პანელური დისკუსია: საქართველოში არსებული ეკონომიკური გამოწვევები და შესაძლებლობები
პანელური დისკუსია: „საქართველოში არსებული ეკონომიკური გამოწვევები და შესაძლებლობები“ 2024 წლის 2 ივლისს ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტის სპონსორობითა და ორგანიზებით, საქართველოს ეკონომიკის ასოციაციის (GEA) პირველი საერთაშორისო კონფერენციის ფარგლებში ჩატარდა სტამბაში.
ღონისძიებაზე შეიკრიბა მაღალკვალიფიციური ეკონომისტების ჯგუფი საქართველოს ეკონომიკის წინაშე არსებული გამოწვევების განსახილველად. პანელს უძღვებოდა თამარ სულუხია, ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტის დირექტორი. დისკუსიაში მონაწილეობდნენ:
• ევა ბოჭორიშვილი, Galt & Taggart-ის კვლევების დეპარტამენტის ხელმძღვანელი
• მიგელ ედუარდო სანჩეს მარტინი, მსოფლიო ბანკის წამყვანი ეკონომისტი
• დავით კეშელავა, წამყვანი ეკონომისტი, ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტი
• თინათინ ახვლედიანი, ევროპული პოლიტიკის ცენტრის „CEPS“-ის მკვლევარი
• შალვა მხატრიშვილი, საქართველოს ეროვნული ბანკის მაკროეკონომიკისა და სტატისტიკის დეპარტამენტის უფროსი
მოდერატორის გახსნითი სიტყვა და შეკითხვები
ღონისძიება გახსნა თამარ სულუხიამ საქართველოს ამჟამინდელი ეკონომიკური სირთულეების შესახებ საუბრით. მან ხაზი გაუსვა იმ გამოწვევებს, რომლის წინაშეც დგას ქვეყანა, ისაუბრა ამ პრობლემების ინფორმირებული და სტრატეგიული დისკუსიების გზით გადაჭრის მნიშვნელობაზე და ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ქვეყანა, რომელმაც 2023 წელი დაასრულა ევროკავშირის კანდიდატის სტატუსის მოპოვებით, მშპ-ის შთამბეჭდავი ზრდითა და სტაბილური ეკონომიკური მაჩვენებლებით, სულ რაღაც ნახევარი წლის შემდეგ სრულიად სხვა რეალობის წინაშე აღმოჩნდა: ქვეყანამ ვერ მიაღწია პროგრესს ევროკავშირში გაწევრიანების გაცხადებული პრიორიტეტისკენ სწრაფვაში და დააზიანა საკუთარი, როგორც ევროკავშირის სანდო პარტნიორის იმიჯი. უცხოური გავლენის აგენტების შესახებ რუსული სტილის კანონის მიღების გარდა, რომელიც აჩენს მნიშვნელოვან კითხვებს ქვეყანაში დემოკრატიის ხარისხთან დაკავშირებით, იყო სამოქალაქო საზოგადოების წინააღმდეგ ძალადობის შემთხვევები, აგრეთვე, საეჭვო ქმედებები ეკონომიკური მმართველობის დარგში, რომლებიც უკავშირდება საკვანძო ინსტიტუტების დამოუკიდებლობას, ეფექტიან მმართველობას და პარტნიორობის ზოგად ვექტორს, რომელიც დასავლეთისგან დაშორებით და სარისკო მიმართულებით სვლით ხასიათდება. საქართველოს დასავლელი სტრატეგიული პარტნიორები აშშ-სა და ევროკავშირში ოფიციალური პოლიტიკური განცხადებებით გამოეხმაურნენ საქართველოში განვითარებულ ბოლოდროინდელ მოვლენებს და გამოთქვეს შეშფოთება ქვეყანაში არსებული დემოკრატიის ხარისხის, აგრეთვე, საკვანძო ინსტიტუტების დამოუკიდებლობისა და მმართველობის შესახებ. გარდა პირდაპირი ოფიციალური შედეგებისა (როგორიც აშშ-ის სანქციებია), ევროკავშირმა ოფიციალურად განაცხადა, რომ ქვეყნის მიმდინარე კურსი არ შეესაბამება ევროკავშირში გაწევრიანების გზას.
