მომხმარებელთა განწყობის ინდექსი ცდილობს, ასახოს ის მოლოდინები, რომლებიც მომხმარებლებს გააჩნიათ ეკონომიკის შესახებ. ეკონომიკური თეორიის მიხედვით, ოპტიმისტურად განწყობილნი მზად არიან, დახარჯონ მეტი და დაზოგონ ნაკლები, პესიმისტები კი - პირიქით. ეს მიგნება ემთხვევა ინტუიციას იმის შესახებ, რომ მოხმარებისა და დაზოგვის სტრატეგია მომავლის შესახებ მოლოდინით განისაზღვრება. ამას გარდა, CCI ეკონომიკის სიჯანსაღის საკმაოდ მძლავრ ინდიკატორადაც გამოდგება.
თუკი მოხმარება მართლაც მოლოდინით განისაზღვრება, მაშინ მოლოდინი თვით-შესრულებადი წინასწარმეტყველება ხდება. მართლაც, ოპტიმისტურად განწყობილი მომხმარებელი მეტ ფულს ხარჯავს, ასტიმულირებს ეკონომიკას და შედეგად წარმოება იზრდება. მოლოდინი კარგი მომავლის შესახებ მართლდება! მეორე მხრივ, პესიმისტი მომხმარებელი ხარჯვას ამცირებს, მოთხოვნის დავარდნა უარყოფითად მოქმედებს ეკონომიკაზე და წარმოება მცირდება. აქაც, მოლოდინი ცუდი მომავლის შესახებ მართლდება! ეს ფენომენი ყველაზე უკეთ საფონდო ბირჟაზე ფასების ცვლის მაგალითზე შეიძლება იქნას დანახული.
მომხმარებელთა განწყობის ინდექსს კიდევ ერთი ისეთი თვისება აქვს, რომელიც მას საშუალებას აძლევს, რაღაც ახალი თქვას ეკონომიკის შესახებ. ამ თვისებას ხშირად „მასების სიბრძნეს“ უწოდებენ.ცალკე აღებული მომხმარებელი, როგორც წესი, ეკონომიკის მხოლოდ მცირე ნაწილს აღიქვამს. მაღაზიის გამყიდველმა იცის, რა ღირებულების საქონელი გაიყიდა წინა თვეში, რესტორანის მეპატრონემ იცის, რამდენ ადამიანს მოემსახურა, კომპანიის თანამშრომელი ხედავს, მოიმატა თუ არა მისმა ხელფასმა ან იყო თუ არა შემცირებები. ინფორმაცია დაფანტულია და ერთიან სურათს ვერავინ ხედავს, მაგრამ თუკი ყველას ცოდნას შევაჯამებთ, სწორედ ამ ერთიან სურათს მივიღებთ.
CCI ზუსტად ამის გაკეთებას ცდილობს; მაგრამ როგორ უკეთებს ის აგრეგირებას ცალკეული მომხმარებლებიდან მიღებულ ინფორმაციას? ერთმა კარგად ცნობილმა ექსპერიმენტმა დაადგინა, რომ თუ ქუჩაში გამვლელებს ლობიოს მარცვლებით სავსე ტომარას ვაჩვენებთ და ვკითხავთ, რამდენი მარცვალია ტომარაში, სწორ პასუხს ვერავინ გაგვცემს, მაგრამ თუ მათ პასუხებს გავასაშუალოებთ, ნამდვილი ოდენობის თითქმის ზუსტ შეფასებას მივიღებთ. იგივე იქნება შედეგი, თუ გამვლელებს რაიმე საგნის წონის ან სიგრძის შეფასებას ვთხოვთ. ხალხის შეფასება საშუალოდძალიან ახლოსაა სინამდვილესთან.
ზემოთ მოყვანილი ექსპერიმენტების მსგავსად, CCI ასაშუალოებს ეკონომიკის ამჟამინდელი და მომავალი მდგომარეობების ინდივიდუალურ შეფასებებს. ამ შეფასებებიდან არცერთი ცალკე აღებული ზუსტი არაა, მაგრამ საშუალოდ მათ ეკონომიკური მდგომარეობის კარგი შეფასება შეუძლიათ.
