საქართველოს სტატისტიკის ეროვნულმა სამსახურმა (საქსტატმა) ახლახან გამოაქვეყნა 2021 წლის II კვარტლის ეკონომიკური მიმოხილვა. გამოცემის თანახმად, 2021 წლის მეორე კვარტალში, 2020 წლის იმავე პერიოდთან შედარებით, სოფლის მეურნეობის სექტორში გამოშვება შემცირდა 2.3%-ით შემცირდა. გარდა ამისა, სოფლის მეურნეობის წილმა ამ პერიოდში ქვეყნის მთლიანი შიდა პროდუქტის 7.8% შეადგინა.
სექტორის დამაიმედებლად არც პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები (FDI) გამოიყურება. 2021 წლის მეორე კვარტალში, 2020 წლის შესაბამის მაჩვენებელთან შედარებით, FDI სოფლის მეურნეობაში მნიშვნელოვნად, 73%-ით შემცირდა. უფრო მეტიც, საქართველოს ეკონომიკის სხვა სექტორებთან შედარებით FDI სოფლის მეურნეობაში შედარებით დაბალი იყო და მთლიანი FDI-ის 0.6% შეადგინა.
2021 რთული წელი იყო ყურძნის მწარმოებლებისთვისაც. 26 აგვისტოს სეტყვამ და ძლიერმა ქარმა კახეთის რეგიონის თელავისა და გურჯაანის მუნიციპალიტეტებში 4600 ჰექტარი ვენახი დააზიანა. „რთველი 2021“-ის ფარგლებში, დაზიანებული რქაწითელი რთველის საკოორდინაციო შტაბში 0.8 ლარად ჩაიბარეს, დაზიანებული საფერავი კი – 1 ლარად. საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ინფორმაციით, ის ფერმერები, ვისი მოსავალიც სრულად განადგურდა, ვენახების აღსადგენად ერთჯერად კომპენსაციას მიიღებენ 3000 ლარის ოდენობით. წინა წლების მსგავსად, საქართველოს მთავრობა კვლავ დაასუბსიდირებს 2021 წლის ყურძნის მოსავალს, რათა ფერმერებსა და ღვინის მწარმოებლებს პროდუქციის გაყიდვაში დაეხმაროს. ჯამში რქაწითელის და კახური მწვანეს ერთ კილოგრამზე 0.9 ლარიდან 0.35 ლარი სუბსიდირებული იქნება.
1-ლი ოქტომბრისთვის, დაახლოებით 203.7 ათასი ტონა ყურძენი გაიყიდა და ფერმერების შემოსავალმა 237.8 მლნ. ლარი შეადგინა. ვინაიდან რთველი ჯერ არ დასრულებულა, ყურძნის გაყიდვებისა და ფერმერების მთლიანი შემოსავლის შესახებ საბოლოო სტატისტიკა ჯერ არ არის ხელმისაწვდომი.
2021 წლის ივნის-აგვისტოში, სურსათისა და უალკოჰოლო სასმელების ფასებიც გაიზარდა, რომელიც სურსათის ფასების ინდექსით (FPI) იზომება. 2021 წლის აგვისტოში სურსათის ფასები 2021 წლის ივლისთან შედარებით 1.4%-ით გაიზარდა; ხოლო ივნისსა და ივლისში თვიურ ჭრილში ფასების ცვლილებამ შესაბამისად, 0.2% და 3.2% შეადგინა.

The National Statistics Office of Georgia (GeoStat) recently published its economic review for Quarter II 2021. The publication highlights that agricultural production decreased by -2.3% in the second quarter of the year compared to the same period of 2020. Furthermore, agriculture contributed to 7.8% of the country’s total GDP during this period.
Trends in Foreign Direct Investments (FDI) do not look promising either. In the second quarter of 2021, FDI in agriculture decreased significantly by 73% compared to the same indicator in 2020. Moreover, FDI in agriculture was relatively low compared to the other sectors of the Georgian economy and accounted for 0.6% of total FDI.
2021 has been tough for grape growers. On August 26, hail and strong winds damaged 4,600 hectares of grapes in the Telavi and Gurjaani municipalities of the Kakheti region. Under “Rtveli 2021”, damaged Rkatsiteli grapes were accepted for 0.8 GEL in the Vintage Coordination Headquarters and damaged Saperavi grapes - for 1 GEL. According to the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, there will be one-time compensation of 3000 GEL to those farmers whose harvest was completely destroyed to recover their vineyards. Similarly to previous years, the Government of Georgia (GoG) is subsidizing the 2021 grape harvest again this year to help farmers and wine producers sell their products. From a total of 0.9 GEL per kg of Rkatsiteli or Kakhuri Mtsvane grapes, 0.35 GEL will be subsidized.
By 1 October, around 203.7 ths. tons of grapes were sold with a corresponding income for farmers of 237.8 mln. GEL. However, since Rtveli is not yet over, the final statistics on grape sales and their total income is not yet available.
As to prices, between June-August 2021, prices for food and non-alcoholic beverages, measured by the Food Price Index (FPI), also exhibited an upward trend. In August 2021, food prices increased by 1.4%, compared to July 2021; while the corresponding month-over-month price changes in June and July were 0.2% and 3.2%, respectively.