2020 წლის სექტემბერში ლარი მკვეთრად გაუფასურდა, რის გამოც საქართველოს ეროვნული ბანკის საქმიანობა კიდევ ერთხელ გახდა კრიტიკის საგანი. მიუხედავად იმისა, რომ ბანკმა 120 მილიონი აშშ დოლარი გაყიდა, მან მაინც ვერ შეძლო გაცვლითი კურსის სტაბილიზაცია.
2020 წლის 16 სექტემბერს გამართულ პრესკონფერენციაზე, ეროვნული ბანკის პრეზიდენტმა განაცხადა, რომ ამ ქმედების მიზანი არ იყო ლარის გამყარება, რადგან საქართველოში მცურავი გაცვლითი კურსის რეჟიმი მოქმედებს. მეტიც, მან განმარტა, რომ ეროვნული ბანკის კონსტიტუციური მოვალეობაა, უზრუნველყოს ფასების სტაბილურობა ინფლაციის მიზნობრივი მაჩვენებლის ფარგლებში და რომ ეროვნული ბანკი მხოლოდ მაშინ ერევა გაცვლითი კურსის სტაბილიზაციაში, როდესაც გაცვლითი კურსის ცვლილების გამო ინფლაციის რისკი იზრდება. ეს შემთხვევა კარგი შესაძლებლობაა, შევაფასოთ, რამდენად წარმატებულია ეროვნული ბანკი ფასების სტაბილურობის შენარჩუნებაში.
ინფლაციის თარგეთირების დროს, ცენტრალური ბანკი იყენებს მის ხელთ არსებულ ინსტრუმენტებს ინფლაციის საჯაროდ გამოცხადებული, მიზნობრივი მაჩვენებლის მისაღწევად. ეროვნულმა ბანკმა ინფლაციის თარგეთირება 2009 წელს დაიწყო. მას შემდეგ ინფლაციის ფაქტიური მაჩვენებელი საკმაოდ ცვალებადია (იხ. გრაფიკი 1). რამდენჯერმე მან გადააჭარბა მიზნობრივ მაჩვენებელს. მიუხედავად ამისა, სამართლიანად უნდა ითქვას, რომ ეროვნული ბანკი ახერხებს, რომ ინფლაცია კონტროლის ქვეშ მოაქციოს. როდესაც ფასებმა გადააჭარბა მიზნობრივ მაჩვენებელს, ეროვნულმა ბანკმა ისინი ისევ დაასტაბილურა. როდესაც ინფლაცია ძალიან დაბალი იყო, უარყოფითიც კი, ეროვნულ ბანკს ცოტა მეტი დრო დასჭირდა, მაგრამ მისმა პოლიტიკამ მაშინაც გაამართლა.
როგორც ჩანს, ინფლაციის თარგეთირება ამართლებს. თუმცა საინტერესოა, შეიძლებოდა თუ არა მისი უფრო ეფექტურად გამოყენება? ამ კითხვაზე პასუხის გასაცემად უნდა დავაკვირდეთ იმ შემთხვევებს, როდესაც ფასები პროგნოზირებული მაჩვენებლიდან მნიშვნელოვნად გადაიხარა.
გრაფიკი 1. არსებული და თარგეთირებული ინფლაცია
ქვემოთ მიმოხილულია ის მოვლენები, რამაც გამოიწვია ფასების ყველაზე დიდი რყევა:
• 2011 წელი – სურსათის ფასის ზრდა: 2011 წელს სურსათის მაღალი ფასი (დაახლოებით 14%) სურსათის საერთაშორისო ფასების ზრდასთან იყო დაკავშირებული. იმ წელს, FAO-ის სურსათის ფასების ინდექსმა ბოლო 30 წლის განმავლობაში ყველაზე მაღალ ნიშნულს მიაღწია. საქართველოში, ისევე როგორც ბევრ სხვა ქვეყანაში, საკვებზე დანახარჯები მთლიანი დანახარჯების დიდ ნაწილს წარმოადგენს1. იმისათვის, რომ ინფლაციური მოლოდინები არ შეცვლილიყო, ეროვნულმა ბანკმა საპასუხო რეაგირება მოახდინა მონეტარული პოლიტიკის გაზრდით.
• 2014-2016 წლების რეგიონული კრიზისი: 2014 წლის ბოლოს ნავთობის ფასების ვარდნამ რეგიონული კრიზისი გამოიწვია. საქართველოს მსხვილ სავაჭრო პარტნიორ ქვეყნებში ეკონომიკური მდგომარეობა გაუარესდა. შედეგად, შემცირდა ამ ქვეყნებში გამავალი ექსპორტი და მათგან შემომავალი ფულადი გზავნილები. კრიზისმა 2016 წლის ჩათვლით გასტანა. ამასთან, 2016 წელს, ნავთობისა და სურსათის საერთაშორისო ფასები კიდევ უფრო შემცირდა, რამაც ფასების მკვეთრი შემცირება გამოიწვია.
