COVID-19-ის შესაძლო შედეგები საქართველოს ენერგეტიკის ბაზარზე
ბოლო პერიოდში ბევრი ვისაუბრეთ COVID-19-ის გავლენაზე ტურიზმის, სამრეწველო და მომსახურების სექტორებზე. თუმცა ცოტა რამ ითქვა საქართველოს ენერგეტიკის სექტორზე პანდემიის მიმდინარე და სამომავლო ზეგავლენების შესახებ. COVID-19-მა უკვე იქონია და, მოსალოდნელია, რომ მომავალშიც საკმაოდ მნიშვნელოვან გავლენას მოახდენს ელექტროენერგიის ბაზრის როგორც მოთხოვნის, ისე მიწოდების მხარეზე. ამ ეტაპზე ზეგავლენის ზუსტი მასშტაბების შეფასება შეუძლებელია, თუმცა მაინც შეგვიძლია წარმოვიდგინოთ არსებული და პოტენციური ზემოქმედებების ზოგადი თეორიული ჩარჩო.
მოთხოვნის მხარე
პირველ რიგში, ჩვენ გავაანალიზებთ ელექტროენერგიის მოხმარების მონაცემებს და გამოვავლენთ COVID-19-ის შესაძლო ზეგავლენას საქართველოს ელექტროენერგიის ბაზარზე.
ქვეყნის ეკონომიკის შენელება მარტის პირველ ნახევარში დაიწყო, როდესაც ზოგიერთი საჯარო დაწესებულება და კომპანია, ნებაყოფლობით, დისტანციურ სამუშაო რეჟიმზე გადავიდა და ფრენები თანდათანობით გაუქმდა. 2020 წლის მარტში, ადგილობრივ ბაზარზე ელექტროენერგიის მოხმარებამ 1,050 მილიონი კვტ.სთ. შეადგინა, რაც წინა წლის იმავე თვესთან შედარებით 8%-ით შემცირებული მაჩვენებელია (2019 წლის მარტში ელექტროენერგიის მოხმარება 1,138 მილიონ კვტ.სთ-ს შეადგენდა) (იხ. გრაფიკი 1). აღსანიშნავია, რომ 2007 წლიდან მთლიანი მოხმარების ყველაზე დიდი წლიური შემცირება 2020 წლის მარტში დაფიქსირდა (მარტის თვისთვის). თუმცა ეს მონაცემები სათანადოდ არ ასახავს ეკონომიკის დახურვის საბოლოო შედეგებს, რადგან მთავრობამ საგანგებო მდგომარეობა 21 მარტს გამოაცხადა და მკაცრი შეზღუდვები (არსებითი დარტყმა ყველა სექტორზე) მხოლოდ ამ ეტაპის შემდეგ ამოქმედდა.
საქართველოში ელექტროენერგიაზე მოთხოვნის დაკმაყოფილება, ტრადიციულად, შემდეგი წყაროებიდან ხდება: ენერგო-პრო ჯორჯია1, თელასი, აფხაზეთი და პირდაპირი მომხმარებლები (იხ. გრაფიკი 1). 2020 წლის მარტში, ენერგო-პრო ჯორჯიას მოთხოვნა 24%-ით, თელასის 12%-ით, აფხაზეთის კი 4%-ით შემცირდა, რაც საკმარისზე მეტი იყო პირდაპირი მომხმარებლების 45%-ით გაზრდილი მოხმარების დასაბალანსებლად. მიუკერძოებელი სურათის წარმოსაჩენად, ჩვენ განვაცალკევეთ იმ კომპანიების მოხმარების მონაცემები, რომლებიც ბაზარზე 2019 წლის მაისამდე2, ბაზრის გახსნამდე და შემდეგ გამოჩნდნენ. შესაბამისად, თუ ჩვენ გავაანალიზებთ ენერგო-პროს, თელასისა და პირდაპირი მომხმარებლების, რომლებიც ბაზარს 2019 წლის მაისიდან შეუერთდნენ, ერთობლივი მოხმარების წლიურ ცვლილებას, შევამჩნევთ, რომ მოხმარება 7%-ით შემცირდა. ამასთან, დავინახავთ, რომ პირდაპირი მომხმარებლების3 მოხმარება, რომლებიც ბაზრის გახსნამდე ოპერირებდნენ, 17%-ით შემცირდა.
