საქართველოში სოფლის მეურნეობის სექტორი წლების განმავლობაში უყურადღებოდ იყო დარჩენილი, თუმცა 2012 წლიდან სექტორი ყურადღების ცენტრში მოექცა. სახელმწიფოს მიერ სექტორის დაფინანსება 2011 წელს 85 მლნ. ლარიდან მომდევნო წლებში 200 მლნ. ლარამდე გაიზარდა და 2020 წლისთვის თითქმის 293 მლნ. ლარი შეადგინა. სახელმწიფომ სოფლის მეურნეობის სექტორის მხარდამჭერი ათზე მეტი პროგრამა შეიმუშავა. 2013 წელს დაარსდა სოფლისა და სოფლის მეურნეობის განვითარების სააგენტოც (APMA), რომელიც აღნიშნული პროგრამების მართვაზეა პასუხისმგებელი. სოფლის მეურნეობის სექტორში ჩართული ადამიანები, ცხადია, მიესალმებიან სახელმწიფოს მიერ სექტორის დახმარებას, თუმცა ბევრი ამ პროგრამების შედეგებს ეჭვქვეშ აყენებს. 2020 წლის არჩევნები ახლოვდება და სახელმწიფოს მიერ სოფლის მეურნეობის დაფინანსების ეფექტიანობაც არაერთხელ გახდა ცხარე კამათის საგანი.
თუ გვინდა, ამ კითხვას პასუხი გავცეთ, პირველ რიგში, უნდა შევხედოთ ისეთ კონკრეტულ მაკროეკონომიკურ ინდიკატორებს, როგორიცაა წარმოება, ინვესტიციები, ფასები და დასაქმება სოფლის მეურნეობის სექტორში.
მიუხედავად იმისა, რომ სოფლის მეურნეობის სექტორში სახელმწიფოს დაფინანსება იზრდება, სექტორში რეალური ზრდა მაინც არ გვაქვს. სტატისტიკამ აჩვენა, რომ 2010-2019 წწ-ში სახელმწიფო სოფლის მეურნეობაზე საშუალოდ წლიურად 275 მლნ. ლარს ხარჯავდა. 2015-2017 წწ-ში წლიური დანახარჯი 300 მლნ. ლარს აჭარბებდა.
გრაფიკი 1. სახელმწიფო დაფინანსება და მშპ სოფლის მეურნეობაში
მიუხედავად იმისა, რომ სოფლის მეურნეობის მშპ 2013-2016 წწ. უფრო მაღალი იყო, ვიდრე 2010-2012 წწ., 2013-2016 წლებში სექტორის ზრდაში აშკარად კლების ტენდენცია შეიმჩნევა. რეცესიის პერიოდი სახელმწიფოს მიერ ყველაზე მაღალი დაფინანსების პერიოდს ემთხვევა. რეცესიამ პიკს 2017 წელს მიაღწია, რაც ფაროსანას გავრცელებით იყო გამოწვეული. ფაროსანას გავრცელება 2016 წელს დაიწყო და სერიოზული ზიანი მიაყენა საქართველოს ერთ-ერთ უმთავრეს სასოფლო-სამეურნეო კულტურას – თხილს. მართალია, ყველაზე მეტად მეთხილეობა დაზარალდა, თუმცა ფაროსანამ სხვა კულტურებიც დააზარალა, რის შედეგადაც სოფლის მეურნეობის სექტორში მშპ-მა (2,380 მლნ. ლარი) ბოლო ათ წელიწადში ყველაზე დაბალ ნიშნულს მიაღწია. 2017 წლისგან განსხვავებით, 2018 წელი ერთ-ერთი ყველაზე წარმატებული იყო საქართველის სოფლის მეურნეობის სექტორში ბოლო ათ წელიწადში, რაც განაპირობა შემდეგმა:
• ხილის წარმოების ზრდა: წარმოება 2016 წელთან შედარებით 63%-ით, 2017 წელთან შედარებით კი 44%-ით გაიზარდა;
• მეცხოველეობის წარმოების ზრდა: 2017 წელთან შედარებით 10%-ით გაიზარდა ხორცის წარმოება, 5%-ით – რძის წარმოება და 6%-ით – კვერცხის წარმოება;
• ერთწლიანი კულტურების წარმოების ზრდა: 2017 წელთან შედარებით გაიზარდა ხორბლის, სიმინდისა და ბოსტნეულის წარმოება, თუმცა, 2016 წელს თუ შევადარებთ, ზრდა არ გვაქვს.
სოფლის მეურნეობის მშპ-ზე, სახელმწიფო დაფინანსებასთან ერთად, სხვა ფაქტორებიც მოქმედებს. ამ ფაქტორებს შორისაა სექტორის დამოკიდებულება კლიმატურ პირობებზე და სექტორში განხორციელებული ინვესტიციების ხანგრძლივი უკუგების პერიოდი.
