COVID-19-მა ბევრ ქვეყანაში გამოიწვია ჯანდაცვის სისტემისა და ეკონომიკის კრიზისი, რამაც უარყოფითად იმოქმედა საზოგადოების ყველაზე დაუცველ და დაბალშემოსავლიან ნაწილზე. თუმცა პანდემიით გამოწვეულმა კრიზისმა გამოკვეთა რამდენიმე საინტერესო შესაძლებლობაც.
მაგალითად, მან აჩვენა, რომ COVID პანდემიამ მნიშვნელოვანი ცვლილებები შეიტანა ადამიანების სამუშაო პრაქტიკასა და ინდივიდუალურ ქცევაში, რამაც გამოიწვია სათბურის გაზების ემისიის მკვეთრი შემცირება მთელ მსოფლიოში. ამ გამოცდილების საფუძველზე, სამეცნიერო მიდგომითა და გონივრული დაგეგმარებით შესაძლებელი უნდა იყოს კლიმატის ცვლილებების ადაპტაციისა და შერბილების უფრო ეფექტური ღონისძიებების შემუშავება.
ის ფინანსური დახმარება და შეღავათები სასესხო ვალდებულებებზე, რასაც განვითარებადი ქვეყნები იღებენ განვითარებული ქვეყნებიდან, რათა დაასტიმულირონ თავისი ეკონომიკა, შესაძლოა, იქცეს მდგრადი განვითარების დაჩქარების საინტერესო შესაძლებლობად, თუ ეს რესურსი ერთდროულად იქნება მიმართული ეკონომიკის მხარდასაჭერად და კლიმატის ცვლილებასთან საბრძოლველად. განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია ამ ბალანსის შენარჩუნება, ვინაიდან გაზრდილი ეკონომიკური საქმიანობის შედეგად, დაგროვილი სათბურის გაზებით გამოწვეული ტემპერატურის პროგნოზირებული მომატება უარყოფითად აისახება იმ სექტორებზე1, სადაც მსოფლიოს უღარიბესი მოსახლეობის დიდი წილია დასაქმებული. შესაბამისად, ამ ჯგუფების კიდევ უფრო გაღარიბება ხელს შეუშლის გაერთიანებული ერების ორგანიზაციის (გაეროს) მდგრადი განვითარების მინიმუმ ერთი მიზნის მიღწევას: მსოფლიოში სიღარიბის დაძლევა.
პანდემიის გავრცელების შეკავებაში თავდაპირველი წარმატების მიუხედავად, საქართველო არ არის გამონაკლისი. ინფიცირებისა და სიკვდილიანობის გაზრდილმა მაჩვენებლებმა და ასევე უმუშევრობისა2 და სიღარიბის3 ზრდამ აიძულა საქართველოს ხელისუფლება, თავისი ფინანსური და ადამიანური რესურსი მიემართა ისეთი სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანი სექტორებისკენ, როგორიცაა ჯანდაცვა და სოციალური დაცვა. ამავდროულად, ყველაზე მეტად დაზარალებული სექტორების (ტურიზმი და მომსახურება) წარმომადგენლებისთვის დაწესდა საგადასახადო შეღავათები და მოხდა სესხის გადავადება. მიუხედავად იმისა, რომ ქვეყნის საერთაშორისო ვალდებულებები კლიმატის ცვლილები მიმართულებით უცვლელი რჩება, სახელმწიფო ბიუჯეტზე გაზრდილი წნეხის გამო, ფინანსური რესურსები, რომელიც შეიძლებოდა გამოყენებულიყო კლიმატის ცვლილების შერბილებისა და ადაპტაციის ღონისძიებებისთვის, უფრო შეზღუდულია, და კლიმატის ცვლილების რისკები მთავრობის დღის წესრიგში4 ნაკლებად დგას.
