ხაჭაპურისა და სამომხმარებლო ფასების ინდექსები
2017 წლის იანვარში ხაჭაპურის ინდექსი კვლავ მიჰყვება სეზონურ მზარდ ტენდენციას და ერთი სტანდარტული იმერული ხაჭაპურის გამოცხობის ახალი საშუალო ფასი 3.67 ლარი გახდა. საშუალო ფასი 1.9%-ით მაღალია 2016 წლის იანვარში დაფიქსირებულ ფასზე. რაც შეეხება თვეების მიხედვით შეფასებას, ხაჭაპურის ფასი 1.3%-ით მეტია წინა თვეში (2016 წლის დეკემბერში) დაფიქსირებულ ფასზე. ხაჭაპურის გამოცხობისთვის საჭირო ხარჯები განსხვავდება ქალაქებს შორის და 3.56-დან (ბათუმსა და თბილისში) 3.92 ლარამდე (ქუთაისში) მერყეობს.
წინა წელთან შედარებით, ხაჭაპურის ინდექსის ინფლაცია უმეტესად ყველზე (5.4%), კარაქსა (3%) და საფუარზე (4.1%) მოდის. სხვა ინგრედიენტების ფასები დაეცა: კვერცხი – 6%-ით, რძე – 0.1%-ით.
ხაჭაპურის ინდექსი არ ასახავს ფასების ისეთ ფართო დინამიკას, როგორსაც სამომხმარებლო ფასების ინდექსი. თუმცა ხაჭაპურის ინდექსის დინამიკა მიყვება საქსტატის მიერ გამოქვეყნებული (სამომხმარებლო ფასების ინდექსის) მონაცემებს, რომელიც 2017 წლის იანვარში, წინა თვესთან შედარებით, 2.9%-ით, წინა წელთან (2016 წლის იანვართან) შედარებით კი, 3.9% გაიზარდა.
საქსტატის 2017 წლის იანვრის მონაცემების თანახმად, წინა წელთან შედარებით, სამომხმარებლო ფასების ინდექსის ზრდაში ყველაზე მნიშვნელოვანი წვლილი შეიტანა „ალკოჰოლური სასმელებისა და თამბაქოს“ კატეგორიის პროდუქტებმა, რომელიც, წინა წელთან (2016 წლის იანვართან) შედარებით, 18.9%-ით გაიზარდა. კიდევ ერთი მსხვილი კატეგორია, რომელმაც მნიშვნელოვნად განაპირობა ცვლილებები სამომხმარებლო ფასების ინდექსში, იყო „ტრანსპორტი,“ რომელიც 10.8%-ით გაძვირდა. ზრდა განაპირობა თამბაქოსა და ნავთობპროდუქტებზე აქციზის გადასახადის ზრდამ. „საკვებისა და არაალკოჰოლური სასმელების“ ფასები 3.3%-ით გაიზარდა.
წინა წელთან შედარებით „ტანსაცმლისა და ფეხსაცმლის“ კატეგორიის პროდუქტებზე ფასები 6.6%-ით შემცირდა, მცირე ცვლილება შეიმჩნევა „ავეჯისა და საოჯახო ნივთების“ კატეგორიაში, რომელიც, წინა წელთან შედარებით, 0.2%-ით იაფია.

February 20, 217 Kh-Index | The khachapuri index and CPI
In January 2017, the Khachapuri Index continued its upward seasonal trend, and the new average price of cooking one standard Imeretian khachapuri reached 3.67 GEL. The average price is 1.9% higher than the price was in January 2016. As for month-to-month developments, the price of khachapuri is 1.3% higher compared to the previous month (December 2016). The cost of cooking khachapuri is different across Georgian cities and ranges from 3.56 GEL (Batumi and Tbilisi) to 3.92 GEL (Kutaisi).
The main contributors to year-over-year Khachapuri Index inflation were cheese (by 5.4%), butter (by 3%), and yeast (by 4.1%). Prices of other ingredients decreased: eggs (by 6%), flour (by 5.6%), and milk (by 0.1%).
The Khachapuri Index does not represent broader price dynamics, as measured by the official Consumer Price Index (CPI). However, Khachapuri Index dynamics are consistent with GeoStat-reported (CPI) data, which also increased in January 2017 by 2.9% in monthly terms, and by 3.9% compared to last year’s level (January 2016).
According to GeoStat data for January 2017, the most significant contribution to the y/y CPI index increase came from the “Alcoholic beverages and tobacco “category, which went up by 18.9% compared to last year’s level (January 2016). Another larger category that contributed significantly to the CPI change was the “Transport” category, which has gone up by 10.8%. These increases were expected due to an increase in excise tax duty on tobacco and oil products. Prices for “food and non-alcoholic beverages” went up by 3.3%.
Prices have decreased in the “Clothing and footwear” category by 6% y/y, and a small decrease was observed on “Furnishings, household equipment, and maintenance,” which declined by 0.2% y/y.