მოდერატორმა აღნიშნა, რომ ქვეყნის პარტნიორები განვითარების დარგში შეშფოთებული არიან, ინვესტორები კი – დაბნეული. სულუხიამ პანელის მონაწილეებს სთხოვა განეხილათ ეკონომიკური ზრდის განმაპირობებელი ძირითადი ფაქტორები და ემსჯელათ იმ პრობლემებზე, რომლებიც უარყოფით ზეგავლენას ახდენს საქართველოს ეკონომიკურ პერსპექტივაზე. მან დასვა შეკითხვები: ამ კონტექსტში, როგორ მოქმედებს არსებული გაურკვევლობა ინვესტორებზე, პარტნიორებსა და ადგილობრივ აქტორებზე? როგორ აისახება ეს გაურკვევლობა ეკონომიკური ზრდის პროგნოზებზე, განვითარების პრიორიტეტულ სფეროებზე, გარე ეკონომიკურ კავშირებზე და პროდუქტიულობის ზრდაზე? გარდა ამისა, როგორ შეიძლება ამ გაურკვევლობამ გავლენა იქონიოს საქართველოს რეპუტაციასა და სუვერენულ საკრედიტო რეიტინგზე იმის გათვალისწინებით, რომ მხოლოდ ადგილობრივი კაპიტალი არ არის და უცხოური კაპიტალის მოზიდვა სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია?
ევა ბოჭორიშვილი გარე ეკონომიკური სტიმულების შესახებ
Galt & Taggart-ის წარმომადგენელმა, ქ-ნმა ევა ბოჭორიშვილმა, აღნიშნა, რომ საქართველოს ეკონომიკური წარმატება, ძირითადად, ემყარება გატარებული რეფორმებით განპირობებულ ზრდის ისტორიას, რასაც თან ერთვოდა ეფექტური მმართველობის ინდიკატორები და პროდუქტიულობის გაზრდილი მაჩვენებელი. ეკონომიკის განვითარების გადამწყვეტი ფაქტორი, განსაკუთრებით, განათლებასთან დაკავშირებულ დარგებში, პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები (FDI) იყო, განსაკუთრებით, დასავლეთის ქვეყნებიდან. გარდა ამისა, ეკონომიკის გაძლიერება გამოიწვია ეკონომიკურმა დივერსიფიკაციამ, აგრეთვე, გარე ეკონომიკური კავშირების დივერსიფიკაციამ, რაც სხვადასხვა რეფორმით იყო განპირობებული.
მან განიხილა საქართველოს ეკონომიკური სექტორები და ხაზი გაუსვა, რომ ისეთი ახალი დარგების განვითარებამ, როგორიც ინფორმაციული ტექნოლოგიებია, ცხადყო სათანადო ბიზნესგარემოს შექმნის მნიშვნელობა. პანელის მონაწილემ ხაზი გაუსვა უცხოური კაპიტალის მოზიდვის მნიშვნელობასაც, აგრეთვე, საქართველოს საკრედიტო რეიტინგის გაუმჯობესებისა და ეფექტური მმართველობის მნიშვნელობას.
ქალბატონი ევას რეკომენდაციით, კონკურენტუნარიანობის გასაზრდელად ქვეყანამ ციფრული ტრანსფორმაცია უნდა გამოიყენოს. მან ისიც აღნიშნა, რომ ბიზნესოპერაციების მოდერნიზაციისათვის საჭიროა რეფორმების გაგრძელება, რათა, შედეგად, საქართველო გახდეს მიმზიდველი გარემო უცხოური ინვესტიციებისათვის.