ქვემოთ მოყვანილი დიაგრამა აჩვენებს მომხმარებელთა განწყობის ინდექსს საქართველოსთვის. რაც უფრო დიდია ინდექსის მნიშვნელობა, მით უფრო პოზიტიურია მომხმარებელთა მოლოდინი პერსონალური ფინანსების მხრივ, უფრო დიდია მათი მზაობა, დახარჯონ ფული, და ზოგადად, უფრო ოპტიმისტურია განწყობა ქვეყნის ეკონომიკური პერსპექტივის შესახებ. ინდექსის დაბალი მნიშვნელობა კი პირიქით, უჩვენებს რომ მომხმარებლები პესიმისტურად არიან განწყობილნი, ნაკლების დახარჯვას გეგმავენ, მაღალი ინფლაციისა და დაუსაქმებლობის დონის მოლოდინი გააჩნიათ და ა.შ. ამგვარად, თუკი მონაცემებს გარკვეული წესის მიხედვით გავფილტრავთ, შესაძლებელია ამოვიღოთ ინფორმაცია ეკონომიკის მიმდინარე მდგომარეობისა (ქვედა გრაფიკი) და ხალხში არსებული მოლოდინების (ზედა გრაფიკი) შესახებ. შუა გრაფიკი ორივე მდგომარეობის შეჯამებას წარმოადგენს. როგორც დიაგრამაზე ჩანს, წინა 9 თვის მონაცემები გრძელვადიან პოზიტიურ ტენდენციას ავლენს, ნოემბრის თვეში კი შესამჩნევი პიკი აღინიშნება.
მომხმარებელთა განწყობის კვლევები 1970 წლებიდან მოყოლებული მთელ მსოფლიოში ტარდება, ევროკავშირის წევრი ქვეყნებისა და აშშ-ს ჩათვლით. როგორც უკვე აღვნიშნეთ, CCI ძირითადად იმის საზომად გამოიყენება, თუ საით მიემართება ეკონომიკა, მაგრამ ზოგიერთი ეკონომისტის აზრით, მისი პოლიტიკური ცვლილებების განსასაზღვრავად გამოყენება უფრო კარგ შედეგებს იძლევა. იდეა აქაც მარტივია: რაც უფრო დიდია მომხმარებლის განწყობის ინდექსი, მით უფრო მეტი შანსი აქვს ხელისუფლებაში მყოფ პარტიას გამარჯვებისა და პირიქით.
ეკონომისტი ლორენს იუნი CCI-ს არჩევნების შედეგების თითქმის სულყოფილად პროგნოზირების უნარს მიაწერს. მისი დაკვირვებით, ამერიკის შეერთებული შტატების წინა თერთმეტი საპრეზიდენტო არჩევნებიდან ათის შედეგები CCI-მა სწორად განსაზღვრა.
გიკას ა. ჰარდუველისის (Gikas A. Hardouvelis) პუბლიკაცია „Consumer Confidence and Elections” აანალიზებს მომხმარებლის განწყობის ინდექსს ევროკავშირის 15 ქვეყანაში 1985-2007 წლებში და ამ მონაცემებზე დაყრდნობით ასკვნის, რომ CCI-ს „შეუძლია შეაფასოს ხელისუფლებაში მყოფი პარტიის სიძლიერე და მისი ხელახლა არჩევის ალბათობა“.
საქართველოს შემთხვევაში, CCI არჩევნების წინ დიდად არ შეცვლილა და ნულს საკმაოდ იყო ჩაცილებული. ქვეყანა თავის ისტორიაში ერთ-ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი არჩევნების წინ იდგა და იგრძნობოდა გაურკვევლობა იმის შესახებ, ჩააბარებდა თუ არა ის დემოკრატიის მნიშვნელოვან ტესტს. როგორც მოსალოდნელი იყო, არჩევნების შედეგებმა (მიზეზშედეგობრივი კავშირი ამ შემთხვევაში ცხადია) გამოიწვია მომხმარებელთა მოლოდინების გაუმჯობესება ოქტომბერში, სრული ეფექტი კი ნოემბერში იქნა მიღწეული.
საინტერესოა, რომ დეკემბრის თვეში მოლოდინები მკვეთრად დაეცა. სავარაუდოა, რომ ასეთი ეფექტი რამდენიმე ფაქტორის ერთდროული მოქმედებითაა გამოწვეული. პირველი რიგში, მოსახლეობამ გააცნობიერა, რომ წინასაარჩევნო დაპირებების ნაწილი ვერ შესრულდებოდა ან უბრალოდ მოთმინება არ ეყო, „ქართული ოცნების“ ახდენისთვის ცოტაც დაეცადა. შესაძლებელია, უარყოფითი სეზონური ეფექტიც მოქმედებდეს, მაგრამ, რადგანაც ინდექსი მხოლოდ ბოლო 9 თვისთვის არსებობს, იგივე თვის წინა წლების მონაცემებთან შედარება ვერ ხერხდება. თუმცა, მაინც შეიძლება ითქვას, რომ ახალი წელი გაუმჯობესებული CCI-თი დაიწყო: მიუხედავად იმისა, რომ სახეზეა მკვეთრი ვარდნა დეკემბერში, ინდექსის 2013 წლის იანვრის მნიშვნელობა არჩევნებისწინა თვეებში დაფიქსირებულ მნიშვნელობებს აღემატება.