• 2017 – ადგილობრივი მიწოდების შოკი: ინფლაცია ძირითადად გამოწვეული იყო აქციზის გადასახადის ზრდით თამბაქოსა და საწვავზე2. ამ გადასახადების გაზრდის ორმაგი მოტივი არსებობდა: ბიუჯეტის დეფიციტის შემცირება (შემცირებული შემოსავლები ბიზნესისათვის საშემოსავლო გადასახადის ცვლილების გამო) და თამბაქოს მოხმარებისა და გარემოს დაბინძურების შემცირება. 2017 წლის ბოლოსკენ ეროვნულმა ბანკმა წარმატებით მოახერხა, დაებრუნებინა ინფლაცია მიზნობრივ მაჩვენებლამდე და მოეთოკა ინფლაციური მოლოდინები.
• 2019 – პოლიტიკური არასტაბილურობა: 2019 წელს, ინფლაციის მაჩვენებელი ლარის გაუფასურების გამო გაიზარდა. ეს უკანასკნელი კი გამოწვეული იყო იმით, რომ რუსეთმა საქართველოსთან ფრენებზე შეზღუდვები დააწესა (2019 წლის ივნისი). ამან განაპირობა უარყოფითი მოლოდინების ჩამოყალიბება ტურიზმის სექტორთან მიმართებაში. რუსეთი ქართული ექსპორტის აკრძალვითაც იმუქრებოდა. შედეგად, მაღალმა გაურკვევლობამ ლარის გაუფასურება გამოიწვია, რასაც, თავის მხრივ, ინფლაცია მოჰყვა3.
• 2020 – პანდემია: COVID-19-ის პანდემიას მოჰყვა ტურიზმის სექტორის კოლაფსი, რამაც, შემცირებულ ექსპორტთან ერთად, ლარის გაუფასურება გამოიწვია. მიუხედავად ამისა, 2020 წლის ბოლოს, ინფლაცია მიზნობრივ მაჩვენებელს უახლოვდება, რაც ნაწილობრივ შემცირებული ერთობლივი მოთხოვნით აიხსნება.
წარსულის გამოცდილება გარე შოკების მნიშვნელობაზე მიუთითებს. ეროვნული ბანკი განმარტავს, რომ იგი იყენებს მონეტარული პოლიტიკის ინსტრუმენტებს, როდესაც შოკი მოდის მოთხოვნის მხრიდან. ხოლო როცა საქმე მიწოდების შოკებს ეხება, ის არ რეაგირებს, რადგან ამან შეიძლება გამოიწვიოს მაღალი ეკონომიკური და სოციალური დანახარჯები4. თუმცა იმ შემთხვევაში, თუ შოკი დიდია და არსებობს რისკი, რომ ინფლაციურ მოლოდინებს შეცვლის, ეროვნული ბანკი მზადაა რეაგირებისთვის.
როდესაც მიზნობრივი მაჩვენებლიდან გადახრა გამოწვეული იყო ადგილობრივი შოკებით (მაგ. 2017 წელს), ეს გადახრები შედარებით მცირე იყო და, შესაბამისად, მარტივად მოხდა მათთან გამკლავება.
საქონლის საერთაშორისო ბაზრებზე ხშირია ფასების რყევა, რაც აუცილებლად აისახება ისეთ პატარა ქვეყანაზე, როგორიც საქართველოა. საგარეო შოკის მიმართ ეს მოწყვლადობა საერთოა ყველა მცირე, ღია ეკონომიკისთვის. ამიტომ ეროვნულ ბანკს შეეძლო, არ მიემართა ინფლაციის თარგეთირებისთვის ან ისეთი რეჟიმი დაენერგა, რომელიც მხოლოდ ადგილობრივი ფასების თარგეთირებას მოახდენდა. თუმცა ეს უკანასკნელი არ არის მიზანშეწონილი, რადგან საქართველო იმპორტდამოკიდებული ქვეყანაა. გარდა ამისა, მოსახლეობასთან კომუნიკაცია გართულდება, რადგან ინფლაციასთან დაკავშირებით მიწოდებული ინფორმაცია მოსახლეობაზე რეალური ეფექტის გამომხატველი არ იქნებოდა.
ინფლაციის თარგეთირების რეჟიმის დანერგვა სწორი გადაწყვეტილება იყო (2010 წლიდან წლიურმა ინფლაციამ საშუალოდ 3.7% შეადგინა). თუმცა ეროვნული ბანკი ყოველთვის ვერ ახერხებს სწრაფი მაკორექტირებელი ზომების მიღებას ისე, რომ მოკლევადიან პერიოდში გაუმკლავდეს გარეგანი ეკონომიკური შოკის ეფექტებს. ამას ყოველთვის დრო სჭირდება. საბოლოო ჯამში, შეიძლება ითქვას, რომ ეროვნული ბანკი ჯერჯერობით წარმატებით ახერხებს ინფლაციის კონტროლს. ასევე, ეროვნულმა ბანკმა სწორი თარგეთი შეარჩია არასაბაზო ინფლაციის სახით და ინფლაციური მოლოდინებიც წარმატებით მართა.