შალვა მხატრიშვილი ცენტრალური ბანკის პოლიტიკის შესახებ
შემდეგი კითხვით მოდერატორმა შალვა მხატრიშვილს მიმართა: რა ნაბიჯები გადადგა საქართველოს ეროვნულმა ბანკმა ფინანსური სტაბილურობის უზრუნველსაყოფად და რა უნდა გაკეთდეს შეჩერებული საერთაშორისო სავალუტო ფონდის პროგრამის გასაგრძელებლად?
საქართველოს ეროვნული ბანკის წარმომადგენელმა, შალვა მხატრიშვილმა, მიმოიხილა მონეტარული პოლიტიკის პრინციპები და მათი გავლენა ეკონომიკურ სტაბილურობაზე. ინფლაციის მართვისა და გაცვლითი კურსის ცვალებადობის გამოწვევებთან დაკავშირებით, მან ხაზი გაუსვა ცენტრალური ბანკის მიერ გატარებულ პროაქტიკულ ზომებს მაკროეკონომიკური სტაბილურობისა და ინვესტორების ნდობის შესანარჩუნებლად და ფინანსური რეფორმებისა და რეგულირების გამჭვირვალობის მნიშვნელობას გარე ეკონომიკური შოკების მიმართ საქართველოს მდგრადობის გაზრდის მიზნით. ბ-ნმა მხატრიშვილმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ დღევანდელ გარემოში, სადაც პოლიტიკური და გეოპოლიტიკური გაურკვევლობის ხარისხი მაღალია, ცენტრალურ ბანკს შეუძლია ყველაზე დიდი წვლილი შეიტანოს მაკროეკონომიკურ სტაბილურობაში, სულ მცირე, პოლიტიკასთან დაკავშირებული გაურკვევლობის შემცირებით. აღნიშნულის მიღწევა კი შესაძლებელია იმაში დარწმუნებით, რომ ბაზარს კარგად ესმის  ცენტრალური ბანკის ე.წ. რეაქციის ფუნქცია – როდის და როგორ გამოიყენებს ცენტრალური ბანკი თავის ინსტრუმენტებს მომავალში განვითარებულ სხვადასხვა სცენარში. სპიკერმა ისიც აღნიშნა, თუ რამდენად აფასებენ ინვესტორები პოლიტიკურ და გეოპოლიტიკურ სტაბილურობას და მაგალითად მოიყვანა გასული წლის ბოლოს საქართველოს სუვერენული რისკპრემიის შემცირება, როდესაც საქართველომ მოიპოვა ევროკავშირის წევრობის კანდიდატის სტატუსი.
მან ისაუბრა სავალუტო ფონდის პროგრამის გარშემო არსებულ გაურკვევლობაზეც, რომელიც დროებით შეჩერდა საქართველოს ეროვნული ბანკის შესახებ კანონში შეტანილი ცვლილებების გამო. პროგრამა შესაძლოა დასრულდეს მომავალ წელს და მიმდინარეობს მსჯელობა მის განახლებაზე ან ახალი პროგრამის დაწყებაზე.
მიგელ ედუარდო სანჩეს მარტინი მაკროეკონომიკური სტაბილურობის შესახებ
მსოფლიო ბანკის წარმომადგენელმა, მიგელ ედუარდო სანჩეს მარტინმა, წარმოადგინა გლობალური შეხედულება სტრუქტურული რეფორმების შესახებ, რომლებიც აუცილებელია საქართველოს ეკონომიკური ტრანსფორმაციისა და მდგრადი განვითარებისათვის.
