საქართველოში ტრადიციული რთველი 26 აგვისტოს დაიწყო. მთავრობამ გადაწყვიტა, მწარმოებლებს ყურძნის რეალიზებაში დაეხმაროს, რაც ყურძნის მოსავლის სუბსიდირებას გულისხმობს. სუბსიდირების რაოდენობამ რქაწითელის ან კახური მწვანეს შემთხვევაში, 1 კგ-ზე 0.8 ლარიდან 0.3 ლარი შეადგინა. აუცილებლობის შემთხვევაში, მთავრობა ყურძნის რეალიზაციის პროცესშიც ჩაერთვება. ღვინის სექტორის მხარდაჭერა ანტიკრიზისული გეგმის ნაწილია და მიზნად ისახავს COVID-19-ით გამოწვეული ეკონომიკური კრიზისის დაძლევას.
ვინაიდან რთველი ჯერ არ დასრულებულა, საბოლოო სტატისტიკური მონაცემები ფერმერების მიერ გაყიდული ყურძნის რაოდენობისა და მათი შემოსავლების შესახებ ჯერ არ არის ხელმისაწვდომი. 1-ლი ოქტომბრისთვის რთველი 2020-ში ღვინის მწარმოებელი 165 კომპანია და დაახლოებით 21 ათასი მევენახე მონაწილეობს; გარდა ამისა, დაახლოებით 227,2 ათასი ტონა ყურძენი გაიყიდა, ფერმერების შემოსავალმა კი 235,8 მლნ. ლარი შეადგინა. ბოლო ორი წლის განმავლობაში (2018-2019 წწ.) ფერმერთა შემოსავალი (314 მლნ. ლარი) და გაყიდული ყურძნის რაოდენობა (263 ათასი ტონა) განსაკუთრებით მაღალი იყო.
2020 არ არის პირველი წელი, როდესაც მთავრობამ ყურძენი დაასუბსიდირა. ზოგადად, მთავრობა ორი სახის სუბსიდიას იყენებს: პირდაპირს და არაპირდაპირს. პირდაპირი სუბსიდირება ითვალისწინებს ფერმერისთვის ყურძნის ერთ კგ-ზე ფულადი თანხის გადახდას. არაპირდაპირი სუბსიდირება კი ხორციელდება სახელმწიფო კომპანიების გავლით, რომლებსაც ფერმერისგან ყურძნის შესყიდვა ევალებათ.
მთავრობამ ამ სექტორის სუბსიდირება 2008 წელს დაიწყო. ამ გადაწყვეტილების თავდაპირველი მიზანი რუსული ემბარგოს უარყოფითი ზეგალენის შერბილება და მევენახეობისა და მეღვინეობის დარგების წახალისა იყო. 2008 წლიდან 2017 წლამდე ყურძენზე გაცემულმა ჯამურმა სუბსიდიამ (ფერმერებზე პირდაპირი გადახდა) 192 მლნ. ლარი შეადგინა.
ცხრილი 1. ყურძნისა და სუბსიდიის რაოდენობა, 2008-2017 წწ.
2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | |
გადამუშავებული ყურძნის მთლიანი რაოდენობა (ათასი ტ.) | 40.1 | 22.4 | 23 | 43.5 | 42 | 92.8 | 122.7 | 148.1 | 117.8 | 133.4 | 250.1 | 275.2 |
პირდაპირი გადახდები ფერმერზე (მლნ. ლარი) | 6.1 | 5.5 | 4.7 | 8.7 | 14.8 | 32 | 32 | 35.7 | 35.5 | 13.6 | 0 | 0 |
წყარო: ღვინის ეროვნული სააგენტო, 2020 წ.
პირდაპირი სუბსიდირების გარდა, 2016-2017 წლებში, მთავრობამ წელიწადში საშუალოდ 40 მლნ. ლარი დახარჯა სახელმწიფო კომპანია „აკურას“ მეშვეობით ბაზარზე დარჩენილი, ჭარბი და, რიგ შემთხვევებში, დაზიანებული ყურძნის შესაძენად.