კლიმატის ცვლილების შერბილების მხრივ, ქვეყანამ უნდა შეასრულოს თავისი ვალდებულებები სათბურის გაზების გრძელვადიანი ემისიების შესამცირებლად. 2020 წელს საქართველომ გამოაქვეყნა განახლებული ეროვნული კონტრიბუცია (NDC) გაეროს კლიმატის ცვლილების ჩარჩო კონვენციის (UNFCCC5) ფარგლებში, სადაც ქვეყანამ კიდევ ერთხელ აიღო ვალდებულება, შეამციროს სათბური გაზების ემისიები 35%–ით 1990 წლის დონესთან6 შედარებით და მიაღწიოს ქვემიზნებს ენერგიის, სოფლის მეურნეობისა, მიწათსარგებლობის და სატყეო მეურნეობის (LULUCF7) სექტორებში. ადაპტაციის მხრივ, UNFCCC-ს მესამე ეროვნულ საკომუნიკაციო დოკუმენტში, საქართველოს აქვს უკვე აღებული პასუხისმგებლობა, შეიმუშაოს 2020-2050 წლების სტრატეგია. ამ სტრატეგიამ უნდა გაითვალისწინოს ადაპტაციის ეროვნული სამოქმედო გეგმა (NAPA) და ადაპტაციის სექტორული სტრატეგიები სოფლის მეურნეობის, ჯანმრთელობისა და ტურიზმის სექტორებში. მიუხედავად იმისა, რომ 2017 წელს სოფლის მეურნეობის დარგში კლიმატის ცვლილებასთან ადაპტაციის გეგმა უკვე შემუშავდა, დოკუმენტში განსაზღვრული ქმედებები სრულად არ შესრულებულა.
საქართველოში პანდემიამ ძალიან იმოქმედა ენერგეტიკის სექტორზე, განსაკუთრებით საწვავის გამოყენებაზე, რაც ენერგეტიკიდან მთლიანი ემისიების 81%-ს შეადგენს. კერძოდ, პანდემიამ მოკლე დროშივე გამოიწვია ენერგეტიკის სექტორიდან, ტურიზმიდან და კერძო სექტორიდან ემისიების შემცირება იმის გამო, რომ ეკონომიკური აქტივობები შეჩერდა და შემცირდა მოსახლეობის მობილობა სახლიდან მუშაობისა და ავიაფრენების შეჩერების გამო. პანდემიის აშკარა დადებითი მოკლევადიანი გავლენის მიუხედავად, კლიმატის ცვლილების შერბილებაზე გრძელვადიანი ეფექტი არაპროგნოზირებადი რჩება. სავარაუდოდ, ვირუსის წინააღმდეგ ეფექტური ვაქცინის აღმოჩენის შემდეგ, როდესაც ნაწილობრივ გაიხსნება ტურიზმის სექტორი და მოსახლეობა აღარ იმუშავებს სახლიდან, საჰაერო და საავტომობილო ტრანსპორტის გაზრდილი მობილობა გამოიწვევს ატმოსფეროში სათბურის გაზების ემისიების ეტაპობრივ ზრდას.
საქართველოში პანდემიის გავლენა სოფლის მეურნეობიდან, მიწათსარგებლობიდან და სატყეო მეურნეობიდან მიღებულ სათბურის გაზების ემისიებზე გაურკვეველია, როგორც მოკლევადიან, ისე გრძელვადიან პერსპექტივაში. მას შემდეგ, რაც საქსტატის მონაცემებით COVID-19-ის პერიოდში, მეცხოველეობის დარგში პირველად მოხდა ზრდა (წლის მეორე კვარტალში) და შემდეგ კლება (წლის მესამე კვარტალში), მოკლევადიან პერიოდში მეცხოველეობით გამოწვეული წმინდა ემისიის დონის შეფასება საკმაოდ რთულია. ზოგადად, ვინაიდან 2020 წლის დაგეგმილი სახელმწიფო ბიუჯეტი და 2021 წლის საპროგნოზო ბიუჯეტი ითვალისწინებს გაზრდილ ხარჯებს სოფლის მეურნეობის სექტორისა და ბიომრავალფეროვნების შენარჩუნებისთვის, რთულია სოფლის მეურნეობით, მიწათსარგებლობითა და სატყეო მუერნეობით გამოწვეული სათბურის გაზების წილის განსაზღვრა. პოსტ-კრიზისულ პერიოდში სოფლის მეურნეობაში ეკონომიკური საქმიანობის პოტენციური ზრდა და ამავდროულად ბიომრავალფეროვნების კონსერვაციის მიმართულებით გაზრდილი რესურსები იმოქმედებს სასოფლო-სამეურნეო საქმიანობიდან8 და სატყეო მეურნეობიდან გამოწვეულ ნახშირბადის გამოყოფაზე9, თუმცა ისევ გაურკვეველი რჩება საბოლოო წმინდა ეფექტი.
