საქსტატის 2018 წლის წინასწარი მონაცემების მიხედვით, საქართველოს ეკონომიკა 4.7%-ით გაიზარდა. ზრდის ტემპი ისეთივეა, რაც 2017 წელს დაფიქსირდა. 2017 წელი საქართველოს სოფლის მეურნეობისთვის საკმაოდ ბევრი გამოწვევით ხასიათდებოდა, რის შედეგადაც სექტორში გამოშვება 3.5%-ით შემცირდა. 2017 წლისგან განსხვავებით, სოფლის მეურნეობას 2018 წელს დადებითი ზრდის ტემპი ჰქონდა, თუმცა ეს ზრდა საკმაოდ მოკრძალებული იყო და 0.7% შეადგინა. როგორც მოსალოდნელი იყო, სოფლის მეურნეობის წილი ქვეყნის მთლიან მშპ-ში შემცირებას განაგრძობს და 2018 წელს 7.7% შეადგინა, მაშინ როცა 2017 წელს ეს მაჩვენებელი 8.0% იყო.
ქვეყნის მთლიან მშპ-ში სოფლის მეურნეობის დაბალი წილი გასაკვირი არაა, იქიდან გამომდინარე, რომ 2017 წელს მსოფლიოს საშუალო მაჩვენებელი 6.4% იყო (CIA-ს შეფასება). ეს მაჩვენებელი კიდევ უფრო დაბალია განვითარებულ ქვეყნებში და 1%-დან 3%-მდე მერყეობს. ამდენად, საქართველოს ეკონომიკისათვის ამ მაჩვენებლის შემცირება არ იქნებოდა საზიანო, რომ არა ერთი ფაქტი - საქართველოში სამუშაო ძალის დაახლოებით 40% სოფლის მეურნეობაშია დასაქმებული. მსოფლიო ბანკის შეფასებით, 2018 წელს სოფლის მეურნეობაში დასაქმების მსოფლიოს საშუალო მაჩვენებელი 26% იყო, თუმცა განვითარებულ (OECD-ის) ქვეყნებში იგი 5%-ს არ სცდება.
სოფლის მეურნეობაში დასაქმებულთა მაღალი მაჩვენებლით (40%-ის ფარგლებში), საქართველო ისეთი ქვეყნების რიცხვშია, როგორიცაა გაბონი, განა, ჰაიტი, ინდოეთი, კენია, მაროკო, ნიგერია, პაკისტანი, ვიეტნამი და სხვ. თუ მსოფლიო ბანკის 2018 წლის მონაცემებში ჩვენს მეზობელ ქვეყნებს შევხედავთ, ყველა მათგანს უფრო დაბალი მაჩვენებელი აქვს, ვიდრე საქართველოს: აზერბაიჯანი - 37%, სომხეთი - 33%, თურქეთი - 19%, რუსეთი - 7%.
აღსანიშნავია, რომ საქართველოში ფერმერთა უმრავლესობა მიეკუთვნება ე.წ. „შემთხვევით ფერმერებს“ და არა „მოწოდებით ფერმერებს“, სოფლის მეურნეობაში დასაქმების მაღალ მაჩვენებელს იწვევს ისიც, რომ ეკონომიკის სხვა სექტორებში სამუშაო ადგილების სიმცირეა. ამასთანავე, „შემთხვევითი ფერმერების“ უმეტესობა ვერ აკმაყოფილებს შრომის ბაზარზე არსებულ მოთხოვნებს ცოდნისა და უნარების მხრივ. ამდენად, სოფლის მეურნეობაში არსებული მაღალი დასაქმების მაჩვენებელი და მშპ-ში ამ სექტორის შემცირებული წილი იმაზე მიუთითებს, რომ საჭიროა პროფესიული განათლების გაძლიერება და სტრუქტურული ცვლილებები სექტორში.

According to GeoStat’s preliminary data for 2018, Georgia’s economy grew by 4.7%- the same rate as in 2017. As 2017 was a challenging year for Georgian agriculture, the sector experienced -3.8% negative growth. Unlike 2017, agriculture in 2018 had a positive and rather modest growth rate of 0.7%. As expected, agriculture keeps proportionally shrinking within the country’s overall GDP- it stood at 7.7% in 2018 compared to 8.0% in 2017.
The weak stake of agriculture in the overall GDP is not necessarily an issue, given that the world average was 6.4% in 2017 (CIA estimate). The figure is even lower in developed countries, which vary between 1% and 3%. Thus, the decline would not be harmful to the Georgian economy, if not for the fact that around 40% of the labor force is still employed in agriculture. According to the World Bank estimate (2018), the world average employment in agriculture is 26%, though it does not exceed 5% in the developed world (OECD countries).
With such significant employment in agriculture (nearly 40%), Georgia is comparable to countries like Gabon, Ghana, Haiti, India, Kenya, Morocco, Nigeria, Pakistan, Vietnam, etc. Drawing a comparison from the 2018 World Bank estimate, Georgia’s four neighboring countries each have lower employment in agriculture: Azerbaijan (37%), Armenia (33%), Turkey (19%), and Russia (7%).
Considering that most Georgian farmers are so-called “farmers by default” rather than “farmers by vocation”, the high employment rate in agriculture is exacerbated by a lack of employment opportunities in other sectors. Additionally, most “farmers by default” cannot meet the labor market’s requirements, in terms of skills or education, even for the existent jobs. Thus, high employment figures in agriculture, paired with the declining share of agriculture in GDP, signal a need for better vocational education and subsequent structural changes.