თანამედროვე სამყაროში პლასტმასის ნარჩენების გადამუშავება ეკოლოგიური დეგრადაციის წინააღმდეგ ბრძოლაში ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი ინსტრუმენტი გახდა. გაერთიანებული ერების (გაეროს) გარემოს დაცვის პროგრამის (UNEP) პლასტმასით დაბინძურების პორტალიდან ვიგებთ, რომ ყოველწლიურად, დაახლოებით, 300 მლნ. ტონა პლასტმასის ნარჩენი გროვდება გლობალურად. აღსანიშნავია, რომ ისტორიულად წარმოებული პლასტმასის მხოლოდ 9% გადამუშავდა, 12% დაიწვა, დარჩენილი 79% კი ნაგავსაყრელზე აღმოჩნდა. რეალობაა, რომ პლასტმასი ყველგან გვხვდება: საკვებში, რომელსაც ვჭამთ, წყალში, რომელსაც ვსვამთ. ის უარყოფითად მოქმედებს როგორც ბუნებაზე, ისე ადამიანთა კეთილდღეობაზე. თუ გავითვალისწინებთ, რომ პლასტმასის წარმოება და მოხმარება კიდევ უფრო გაიზრდება, თან ასეთი ნარჩენები დიდხანს ძლებს, შეგვიძლია ვივარაუდოთ, რომ ვითარება კიდევ უფრო დამძიმდება. რამდენიმე ქვეყანა და რეგიონი უკვე ცდილობს ტენდენცია შეცვალოს ან შეანელოს მაინც. ასეთი ქვეყნები გამოსავალს გადამუშავების ტემპის დაჩქარებაში ხედავენ. საილუსტრაციოდ შეგვიძლია ევროკავშირის მაგალითი მოვიყვანოთ, რომელიც გეგმავს, 2030 წლისთვის პლასტმასის ნარჩენების 55% გადაამუშავოს (ახლა ეს მაჩვენებელი 41%-ია).
პლასტმასის ნარჩენების მართვა საქართველოსთვისაც სერიოზული გამოწვევაა. კავკასიის გარემოსდაცვითი ცოდნის პორტალის სტატისტიკური მონაცემების თანახმად, საქართველოს მოსახლეობა წლიურად საშუალოდ დაახლოებით 29,000 ტონა პლასტმასის ნარჩენს წარმოქმნის, რაც საერთო ნარჩენების 14.9%-ია. პლასტმასის ნარჩენების დიდი ნაწილი ნაგავსაყრელზე მიდის და, თუ არაფერს მოვიმოქმედებთ, შეიძლება ასობით ან ათასობით წელი არ დეგრადირდეს, რაც კიდევ უფრო დააბინძურებს გარემოს. კარგია, რომ საქართველოს მთავრობაში უკვე არსებობს მზაობა, გაუმკლავდეს ამ გამოწვევას. ნარჩენების მართვის 2016-2030 წლების ეროვნული სტრატეგიისა და 2016-2020 წლების ეროვნული სამოქმედო გეგმის მიხედვით, მთავრობის მიზანია, რომ 2025 წლისთვის ქვეყანაში წარმოებული ნარჩენების 50% (ევროკავშირის მსგავსად), 2030 წლისთვის კი 80% გადამუშავდეს. თუმცა, ბუნდოვანია, როგორ შეიძლება ასეთი უკიდურესად ამბიციური გეგმის შესრულება, როდესაც ქართული ნარჩენების გადამუშავების ინდუსტრია ჯერ კიდევ განუვითარებელია.