მიუხედავად იმისა, რომ პანდემიით გამოწვულმა კრიზისმა უარყოფითად იმოქმედა სოფლის მეურნეობის სექტორში10 მოთხოვნის სტრუქტურასა და ნედლეულის ხელმისაწვდომობაზე, შეამცირა ფერმერების შემოსავლები და შეანელა სოფლის მეურნეობის მდგრადი განვითარების პოტენციალი, მთავრობის მიერ შემუშავებული ანტი-კრიზისული გეგმა უკვე მოიცავს აგრო-მეწარმეებისთვის დახმარებას, მათ შორის, კლიმატის ცვლილების შემამსუბუქებელი ღონისძიებების კუთხითაც. მიუხედავად ამისა, კლიმატის ცვლილებაზე სოფლის მეურნეობის გავლენის შესამცირებლად, მნიშვნელოვანია, ყურადღება მიექცეს ისეთ წამახალისებელ მექანიზმებს, რომლებიც მიმართულია კლიმატ-გონივრული სოფლის მეურნეობის პოპულარიზაციისკენ, მდგრადი წარმოების, ძოვებისა და მეცხოვლეობის მენეჯმენტისკენ.
საქართველომ უნდა განაგრძოს ადაპტაციის ღონისძიებების დაგეგმვა სოფლის მეურნეობის, ჯანდაცვისა და ტურიზმის სექტორებშიც. თუ 2030 წლისთვის გლობალური ტემპერატურის ორგრადუსიანი ლიმიტი არ იქნება შენარჩუნებული, საქართველო, როგორც სხვა ქვეყნები, შესაძლოა დაზარალდეს ამინდის ცვლილებისა და ბუნებრივი კატასტროფების შედეგად, რამაც შეიძლება საფრთხე შეუქმნას ადამიანების სიცოცხლეს და მათ ეკონომიკურ უსაფრთხოებას. ამ შემთხვევაში, ქვეყანას შეექმნება სასურსათო უსაფრთხოების პრობლემა, რაც გამომდინარეობს სოფლის მეურნეობის სექტორის დაუცველობიდან, რადგან გაუდაბნოებას შეუძლია შეამციროს სასოფლო-სამეურნეო წარმოების შესაძლებლობები ქვეყნის შიგნით და მის გარეთ. გარდა ამისა, კლიმატის მკვეთრმა ცვლილებამ შეიძლება ძალზე ნეგატიურად იმოქმედოს სოფლის მეურნეობის სექტორში დასაქმებული სოციალურად დაუცველი მოსახლეობის (დაბალი კვალიფიკაციის მქონე მუშები და ღარიბი მოსახლეობა) ფინანსურ და ეკონომიკურ მდგომარეობაზე. ტყის მასიური ხანძრებისა და ველურ ჰაბიტატებში შესაბამისი ცვლილებების შედეგად, ჯანდაცვის სექტორს შესაძლოა მოუწიოს, გაუმკლავდეს ზოონოზური დაავადებების კიდევ ერთ ტალღას. გარდა ამისა, ჰაერის ტემპერატურის ზრდამ და ნალექების შემცირებამ შეიძლება გამოიწვიოს გულ-სისხლძარღვთა დაავადებების გახშირება. და ბოლოს, ტურიზმის სექტორი შეიძლება კვლავ დაზარალდეს ისეთი მოულოდნელი მოვლენებით, როგორიცაა ტემპერატურის არახელსაყრელი ცვლილებები, რამაც შეიძლება უარყოფითად იმოქმედოს ბიზნესზე და ამ სექტორში დასაქმებული პირებზე. მიუხედავად იმისა, რომ შემუშავებულია სოფლის მეურნეობის სექტორის ადაპტაციის სტრატეგია და შექმნილია კლიმატის ცვლილების დოკუმენტები ზოგიერთი რეგიონისთვის, კლიმატის ცვლილებებისადმი მდგრადობის შესაქმნელად, ჯანდაცვისა და ტურიზმის სექტორებში კვლავ საჭიროა პროაქტიული დაგეგმვა. ამის საჭიროება არსებობს მიუხედავად იმისა, რომ ამ სექტორებში ბიზნესის წარმომადგენლები არაკოორდინირებულად ახორციელებენ ადაპტაციის გარკვეულ ღონისძიებებს.