2018 წელს მთავრობამ განაცხადა, რომ 2008 წლის შემდეგ, 2018 იქნებოდა პირველი წელი, როდესაც სახელმწიფო აღარ დაასუბსიდირებდა ყურძნის მოსავალს. თუმცა სახელმწიფო კომპანია აკურას დაევალა რთველი 2018-ის მოსავლის მისაღებად და გადასამუშავებლად საჭირო ღონისძიებების გატარება. აკურას მოუწია იმ ყურძნის შესყიდვა, რაც დარჩა ბაზარზე კერძო კომპანიების შესყიდვების შემდეგ. ამ შესყიდვის განსახორციელებლად შესყიდვების ეროვნულმა სააგენტომ 10 მლნ. ლარის ყურძნის შესყიდვის პროექტი დაამტკიცა. იგივე განმეორდა რთველი 2019-ის დროსაც; მთავრობამ სექტორი აკურას გავლით დაასუბსიდირა და 80 მლნ. ლარი დახარჯა ფერმერებისგან ყურძნის პირდაპირ შესყიდვაზე.
მთავრობა აქტიურად უჭერს მხარს ღვინის სექტორს ღვინის ეროვნული სააგენტოს მეშვეობით. სხვა საკითხებთან ერთად, სააგენტო აკონტროლებს ღვინის წარმოების ხარისხისა და სერტიფიცირების პროცედურებს და ხელს უწყობს ქართული ღვინის გატანას უცხოურ ბაზრებზე. 2013-2016 წწ. ღვინის სექტორის მხარდაჭერაზე (მათ შორის ყურძნის სუბსიდირებაზე, ქართული ღვინის პოპულარიზაციასა და ცნობიერების ამაღლებაზე) მთავრობის მიერ გაწეულმა ხარჯებმა დაახლოებით 40 მლნ. ლარი შეადგინა (იხ. გრაფიკი 1).
2017 წლიდან საქართველოს მთავრობამ მინიმუმამდე შეამცირა სუბსიდირებაზე გაწეული დანახარჯები, რამაც 2018 წელს 9.2 მლნ. ლარი შეადგინა. ამავდროულად, გაიზარდა გადამუშავებული ყურძნის რაოდენობა და ღვინის ექსპორტი და 2019 წელს მაქსიმუმს მიაღწია. 2019 წელს ქართულმა ღვინის კომპანიებმა 271 ათასი ტონა ყურძენი გადაამუშავეს, რაც ბოლო 30 წლის ყველაზე მაღალი მაჩვენებელია, და ექსპორტზე გაიტანეს 70.1 მლნ. ლიტრი ღვინო.
გრაფიკი 1. გადამუშავებული ყურძენი, ღვინის ექსპორტი და მთავრობის მიერ ღვინის სექტორზე გაწეული დანახარჯები მიმდინარე ფასებში
ზოგიერთი კვლევის თანახმად, სუბსიდირება დადებით გავლენას ახდენს საწარმოს საქმიანობაზე. სუბსიდიას შეუძლია გაზარდოს საქონლის მიწოდება, შეამციროს მისი ფასი და გახადოს სუბსიდირებული საქონელი და მომსახურება მომხმარებლისთვის უფრო ხელმისაწვდომი. მას შეუძლია დარგის გადარჩენა და საწარმოს განვითარებაში საჭირო ინვესტიციებს ხელშეწყობა. სუბსიდია ამცირებს ფულის ღირებულებას ფირმებისთვის, როდესაც, მაგალითად, ხდება სახელმწიფოს მიერ სესხის პროცენტის თანადაფინანსება. ეს საშუალებას აძლევს საწარმოებს, დაზოგონ რესურსები და მოახდინონ მათი ინვესტირება თავიანთი საწარმოს შემდგომ განვითარებაში.
