებზე ხელმისაწვდომობის სიმცირეს ასახელებენ. 2020 წლის II კვარტალში დამატებითი შეზღუდვათ "სხვა" ფაქტორებიც გამოვლინდა, რაც შეიძლება COVID-19-ის პირობებში საგანგებო მდგომარეობის შეზღუდვებზე მიუთითებდეს.

In the second quarter of 2020, BCI decreased by 53.0 index points reaching an all-time low of -27.2 points. Business confidence deteriorated significantly across all sectors. The largest decline was observed in retail trade, followed by the service industry. The decrease in BCI was driven by worsened past performance as well as drastically pessimistic future expectations.
The Past Performance Index, which considers the business sector's assessment of their own economic performance in the previous quarter, showed a downward trend, decreasing by 55.5 points in Q2 2020. The service and agriculture industries had the greatest decline in past performance.
After recovering from a sharp drop in Q3 2019, the Expectations Index, which reflects business optimism, showed the biggest downturn and reached its all-time low: -41.4 index points. In Q2 2020 all sectors have demonstrated reduced expectations.
The Sales Price Expectations Index took the smallest hit, however, it also reached its lowest value (-5.3), indicating a higher share of businesses who expect lower prices. Manufacturing and agriculture are the only sectors where a higher share of businesses predict increasing prices in the future.
Analysis of these indices by firm size shows that overall the Business Confidence, Past Performance, Expectations, and Sales Price Expectations indices have decreased for both large companies and SMEs.
The main factors that limit business activities for firms of all sizes remain lack of demand and limited access to finance. "Other" factors have also become a further significant hindrance that could indicate a link to the government’s state of emergency constraints due to COVID-19.