მიმდინარე ეკონომიკური და ჯანმრთელობის კრიზისის შედეგად, კლიმატის ცვლილების დღის წესრიგის ორაზროვანი და გაურკვეველი მომავლის გათვალისწინებით, კლიმატის მკვეთრი ცვლილებების მოსალოდნელი შედეგები უარყოფითად აისახება ყველაზე დაუცველ თემებზე, სექტორებსა და მთლიანად საზოგადოებაზე. აქედან გამომდინარე, აშკარად არსებობს საჭიროება აქტიური გადაწყვეტილებების მისაღებად, კლიმატის ცვლილების შერბილებისა და ადაპტაციის მიმართულებით. ამ პროცესში მთავრობას, არასამთავრობო ორგანიზაციებს და ადგილობრივ თემებს გადამწყვეტი როლი ეკისრებათ.
კერძოდ, მთავრობას შეუძლია აქამდე შემუშავებულ სექტორის სპეციფიკურ ანტი-კრიზისულ გეგმებში გაითვალისწინოს შემდეგი საადაპტაციო და შემარბილებელი ღონისძიებები:
• სუფთა ენერგიის ტექნოლოგიებზე სწრაფი გადასვლის სტიმულირების პოლიტიკის შემუშავება;
• სამშენებლო სექტორში უფრო ენერგოეფექტური მასალის გამოყენების წახალისების მექანიზმების დანერგვა;
• ახალი ტექნოლოგიებისა და უფრო ეკოლოგიურად სუფთა საწარმოო პროცესების დანერგვის მიზნით მრეწველობისა და გადამუშავების სექტორების სტიმულირება საგადასახადო შეღავათებით;
• მდგრადი, ეკოლოგიური, რეგიონული ტურიზმის განვითარების წახალისება და სუბსიდირება;
• საზოგადოებრივი ტრანსპორტის პოპულარიზაცია, მდგრადი ურბანული დაგეგმვის მხარდაჭერა და გარეუბნების და პატარა ქალაქების განვითარების წახალისება;
• ჯანდაცვის სექტორის სუბსიდირება კლიმატის ცვლილებით გამოწვეული დაავადებების ეფექტური მკურნალობისთვის;
• სახელმწიფო პროგრამების დანერგვა, რომლებიც ხელს შეუწყობენ ისეთ კლიმატ-გონივრულ სასოფლო-სამეურნეო პრაქტიკას, როგორიცაა გაუდაბნოებული მიწის დამუშავება, სადრენაჟო არხების მოწყობა, საძოვრების რეაბილიტაცია და სხვა მდგრადი აგროტექნიკური ზომების მიღება.