მიუხედავად იმისა, რომ სუბსიდირება მთელ მსოფლიოში ფართოდ გამოიყენება ეკონომიკური ზრდის ხელშეწყობის მიზნით და ე.წ. „საბაზრო ჩავარდნის“ საპასუხოდ (Summers, 1991), სუბსიდია ხელს უშლის ბაზრების ფუნქციონირებას და ასოცირდება შემდეგ ნეგატიურ გარემოებებთან:
• სუბსიდია წარმოშობს არასწორ სტიმულებს ბაზრის მოთამაშეებში, რომლებიც შემდგომში დამოკიდებულები ხდებიან სახელმწიფო სუბსიდიებზე. აკურას მიერ დაბალი ხარისხის ყურძნის შეძენამ შეიძლება ზოგიერთ ფერმერს უბიძგოს ყურძნის ხარისხის შემცირებისკენ;
• სუბსიდირების შედეგად, ზოგიერთი სექტორი იძენს კონკურენტულ უპირატესობას სხვა დარგებთან მიმართებაში. ეს იწვევს სექტორებს შორის ინვესტიციების არაეფექტიან განაწილებას. სახელმწიფო სუბსიდიის არსებობა უფრო მიმზიდველს ხდის დარგს და ბევრმა მწარმოებელმა, სუბსიდიის არსებობის გამო, სხვა დარგებს შეიძლება მევენახეობა ამჯობინოს;
• კვლევასა და განვითრებაში კერძო ინვესტიციები შეიძლება შემცირდეს სუბსიდიების გამო. იქიდან გამომდინარე, რომ სახელმწიფო დანახარჯების დაფინანსების ძირითადი წყარო გადასახადებია, სუბსიდიებისთვის მეტი სახსრების მოძიების მიზნით გადასახადების გაზრდა, ამცირებს საწარმოს შემოსავლებს და მის შესაძლებლობას, განახორციელოს ინვესტიცია კვლევა-განვითარებაში;
• საქონლისა და მომსახურების წარმოების გაზრდის მიზნით სუბსიდიებმა შეიძლება გამოიწვიოს ჭარბი წარმოება. ამის მაგალითია აკურას შემთხვევა, როდესაც იგი ყიდულობს ბაზარზე დარჩენილ ყურძენს;
• სუბსიდირებულ დარგებს ხშირად ლობირებენ, რაც იწვევს დარგებისადმი არათანაბარ, უსამართლო დამოკიდებულას.
იმის გათვალისწინებით, რომ ბოლო 2 წლის განმავლობაში (2018-2019), ფერმერებისთვის პირდაპირი სუბსიდიების შემცირების შემთხვევაშიც, წარმოებისა და ექსპორტის თვალსაზრისით, სექტორში ფიქსირდება ზრდა, დროა, სახელმწიფომ შეწყვიტოს დარგის სუბსიდირება, რათა შეაფასოს, როგორ მუშაობს სექტორი სუბსიდიის არარსებობის პირობებში.
საჯარო სექტორს, თავისი ბუნებიდან გამომდინარე, როგორც წესი, არ აქვს სტიმული, ისეთივე ეფექტური და ეფექტიანი ინვესტიციები განახორციელოს, როგორც კერძო სექტორს. მისი როლი ბაზარზე უნდა მდგომარეობდეს ეფექტიანი საჯარო პოლიტიკის გატარებასა და მარეგულირებელი ჩარჩოს შემუშავებაში. სუბსიდირების გარდა, რა ღონისძიებების გატარება შეუძლია სახელმწიფოს მეღვინეობის მხარდასაჭერად?
ასეთ ღონისძიებებს მიეკუთვნება ქართული ღვინის პოპულარიზაცია საერთაშორისო ბაზრებზე და სავაჭრო პარტნიორების დივერსიფიკაცია; მაღალხარიასხიანი ყურძნისა და ღვინის საწარმოებლად, მწარმოებლებში სურსათის უვნებლობის სტანდარტების დაცვის უზრუნველყოფა; ყურძნისა და ღვინის მწარმოებლებისთვის მაღალი ხარისხის ექსტენციის სერვისის მიწოდება. ყველა ეს ღონისძიება ხელს შეუწყობს სექტორის მდგრად, გრძელვადიან განვითარებას და დაზოგავს სახელმწიფო რესურსებს, რომელიც ამჟამად ყურძნის სუბსიდირებაზე იხარჯება.

To Subsidize or Not to Subsidize Georgia’s Wine Sector?
“Rtveli 2020” – a traditional vintage and rural harvest holiday in Georgia accompanied by feasts, musical events, and other celebrations started on August 26. This year, the Government of Georgia (GoG) is subsidizing the grape harvest to support growers in selling their products. 0.3 GEL of the total 0.8 GEL per kg of Rkatsiteli or Kakhuri Mtsvane is subsidized. In the case of extreme necessity, the GoG will be involved in the purchase of grapes as well. Supporting the wine sector is part of the anti-crisis plan to handle the economic challenges caused by COVID-19.
Since rtveli is not over yet, the final statistics on the quantity of grapes sold by farmers and their incomes, are not available yet. By October 1, 165 wine producers and around 21 thousand grape growers had participated in “Rtveli 2020”; furthermore, around 227.2 ths. Tons of grapes were sold and the corresponding income for farmers was 235.8 mln. GEL. Farmers’ incomes (314 mln. GEL) and the quantity of grapes sold (263 ths. tons) were particularly high during the last two years (2018-2019).
2020 is not the first year when GoG has subsidized the grape harvest. In general, GoG has used two types of subsidies: direct and indirect. Direct subsidies involve cash payments to farmers per kg of grapes. An indirect subsidy is organized through state companies responsible for purchasing grapes from farmers.