პანელის მონაწილემ ხაზი გაუსვა საქართველოს არსებით ეკონომიკურ პროგრესს ბოლო ორი ათწლეულის განმავლობაში, რაც გამოწვეული იყო 2000-იანი წლების დასაწყისში დაწყებული რეფორმებით და ბიზნესგარემოს გაუმჯობესებით. მიუხედავად ამისა, არსებული გამოწვევაა სიღარიბის შემცირების ტემპის შენელება ბოლო პერიოდში და პროდუქტიულობის სტაგნაციური მაჩვენებლები მშენებლობის სექტორის ფარგლებს გარეთ. პანელის მონაწილემ ხაზი გაუსვა მიმდინარე რეფორმების დინამიკის შენარჩუნების მნიშვნელობას და გამოთქვა წუხილი, რომ ზოგიერთი დაგეგმილი ეკონომიკური და სტრუქტურული რეფორმა ბოლო თვეების განმავლობაში შეჩერდა. მახ ხაზი გაუსვა ევროკავშირის, როგორც საქართველოში განსახორციელებელი რეფორმების მთავარი საფუძვლის, მნიშვნელობას და აღნიშნა, რომ ევროკავშირის სტანდარტები ინფრასტრუქტურაში, მმართველობისა და ეკონომიკური კეთილდღეობის სფეროში მნიშვნელოვანია მდგრადი განვითარებისათვის.
პანელის მონაწილემ ხაზი გაუსვა განათლებისა და უნარების განვითარების გადამწყვეტ როლს სამუშაო ძალის პროდუქტიულობის გაზრდისა და ახალგაზრდებში უმუშევრობის დონის შემცირების საკითხში. მან გამოთქვა მხარდაჭერა ციფრული ინფრასტრუქტურისა და ინოვაციური ეკოსისტემების დარგში კომპლექსური რეფორმების გატარების საკითხში, რათა მოხდეს საქართველოს, როგორც ტექნოლოგიებისა და მეწარმეობის რეგიონული ცენტრის, პოტენციალის ათვისება.
ბოლოს მან აღნიშნა, რომ მნიშვნელოვანია მომავალში მძლავრი ინკლუზიური და მდგრადი ზრდის უზრუნველსაყოფად, საქართველომ შეინარჩუნოს ჯანსაღი, პოლიტიკური ციკლებისგან იზოლირებული ეკონომიკური მმართველობა და გააუმჯობესოს კანონების აღსრულება.
დავით კეშელავა შიდა გამოწვევების შესახებ
ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტის წარმომადგენელმა, დავით კეშელავამ, ხაზი გაუსვა ორ მნიშვნელოვან ასპექტს, რომლებიც მთავრობის ბოლო გადაწყვეტილებებსა და ინსტიტუციურ ცვლილებებს უკავშირდება. უპირველეს ყოვლისა, მან გამოთქვა შეშფოთება ბოლო საკანონმდებლო ცვლილებების თაობაზე და ისაუბრა, რომ ცვლილებები ოფშორების შესახებ კანონში და საპენსიო კანონმდებლობაში შევიდა საჯარო კონსულტაციებისა და სამოქალაქო სექტორის ჩართულობის გარეშე. მისი აზრით, ამგვარი გაუმჭვირვალობა და ნაკლები ჩართულობა წარმოშობს მნიშვნელოვან რისკებს, რაც საფრთხის ქვეშ აყენებს საქართველოს სახელმწიფო მმართველობას და ეკონომიკურ სტაბილურობას.
მან აღნიშნა, რომ მიუხედავად ამ საკანონმდებლო ცვლილებების ისეთი მოკლევადიანი შედეგებისა, როგორიც საფონდო ბირჟისა და ვალუტის კურსის რყევებია, მათი პოტენციური გრძელვადიანი შედეგები უფრო შემაშფოთებელია. ბ-ნმა დავითმა ხაზი გაუსვა სამოქალაქო საზოგადოების როლს მმართველობის მონიტორინგისა და გაუმჯობესების პროცესში და გამოთქვა მოსაზრება, რომ სამოქალაქო საზოგადოების როლის უგულებელყოფამ შესაძლოა გამოიწვიოს ინსტიტუტების დასუსტება და მომავალში ნაკლებად ინფორმირებული და საფუძვლიანი პოლიტიკის შემუშავება.
