2022 წლის ივნისში ერთი სტანდარტული იმერული ხაჭაპურის მომზადების საშუალო ღირებულება 5.39 ლარი იყო, რაც 2.7%-ით ნაკლებია 2022 წლის მაისის მაჩვენებელზე და 28.1%-ით მეტია 2021 წლის ივნისის მაჩვენებელზე.
2021 წლის ივნისთან შედარებით ხაჭაპურის ყველა ინგრედიენტის ფასი გაზრდილია. ინგრედიენტების ფასებს თუ უფრო დეტალურად შევხედავთ (იხ. გრაფიკი), დავინახავთ, რომ ივნისში ხაჭაპურის ინდექსის ინფლაციის ძირითადი მიზეზი ყველი იყო, რომლის ფასიც 27.8%-ით არის გაზრდილი და რომელზეც ინდექსის ყველაზე მაღალი წონა მოდის. მართალია, გაზრდილი ინდექსის მთავარი მამოძრავებელი ფაქტორი გაზრდილი ყველის ფასი იყო, თუმცა ყველაზე მეტად ფქვილის ფასი (+46.1%) გაიზარდა. ფასები გაიზარდა სხვა ინგრედიენტების შემთხვევაშიც: კვერცხი (+38.9%), კარაქი (+22.7%), რძე (+13.9%), საფუარი (+13.0%).
საკვები პროდუქტების ფასების ზრდას რამდენიმე ფაქტორმა შეუწყო ხელი. უკრაინაში მიმდინარე ომმა და მიწოდების ჯაჭვებში არსებულმა სირთულეებმა სასურსათო პროდუქტების დეფიციტი გამოიწვია. მეტიც, სასუქებისა და ენერგეტიკული ხარჯებიც იზრდება, რაც დამატებითი წნეხია ადგილობრივ ფასებზე.
საქართველოში სურსათის ფასების ინფლაციაზე საერთაშორისო ფასებმაც იმოქმედა. მიუხედავად იმისა, რომ ბოლო 3 თვეში სურსათის ფასები დაეცა, FAO-ს მონაცემებით, 2022 წლის ივნისში წლიურმა ინფლაციამ (2021 წლის ივნისთან შედარებით) 23.1% შეადგინა. FAO-ს მონაცემებით, ფასები დაეცა მცენარეული ზეთების, მარცვლეულისა და შაქრის კატეგორიებში, სამაგიეროდ გაიზარდა რძის პროდუქტებისა და ხორცის კატეგორიებში შემავალი პროდუქტების ფასები. საერთაშორისო ფასების ვარდნა, როგორც წესი, ადგილობრივ ბაზრებს დაგვიანებით გადაეცემა, თუმცა, თუ კლების ტენდენცია გაგრძელდება და საერთაშორისო ფასები დასტაბილურდება, საქართველოში სურსათის ფასებზე არსებული წნეხი შეიძლება შერბილდეს.

The average cost of cooking one standard portion of Imeretian Khachapuri stood at 5.39 GEL in June 2022. This is 2.7% lower MoM (compared to May 2022) and 28.1% higher YoY (compared to June 2021).
In comparison to June 2021, the prices of all khachapuri ingredients are up in yearly terms. Taking a more detailed look at these prices (see the graph above), cheese (+27.8%) was the main contributor to the YoY Khachapuri Index inflation in June – cheese price retains the highest weight in the index. While the cheese price was the main driver behind the heightened Khachapuri Index, the greatest individual increase can be observed in the price of flour, which is up by 46.1%. The prices of all other ingredients also rose – eggs (+38.9%), butter (+22.7%), milk (13.9%), and yeast (13.0%).
Several factors have contributed to these rising food prices. The ongoing war in Ukraine and various difficulties in supply chains have led to food shortages. Furthermore, the price of both fertilizers and energy costs are on the rise, which translates into higher local prices.
In addition, international food prices have contributed to food price inflation in Georgia. Despite the decline in food prices over the past three months, the FAO reported yearly inflation of 23.1% in June 2022, compared to the same period last year. According to the FAO, prices have declined in the following food categories: vegetable oils, cereals, and sugar, although dairy and meat prices have risen. Lower international prices are typically transmitted to local markets slowly, however, if the declining trend is preserved and international prices do stabilize, the pressure on food prices in Georgia might soon relax.