ქართული ეკონომიკის ობიექტური შეფასება საიმედო სურათს არ იძლევა. ქვეყნის მშპ, რომელიც 1990-იანი წლების დასაწყისში პოლონეთისას უტოლდებოდა, ომების, ბაზრების დაკარგვის, კორუფციის აყვავების, კრიმინოგენური ვითარების გაუარესებისა და ხელისუფლებათა არაკომპეტენტურობის ფონზე კატასტროფული სისწრაფით დაეცა. საქართველოს 17 წელი დასჭირდა მხოლოდ იმისთვის, რომ 2007 წლისთვის საბოლოოდ აღედგინა საბჭოთა კავშირის დროინდელი მდგომარეობა. შედარებისთვის, პოლონეთმა ამ 17 წელიწადში საკუთარი მშპ თითქმის 700%-ით გაზარდა, რაც მისი მეზობელი გერმანიის მშპ-ს 25%-ზე მეტია.
მიუხედავად იმისა, რომ საქართველოს ტრაგედია დიდწილად საკუთარი შეცდომებითაა გამოწვეული, ბოლო წლებში შეიმჩნევა, რომ ქართველებს - გარდა სიკეთის, სტუმართმოყვარეობისა და სხვა მრავალი სასიამოვნო თვისებების ფლობისა - თავისივე შექმნილი პრობლემებისთვის გადაწყვეტების მოძებნაც შეუძლიათ. ბოლო 10 წლის მონაცემები საკმაოდ დამაიმედებლად გამოიყურება: ერთ სულ მოსახლეზე შემოსავალი 2003 წლიდან თითქმის გაოთხმაგდა. ამ ზრდაში ლომის წვლილი სააკაშვილის რეჟიმის მიერ ჩატარებულ კორუფციისა და არაკომპეტენტურობის ავგიას თავლების წმენდას მიუძღვის. მიუხედავად ამისა, ამ ტიპის შიდა რეფორმებით მიღწევადი ეკონომიკური ზრდის დონე შენარჩუნებადი არაა. ამჟამად საქართველო თანამედროვე და ეფექტური სახელმწიფოა, მაგრამ მისი ეკონომიკა ასეთივე ეპითეტებით ნამდვილად ვერ დახასიათდება. თუკი საქართველოს მიზანია, უკეთ ინტეგრირდეს მსოფლიო ეკონომიკაში და ღირებული პროდუქცია შესთავაზოს სხვა ქვეყნებს, მან უნდა იპოვოს „გრძელვადიანი ბიზნეს-მოდელი“, რომელიც ეკონომიკის გრძელვადიან ზრდას უზრუნველყოფს.
სამწუხაროდ, დღევანდელ მსოფლიოში, სადაც ყველა ნიშა უკვე დაკავებულია ადგილის პოვნა ძალიან ძნელია. ამ დროს განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია სწორად განვსაზღვროთ, თუ რა უნიკალური უპირატესობანი გააჩნია საქართველოს და თუ როგორ შეიძლება მათი გამოყენება.
არსებობს მოსაზრება, რომ საქართველოს ფიზიკური და ადამიანური კაპიტალის დეფიციტი აქვს, მაგრამ ეს ერთადერთი პრობლემა არაა. მხოლოდ ეს რომ იყოს, საქართველოში ჩადებული ინვესტიციიდან მიღებული ამონაგები დიდი იქნებოდა და, შესაბამისად, ინტენსიურად მოხდებოდა კაპიტალდაბანდება უცხოეთიდან და უცხოური ფულით დაფინანსებული ტრენინგებიც ხშირად ჩატარდებოდა. ერთი მიზეზი იმისა, თუ რატომ არ ხდება ასე არც საქართველოში და არც სხვა განვითარებადი ქვეყნების უმრავლესობაში, „კოორდინაციის არქონაა“ (კაკაფონია).