გრაფიკი 1. ელექტროენერგიის მოხმარება მომხმარებლთა სახეების მიხედვით
ვინაიდან პირდაპირი მომხმარებლები, როგორც წესი, მასშტაბური კომერციული ობიექტები არიან, ნათელია, რომ მოხმარების შემცირება ნამდვილად აღნიშნული სექტორის ხარჯზე მოხდა, რაც, სავარაუდოდ, კორონავირუსის გამო შეფერხებულ ეკონომიკურ საქმიანობას ასახავს. ამრიგად, სანამ კრიზისი არ დასრულდება და ეკონომიკური საქმიანობა ჩვეულ ტემპს არ დაუბრუნდება, ელექტროენერგიაზე შემცირებული მოთხოვნის შენარჩუნებაა მოსალოდნელი არასაყოფაცხოვრებო მოხმარების სექტორის ხარჯზე4.
აღნიშნული სექტორიდან მოთხოვნის ასეთი შემცირება შესაძლებელია ზაფხულის თვეებშიც გაგრძელდეს, თუნდაც შეზღუდვების გაუქმების შემთხვევაში, რადგან ნაკლებად სავარაუდოა, რომ ტურიზმი სწრაფად აღდგება. მეორე მხრივ, საყოფაცხოვრებო და მთლიან მოთხოვნაზე გავლენის შესახებ მოლოდინი გაურკვეველია. მიუხედავად იმისა, რომ მომატებულმა ტემპერატურამ შესაძლოა გამოიწვიოს ელექტროენერგიის მოხმარების ზრდა გამაგრილებელი ტექნიკის გამოყენების მიზნით, გაურკვეველია, იქნება თუ არა მოხმარება ისეთივე, როგორიც წინა წლებში. ამას რამდენიმე მიზიეზი აქვს:
• შინამეურნეობების გაუარესებული ეკონომიკური პირობები;
• ელექტროენერგიის გარკვეული მოთხოვნა შესაძლოა გამოწვეული ყოფილიყო არარეგისტრირებულ ტურიზმთან დაკავშირებული მოხმარებით;
მთავრობის ინიციატივამ, ელექტროენერგიის სუბსიდირება მოახდინოს იმ ოჯახებისთვის, რომლებიც 200 კვტ. სთ-ს ან ნაკლებს მოიხმარენ მარტში, აპრილსა და მაისში, შესაძლოა გამოიწვიოს ელექტროენერგიის უფრო ეფექტიანი მოხმარების სტიმულირება და ამით ხელი შეუწყოს მოხმარების შემცირებას. აღნიშნულმა ინიციატივამ შეიძლება ელექტროენერგიის ეფექტიანი გამოყენებაც წაახალისოს და შეცვალოს მომხმარებელთა გრძელვადიანი ქცევა.
საერთო ჯამში, ჩვენ ველით, რომ ელექტროენერგიაზე საყოფაცხოვრებო მოხმარების სეზონური ზრდაც კი – მატერიალიზაციის შემთხვევაში – არ იქნება საკმარისი არასაყოფაცხოვრებო სექტორის შემცირებული მოთხოვნის დასაბალანსებლად. ამიტომ ვფიქრობთ, რომ მომდევნო თვეების განმავლობაში ელექტროენერგიაზე მთლიანი მოთხოვნა, ბოლო წლებთან შედარებით, უფრო დაბალი დარჩება.
