ბოლო ათი წლის განმავლობაში საქართველოს მთავრობა მუდმივად ახორციელებდა ყურძნის, ვაშლისა და მანდარინის წარმოების სუბსიდირებას მთელი ქვეყნის მასშტაბით. მანდარინის სუბსიდირების მიმდინარე პროგრამით, 900 ათასი ლარი დაიხარჯება „არასტანდარტული“ (შედარებით დაბალი ხარისხის ხილის) მანდარინის სუბსიდირებაზე. სუბსიდირების ეს პროგრამა 2021 წლის 25 ნოემბერს დაიწყო და 2022 წლის 1 თებერვლამდე გაგრძელდება. 1 კგ არასტანდარტულ მანდარინიზე სახელმწიფო თანადაფინანსება 10 თეთრს შეადგენს. იმის გათვალისწინებით, რომ საწარმოებიც 10 თეთრს გადაიხდიან, მანდარინის გადამუშავების საბოლოო ფასი 20 თეთრი/კგ იქნება. სტატისტიკის თანახმად, არასტანდარტული მანდარინი მთლიანი მოსავლის დაახლოებით 16-17%-ს შეადგენს.
ამჟამად, საქართველოში წარმოებული მანდარინის მინიმუმ 50% ექსპორტზე გადის მეზობელ ქვეყნებში – ძირითადად, სომხეთში, რუსეთსა და აზერბაიჯანში. თუმცა, როგორც ვაჭრობის მონაცემები აჩვენებს, ექსპორტის რაოდენობა და ღირებულება ბოლო ორი წლის განმავლობაში საგრძნობლად შემცირდა, ექსპორტის ფასი კი გაიზარდა, სულ მცირე ნომინალურ მაჩვენებლებში.
დარგის სუბსიდირება გასულ წელსაც მოხდა, თუმცა კლებადი ტენდენციები შენარჩუნდა არა მხოლოდ ვაჭრობაში, არამედ წარმოებაშიც. რაც შეეხება 2021 წელს, მოსალოდნელია, რომ 2021 წლის მოსავალი წინა წლებთან შედარებით გაცილებით მაღალი იქნება და 70 ათას ტონას მიაღწევს.
2021 წლის მოსავალთან დაკავშირებით დადებითი მოლოდინების მიუხედავად, 2006-2021 წლებში წარმოების საერთო ტენდენცია კლებადია, რაც შემდეგი მიზეზებით აიხსნება: უამინდობა; აზიური ფაროსანას შემოჭრა 2015 წელს და სექტორზე ხანგრძლივი უარყოფითი გავლენა; მაღალი დამოკიდებულება პოსტსაბჭოთა ბაზრებზე, სადაც ხარისხის სტანდარტები რიგ შემთხვევებში ევროპულ ბაზრებთან შედარებით დაბალია. კიდევ ერთი მიზეზი შეიძლება იყოს მწარმოებლების სურვილი, გადაერთონ უფრო მაღალი დამატებული ღირებულების მქონე სასოფლოსამეურნეო კულტურის წარმოებაზე.
სუბსიდიებმა შესაძლოა უარყოფითად იმოქმედოს სექტორზე და შეამციროს ფერმერების სურვილი, გააუმჯობესონ წარმოებული პროდუქტის ხარისხი და გახდნენ უფრო კონკურენტუნარიანები.

During the last ten years, the Government of Georgia (GoG) has continuously subsidized grape, apple, and tangerine production throughout the country. Under the present tangerine subsidy program budget, 900 thousand GEL will be spent subsidizing ‘non-standard’ tangerines (relatively low-quality fruit). This subsidy program started on 25 November 2021 and will last until 1 February 2022. In which there will be 10 tetri state co-financing per 1 kg of non-standard tangerines. Given that enterprises will also pay 10 tetri, the final price of processing tangerines will be 20 tetri/kg. As the statistics reveal, non-standard tangerines comprise around 16-17% of the total harvest.
Currently, at least 50% of tangerines produced in Georgia are exported to neighboring countries – mainly Armenia, Russia, and Azerbaijan – though, as the trade data shows, export quantity and value over the last two years has declined significantly, while exports price rose, at least in nominal terms.
The sector was also subsidized last year, however, declining trends were sustained not only in trade but additionally in production. As for 2021, the current harvest is expected to be significantly larger, reaching 70 thousand tonnes.
In spite of the positive expectations regarding the 2021 harvest, over the 2006-2021 period, the overall trend for production is declining. This is explicable due to unfavorable weather conditions in certain years; a stink bug invasion in 2015 and the long-lasting negative impact on the sector; and a high dependence on post-Soviet markets, where quality standards in some cases are relatively low compared to European markets, amongst other factors. Yet another contributor might be producers’ willingness to switch to higher value-added crops. The subsidies might also negatively affect the sector as they reduce farmers’ willingness to improve quality and thus become more competitive.