მართალია, 2018 წელს სოფლის მეურნეობის მშპ-მა ბოლო ათი წლის მაქსიმუმს მიაღწია, მაგრამ, მეორე მხრივ, ეს წელი იმითიც იყო გამორჩეული, რომ სექტორში FDI-ის მინიმალური დონე დაფიქსირდა (-3 მლნ. ლარი).
გრაფიკი 2. პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები სოფლის მეურნეობაში
სოფლის მეურნეობის სექტორში დაბალი პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები ძირითადად განაპირობა შემდეგმა ფაქტორებმა:
• სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწების უცხოელებზე გასხვისების აკრძალვა;
• სოფლებში შეზღუდული წარმოების ფაქტორები – მოსახლეობის დაბერება, ადამიანური და ფიზიკური კაპიტალის სიმწირე;
• პოლიტიკური არასტაბილურობა და დაძაბულობა – ბოლო ორი წლის განმავლობაში თბილისის ქუჩებში არაერთი საპროტესტო აქცია გაიმართა.
2009-2019 წწ-ში საქართველოს მთლიან პირდაპირ უცხოურ ინვესტიციებში სოფლის მეურნეობაზე საშუალოდ მხოლოდ 1.1% მოდის. ზოგადად ტრენდი დაღმავალია, მიუხედავად ქართული ლარის გაუფასურებისა. როგორც წესი, ვალუტის გაუფასურება დადებითად აისახება FDI-ზე, თუმცა საქართველოში დღემდე ამის მტკიცებულება არ გვაქვს.
ბოლო წლებში სურსათზე ფასები მნიშვნელოვნად გაიზარდა. ბოლოდროინდელი მონაცემებით, სურსათის ფასები წლიურად 12.7%-ით არის გაზრდილი (საქსტატი, 2020 წ.). სურსათის ფასების ორნიშნა ინფლაცია შენარჩუნდა 2019 წელსაც და ძირითადად განაპირობა ადგილობრივი ვალუტის გაუფასურებამ, რამაც სურსათის იმპორტი გააძვირა. მართალია, სახელმწიფო დაფინანსების გაზრდას უნდა გაეზარდა ადგილობრივი წარმოება და შეემცირებინა იმპორტზე მოთხოვნა და ფასები, მაგრამ აშკარაა, რომ მიწოდების მხარეს მცირე ზრდამ ვერ გადაწონა ლარის გაუფასურებით გამოწვეული ნეგატიური შედეგები.
საქართველოს მოსახლეობა შემოსავლის დიდ ნაწილს სურსათზე ხარჯავს (2018 წლის მონაცემებით, შინამეურნეობების სამომხმარებლო ხარჯების 43% სურსათზე მოდის). აქედან გამომდინარე სურსათის ფასების ინფლაცია მძიმე ტვირთად აწვება მოსახლეობას, რომელიც დამოკიდებულია სახელმწიფოს სოციალურ დახმარებაზე, განსაკუთრებით სოფლებში, სადაც მოსახლეობის 23.1% სიღარიბეში ცხოვრობს (საქსტატი, 2020 წ. ).
დასაქმება
სოფლის მეურნეობაში დასაქმების მაჩვენებელი განსაკუთრებით მაღალია სოფლებში. სოფლად თვითდასაქმებულები 2019 წელს საერთო სამუშაო ძალის 34%-ს შეადგენდნენ (საქსტატი, 2020 წ.). ამრიგად, საქართველოს სამუშაო ძალის ერთ მესამედზე მეტი სოფლის მეურნეობაშია დასაქმებული.
გრაფიკი 3. დასაქმების სტატისტიკა
შენიშვნა: ავტორის დაშვებით, სოფლებში თვითდასაქმებულები სოფლის მეურნეობის სექტორში არიან ჩართული.
სოფლის მეურნეობაში დასაქმების წილი დაღმავალი ტრენდით ხასიათდება, თუმცა პროცენტულ მაჩვენებელს თუ შევხედავთ, დავინახავთ, რომ ის უმნიშვნელოდ, 2011 წლის 37%-დან 2018 წელს 33%-მდე შემცირდა.
ამრიგად, სოფლის მეურნეობის სექტორში სახელმწიფოს მიერ გაწეულ ხარჯებს გარკვეული დადებითი ეფექტი ჰქონდა სექტორის მშპ-ზე, თუმცა დანარჩენი ინდიკატორები აჩვენებს, რომ სექტორში მეტი რეფორმა და სტრუქტურული ცვლილებაა საჭირო. სახელმწიფო დაფინანსება ვერ ჩაანაცვლებს ინვესტიციებს და დღემდე ვერც ადგილობრივი წარმოება გაზარდა იმდენად, რომ ქვეყანა აღარ იყოს დამოკიდებული სურსათის იმპორტზე და დაცული იყოს სურსათზე ფასების ზრდისგან.