მიწოდების მხარე
2019 წლის მარტთან შედარებით, საქართველოს ელექტროსადგურებმა წარმოება 11%-ით შეამცირეს. ელექტროენერგიის მიწოდების შემცირება თერმული ენერგიის გამომუშავების მნიშვნელოვანი ვარდნით არის გამოწვეული, რაც უფრო იაფი ელექტროენერგიის იმპორტმა განაპირობა. მომდევნო თვეებში შეიძლება ველოდოთ იმპორტის კიდევ უფრო გაიაფებას, მსოფლიოში მიმდინარე რეცესიის გამო. კერძოდ, რუსეთსა და აზერბაიჯანში ეკონომიკური საქმიანობის შემცირება, ელექტროენერგიაზე მოთხოვნის თანმდევ შემცირებასთან ერთად, სავარაუდოდ, ელექტროენერგიის სიჭარბეს და ფასების შემცირებას გამოიწვევს.
მთელ მსოფლიოში საწვავის და გაზის ფასის გაიაფებას შესაძლოა ჰქონდეს არასასურველი გრძელვადიანი ზემოქმედება საქართველოში განახლებადი ენერგიის წყაროების განვითარებაზე (ელექტროენერგიის გამომუშავების მთავარი ადგილობრივი წყაროები); რაც უარყოფითად იმოქმედებს განახლებადი ენერგიის სამომავლო პროექტების სიცოცხლისუნარიანობასა და კონკურენტუნარიანობაზე და შეამცირებს ინვესტიციებს აღნიშნულ სფეროში. ამის ორი ძირითადი მიზეზი არსებობს: 1) საქართველოს მთავრობამ შეიძლება განახლებადი ენერგიის პროექტებისთვის ელექტროენერგიის გარანტირებული შესყიდვის ხელშეკრულებების (PPA)  ფიქსირებულ ფასის  უზრუნველყოფის ნაცვლად უპირატესობა თბოელექტროსადგურებისთვისგაზის (კლებადი) საფასურის უზრუნველყოფას მიანიჭოს; 2) არსებული ელექტროსადგურების შემთხვევაშიც კი, PPA-ის საფასო გარანტიები შესაძლოა შეფერხების ან შეჩერების რისკქვეშ დადგეს. შესაბამისად, პროექტების პოტენციურმა განმავითარებლებმა შესაძლოა გადახედონ საქართველოს ენერგეტიკის ბაზარზე ინვესტიციების განხორციელების გეგმებს.
COVID-19-ით გამოწვეული რეცესიის ფონზე, არასახარბიელო სცენარის განვითარება რეალისტურია. ამის საპასუხოდ, პრემიერ-მინისტრმა განაცხადა, რომ საქართველოს მთავრობა ფინანსური ვალდებულებებს დაახლოებით 1.5 მილიარდი აშშ დოლარით გაზრდის, რათა დაიწყოს ეკონომიკური სტიმულირების პაკეტი. მოსალოდნელია, რომ სესხის მთლიან შიდა პროდუქტთან (მშპ) თანაფარდობა თითქმის 50%-მდე6 გაიზარდოს, რაც ფინანსთა სამინისტროს 2019 წლის ბოლო კვარტლის მონაცემზე 41.1%) მაღალი მაჩვენებელია. ამას ემატება ისიც, რომ ელექტროენერგიის შესყიდვის შეთანხმებებმა (PPAs), ზოგიერთ პროექტის განხორციელების შემთხვევაში, საერთაშორისო სავალუტო ფონდის (IMF) დასკვნაში მითითებული ინფორმაციის თანახმად, შეიძლება დამატებითი ზარალი მიაყენოს სახელმწიფო ბიუჯეტს.
განახლებადი ენერგიის წარმოებასთან დაკავშირებით სამთავრობო პოლიტიკაში ცვლილებებსაც კი თუ არ მივიღებთ მხედველობაში, ტექნიკურ, ადამიანურ და ფინანსურ რესურსებზე ხელმისაწვდომობის შესაძლო სირთულეების გამო, COVID-19, სავარაუდოდ, არახელსაყრელ გავლენას იქონიებს ინვესტორებზე, პროექტის განვითარების ყველა ეტაპზე. კერძოდ, ინვესტიციების დაფინანსება და ოპერაციული ხარჯები, აგრეთვე სამუშაოების გრაფიკის თანახმად შესრულება, შეიძლება შეფერხდეს დახურვის, ჩაკეტილი საზღვრების, ეკონომიკის შენელებული გახსნის და კრიზისის შემდგომი ნელი აღდგენის გამო.