ამავდროულად, სხვადასხვა არასამთავრობო ორგანიზაციები და ადგილობრივი თემები შეიძლება აქტიურად ჩაერთონ შემდეგ შემარბილებელ და საადაპტაციო ღონისძიებებში:
• კლიმატის ცვლილების მედიაში გაშუქების გაზრდის ხელშეწყობა და ადგილობრივი თემების ცნობიერების ამაღლება კლიმატის კრიზისის გრძელვადიანი შედეგების სიმძიმის შესახებ;
• ფერმერების ინფორმირებულობის გაზრდა ონლაინ პლატფორმის ან რეგიონული სემინარების საშუალებით, სოფლის მეურნეობის წარმოებასა და სატყეო მეურნეობებში კლიმატ-გონივრული ტექნოლოგიების გამოყენების მიზნით (მიწის მდგრადი გამოყენება და მართვა);
• დაბალკვალიფიციური ღარიბი ფერმერებისა და სოფლის მეურნეობაში, მიწათსარგებლობასა და სატყეო მეურნეობაში ჩართული ადამიანების11 ტრენინგი, რათა მათ დარგონ კლიმატმედეგი ხეები, ინტენსიურად მორწყან სახნავი მიწები, ეფექტურად გააშენონ ქარსაცავი ზოლები ნიადაგის ეროზიის შესამცირებლად, გამოიყენონ მცირე ზომის სარწყავი სისტემები, მოიყვანონ გვალვაგამძლე კულტურები და ბოსტნეული, გააუმჯობესონ გვალვების პერიოდში საძოვრების მორწყვის პირობები;
• მთავრობასთან და ხელისუფლებასთან თანამშრომლობა, რათა მოხდეს მოწყვლადი და სოციალურად დაუცველი ჯგუფების12 ჩართვა სტრატეგიულად მნიშვნელოვან პოლიტიკურ გეგმებში, კლიმატისადმი მდგრადი თემების შესაქმნელად და კლიმატის ცვლილების გამო სოფლის მეურნეობაში დასაქმებული პირების გაღარიბების თავიდან აცილების მიზნით;
• სოფლად ქალთა ეკონომიკური გაძლიერება, სოფლის მეურნეობის მდგრად წარმოებაში და კლიმატ-გონივრული სოფლის მეურნეობის პრაქტიკაში მონაწილეობის მისაღებად. მათი მხარდაჭერა, რომ მიიღონ მონაწილეობა ისეთ პროგრამებში, როგორიცაა „აწარმოე საქართველოში“, რომელიც ითვალისწინებს შეღავათიან პირობებს ქალი მეწარმეებისთვის.
საქართველოს მთავრობას ახლა აქვს შესაძლებლობა, გამოიყენოს პერსპექტიული მიდგომა და საერთაშორისო დონორებისა და ბანკებისგან მიღებული რესურსები მიმართოს პანდემიით დაზარებული სექტორებისკენ და განსაკუთრებული ყურადღება გაამახვილოს მდგრადობაზე და მომავალი კლიმატის კრიზისის პოტენციურად შეუქცევადი უარყოფითი შედეგების შერბილებაზე. ამ მიზნით, მთავრობა უნდა კონცენტრირდეს იმ სექტორებზე, რომლებიც ხელს უწყობენ კლიმატის ცვლილებას და, ასევე, იმ სექტორებზე, რომლებიც ყველაზე მგრძნობიარეა კლიმატის ცვლილების მიმართ. პოლიტიკის აღსრულებისა და მდგრადი განვითარების მიზნების მიღწევის ეფექტურობის გასაზრდელად ამ პროცესში მწვანე არასამთავრობო ორგანიზაციების და ადგილობრივი თემების აქტიური მონაწილეობა უმნიშვნელოვანესია.
[1] სოფლის მეურნეობა და სატყეო მეურნეობა.
[2] 2020 წლის პირველ და მეორე კვარტალში ქალაქად უმუშევრობა მუდმივად იზრდებოდა წინა პერიოდებთან შედარებით. სოფლად პირველ კვარტალში უარყოფითი ტენდენცია იყო, ხოლო მეორე კვარტალში დასაქმების ინდიკატორის მცირედით გაუმჯობესდა.
[3] 2020 წლის სექტემბერში სოციალური დახმარების ბენეფიციართა რიცხვმა 7 წლის განმავლობაში საქართველოსთვის ისტორიული მაქსიმუმს მიაღწია.
[4] მიუხედავად იმისა, რომ სახელმწიფო ბიუჯეტი მოიცავს გარემოს დაცვაზე გასაწევ დანახარჯებს, კლიმატის ცვლილების შერბილების ან ადაპტაციის ღონისძიებების დანახარჯები ცალკე არ არის გამოყოფილი ბიუჯეტში.