After years of negligence, from 2012 onwards, Georgian agriculture returned to the spotlight. State funding for the sector grew from 85 mln. GEL in 2011 to more than 200 mln. GEL in the consecutive years, and up to 293 mln. GEL in 2020. The state launched more than ten agricultural support programs and established a separate agency, the Agricultural Projects Management Agency (APMA), in 2013 for their management. Those engaged in agriculture obviously welcome the increased state support to the sector, however many now question the results. The various outcomes of state spending in agriculture have since become a hotly debated topic in 2020 – an election year.
In order to tackle this question, it will be helpful to look at certain macroeconomic indicators, like production, investments, prices, and employment in agriculture.
PRODUCTION
In spite of increased public spending in agriculture, there is no real growth in the sector. The statistics show that the average annual public spending on agriculture between 2010-2019 was 275 mln. GEL, with a particularly high annual budget expenditure of more than 300 mln. GEL in 2015-2017.
Figure 1. Public spending and GDP in agriculture
While agricultural GDP in 2013-2016 was higher than in 2010-2012, there is a clear downward trend in growth from 2013-2016. The period of recession coincided with the highest public spending on agriculture; with the recession peaking in 2017 due to a stink bug invasion. The infestation appeared in 2016 and significantly damaged one of Georgia’s major agricultural crops – hazelnut. While hazelnut production suffered the most, the sting bug also damaged other crops and eventually led to one of the lowest levels of agricultural GDP (2,380 mln. GEL) in the decade. Unlike 2017, 2018 was the most successful year in Georgian agriculture over the last decade due to the following:
• An increase in fruit production: a 63% increase in 2018 compared to 2016 and a 44% increase compared to 2017;
• An increase in animal production: a 10% increase in meat production, a 5% increase in milk production, and a 6% increase in egg production compared to 2017;
• An increase in the production of annual crops: of wheat, maize, and vegetables compared to 2017, though still lower than in 2016.
While public spending affects agricultural GDP, the other reasons affecting agricultural output include the sector’s dependency on weather and the relatively long payback period for state-funded agricultural programs.
While agricultural GDP peaked in 2018, FDI, on the contrary, marked its minimum level, with divestment of 3 mln. GEL in the sector in 2018.
Figure 2. FDI in Georgian agriculture
Certain major drivers for the low FDI in agriculture are:
• The well-known, and hotly debated, ban on the purchase of agricultural land by foreigners;
• Limited production factors in rural areas – the aging population, lack of human, and physical capital;
• Political instability and tensions – many protests have taken place in the streets of Tbilisi over the last two years.
FDI in agriculture constituted, on average, 1.1% of the total FDI in Georgia for 2009-2019. Overall, it shows a downward trend, despite the depreciation of the Georgian lari. While currency depreciation usually positively affects FDI, in Georgia, so far, there is no evidence of this.
There has been a significant increase in food prices in recent years. The latest statistics show that food prices have increased by 12.7% (Geostat, 2020). The two-digit inflation in food prices persisted throughout 2019 and was driven mostly by domestic currency depreciation, leading to more expensive food imports. Although increased public spending should have contributed to the expansion of domestic production, and a reduction in import demand and prices, apparently a slight increase on the supply side could not offset other negative impacts. The higher demand for food, due to the development of tourism and more importantly depreciation of the lari, has offset increased domestic production and resulted in greater food imports at higher prices.
Given the significant spending on food (43% of household total spending in 2018), food price inflation puts enormous pressure on the Georgian population, which still heavily depends on social transfers from the state, particularly in rural areas, where poverty affects 23.1% of the population (Geostat, 2020).1
Employment in agriculture is particularly high in Georgian rural areas. The rural self-employed constituted 34% of the total labor force in 2019 (Geostat, 2020). Thus, more than one-third of the total labor force in Georgia is likely to be employed in agriculture.
Figure 3. Employment statistics
Note: The author assumes that the self-employed in the rural areas are working within agriculture.
Employment shares in agriculture show a downward trend, however, the change in the percentage of shares is very limited, from a maximum of 37% in 2011 to a minimum of 33% in 2018.
While public spending in agriculture has had some positive impact on agricultural GDP, the remaining indicators show the need for more reforms and structural changes in the sector. Public spending cannot replace investment, and so far, it has not increased domestic production to the extent where Georgia is no longer dependent on food imports and vulnerable to food price shocks.