საერთო ჯამში, დავით კეშელავამ საკუთარ მოსაზრებებში ხაზი გაუსვა გადაწყვეტილების მიღების გამჭვირვალე და ინკლუზიური პროცესების მნიშვნელობას, აგრეთვე, საიმედო ინსტიტუციური ჩარჩოების მნიშვნელობას საქართველოში ეკონომიკური და მმართველობის სფეროს გაუმჯობესების საკითხში.
თინათინ ახვლედიანი ვაჭრობისა და საგარეო ურთიერთობების შესახებ
ქ-ნ თინათინ ახვლედიანს მოდერატორმა დაუსვა შემდეგი კითხვა: რა გავლენას ახდენს დღეს საქართველოს სავაჭრო ურთიერთობები და საგარეო ეკონომიკური პოლიტიკა ქვეყნის ეკონომიკურ პერსპექტივაზე?
ბრიუსელის წამყვან think-tank-ში მოღვაწე მკვლევარმა, თინათინ ახვლედიანმა,ა უფრო სიღრმისეული ევროპული პერსპექტივა შემოგვთავაზა საქართველოს ეკონომიკური გამოწვევების შესახებ. მან ხაზი გაუსვა ევროკავშირთან ეკონომიკური ინტეგრაციის მნიშვნელობას და ისაუბრა ევროკავშირის მიერ წევრი ქვეყნების ეკონომიკური დაახლოების პროცესის ხელშეწყობაზე, ასევე, ხაზი გაუსვა ცენტრალური და აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნების მიერ გაწევრიანების შემდეგ გადადგმულ მნიშვნელოვან წარმატებულ ნაბიჯებს და აღნიშნა, რომ საქართველოს ევროკავშირში ინტეგრაცია შესაძლოა მსგავსი სარგებლის მომტანი იყოს საქართველოსათვის, რისთვისაც საჭიროა ინსტიტუციური რეფორმების გატარება, მართებული შიდა ეკონომიკური პოლიტიკა და ევროკავშირის სტანდარტებთან შესაბამისობა. მან ხაზგასმით თქვა, რომ ევროკავშირსა და საქართველოს შორის არსებული ეკონომიკური შეთანხმებების პოტენციალი სრულად არ არის ათვისებული საქართველოს ეკონომიკაში არსებული სტრუქტურული პრობლემების გამო. მისი აზრით, იმისათვის, რომ საქართველომ სრულად მიიღოს სარგებელი ამგვარი შეთანხმებებისგან, საჭიროა მან გაზარდოს წარმოება და დაუახლოოს ქვეყნის ეკონომიკური პოლიტიკა ევროკავშირის სტანდარტებს.
თინათინ ახვლედიანმა გამოხატა შეშფოთება არსებული გეოპოლიტიკური გარემოსა და მისი შედეგების შესახებ საქართველოსა და მის ეკონომიკურ განვითარებაზე და აღნიშნა, რომ ბოლო დროს განვითარებულმა მოვლენებმა, მათ შორის, უკრაინის ომმა, ხაზი გაუსვა სტაბილურობისა და ეფექტიანი მმართველობის მნიშვნელობას. მისი აზრით, ინვესტორები თავს არიდებენ გაურკვევლობას და მკაფიო და სტაბილური ეკონომიკური პოლიტიკის გარეშე, საქართველოს გაუჭირდება ქვეყნის განვითარებისათვის საჭირო ინვესტიციების მოზიდვა. სპიკერმა დასძინა, რომ საქართველოს დაშორებამ ევროკავშირისგან შესაძლოა საფრთხე შეუქმნას ქვეყნის მიერ იმ ფინანსური და ტექნიკური დახმარების მიღებას, რომელიც საჭიროა ქვეყანაში ეკონომიკური რეფორმების გასატარებლად.