As the Georgian Lari (GEL) briefly depreciated in September 2020, the National Bank of Georgia (NBG) once again became the subject of criticism for not being able to stabilize the exchange rate even though it had injected 120 million US$ into the economy. At a press conference (2020/09/16), the President of the NBG objected that the aim of the injection of US$ was not to strengthen the GEL since the NBG operated under a floating exchange rate policy. Rather, he went on to explain, the NBG’s constitutional duty was to ensure price stability on the basis of an inflation-targeting framework. It is only when the GEL movements on the exchange rate market raised the risks of inflation that the NBG would intervene to stabilize the currency. The recent injection of dollars in the economy had therefore nothing to do with exchange rate stabilization. This is a good opportunity to look back and wonder how successful the NBG has been at maintaining price stability. Does the inflation targeting framework adopted by the NBG serve its purpose?
Under inflation targeting, the central bank uses the instruments at its disposal to meet a publicly announced inflation target. Transparency and accountability are the two pillars of a framework that is expected to facilitate communication with economic actors. The NBG adopted inflation targeting in 2009. Since then, actual inflation has been fluctuating quite a bit (see Graph 1). On a few occasions, however, it exceeded the bounds that had been communicated and even went into negative territory on a few others. Yet, overall, it is certainly fair to say that inflation has been brought back under control since 2009. It is also worth noting that when prices exceeded the target, the NBG brought them back in check. When inflation was very low, even negative, it sometimes took a bit more time but the NBG policies worked then too.
The inflation-targeting framework, therefore, seems to have served Georgia well. Could it have been used more effectively? To answer that question, one should investigate the various episodes when prices went substantially out of bound.
Graph 1. Actual versus targeted inflation
Here is a brief overview of the events that triggered the largest fluctuations:
• 2011 – a spike in food inflation: the highest spike in 2011 (of about 14%) was related to soaring international food prices. That year, the FAO food price index reached its highest level in 30 years. In Georgia, as in many other countries, food represents a large share of the average household budget.1 The NBG responded by increasing its rates so that expectations would not change.
• 2014-16 regional crisis: a plunge in oil prices at the end of 2014, led to a regional crisis. Aggregate demand in the major trading countries shrank. As a result, exports to- and remittances from these countries declined. The transmission of these external shocks continued throughout 2016. In subsequent months, international food prices declined, which helped bring inflation down. It even turned negative for a while before gradually converging back to the target.
• 2017 – local supply shock: inflation was mainly driven by an increase in excise taxes on tobacco and fuels.2 There was a twin motive for increasing those taxes: to reduce the budget deficit (there was a shortfall in revenue caused by changes in the income tax for businesses) and limit smoking and pollution. The NBG successfully brought inflation back to target by the end-2017 of and managed to curb the formation of inflation expectations.
• 2019 – political instability: in 2019, inflation accelerated due to a sharp depreciation of the GEL caused by political events resulting (June 2019) in Russia introducing a ban on its airlines flying to and from Georgia. This led to negative expectations concerning the tourism industry. Russia also threatened to ban Georgian exports. This increased uncertainty led to the GEL depreciation and inflation.3
• 2020 – pandemic: the COVID-19 pandemic lockdowns were followed by the collapse of tourism revenue which, together with declining exports, led to a depreciation of the GEL. Still, as we now approach the end of 2020, inflation seems to be on target, in part helped by lower aggregate demand.
A review of the past events that led to major deviations from targets reveals the importance of external factors. The NBG explains that it activates its monetary tools when the shock is from the demand side. When it comes to supply-side exogenous shocks, it usually does not react, since doing so might lead to high economic and social costs. However, if a deviation is so significant that it may impact inflation expectations, the NBG is ready to react.4 When deviations were caused by local shocks (i.e. in 2017) the deviation was indeed generally smaller and quickly dealt with.
Price fluctuations are frequent on the international commodity markets and a small country like Georgia will necessarily import those fluctuations. This vulnerability to external shocks is common to all small open economies and, as a result, the central bank could have decided not to adopt an inflation-targeting framework, or to adopt a framework that would restrict the targeting to domestic prices. International experience suggests that the latter approach is not satisfactory because economic actors face prices that include those of imported products. Besides, efficiently communicating becomes very difficult when referring to core inflation or any measure other than headline figures.
By adopting its inflation-targeting framework, it seems that the NBG has adopted the right approach (e.g. since 2010, annual inflation has been 3.7% on average). The price to pay is that the NBG is not always able to take swift corrective actions in a way that would fully cushion the economy from external shocks in the very short term. It will always take a bit of time. Yet, the NBG has been successful in eventually bringing inflation back under control when a shock triggered a deviation. The bottom line is that the inflation-targeting framework has served Georgia well so far. It focuses on the right metric by targeting headline inflation and the NBG has been rather successful at managing expectations.