[5] გაეროს კლიმატის ცვლილების ჩარჩო კონვენცია.
[6] 30,000 CO2 ეკვივალენტი.
[7] მიწათსარგებლობა, მიწათსარგებლობაში ცვლილება და სატყეო მეურნეობა.
[8] ნაწლავებში ფერმენტაცია, სასუქების გამოყენების მართვა, სასოფლო-სამეურნეო ნიადაგები და სოფლის მეურნეობის ნარჩენების დაწვა.
[9] ტყის, მოსავლისა და მრავალწლიანი ბალახების მართვა.
[10] საქართველოს ფერმერთა ასოციაციის მონაცემებით, გამოკითხული ფერმერების 60% ვერ ყიდდა თავის პროდუქციას, რადგან HoReCa (კვების ობიექტები და სასტუმროები) სექტორი არ მუშაობს.
[11] აღსანიშნავია, რომ 2019 წლისთვის სამუშაო ძალის 38%-ზე მეტი დასაქმებული იყო სოფლის მეურნეობაში, მეტყევეობასა და თევზჭერაში, ხოლო სექტორის წვლილი მთლიან მთლიან შიდა პროდუქტში დაბალი (7.4%) იყო. ეს ფაქტი მიუთითებს, რომ დაბალი კვალიფიკაციისა და შემოსავლების მქონე ადამიანები ძირითადად ამ სექტორში არიან დასაქმებულნი. სექტორში მიღებული შემოსავალი წლების განმავლობაში ძალიან დაბალი რჩება, მაშინ როდესაც ის ყოველთვის ნაწილდება სოფლის მეურნეობაში დასაქმებული ადამიანების დიდ რაოდენობაზე. შესაბამისად, სექტორში კლიმატის ცვლილებით გამოწვეულმა პროდუქტიულობის შემცირებამ შეიძლება გამოიწვიოს იმ ადამიანების გაღარიბება, ვისაც ისედაც ყველაზე რთული სოციალურ-ეკონომიკურ პირობებში უწევს ცხოვრება.

Covid-19 has exposed many countries to severe healthcare and economic crises, which have disproportionally adversely affected the most vulnerable and low-income parts of society. The current pandemic crisis, however, has also brought some interesting opportunities to light.
For example, it has shown that relatively quick change is possible, as the unfolding of the COVID pandemic led to significant changes in working practices and individual behaviors, leading to dramatic reductions in greenhouse emissions around the world. Building on these experiences, adopting a scientific approach, and careful planning, it should be possible to develop more efficient measures to adapt to and mitigate climate change.
The financial assistance and debt service relief that developing countries have been receiving from the developed world to help them provide economic stimuli to their economies also constitutes an interesting opportunity to accelerate in pursuit of a sustainable development path if these countries choose to invest these resources to boost the economy and support climate change action at the same time. It is especially important to keep this balance since the predicted temperature rise as a result of accumulated greenhouse gasses from amplified economic activities will negatively affect the sectors1 which primarily employ the poorest part of the world population. Consequently, further impoverishment of these communities will prevent achieving at least one of the United Nations’ (UN) Sustainable Development Goals (SDGs): no poverty in the world.
Despite its initial success in containing the spread of the pandemic, Georgia is not an exception. Rising infection and death rates and increasing unemployment2 and poverty rates3 forced the Georgian authorities to direct their financial and human resources to life-saving sectors, such as healthcare and social assistance. Simultaneously, companies in the most affected sectors (tourism and services), have been given tax benefits and extensions of loan terms. Given the increased pressure on the government budget, financial resources that could be used for climate change mitigation and adaptation activities are now more limited and climate change risks occupy a much smaller space on the government agenda4, despite the country’s international commitments remaining unchanged.
