2022 წელს საქართველოში ეკონომიკური აღდგენის ტენდენცია შენარჩუნდა, რამაც ეკონომიკურ ზრდაზე ექსპერტთა მოლოდინებს გადააჭარბა. საქსტატის წინასწარი შეფასების თანხმად, მთლიანი შიდა პროდუქტის (მშპ) განაგრძობს ორნიშნა ნიშნით ზრდას და 2022 წელს ზრდის წლიური მაჩვენებელი 10.1%-ს შეადგენს, რაც თითქმის საქართველოს ეროვნული ბანკის 2022 წლის ოქტომბრის შეფასებაში პროგნოზირებული 10%-ის ტოლია. ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტის რეალური მშპ-ის ზრდის პროგნოზი ოქტომბრის მონაცემებზე დაყრდნობით (11%) ოდნავ აღემატებოდა საბოლოო წლიურ მაჩვენებელს. 2022 წელს ეკონომიკური ზრდა სხვადასხვა მნიშვნელოვანი მოვლენით იყო განპირობებული (რუსეთის მიერ უკრაინაში ომის დაწყება, რუსეთისთვის დაწესებული საერთაშორისო სანქციები, რუსეთიდან საქართველოში დიდი რაოდენობის მიგრანტების შემოსვლა და მასთან დაკავშირებული ფულადი სახსრების შემოდინება). ზედიზედ მეორე წლის განმავლობაში, მშპ-ის მაჩვენებლის 10%-იანი ზრდა გამოწვეული იყო ექსპორტის, პირდაპირი ფულადი ინვესტიციების და კაპიტალდაბანდებასთან დაკავშირებული საქმიანობის ზრდით.
მშპ-ის ზრდის პროცესს ინფლაციის ზრდაც მოყვა. მართალია, 2022 წლის მე-4 კვარტალში (დეკემბერში) ინფლაციის მაჩვენებელი ზომიერად შემცირდა (წლიური 9.8%), მაგრამ ინფლაციის წლიურმა მაჩვენებელმა 11.9% შეადგინა. მიუხედავად იმისა, რომ იმპორტირებული ინფლაცია შემცირდა, რასაც ვალუტის გამყარებაც მოყვა, მაღალი ადგილობრივი მოთხოვნა კვლავ რჩება ინფლაციის ზრდის განმაპირობებელ მნიშვნელოვან ფაქტორად. ეროვნული ბანკის პროგნოზის მიხედვით (თებერვალი 2023), 2023 წელს ინფლაციის საშუალო მაჩვენებელი 5.4%-ს შეადგენს. უფრო მეტიც, მე-3 კვარტლის დასაწყისიდან, მაჩვენებელი სამიზნე 3%-ს მიუახლოვდება.

In 2022 Georgia stayed on the path of recovery, exceeding experts’ expectations of economic performance. According to GeoStat’s preliminary estimates, the real GDP continues to show double-digit growth rates, measuring at 10.1% y/y in 2022 – which is remarkably close to the NBG’s real GDP growth expectation of 10% from October 2022. ISET-PI’s real GDP growth forecast from October data came close to the reported actual (11% y/y) albeit slightly overestimating the final yearly results. A series of real shocks (Russia’s war on Ukraine, international sanctions against Russia, large-scale migration from Russia to Georgia, and the accompanying inflows of funds) were the main economic drivers in 2022. A surge in exports, FDI, and capital investment activity resulted in the second consecutive year with a larger than 10% real GDP growth rate.
The GDP expansion process was accompanied by rising inflation. While inflation moderately decreased in the fourth quarter of 2022, reaching 9.8% y/y in December, the yearly inflation remained at double-digit levels, measuring 11.9%. Although imported inflation has been declining, accompanied by the strengthening currency, the high domestic demand still plays a major role in the rising inflation. According to the National Bank of Georgia’s forecasts (February 2023), the average inflation in 2023 will be 5.4%. Moreover, starting from the third quarter, it will be getting closer to the target of 3%.