ამ გეგმის რეალობად ქცევას შეიძლება პლასტმასის ნარჩენების ღირებულებამ შეუწყოს ხელი. პლასტმასის ნარჩენების გადამუშავება არა მხოლოდ ათავისუფლებს ადგილს ნაგავსაყრელზე (და ამგვარად გვეხმარება უფრო ჯანსაღი გარემოს შენარჩუნებასა და მიწის სხვა დანიშნულებით გამოყენებაში), არამედ საშუალებას გვაძლევს, ღირებული დამატებითი პროდუქტები (პლასტმასი, გაზი, სინთეტური ზეთი) ვაწარმოოთ, თან დავზოგოთ ენერგია და არაგანახლებადი რესურსები (ნავთობი და სხვა წიაღისეული საწვავი). მაგალითად, სტენფორდის უნივერსიტეტის გამოთვლებით, ერთი ტონა პლასტმასის ნარჩენის გადამუშავებით იზოგება 5,774 კვტსთ ენერგია, 16.3 ბარელი ნავთობი, ენერგიის 98 მლნ. BTU (ბრიტანული სითბური ერთეული) და 30 კვადრატული იარდი ფართობის ტერიტორია ნაგავსაყრელზე. მეტიც, ამ პროცესში პლასტმასის გადამუშავებამ შეიძლება შექმნას სამუშაო ადგილები და საინვესტიციო შესაძლებლობები. კავკასიის გარემოსდაცვითი ცოდნის პორტალის მონაცემებით, 2011 – 2015 წწ-ში საქართველოს პლასტმასის ნარჩენების ბაზრის პოტენციალი შეფასებულ იქნა 534 მლნ ლარად.
დღესდღეობით საქართველოში პლასტმასის გადამუშავებაზე 15-მდე საწარმო მუშაობს, თუმცა ქვეყნის საინვესტიციო პოტენციალს არაერთი უცხოური კომპანია განიხილავს. მაგალითად, 2020 წლის ივლისში საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრომ განაცხადა, რომ ჩინელი ინვესტორები სამხრეთ-აღმოსავლეთ აზიიდან ხობში აპირებენ პლასტმასის გადამამუშავებელი მექანიკური ქარხნის გადმოტანას (ამ ინვესტორებმა 2020 წლის 20 იანვარს დაარეგისტრირეს შპს გლობალ რესაიკლინგი).
თუ ეს საწარმოები მოახერხებენ ადგილობრივად წარმოებული ნარჩენებით სრული დატვირთვით იმუშაონ, ერთი მხრივ, ნაგავსაყრელებზე დაყრილი პლასტმასის ნარჩენების რაოდენობა, ხოლო მეორე მხრივ, პლასტმასის იმპორტი შემცირდება. შესაბამისად, ეს საწარმოები ეკონომიკურ დოვლათს შექმნიან, ქვეყანაში კი ეკოლოგიური ზიანი შემცირდება.
ამ ეტაპზე არა. იმერეთის მხარის მეცნიერთა კავშირი „სპექტრი“ აღნიშნავს, რომ ბევრი ადგილობრივი გადამამუშავებელი საწარმო თავადაა იმპორტზე დამოკიდებული, რასაც, მეტწილად, ადგილობრივად გრანულირებული პლასტმასის მასალის სიმწირე და ცუდი ხარისხი განაპირობებს. ეს, თავის მხრივ, იმითაა გამოწვეული, რომ ქვეყანაში ნაკლებად გროვდება დახარისხებული ნარჩენები და სორტირების თანამედროვე მეთოდები და ტექნოლოგიებიც ნაკლებად გამოიყენება. ჩინური გადამამუშავებელი ქარხანაც კი, საინვესტიციო პროექტს თუ დავეყრდნობით, არ გეგმავს მხოლოდ ქართული ნარჩენების გამოყენებას.
ვინაიდან ადგილობრივად „წარმოებულ“ – გადასამუშავებლად ვარგის – პლასტმასის ნარჩენებზე კონკურენცია იზრდება, საქართველოში მოქმედ სულ უფრო მეტ საწარმოს (როგორც ადგილობრივ, ისე საერთაშორისო) მოუწევს, იმავე სტრატეგიას მიმართოს. საბოლოოდ, გადამამუშავებელი საწარმოების მოგება მნიშვნელოვნად იქნება დამოკიდებული იმაზე, თუ რამდენად შეძლებენ ოპტიმალურ დონეზე სრული მოცულობით ოპერირებას. აქ ჩნდება მნიშვნელოვანი კითხვები: როგორი იქნება იმპორტირებული მასალის ხარისხი; რა ზემოქმედება ექნება ამ ბიზნეს-მოდელს ქვეყანაში პლასტმასის ნარჩენების მართვასა და მის ეკოლოგიურ გავლენაზე.