შეფერხებული და შეჩერებული ინვესტიციების ეკონომიკური შედეგები ენერგეტიკის სექტორში ნაკლებად სავარაუდოა, რომ უმნიშვნელო იყოს და, როგორც ჩანს, ზემოქმედება გრძელვადიანი იქნება. ამრიგად, ეს ყოველივე მიგვითითებს, რომ გამომუშავების სექტორში კონკურენცია შემცირდება (პოტენციური უარყოფითი ზეგავლენა ელექტროენერგიის ბაზრის ეფექტურობაზე მომავალში); გამომუშავებასა და მოხმარებას შორის უფრო დიდი სხვაობა დაფიქსირდება (უარყოფითად აისახება საქართველოს ენერგეტიკულ უსაფრთხოებაზე); და დაიკარგება (პოზიტიური) გვერდითი სარგებელი, როგორიცაა დასაქმების გაზრდის შესაძლებლობები, ინფრასტრუქტურული განვითარება, გაუმჯობესებული ტექნოლოგია, საწარმოო სპეციფიკის (Know how) გაზიარება და ა.შ. მეტიც, თუ ეს სცენარი ამოქმედდება, ძნელი სათქმელია, როდის აღდგება ინვესტორების ნდობა საქართელოს საინვესტიციო გარემოსადმი.
ზემოაღნიშნული ცვლადების გათვალისწინებით, საქართველოს ენერგეტიკის სექტორი COVID-19-ის კრიზისისგან უვნებელი ვერ გამოვა. პანდემია უკვე ახდენს გავლენა ბაზრის ორივე მხარეზე და, სავარაუდოდ, ეს გამოიწვევს საინვესტიციო კლიმატის გაუარესებას. მოსალოდნელია, რომ ამგვარ პრობლემებს გრძელვადიანი უარყოფითი ეკონომიკური შედეგები ექნება, რომელთა რაოდენობრივი მაჩვენებლის ამ ეტაპზე წინასწარმეტყველბა რთულია. იმედია, სამთავრობო სტიმულირების შედეგად, ეკონომიკის აღდგენა დაჩქარდება, რასაც, შესაბამისად, დადებითი შედეგები მოჰყვება ენერგეტიკის ბაზარზე. ამასთან, მიზანშეწონილია, მთავრობამ, მას შემდეგ, რაც ყველაზე აქტუალური სოციალურ-ეკონომიკურ გამოწვევებს გასცემს პასუხს, შეაფასოს ელექტროენერგიის ბაზრის ევოლუცია და, საჭიროების შემთხვევაში, განახორციელოს მიზნობრივი ჩარევები, რათა მინიმუმამდე დაიყვანოს ხელისშემშლელი ფაქტორები და დააჩქაროს საქართველოს ეკონომიკისთვის მნიშვნელოვანი სექტორის აღდგენა.
1 ენერგო-პრო ჯორჯიამ კახეთის ენერგოდისტრიბუცია 2017 წლის სექტემბერში შეისყიდა.
2 აღნიშნული პირდაპირი მომხმარებლები გამანაწილებელი კომპანიების მომხმარებლები იყვნენ 2019 წლის მარტში.
3 ოპერირებდნენ ბაზარზე როგორც 2019, ისე 2020 წლის მარტში.
4 GNERC 2018 წლის წლიური ანგარიშის თანახმად, 2012-2018 წწ. მთლიანი მოხმარების ყველაზე დიდი წილი გამანაწილებელ კომპანიებიებზე მოდიოდა.
5 თბოელექტროსადგურები იხდიან 143 აშშ დოლარის ეკვივალენტს ლარში ათასი კუბური მეტრის გაზში.