დასკვნითი ნაწილი
დასკვნით ნაწილში თამარ სულუხიამ ხაზი გაუსვა, რომ მონაწილეთა დისკუსიის თანახმად, გამოიკვეთა ეკონომიკური განვითარების განსაზღვრის ძირითადი კრიტერიუმი – დაუბრუნდება საქართველო სწრაფვას ევროკავშირისკენ თუ გადაიხრება რუსული ორბიტისაკენ.
მან, აგრეთვე, ხაზი გაუსვა სამოქალაქო საზოგადოების, ანალიტიკური ცენტრების და კვლევითი ინსტიტუტების გადამწყვეტ როლს ინფორმირებული პოლიტიკური გადაწყვეტილებების მიღების პროცესში, ეფექტური და მტკიცებულებაზე დაფუძნებული პოლიტიკის შესამუშავებლად საჭირო სიღრმისეული ანალიზის მნიშვნელობას, განსაკუთრებით, წინასაარჩევნო პირობებში, რათა საჯარო დისკუსიები ეყრდნობოდეს ფაქტობრივ ანალიზს და არამხოლოდ პოლიტიზირებულ რიტორიკას.
დასასრულ, მოდერატორმა მადლობა გადაუხადა პანელის მონაწილებს დამაფიქრებელი მოსაზრებების გამოთქმისათვის, აუდიტორიას კი – ჩართულობისათვის.
დისკუსიის მონაწილეებმა წარმოადგინეს საქართველოს ეკონომიკური ლანდშაფტის ყოვლისმომცველი მიმოხილვა, სადაც ხაზი გაესვა როგორც გამოწვევებს, ისე ქვეყნის მდგრადი ეკონომიკური ზრდის შესაძლებლობებს. სტრუქტურულ რეფორმებზე, ევროკავშირში ინტეგრაციასა და დემოგრაფიული ტენდენციების შესახებ დისკუსიებმა ხაზი გაუსვა საქართველოს ეკონომიკური მომავლის ფორმირების განმაპირობებელი ფაქტორების კომპლექსურ ურთიერთკავშირს. ღონისძიება დასრულდა მოწოდებით დიალოგის გაგრძელების თაობაზე, აგრეთვე, გაიცა რეკომენდაცია ფაქტობრივ მონაცემებზე დაფუძნებული პოლიტიკის შემუშავების შესახებ, რაც ხელს შეუწყობს საქართველოს მდგრად ეკონომიკურ განვითარებას.

Policy panel: current economic challenges and opportunities in Georgia
The Policy Panel: Current Economic Challenges and Opportunities in Georgia was sponsored and organized by ISET Policy Institute as part of the 1st International Conference of the Georgian Economic Association on July 2, 2024, at Stamba.
It brought together a distinguished group of economists to discuss the pressing issues facing Georgia's economy. The panel was moderated by Tamar Sulukhia, Director, ISET Policy Institute and featured:
• Eva Bochorishvili, Head of Research, Galt and Taggart
• Miguel Eduardo Sanchez Martin, Program Leader for Equitable Growth, Finance, and Institutions in the South Caucasus, World Bank
• Davit Keshelava, Lead Economist, ISET Policy Institute
• Tinatin Akhvlediani, Research Fellow, CEPS, Brussels
• Shalva Mkhatrishvili, Head of Macroeconomics and Statistics Department, National Bank of Georgia
Moderator's Opening Remarks and Questions
Tamar Sulukhia opened the panel and set the tone by acknowledging the complexity of the current economic landscape in Georgia. She highlighted the challenges faced by the country, emphasizing the importance of addressing these issues through informed and strategic discussions.   She highlighted that the country which ended 2023 with recently obtained EU candidate status, with impressive GDP growth and economic fundamentals largely in place, has found itself in a very different situation just half-year later.  It failed to progress towards declared EU priority and has damaged its image as a trusted EU neighbour. Besides the adoption of the Russian-style law on agents of foreign influence raising major questions about the state of democracy in the country, there have been concerning violence against civil society and questionable actions on the economic governance side, specifically related to the independence of key institutions, good governance, and overall partnership vector – away from West towards very risky minefield. Western strategic partners of Georgia at the official political level US and EU have reacted to the latest developments in Georgia and expressed concerns over the state of democracy but also about the independence of key institutions, about governance. Besides the straightforward official reactions like US sanctions, the EU has stated officially that the country’s current course is not aligned with EU approximation.