მნიშვნელოვანია, დავსვათ მნიშვნელოვანი კითხვა: საწარმოები მხოლოდ დახარისხებულ და მზა მასალას შემოიტანენ თუ შერეულ ნარჩენებსაც, რომლის ნაწილიც შეიძლება მექანიკურად გადამუშავდეს, ნაწილი კი გადაიყაროს. ეს ნამდვილად არ არის მარტივი საკითხი. საუკეთესო სცენარის შემთხვევაში, თუ მთელი იმპორტირებული პლასტმასი ადგილობრივი ნაგავსაყრელებიდან ამოღებულ ნარჩენებთან ერთად გადამუშავდება, საწარმოების წვლილი ქართულ ნაგავსაყრელებზე დაგროვილი პლასტმასის შემცირებაში უმნიშვნელო იქნება. ცუდი სცენარის შემთხვევაში კი, ქართულ ნაგავსაყრელებზე პლასტმასის ნარჩენების რაოდენობა შეიძლება გაიზარდოს კიდეც.
სამწუხაროდ, მექანიკური გადამუშავებით – ტექნოლოგია, რომელიც ამჟამად საქართველოში გამოიყენება და რომლის გამოყენებასაც ჩინური საწარმოც აპირებს – შეუძლებელია ყველა ფორმის პლასტმასის ნარჩენის გადამუშავება. ეს ტექნოლოგია ეფექტურია პოლიეთილენის (PET), მაღალი სიმკვრივის პოლიეთილენისა (HDPE) და პოლიპროპილენის (PP) გადასამუშავებლად, თუმცა არ გამოიყენება რიგი პროდუქტების გადამუშავებაში (ასეთებია პლასტმასის ფირები და მრავალშრიანი ან ლამინირებული პლასტმასი). შედეგად, ალტერნატიული მეთოდების არარსებობის გამო ასეთი მასალები ან ნაგავსაყრელზე ხვდება ან იწვება.
წლების განმავლობაში პლასტმასის გადამამუშავებელი ბიზნესები, პოლიტიკის შემმუშავებლები და ქიმიური საწარმოებიც კი გამოსავალს ქიმიურ გადამუშავებაში ხედავდნენ. ქიმიური გადამუშავების ტექნოლოგიას თეორიულად შეუძლია შერეული და დაბინძურებული პლასტმასის გადამუშავება და ითვლება, რომ მექანიკური გადამუშავების იდეალური დამატება და ნაგავსაყრელებისა და დაწვის პოტენციური ალტერნატივაა. ჯეროვნად განვითარების შემთხვევაში, ქიმიურმა გადამუშავებამ შეიძლება მნიშვნელოვნად გაზარდოს პლასტმასის გადამუშავება და შეიძლება ნარჩენების ღირებულ რესურსად გარდაქმნაშიც კი დაგვეხმაროს, რადგან ეს ტექნოლოგია საშუალებას გვაძლევს, პლასტმასის მოლეკულებად დაშლით მივიღოთ გრანულირებული პლასტმასი, სინთეტური ზეთი და გაზი.
მართალია, არსებობს იმედი, რომ ქიმიური გადამუშავება მნიშვნელოვნად შეამცირებს პლასტმასის ნარჩენებს და ეკონომიკურ დოვლათსაც შექმნის, თუმცა ეს ტექნოლოგია ბოლომდე დანერგილი არ არის. რამდენიმე საერთაშორისო წყარო ყურადღებას ამახვილებს იმ ფაქტზე, რომ ქიმიური გადამუშავების ტექნოლოგიები ჯერ კიდევ სარისკოა გარემოსა და ადამიანის ჯანმრთელობისთვის, რომ ხელს უწყობს სათბური გაზების გამოყოფას და საკმაოდ დიდი ენერგიას მოითხოვს. GAIA-ის (ნაგავსაწვავთა ალტერნატივების გლობალური ალიანსი) ექსპერტების შეფასებით, სულ მცირე მომდევნო 10 წელი არ უნდა ველოდოთ, რომ ქიმიური გადამუშავების ტექნოლოგია იმდენად განვითარდება, რომ ცირკულარული ეკონომიკის სტრატეგიის ნაწილი გახდეს.
