საქსტატის წინასწარი შეფასებებით, 2024 წლის მეოთხე კვარტალში საქართველოს ნომინალურმა მშპ-მა 25,309.6 მილიონი ლარი, რეალური მშპ-ის წლიურმა ზრდამ 8.3%, ხოლო მშპ-ის დეფლატორის ცვლილებამ 4.0% შეადგინა. ეკონომიკური ექსპანსია ძირითადად განპირობებული იყო რამდენიმე მნიშვნელოვანი სექტორის ძლიერი ზრდით. ყველაზე მნიშვნელოვანი ზრდა დაფიქსირდა განათლებაში (+36.2%), ინფორმაციასა და კომუნიკაციაში (+29.7%), ჯანდაცვასა და სოციალურ სფეროში (23.6%), სამთომოპოვებით მრეწველობაში (22.5%). ამ სექტორებმა მნიშვნელოვანი როლი ითამაშეს საერთო ეკონომიკური აქტივობის გაძლიერებაში. მეორე მხრივ, ყველაზე მკვეთრი შემცირება დაფიქსირდა შემდეგ სფეროებში: შინამეურნეობები, როგორც დამსაქმებლები (-4.5%), უძრავი ქონების ოპერაციები (-2.3%) და საბითუმო და საცალო ვაჭრობა (-0.2%), რამაც ოდნავ შეამცირა უფრო ფართო ზრდა. 2025 წლისთვის ეროვნული ბანკის პროგნოზით რეალური მშპ-ის ზრდა 5.0%-ს შეადგენს, რაც ოდნავ აღემატება მსოფლიო ბანკის პროგნოზს (4.5% წლიური ზრდა), მაგრამ ჩამორჩება საერთაშორისო სავალუტო ფონდის პროგნოზს (6% წლიური ზრდა) (იხ. გრაფიკი 1).
2024 წლის მეოთხე კვარტალში ქართული ლარი გაუფასურდა წინა წელთან შედარებით. ამავე პერიოდში ნომინალური ეფექტური გაცვლითი კურსი უმნიშვნელოდ გაუფასურდა. აღსანიშნავია, რომ ლარი თურქულ ლირასთან მიმართებაში 16%-ით გამყარდა. რეალური ეფექტური გაცვლითი კურსი კვარტალურ ჭრილში 0.4%-ით, ხოლო წლიურ ჭრილში 6.3%-ით გაუფასურდა. აღსანიშნავია ისიც, რომ ლარის რეალური გაცვლითი კურსი გამყარდა ყველა ძირითად სავაჭრო პარტნიორთან, გარდა ევროკავშირისა.
საქართველოს მკაცრმა მონეტარულმა პოლიტიკამ ეფექტურად შეაკავა ინფლაციური მოლოდინები, რამაც შიდა ინფლაცია სამიზნე დონეზე დაბლა დაიყვანა. მომსახურების ფასების შემცირება მნიშვნელოვანი ფაქტორი იყო ამ შემცირებაში, უცხოელი ვიზიტორების მომატების გამო ბინის ქირის ადრე გაზრდილი ფასების ეფექტის შემცირებასთან ერთად. ამ ფაქტორებმა ერთობლივად ხელი შეუწყო უფრო სტაბილური ინფლაციის მაჩვენებელს, რაც შეესაბამება ქვეყნის მონეტარულ მიზნებს (ეროვნული ბანკი, ივლისი 2024).
2023 წლის მე-3 კვარტალში მზარდ უმუშევრობასთან შედარებით (15.3%), 2024 წლის მე-4 კვარტალში უმუშევრობის დონე 14.2%-მდე შემცირდა (საქსტატი). სამუშაო ძალაში მონაწილეობის საშუალო წლიური მაჩვენებელი 0.6 პროცენტული პუნქტით გაიზარდა და 54.9% შეადგინა. საქსტატის წინასწარი შეფასებით, 2024 წლის მეოთხე კვარტალში საშუალო თვიურმა ნომინალურმა ხელფასმა 2217.5 ლარს მიაღწია.
დასკვნის სახით, საქართველოს ეკონომიკამ 2024 წლის მეოთხე კვარტალში აჩვენა მყარი ზრდა ნომინალური მშპ-ის და რეალური მშპ-ის ზრდის მნიშვნელოვანი მატებით. ეს დადებითი ტენდენცია აისახება სხვადასხვა სექტორში, განსაკუთრებით ინფორმაციასა და კომუნიკაციაში, განათლებაში და ჯანდაცვასა და სოციალურ საქმიანობაში. საგარეო მოთხოვნის შემცირების მიუხედავად, შიდა მოთხოვნა რჩება ძლიერი, მოხმარება კი კვლავ ზრდის მთავარი მამოძრავებელი ძალაა.

According to GeoStat’s preliminary estimates in the fourth quarter of 2024, Georgia’s nominal GDP reached GEL 25,309.6 million, with a year-over-year real GDP growth of 8.3% and a GDP deflator change of 4.0%. The economic expansion was largely driven by strong growth in several key sectors. The most notable increases were observed in Education (+36.2%), Information and communication (+29.7%), Human health and social work activities (23.6%), Mining and quarrying (22.5%). These sectors played a major role in boosting overall economic activity. Conversely, the sharpest contractions were recorded in Activities of households as employers (-4.5%), Real estate activities (-2.3%), and Wholesale and retail trade (-0.2%), slightly offsetting the broader gains. The projected real GDP growth for 2025 from NBG is 5.0%, which is slightly above the WB projection of 4.5% y/y growth, but below the IMF projection of 6% y/y growth (Figure 1).
In the fourth quarter of 2024, the Georgian Lari (GEL) depreciated compared to the previous year. Over the same period the nominal effective exchange rate depreciated insignificantly. It should be noted that GEL appreciated against Lira by 16%. The REER depreciated by 0.4% on a quarterly basis and by 6.3% year on year. Also, it should be noted that the GEL real exchange rate appreciated against all main trading partners, except EU.
Georgia’s stringent monetary policy has effectively curbed inflation expectations, bringing domestic inflation below the target level. The decrease in service prices has been a significant factor in this reduction, alongside the diminishing effect of previously increased apartment rental costs due to a surge in foreign visitors. These factors have collectively contributed to a more stable inflation rate, aligning with the country’s monetary goals (NBG, July 2024).
Compared to the increasing unemployment in Q3 of 2023 (15.3%), the unemployment rate in Q4 of 2024 fell to 14.2 (Geostat). Average annual labor force participation has also increased by 0.6pp, reaching 54.9%. Based on Geostat’s preliminary estimate, in the fourth quarter of 2024, average monthly nominal earnings reached 2217.5 GEL.
In conclusion, Georgia’s economy in the fourth quarter of 2024 has shown robust growth with a notable increase in nominal GDP and real GDP growth. This positive trend is reflected across various sectors, particularly in information and communication, education, and Human health and social work activities. Despite a decline in foreign demand, domestic demand remains strong, with consumption remaining the primary driver of growth.