იმედს ვიტოვებთ, რომ პოლიტიკური ლიდერები გააცნობიერებენ, რომ მათი არჩევნებში გამარჯვება პირდაპირაა დამოკიდებული ხმის უფლების მქონეთა კეთილდღეობასა და კარგი მომავლის მოლოდინზე. ეს მარტივი ინტუიციური მიგნება ადასტურებს, რომ მომხმარებელთა განწყობის ინდექსი - რომელიც მჭიდროდაა კორელირებული ხელისუფლებაში მყოფი პარტიის საარჩევნო წარმატებასთან - შესაძლებელია ერთგვარ პოლიტიკურ ბარომეტრად იქნეს გამოყენებული.

The Consumer Confidence Index (CCI) attempts to capture the expectations of consumers about the future development of the economy. According to economic theory, optimistic consumers are willing to spend more money and reduce their savings, while pessimistic consumers do the opposite. This is consistent with the intuition that consumption activity and saving behavior are driven by the expectations of the future. Beyond that, the CCI can be a powerful indicator of the well-being of the economy.
If indeed the consumption behavior is driven by expectations, these expectations are likely to become self-fulfilling prophecies. Optimistic consumers are inclined to spend more money. This stimulates the economy, leading to higher economic output. Expectations are fulfilled! Pessimistic consumers, on the other hand, cut down spending, and the decline in demand will affect the economy negatively. Again, expectations are fulfilled! The phenomenon of self-fulfilling prophecies can be most vividly exemplified by price fluctuations on the stock markets.
There is another reason why the CCI reveals something about the economic situation. This reason is sometimes referred to as the “Wisdom of the Masses”. Every single consumer may be quite ignorant about the state of the economy, as everybody can observe just a tiny fraction of the whole economic system. A shopkeeper knows how much was sold in the last month, the restaurant knows how many people were served, the employee observes whether a pay-raise was granted and whether there were layoffs in the company. The information is scattered in the economy, nobody sees the big picture – but all of it together is the big picture!
How does the CCI aggregate this information? In one of the well-known behavioral experiments, people in the streets were shown a big sack filled with beans, and they were asked to estimate how many beans were in the sack. As it turned out, nobody gave the correct answer. Yet surprisingly, on average the answers came extremely close to the real number. Similar experiments were made with the weights and lengths of objects and other estimation tasks. It always turned out that on average, the estimations of the crowd were very close to the true values.
Just like in the example above, the CCI can be considered an average of many individual estimations of the present and the future development of the economy. None of them is right, but on average, these estimations can provide a good approximation of the state of the economy.
The diagram shows the consumer confidence index for Georgia. Without going into details, a higher value indicates a higher willingness to spend money, better expectations about the personal financial situation and about the general economic outlook of the country, while a lower index means that consumers are more pessimistic, they expect to spend less, are afraid of higher inflation, unemployment rate, etc. By filtering the data in a certain way, one can extract specific information on the current state of the economy (bottom graph) and on the people’s estimations of future economic prospects (top graph). The graph in the middle represents the overall CCI. As can be seen, there is a long-run positive trend in the CCI over the last 9 months, and there is an eye-catching peak in November.
Consumer confidence surveys are conducted in many countries all over the world since 1970th, including all EU member states and the US. As already described above, CCI is typically used to gauge where the economy is heading, but some economists report that it is a better predictor of the political changes to come. Thus, they try to use CCI to predict the outcomes of the elections. The idea is very simple: if the consumer confidence index is high, then the incumbent party is likely to win; If not, then the opposition party wins.
Economist Lawrence Yun calls CCI a near-perfect predictor of election results. For example, he observed that out of the last eleven presidential elections in the US, CCI was able to predict the election results in ten cases.
Paper by Gikas A. Hardouvelis "Consumer Confidence and Elections" analyzes CCI of 15 EU countries during 1985-2007 years and concludes that CCI "is able to predict the strength of the performance of the incumbent party and its probability of re-election".
In Georgia, consumer confidence has not changed before the elections and it remained depressed well below zero. The country was facing one of the most important elections in its history of independence and there was a feeling of uncertainty as to whether or not Georgia would pass a test of democracy. As it was expected, due to election results (direction of causality is clear in this case) consumers’ expectations improved in October, and the same trend continued in November 2012.
Interestingly enough expectations dropped dramatically in December 2012 Most probably, several factors have contributed to such a decline First, people realized that some of the pre-election campaign promises were not feasible or they just lack the patience to wait until the “Georgian dreams” come true. Additionally, some seasonal patterns might also have played a role, yet because we only have CCI data since May 2011, we cannot tell for sure. Be as it may, the New Year started with an improved CCI, still lower compared to November’s level, but higher than it was before October’s election.
Hopefully, political leaders recognize the fact that a positive association exists between the feelings and well-being oftheir voters and their own chances of winning elections. This basic intuition suggests that Consumer Confidence Index, which is closely associated with the electoral performance of the incumbent, can be used as a political barometer of sorts for the country.