On the mitigation side, the country has to comply with its commitments to reduce long-term greenhouse gas emissions. In 2020, Georgia published an updated nationally determined contribution (NDC) to UNFCCC5, where the country once more took on an obligation to reduce its greenhouse gas emissions by 35% compared to the 1990 level6 and achieve sector-specific targets for energy, agriculture, and LULUCF7 sectors. On the adaptation side, Georgia has already taken the responsibility in the third national communication document to UNFCCC to elaborate a 2020-2050 strategy which considers the development of National Adaptation Programs of Action (NAPA) and sector-specific adaptation strategies in the agriculture, health, and tourism sectors. Even though the adaptation plan was already elaborated for the agriculture sector in 2017, the actions defined in the document have not been fully implemented.
In Georgia, the pandemic has strongly affected the energy sector, especially fuel combustion activities, which contribute 81% of total energy emissions. In particular, the immediate impact of the pandemic was a sharp cut in emissions from the energy industry, transport, and the commercial sector due to reduced economic activities, restricted mobility as a result of home officing, and declined air flights. Despite the apparent short-run positive impacts of the pandemic on climate change mitigation, the long-term implications remain unpredictable. It is likely that soon after the introduction of effective vaccines against the virus, partially revived air and road transport mobility due to the gradual opening of the tourism sector and reduction in home officing will lead to a gradual increase in greenhouse gas emissions in the atmosphere.
The effect of the pandemic on greenhouse gas emissions from agriculture and LULUCF in Georgia also remains uncertain, both in the short and the long term. Since, according to GeoStat data, during the Covid-19 period, there was first an increase (in the second quarter of the year) and then a decrease (in the third quarter of the year) in the ownership of cattle and livestock, the short-term net emission levels derived from enteric fermentation in the animals’ bodies cannot be clearly measured. At a more general level, as the planned state budget for 2020 and the projected budget for 2021 consider increased expenditures for the agriculture sector as well for the conservation of biodiversity, the net greenhouse gas contribution of agriculture and LULUCF is hard to define. The potential post-crisis expansion of economic activities in agriculture and the increased resources towards conservation will impact emissions derived from agricultural processes8 as well as LULUCF-driven carbon removals9, with an uncertain net effect.
While the pandemic crisis has adversely affected the demand structure of the agricultural sector10 and accessibility to agricultural inputs, reducing farmers’ incomes and the potential for sustainable agriculture development, the anti-pandemic crisis plan introduced by the government has already included agro-industrial assistance to counteract these effects, including some climate change mitigation measures. Nevertheless, the proactive incentive schemes directed towards the popularization of climate-smart agriculture practices, including sustainable crop, grazing, and livestock management, still necessitate additional attention in order to mitigate the impacts of the agriculture sector on climate change.
Georgia also needs to continue planning adaptation measures in the agriculture, health, and tourism sectors. If the 2°C global temperature increase limit is not achieved by 2030, Georgia as other countries is likely to be hit by adverse weather changes and natural disasters, which can threaten the lives of people and their economic security. In this case, the country will face the problem of food security stemming from the vulnerability of the agriculture sector, as desertification can eliminate opportunities for agricultural production inside and outside the country. Furthermore, drastic climate changes can be expected to put vulnerable people (low-skilled workers and the poor) employed in the local agriculture sector in extremely severe financial and economic conditions. Moreover, the healthcare sector might face another wave of zoonotic diseases, as a result of massive forest fires and corresponding changes in wildlife habitats. Besides, the increase in air temperature, activation of heatwaves, and decrease of precipitation might lead to an increased incidence of cardiovascular diseases. Finally, the tourism sector can potentially be hit again by unexpected events such as unfavorable temperature changes, with dramatic effects on businesses and individuals employed in the sector. Even though the adaptation strategy of the agriculture sector has been elaborated and climate change documents have been created for some regions, the health and tourism sectors still necessitate proactive planning for climate change resilience building, even though the businesses in these sectors adopt some adaptation measures in uncoordinated ways.
Given the ambiguous and undecided future of the national climate agenda in the aftermath of the current economic and health crisis, and the expected drastic consequences of climate change on the most vulnerable communities, sectors, and on society as a whole, there is clearly room (and need) for proactive policy decisions, both in the direction of mitigation and adaptation. In this process, the government, non-governmental organizations, and local communities could play a crucial role.