დანამდვილებით შეგვიძლია ვთქვათ, რომ პლასტმასის გადამუშავება პლასტმასის ნარჩენებისა და ეკოლოგიური დეგრადაციის წინააღმდეგ ბრძოლის ერთ-ერთი უმთავრესი მექანიზმი იქნება, თუმცა ხსნა ნამდვილად არ არის. მოსალოდნელია, რომ სულ მცირე, მომდევნო 10 წელი წარმოებული და მოხმარებული პლასტმასის დიდი ნაწილი მაინც ნაგავსაყრელებზე აღმოჩნდება.
მანამდე რა შეიძლება გაკეთდეს საქართველოში, რომ პლასტმასის ნარჩენების დაგროვება შემცირდეს და ეკოლოგიური დეგრადაციის პროცესი შენელდეს?
პირველი: დავუბრუნდეთ საწყისს. გადამუშავება მწვანე ცხოვრების მხოლოდ ერთი კომპონენტია ოთხიდან: შეამცირე, ხელახლა გამოიყენე, გადაამუშავე, გადაამისამართე. საჯარო და კერძო მოთამაშეებმა უნდა გააცნობიერონ, რომ გადამუშავება ვერ ჩაანაცვლებს დანარჩენ სამ კომპონენტს. ფიზიკური პირებმა და კომპანიებმა უნდა სცადონ, (1) პლასტმასი სხვა მასალით ჩაანაცვლონ და ამგვარად შეამცირონ მისი მოხმარება და გადაყრა, (2) როცა კი შესაძლებელია, ერთჯერადის ნაცვლად მრავალჯერადი მოხმარების პროდუქტები გამოიყენონ. პლასტმასის პროდუქტების ხელახლა გამოყენება და დანიშნულების შეცვლა დაგვეხმარება ბუნებაში დაყრილი პლასტმასის რაოდენობის შემცირებაში. მთავრობამ, თავის მხრივ, უნდა გამოიყენოს მის ხელთ არსებული ყველა მექანიზმი – ცნობიერების ამაღლების კამპანიები თუ პროცედურული პასუხისმგებლობების შემოღება, სტანდარტებისა და ჭკვიანი გადასახადებისა თუ სუბსიდიების დაწესება – რათა კეთილსინდისიერი ქცევა წაახალისოს, მავნე ჩვევების სტიმული კი გააქროს.
მეორე: კარგის გაკეთების სურვილით ცუდი არ უნდა გავაკეთოთ. ცხადია, იდეალური იქნება, თუ მოვახერხებთ და პლასტმასის გადამუშავების სექტორში ინვესტიციების წახალისების პარალელურად გარემოს გასუფთავებასაც შევძლებთ. თუმცა, როგორც ვნახეთ, ეს იმედი უფროა, ვიდრე რეალობა, განსაკუთრებით საქართველოს მსგავს მცირე, განვითარებად ქვეყანაში. ამ მიმართულებით სწრაფად წინსვლა შეიძლება უკან ცუდად მოგვიბრუნდეს: არათუ მოსალოდნელი სარგებელი ვერ მივიღოთ, არამედ გარემოს სერიოზული და გრძელვადიანი ზიანიც მივაყენოთ. მთავრობა ვალდებულია, აქტიურად შეამოწმოს პლასტმასის გადამამუშავებელი საწარმოები და მომავალი ინვესტორები და დარწმუნდეს, რომ მათი საქმიანობა მომგებიანია როგორც კომპანებისთვის, ისე – დანარჩენი ქვეყნისთვის.