6 ISET-PI-ის მაკროეკონომიკური პოლიტიკის კვლევითი ცენტრის მიახლოებითი შეფასებით, 2020 წლის ბოლოსთვის, სამთავრობო  დავალიანების მთლიანი წილი მშპ-ის თანაფარდობაში 47%-ს მიაღწევს, შემდეგ ორ ვარაუდზე დაყრდნობით: 1) დავალიანება 2020 წლის დასასრულისთვის 1.5 მილიარდი აშშ დოლარით გაიზრდება ; 2) ნომინალური მშპ 2%-ით გაიზრდება (საიდანაც -4% არის IMF-ისა და მთავრობის მიერ პროგნოზირებული მშპ-ის რეალური ზრდა, ISET-ის პოლიტიკის დოკუმენტის თანახმად, ინფლაციის მაჩვენებელი +6%-ს მიაღწევს).

The consequences of COVID-19 on tourism and in the industrial and service sectors have been discussed broadly recently. However, little has been said about the current and future implications on the Georgian power sector. The worldwide pandemic has already had and is still expected to have, quite significant implications on both the demand and supply sides of the electricity market. Although at this stage, we cannot estimate the exact scale of the effects, it is possible to represent a general theoretical framework of the existing and potential impacts.
Firstly, we will look at electricity consumption and identify the potential effects of COVID-19 on the Georgian electricity market.
The country’s economy started to slow at the beginning of March as some public institutions and companies started voluntary remote working and when flights were gradually canceled. In March 2020, electricity consumption on the local market amounted up to 1,050 mln. kWh, with demand decreasing by 8% compared to the corresponding month of the previous year (electricity consumption was 1,138 mln. kWh in March 2019) (Figure 1). This is the largest yearly decline in total consumption since 2007 (for the month of March). This, though, is still underestimating the final effects of the shutdown on the economy, as the government announced the National emergency on 21 March, and the strictest restrictions (essentially hitting every sector) only entered into effect from that stage.
Electricity demand is traditionally derived from: Energo-Pro Georgia,1 Telasi, Abkhazia, and directly from customers (Figure 1). In March 2020, demand from Energo-Pro Georgia, Telasi, and Abkhazia decreased by 24%, 12%, and 4% respectively, more than offsetting the increase, on an annual basis, of 45% from direct consumers. In order to provide an unbiased picture, we have separated the consumption between companies who entered the market before and after the market opening in May 2019. Hence, if we analyze the annual change in aggregate consumption of Energo-Pro, Telasi, and the direct consumers to have joined the market since May 2019,2 it is possible to observe a 7% decrease. Whereas, the consumption of direct consumers3 that joined before the market opening decreased by 17%.
Figure 1. Electricity consumption by customer type
Since direct consumers typically represent large-scale commercial entities, it appears that the decrease in consumption was indeed driven by the non-residential sector, which is likely to reflect hindered economic activity due to the coronavirus. Thus, until the crisis is over and economic activities resume at a regular pace, driven from the decline in the non-residential4 sector, reduced demand for electricity is expected.
Such a reduction in demand from the non-residential sector may be expected to extend into the summer months, even if restrictions are lifted since tourism is less likely to recover quickly. Expectations about the effects on residential and total demand, on the other hand, are less certain. While the rising temperature is likely to result in increased residential electricity consumption for cooling purposes, it is unclear whether the usage will be as high as in the past, due to:
• The worsened economic conditions of households;
• The fact that some electricity demand might have derived from unrecorded tourism-related consumption;
• The governmental initiative to subsidize electricity for households that consume 200 kWh or less in March, April, and May might incentivize more efficient electricity usage, and thus contribute to reduced consumption. The initiative may also change consumers’ longer-term behavior by encouraging efficient use of electricity.
Overall, we expect that even a seasonal increase in residential consumption – should it materialize – will not be enough to offset the decreased demand from the non-residential sector. Therefore, our expectation is that for months to come the total demand for electricity will remain lower than in recent years.