Specifically, the government could incorporate the following adaptation and mitigation measures in the sector-specific anti-crisis plans developed so far:
• Introduce policies incentivizing a quick transition to cleaner energy technologies;
• Introduce incentive schemes for the use of more energy-efficient material in the construction sector;
• Stimulate industry and manufacturing sectors via tax benefits to implement new technologies for more environmentally friendly production processes;
• Encourage and subsidize sustainable eco-friendly regional tourism development;
• Popularize public transport, support sustainable urban planning, and encourage the development of suburbs and small cities;
• Subsidize the healthcare sector to develop and/or adopt effective treatments against climate change-driven diseases;
• Introduce state programs supporting the employment of climate-smart agricultural practices like technologies for dry-land management and production, arranging drainage canals for redundant waters, rehabilitating pastures, and taking other sustainable agrotechnical measures.
Simultaneously, different non-governmental organizations and local communities could be actively involved in the following mitigation and adaptation activities:
• Increase media coverage of climate change-related issues and raise awareness in local communities around the severity of long-term consequences of the climate crisis;
• Increase awareness of farmers via an online platform or regional workshops to employ climate-smart practices and technologies in agriculture production and forestry (sustainable land use and management);
• Train the low-skilled and poor farmers and workers11 in agriculture and LULUCF in resilience activities to grow climate-resilient trees, irrigate the arable lands more efficiently, arrange windbreak belts to decrease erosion, develop small-scale irrigation systems, plant drought-resistant crops, and vegetables, and improve living conditions for pasture watering in the period of droughts;
• Cooperate with the government and the authorities to envisage the inclusion of marginalized and disadvantaged groups of society12 in all strategically important policy plans, to create climate-resilient communities and avoid the impoverishment of individuals employed in climate susceptible sectors like agriculture;
• Support the economic empowerment of women in rural areas, and their participation in sustainable agriculture production and in the adoption of climate-smart agriculture practices, helping them to apply for the state program – Enterprise Georgia – which offers preferential conditions for female entrepreneurs.
To summarize, the Georgian government now has the opportunity to adopt a forward-looking approach, directing the resources accrued from international donors and banks to tackle the COVID-related economic crisis to the sectors in need, with a strong focus on sustainability and on the mitigation of potentially irreversible adverse consequences of the upcoming climate crisis. For this purpose, the government should target both the key sectors contributing to climate change and the sectors that are the most susceptible to it. The active involvement and participation of green non-governmental organizations and local communities in this process is of the highest importance to improve the effectiveness of policy enforcement and the achievement of the SDGs.
[1] Agriculture and forestry.
[2] In the first and second quarter of 2020, unemployment was persistently increasing in urban areas compared to the previous periods, while in rural areas the first quarter represented a negative trend while in the second quarter there was a slight recovery in the employment indicator.
[3] The number of social assistance beneficiaries in September 2020 was the historic maximum for Georgia over 7 years.
[4] Even though the state budget consists of resources for environmental protection, is does not indicate separate resources particularly devoted to either climate change mitigation or adaptation measures.
[5] United Nations Framework Convention on Climate Change.
[6] 30,000 CO2 equivalent Gg.
[7] Land Use, Land-Use Change, and Forestry.
[8] Enteric fermentation, manure management, agricultural soils, and field burning of agricultural residues.
[9] Forest, crop, and grassland management.
[10] According to the Georgian Farmers Association, 60% of surveyed farmers could not sell their products because the HoReCa (food service and hotel industries) sector is closed.
[11] It is worth noting that by 2019 more than 38% of the labor force was employed in the agriculture, forestry, and fishing sector, whereas the contribution of the sector to the total gross domestic product remained at a low of 7.4%. This fact indicates that the-low skilled and poor members of society are mostly employed in the sector. The income generated in the sector remains very low over years, while it is always distributed over a large number of agriculture workers. Consequently, climate=driven productivity decreases in the sector might cause impoverishment of those people who suffer the most.