მესამე: უნდა განვითარდეს კარგად ორგანიზებული ნარჩენების მართვის სისტემა, რომელსაც გათვითცნობიერებული კერძო მოქალაქეები და კომპანიები დაუჭერენ მხარს. შინამეურნეობებისა და კომპანიების დონეზე ნარჩენების ჯეროვნად დახარისხებით, რეციკლირების ურნების ფართო გავრცელებით, დახარისხებული ნარჩენების შეგროვების გამართულად მომუშავე სისტემითა და აქტიური ნარჩენების გადამუშავების ბაზრით მთავრობის ამბიციური მიზანი შეიძლება მიღწევადი იყოს და თავისი წვლილი შეიტანოს ქვეყნის ეკონომიკურ განვითარებასა და გარემოს დაცვაში.
დასკვნის სახით, ქართულ ნაგავსაყრელებსა და გარემოში დაგროვილი პლასტმასის ნარჩენების წინააღმდეგ ბრძოლა შეიძლება მაინც მოვიგოთ და პოტენციურად ქვეყნის განვითარებასაც შევუწყოთ ხელი. თუმცა ეს უცებ არ მოხდება და ყველა ჩვენგანს მოუწევს თავისი წილი სამუშაოს შესრულება.

In the modern world, plastic waste recycling has become one of the more crucial activities to combat environmental degradation. The plastic pollution portal from the United Nations Environment Programme (UNEP) highlights that every year around 300 million tons of plastic waste is produced globally. Historically, 9% of the plastic ever produced has been recycled and 12% incinerated, with the remaining 79% going to landfills. Plastic is now truly found worldwide, including within our very food and water, and it is already negatively impacting both wildlife and human wellbeing. Due to a projected increase in plastic production and consumption, and its extensive lifespan, the picture is expected to turn bleaker still. In an effort to reverse – or at least slow – this trend, several countries, and regions are planning to increase their rate of recycling. For example, the EU target is to reach 55% plastic recycling by 2030, up from the current 41%.
Plastic waste management is certainly a challenge for Georgia too. Based on statistics from the Caucasus Environmental Knowledge Portal, the Georgian population on average produces around 29,000 tons of plastic waste every year, which represents 14.9% of all waste. Most plastic is currently sent to landfills, where – without action – it could remain for hundreds if not thousands of years, ever polluting the environment. The Georgian government, however, does seem willing to take this challenge head-on. According to the 2016-2030 National Strategy and Activity Plan of Waste Management, the government aims to reach 50% plastic recycling by 2025 (the same target set by the EU) and 80% plastic recycling by 2030. Regardless, it is unclear how this extremely ambitious target can be achieved when the Georgian plastic recycling industry is still underdeveloped.
One feature that could play in favor of such aspirational recycling plans is the value of plastic waste. Recycling plastic not only frees space in landfills (thus maintaining a healthier environment and keeping land available for other purposes), but it also allows for the production of valuable byproducts (plastic, gas, synthetic oils), while also saving energy and non-renewable resources like petroleum and other fossil fuels. For instance, Stanford University estimates that recycling a single ton of plastic saves 5,774 Kwh of energy, 16.3 barrels of oil, 98 million BTU's of energy, and 30 cubic yards of landfill space. During the process, plastic recycling can moreover create new jobs and investment opportunities; according to the Caucasus Environmental Knowledge Portal, between 2011-2015 the plastic waste market potential in Georgia was valued at 534 million GEL.
There are currently around 15 domestic companies operating plastic recycling, though Georgia also seems to be an interesting investment opportunity for foreign companies. For example, in July 2020 the Ministry of Economy and Sustainable Development announced that Chinese investors are planning to move a mechanical plastic recycling plant from Southeast Asia to Khobi (these investors registered the Global Risaikling LTD company on 20 January 2020).
Were these companies able to operate at full capacity using locally generated waste they could help reduce plastic disposal in landfills, as well as plastic imports, therefore creating economic value while reducing potential environmental damage?
This is currently not the case. The Imereti Scientists’ Union, Spectri, highlights that many domestic plastic recycling companies are themselves dependent on imports; largely due to the lack of availability and poor quality of locally granulated plastic material, in turn, derived from the limited diffusion of differentiated waste collection and the lack of modern sorting techniques and technologies. Even the upcoming Chinese recycling plant, based on the investment project, is not solely aiming to use Georgian plastic waste.