GoG started to subsidize the sector in 2008. Initially, the decision was made to offset the negative effects of the Russian embargo and encourage the viticulture and winemaking sectors in Georgia. The total subsidy issued for grapes (direct payments to farmers) from 2008 to 2017 amounted to 192 mln. GEL.
Table 1. Total volume processed and subsidies, 2008-2017
2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
Total volume processed (ths. ton) 40.1 22.4 23 43.5 42 92.8 122.7 148.1 117.8 133.4 250.1 275.2
Direct payments to farmers (mln GEL) 6.1 5.5 4.7 8.7 14.8 32 32 35.7 35.5 13.6 0 0
Source: National Wine Agency, 2020
In addition to direct payments to farmers, during 2016-2017, GoG spent on average 40 mln. GEL per year buying the excess product and even damaged grapes from farmers through the state company “Akura”.
In 2018, state representatives announced that it would be the first grape harvest without state subsidy since 2008. However, the state company "Akura" was instructed to take the necessary measures to receive and process grapes from “Rtveli 2018”. "Akura" had to buy the grapes left on the market after private companies purchased grapes. The National Procurement Agency approved a 10 mln. GEL grape procurement project to implement the purchase. The same thing happened in “Rtveli 2019”; GoG subsidized the sector through state company “Akura”, and spent 80 mln. GEL on direct purchases from farmers.
SUPPORT THROUGH THE NATIONAL WINE AGENCY (NWA)
GoG actively supports the wine sector through the NWA. Among other things, NWA controls the quality and certification procedures for wine production and promotes Georgian wine in foreign markets.  From 2013-2016, GoG’s spending on support for the wine sector (including grape subsidies, promotion of Georgian wine, and campaigns increasing awareness) was around 40 mln. GEL (Figure 1).
Starting from 2017, GoG decreased its spending to a minimum of 9.2 mln. in 2018. Meanwhile, the volume of processed grapes as well as wine exports have been increasing and reached their maximum in 2019. In 2019, Georgian wine producers processed 271 ths. tons — the highest indicator over the last 30 years and exported 70.1 mln. liters of wine.
Figure 1. The volume of processed grapes, wine export, and government spending in the wine sector at current prices
SO, DO THESE SUBSIDIES WORK OR NOT?
Some studies argue the positive impact of subsidies on firms’ performance. The subsidies can increase the supply of goods, lower their prices, and make subsidized goods and services more affordable to consumers. These subsidies might prevent the long-term decline of industries. They might also contribute to higher investments in enterprise development. When, for example, interest payments are co-financed by the state, subsidies reduce the cost of money for firms. This allows firms to spare resources and invest in their enterprises’ further development.
While subsidization is utilized all over the world to promote growth and is believed to address market failure (Summers, 1991), subsidies distort markets and are associated with the following negative outcomes:
• Subsidies create the wrong incentives among market players who become dependent on state subsidies. “Akura’s” purchase of low-quality grapes might lead some farmers to neglect quality;
• Some businesses are preferred over others and gain a competitive advantage due to their preferential treatment. This leads to a distorted distribution of investments over industries. Many producers might invest in vineyards due to the availability of state subsidies instead of considering other industries;
• Private investment in R&D might decline due to subsidies. Given that the major source of public spending is taxes, increasing taxes in order to generate more funds for subsidies diminishes the enterprise’s revenues and reduces its ability to invest in R&D;
• Production subsidies provided to increase the production of goods and services might lead to overproduction. This is the case when “Akura” intervenes in the market and buys excess grapes;
• The subsidized industries might be lobbied due to the availability of subsidies which again results in the unfair treatment of industries.
Given that during the last 2 years (2018-2019), even in case of reduced direct subsidies to farmers, the sector performed well in terms of production and exports, it is time for the state to consider terminating subsidies in order to see how the sector performs in their absence.
WHAT IS AN ALTERNATIVE TO SUBSIDIES?
Given that the state, by its nature, usually lacks incentives to invest as effectively and efficiently as the private sector does, its role on the market should be directed more towards designing an efficient public policy and regulatory framework for businesses. So, what measures other than subsidies can the state undertake to support the wine industry?
Some solutions include further promoting Georgian wine on international markets and diversifying trade partners; ensuring producers’ adherence to food safety standards in order to ensure high-quality grapes and wine, and providing high-quality extension services to grape and wine producers. All of these measures will contribute to sustainable, long-term growth in the sector and will spare state resources currently spent on subsidies.