The moderator noted that the development partners are confused, investors are worried, and partners are concerned. Sulukhia directed the panellists to explore key factors driving economic growth and to discuss uncertainties impacting Georgia's economic outlook. In this context, how does the current uncertainty affect investors, partners, and domestic players? How do these uncertainties impact your economic growth forecasts, development priorities, external economic linkages, and productivity improvements? Furthermore, how might this uncertainty influence Georgia's reputation and sovereign credit rating developments, given that local savings alone are insufficient and attracting foreign capital is crucial?
Eva Bochorishvili on External Economic Boosts
Eva Bochorishvili from Galt & Taggart indicated that Georgia’s economic success is largely a story of reform-driven growth, supported by good governance indicators and productivity improvements. Foreign direct investment (FDI), particularly from Western countries, has been a key driver for a knowledge-based economy. Additionally, economic diversification and diversification of external economic linkages have strengthened the economy, all underpinned by various reforms.
She analyzed Georgia's economic sectors, emphasizing that the growth of new industries like IT underscores the importance of a favourable business environment. Bochorishvili stressed the need to attract foreign capital, highlighting that improving Georgia's credit rating and maintaining robust governance are crucial.
She recommended leveraging digital transformation to enhance competitiveness and called for sustained reform momentum to streamline business operations, thereby making Georgia a more appealing investment destination.
Shalva Mkhatrishvili on Central Bank Policies
Next, the moderator asked Shalva Mkhatrishvili, "What steps is the National Bank of Georgia taking to ensure financial stability, and what needs to be done to renew the suspended IMF program?
Shalva Mkhatrishvili, from the National Bank of Georgia, provided an overview of monetary policy frameworks and their impact on economic stability. Addressing the challenges of inflation management and exchange rate volatility, Mkhatrishvili highlighted the central bank's proactive measures to safeguard macroeconomic stability and investor confidence. He emphasized the importance of financial sector reforms and regulatory transparency in enhancing Georgia's resilience to external economic shocks. Mkhatrishvili underscored that, in today’s environment where political and geopolitical uncertainty is high, a central bank can best contribute to macroeconomic stability by reducing at least the policy uncertainty. This, in turn, is best achieved by making sure the market understands the central bank’s so-called reaction function – when and how the central bank will use its instruments in different scenarios of the future. Shalva also emphasized how much investors value political and geopolitical certainty, citing the reduction in Georgian sovereign risk premium late last year when Georgia received the EU candidacy status.
He also talked about the uncertainty around the IMF program, which was temporarily suspended due to changes in the central bank law. The program might conclude naturally next year, and discussions are ongoing about its resumption or the initiation of a new program.
Miguel Eduardo Sanchez Martin on Macroeconomic Stability
Miguel Eduardo Sanchez Martin, representing the World Bank, offered a global perspective on structural reforms essential for Georgia's economic transformation and sustainable development.
The panellist underscored Georgia's substantial economic progress over the past two decades, stemming from reforms initiated in the early 2000s and enhancements in the business environment. However, challenges include a recent slowdown in poverty reduction and stagnant productivity outside of construction. Emphasizing the need for ongoing reform momentum, he highlighted concerns that some agreed-upon economic and structural reforms have stalled in recent months. He emphasized the EU's pivotal role as a guiding framework for Georgia's reforms, noting its standards in governance, infrastructure, and economic well-being as crucial benchmarks for sustainable development.