As competition for domestically “produced” – processable – plastic waste increases, more and more companies (both national and international) operating in Georgia will likely follow the same path. Ultimately, the profitability of plastic recycling plants crucially depends on the capacity to operate at an optimal scale. This raises important questions about the quality of imported materials and the expected contribution of such a business model towards national plastic waste management and its environmental impact.
Consequently, it is important to ask whether companies would only import previously sorted and prepared material, or mixed plastic waste, part of which can be recycled mechanically, while the remainder is disposed of. This is hardly a trivial issue. In the best-case scenario, where all imported plastic is recycled, mixed with local plastic extracted from landfills, companies would contribute only marginally to a reduction of the plastic accumulated in Georgian landfills. Whereas in the worst-case scenario, the quantity of plastic in Georgian landfills might even increase.
Unfortunately, mechanical recycling – the technology currently utilized in Georgia, including in the forthcoming Chinese plant – cannot process every form of plastic waste. While it is effective for recycling PET (polyethylene), HDPE (high-density polyethylene), and PP (polypropylene), mechanical recycling cannot be used to recover certain products, such as plastic films or multilayered and laminated plastics. Consequently, in the absence of alternate methods, such materials either remain in landfills or are incinerated.
For several decades, globally, companies in the plastic recycling business, policymakers, and even chemical companies, have been looking towards chemical recycling as a possible solution. Chemical recycling – which is theoretically capable of dealing with mixed and contaminated plastics – is typically described as an ideal complement to mechanical recycling, and as a potential alternative to landfills and incineration. If properly developed, chemical recycling can be expected to lead to a dramatic increase in plastic reprocessing, and can even help transform waste into valuable resources by breaking down plastic into molecules that can be recombined into virgin plastic, as well as synthetic oil, and gas.
Unfortunately, despite its promise to substantially reduce plastic waste while generating economic value, chemical recycling does not yet appear to be fully established. Several international sources emphasize that chemical recycling technologies are still risky for the environment and human health, that they contribute to greenhouse gas emissions, and are quite energy-intensive. Based on expert GAIA (Global Alliance for Incinerator Alternatives) assessment, chemical recycling technologies are not expected to be a viable solution, fitting into a circular economy strategy, for at least another decade.
In summary, although plastic recycling can be a key tool in the fight against plastic waste and environmental degradation, it is far from the silver bullet that many hope for. Most plastic produced and consumed can still be expected to accumulate in landfills over, at least, the next ten years.
Until then, what can be done in Georgia to minimize the accumulation of plastic waste and slow the process of environmental degradation?
Firstly: go back to the basics. Recycling is just one of the four R’s of green living: reduce, reuse, recycle, and repurpose. Both public and private actors must thus be aware that recycling cannot fully substitute the other three core principles. Individuals and companies should each attempt to reduce the amount of plastic they consume and dispose of – by substituting plastic with other materials, whenever possible, and by opting for reusable products over mono-use. Reusing and repurposing plastic products would also help reduce the quantity of plastic dumped into the environment. As such, the government could encourage virtuous behavior and discourage undesirable traits, utilizing all available instruments, from awareness campaigns to the introduction of producer responsibility, and the imposition of standards, including smart taxes and subsidies.
Secondly: avoid doing harm while trying to do good. Encouraging investment in the plastic recycling sector, thus generating jobs and value-added, while cleaning the environment, sounds ideal. However, as we have seen, this is still more a hope than a reality, especially in a small developing country like Georgia. Proceeding too quickly in this direction risks a backfire, not only failing to deliver the expected benefits, but also triggering substantial and long-lasting damage. It is the responsibility of the government to actively monitor existing plastic recycling companies and prospective investors and to ensure that their activities are profitable both for the companies and the country as a whole.
Thirdly: develop a well-organized waste management system, supported by informed private citizens and companies. With the proper separation of waste at the household and firm-level; widespread recycling bins; a well-functioning differentiated waste collection system; and an active plastic waste market, the government’s ambitious targets might be achievable and could contribute to economic development and protection of the environment.
In conclusion, the battle against accumulated plastic waste in Georgian landfills, and the environment, can still be won, while also potentially supporting development in the country. However, this will not happen quickly, and everyone will have to play their part.