In March 2020, Georgian power plants decreased generation by 11% compared to March 2019. The decrease in electricity supply is derived from a significant drop in thermal power generation, reflecting cheaper electricity imports. One might expect even cheaper imports in the following months due to the current worldwide recession. Specifically, decreased economic activities in Russia and Azerbaijan, alongside an accompanying slump in electricity demand, are likely to be reflected in a power surplus and reduced electricity prices.
Cheaper fuel and gas prices worldwide might have unfavorable long-term implications for the development of renewable energy sources in Georgia (the main domestic sources of electricity); thus, negatively affecting the viability and competitiveness of future renewable energy projects and leading to weakened investment in renewable energy. There are two main reasons for this: 1) the Georgian government might prefer to guarantee (declining) gas prices for TPPs,5 rather than the fixed prices defined for renewable energy projects in purchasing power agreements (PPAs) for plants to be built; 2) even for existing plants, the PPA price guarantees might face the risk of being delayed or suspended. Consequently, potential project developers might reconsider any plans to invest in the Georgian energy markets.
This grim picture is becoming more likely amid the COVID-19-induced recession. In response, the prime minister declared that the Georgian government is to expand its financial liabilities by approximately 1.5 billion dollars in order to launch an economic stimulus package. The package is expected to increase the debt-to-total gross domestic product (GDP) ratio to almost 50%, up from the 41.1% estimated by the Ministry of Finance for the last quarter of 2019.6 The PPAs, as highlighted in the latest International Monetary Fund (IMF) report, could also contribute to further deterioration of the public budget.
Even discounting changes in governmental policy towards renewable energy generation, due to the potential difficulties in accessing technical, human, and financial resources, COVID-19 can be expected to have adverse economic implications for investors at every stage of project development. In particular, funding investments and operational costs, as well as performing on schedule, might be hindered by lockdowns, closed borders, a slow reopening of the economy, and a sluggish recovery from the crisis.
The economic implications of delayed and suspended investments in the energy sector are unlikely to be negligible and will potentially be long-lasting. This, therefore, reflects decreased competition in the generation sector (with potentially negative effects on the efficiency of the upcoming electricity market); greater persistency of the generation-consumption gap (with negative implications for Georgia’s energy security); and forgone (positive) spillover effects, such as opportunities for increased employment, infrastructural development, improved technology, know-how dissemination, etc. Moreover, if this scenario were to materialize, it is hard to predict when investors would regain confidence in the Georgian investment environment.
Considering these variables, the Georgian energy sector will not emerge unscathed from the COVID-19 crisis. The pandemic has already started to impact both sides of the market and is expected to lead to deterioration in the investment climate. Such problems are expected to have negative longer-term economic implications that are currently hard to quantify. Hopefully, as a result of the government stimulus, the recovery of the economy will be accelerated, with equally positive consequences on the power market. It is, nevertheless, advisable that the government – once the most pressing socio-economic challenges have been addressed – assesses the evolution of the power market and, if necessary, puts in place targeted interventions to minimize the disruptions and accelerate the recovery of this imperative sector of the Georgian economy.
1 Energo-Pro Georgia acquired Kakheti Energy Distribution in September 2017.
2 As they were customers of these distribution companies in March 2019.
3 Those that operated on the market in both March 2019 and 2020.
4 This is represented by the largest share in total consumption from distribution companies between 2012-2018, according to the GNERC 2018 annual report.
5 Thermal power plants are paying the GEL equivalent of $143 per thousand cubic meters of gas.
6 According to a rough estimation of the ISET-PI Macro-Policy Research Center, by the end of 2020, the share of total government debt to GDP ratio will be 47% under two assumptions: 1) The debt will increase by 1.5 billion dollars by the end of 2020; 2) Nominal GDP will increase by 2% (of which -4% is the real GDP growth suggested by the IMF and the government and the inflation projection of +6% is forecast in an ISET Policy Note).