Martin underscored the critical role of education and skills development in enhancing workforce productivity and reducing youth unemployment. He advocated for comprehensive reforms in digital infrastructure and innovation ecosystems to harness Georgia's potential as a regional hub for technology and entrepreneurship.
In the end, Martin discussed how it is paramount that Georgia maintains its sound economic management, insulated from political cycles, and improves the enforcement and predictability of law and regulations as key foundations to ensure strong, inclusive, and sustainable growth going forward.
Davit Keshelava on Internal Challenges
Davit Keshelava, representing ISET Policy Institute, emphasized two critical aspects regarding recent governmental decisions and institutional developments. Firstly, he highlighted concerns over how legislative changes, such as the offshore law and amendments to pension legislation, were implemented without sufficient public consultation or civil society engagement. This lack of transparency and participation raises significant risks, potentially undermining long-term governance and economic stability in Georgia.
He noted that while there have been short-term impacts like fluctuations in the stock exchange and exchange rates due to these legislative changes, the more substantial concern lies in their potential long-term consequences. Davit stressed the importance of civil society's role in monitoring and improving governance, suggesting that overlooking these impacts could lead to weakened institutional independence and less evidence-based policymaking in the future.
Overall, Davit Keshelava's assessment underscores the critical need for transparent, inclusive decision-making processes and robust institutional frameworks to sustain Georgia's economic and governance improvements over time.
Tinatin Akhvlediani on Trade and External Relations
Addressing Tinatin Akhvlediani, Sulukhia posed, "How do Georgia's trade relationships and external economic policies impact its economic prospects?"
Tinatin Akhvlediani, based in Brussels, provided a broader European perspective on Georgia's economic challenges. Akhvlediani emphasized the importance of economic integration with the European Union (EU). She reflected on the success of the EU in fostering economic convergence among its member states, highlighting the significant strides made by Central and Eastern European countries since their accession. Akhvlediani pointed out that Georgia's integration into the EU could bring similar benefits, but this requires robust institutional reforms, proper domestic economic policy and adherence to EU standards. She stressed that the current economic agreements between Georgia and the EU have not yet realized their full potential due to structural issues within the Georgian economy. For Georgia to benefit from these agreements, it must expand its production capacity and align its economic policies with EU standards.
Akhvlediani also raised concerns about the current geopolitical environment and its implications for Georgia and its economic development. She mentioned that recent developments, including the war in Ukraine, have underscored the importance of stability and strong governance. Investors are wary of uncertainties, and without clear and stable economic policies, Georgia could struggle to attract the necessary investments for its development. Akhvlediani warned that Georgia's drift away from EU integration could jeopardize the financial and technical assistance needed for its economic reforms.
Closing
In closing, Sulukhia highlighted that from the commentaries of the panellists ‘EU’ comes out as a keyword - will Georgia get back on track on the EU path and be an EU-aspiring country or a small satellite in Russia’s orbit clearly is the key criteria for the defining economic development.
She also crucial role of civil society, think tanks, and research institutions in shaping informed policy debates and decisions. She emphasized the need for rigorous research to guide effective policymaking, especially in the run-up to elections, to ensure that public discourse is grounded in factual analysis rather than mere rhetoric.
Tamar Sulukhia, the moderator, wrapped up the discussion by thanking the panellists for their thought-provoking contributions and the audience for their engagement.
Conclusion
The panel provided a comprehensive overview of the economic landscape in Georgia, highlighting both challenges and opportunities for the country’s sustainable economic growth. Discussions on structural reforms, EU integration, and demographic trends underscored the complex interplay of factors shaping Georgia's economic future. The event concluded with a call for continued dialogue and evidence-based policymaking to foster inclusive economic development and prosperity in Georgia.