გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს (MEPA) 2025 წლის დაგეგმილი ბიუჯეტი 808.1 მლნ. ლარს შეადგენს (2024 წელს გამოყოფილ თანხასთან შედარებით 120.1 მლნ. ლარით მეტი). გამოყოფილი ბიუჯეტი ძირითადად განაწილდა შემდეგ სფეროებზე:
- გარემოს დაცვის და სოფლის მეურნეობის განვითარების პროგრამა – 25.9 მლნ. ლარი;
- სურსათის უვნებლობა, მცენარეთა დაცვა და ეპიზოოტიური კეთილსაიმედოობა – 72.34 მლნ. ლარი;
- მევენახეობა-მეღვინეობის განვითარება – 81.18 მლნ ლარი;
- ერთიანი აგროპროექტი – 350.87 მლნ ლარი;
- სამელიორაციო სისტემების მოდერნიზაცია – 129.1 მლნ ლარი;
- გარემოსდაცვითი ზედამხედველობა – 30.0 მლნ ლარი;
- დაცული ტერიტორიების სისტემის ჩამოყალიბება და მართვა – 27.74 მლნ ლარი;
- გარემოს დაცვის სფეროში პროგნოზირება, შეფასება, პრევენცია და მონიტორინგი – 33.6 მლნ ლარი.
ტრადიციულად, MEPA-ს დაფინანსების უდიდესი წილი მიმართულია სოფლის განვითარების სააგენტოზე (RDA), საქართველოს მელიორაციასა (GA) და ღვინის ეროვნულ სააგენტოზე (NWA), შესაბამისად 43%, 16% და 10%-იანი წილებით.
ერთიანი აგროპროექტის ბიუჯეტი, რომელსაც RDA ახორციელებს, ნაწილდება სხვადასხვა სასოფლო-სამეურნეო განვითარების პროექტზე, კერძოდ: აგროპროექტების მართვა – 14.7 მლნ. ლარი; შეღავათიანი აგროკრედიტები – 210.0 მლნ. ლარი; აგროდაზღვევა – 15.0 მლნ. ლარი; პროექტი „დანერგე მომავალი" – 26.0 მლნ. ლარი; გადამამუშავებელი და შემნახველი საწარმოების თანადაფინანსების პროექტი – 13.0 მლნ. ლარი; აგროსექტორის განვითარების ხელშეწყობა – 18.1 მლნ. ლარი; სასოფლო-სამეურნეო მექანიზაციის თანადაფინანსება – 10.0 მლნ. ლარი; და თხილის წარმოების ხელშეწყობა – 23.0 მლნ. ლარი.
2024 წლის ბიუჯეტის დაგეგმილ ვერსიასთან შედარებით, სამინისტროს განაწილებაში მევენახეობისა და მეღვინეობის განვითარების დაფინანსება 27.4 მლნ. ლარით გაიზარდა.

The planned 2025 budget for the Ministry of Environment Protection and Agriculture (MEPA) amounts to 808.1 million GEL (an increase of 120.1 million GEL from the amount designated in 2024). The assigned budget was predominantly distributed across the following areas:
Traditionally, the largest share of MEPA funding has been directed towards the Rural Development Agency (RDA), Georgian amelioration (GA), and the National Wine Agency (NWA), with respective shares of 43%, 16%, and 10%.
The budget for the unified agricultural project, implemented by the RDA, is distributed among different agricultural development projects, namely: agricultural project management – 14.7 mln. GEL; preferential agro-credits – 210.0 mln. GEL; agricultural insurance – 15.0 mln. GEL; the “Plant the Future” project – 26.0 mln. GEL; co-financing projects for processing and storage enterprises – 13.0 mln. GEL; promoting development in the agro sector – 18.1 mln. GEL; co-financing agricultural mechanization – 10.0 mln. GEL; and promoting hazelnut production – 23.0 mln. GEL.
Compared to the planned version of the 2024 budget, financing for the development of viticulture and winemaking increased by 27.4 million GEL within the Ministry’s allocation.