ამ იდეის კარგად გასაგებად საჭიროა გავიგოთ, რომ ერთმანეთთან დაკავშირებული ეკონომიკური ქმედებები ერთმანეთს აძლიერებენ. ამაზე ეკონომისტები ამბობენ, რომ ქმედებებს „დადებითი გარეგანი ეფექტები“ აქვთ. ამის კლასიკურ მაგალითად შეიძლება სილიკონის ველი განვიხილოთ: ეს გეოგრაფიული არეალი ძალიან მიმზიდველია პროგრამული უზრუნველყოფისა და კომპიუტერული ტექნოლოგიების წარმოებაში მომუშავე ახალი კომპანიებისთვის, რადგანაც იქ უკვე უამრავი იმავე პროფილის კომპანიაა ბაზირებული.
სამგანზომილებიანი გრაფიკის სპეციალისტი გჭირდებათ? კომპანია გნებავთ დაიქირაოთ ელექტრონული კომერციის დასანერგად? საიმედო და მცოდნე პარტნიორ კომპანიას არჩევთ ერთობლივ პროექტებზე სამუშაოდ? - სილიკონის ველზე ყველაფერი მოიძებნება.
მას შემდეგ, რაც სილიკონის ველი საინფორმაციო ტექნოლოგიების წარმატებული ჰაბი გახდა, ბევრმა ქვეყანამ სცადა მსგავსი სიმფონიის გამეორება. ზოგიერთმა - მაგალითად, ისრაელმა - ეს წარმატებით მოახერხა, ზოგიერთს კი მხოლოდ ცარიელი ინდუსტრიული პარკები და უქმად დახარჯული სუბსიდიები შერჩა. ამისდა მიუხედავად, ცხადია, რომ სამთავრობო პოლიტიკას კერძო ინვესტიციის გასაღვივებლად დიდი როლის თამაში შეუძლია, რადგანაც უყურადღებოდ მიტოვებულ კერძო მეწარმეებს კოორდინაციის პრობლემები ექმნებათ. თუკი ჩემი ბიზნესი მხოლოდ შენი ბიზნესის ტანდემში ყვავის და პირიქით, ერთ-ერთმა ჩვენგანმა პირველმა უნდა წამოიწყოს თავისი ბიზნესი, რათა მეორეს საქმიანობა მომგებიანი გახდეს. თუკი მთავრობა კოორდინაციას თავის თავზე აიღებს - მაგალითად, მიმართული სუბსიდიების სახით - შეიძლება ორივე ბიზნესი ერთდროულად იქნას წამოწყებული და კოორდინაციის პრობლემაც გადაიჭრება.
მოსალოდნელი არაა, რომ საქართველო საინფორმაციო ტექნოლოგიების ჰაბი გახდეს, რადგანაც მისი წარსული ამ მხრივ მხოლოდ კომპიუტერების ამწყობი ინდუსტრიის დაფუძნების წარუმატებელ მცდელობას მოიცავს. თუკი საქართველოს ჰაბის სტრატეგიის გამოყენება უნდა, მან ეს თავის განსაკუთრებულ უპირატესობებზე დაყრდნობით უნდა გააკეთოს. ასეთი უპირატესობის მაგალითი მისი მდებარეობაა: ზუსტად სამხრეთ კავკასიის ცენტრში.
საქართველოს ნამდვილად შეუძლია თავისი გეოგრაფიული მდებარეობის გამოყენება ინტეგრირებული კავკასიის სატრანსპორტო კორიდორის შესაქმნელად. ეს კვანძი გააერთიანებდა აეროპორტებს, საგზაო ტრანსპორტს, სარკინიგზო ხაზებს და საზღვაო გადაზიდვებს ფოთის პორტის მეშვეობით. თუ საქართველო მოახერხებს კერძო ინვესტიციების კოორდინირებას ამ ერთმანეთთან დაკავშირებულ ინდუსტრიებში, მას შეეძლება იაფი, უსაფრთხო და სწრაფი შუალედური გადაზიდვების სერვისის შეთავაზება ევროპაში, კავკასიასა და ცენტრალურ აზიაში მოქმედი ექსპორტიორებისა და იმპორტიორებისთვის. ასეთნაიად კომბინირებული ლოგისტიკური სერვისები ბუნებრივად ასარგებლებდნენ ერთმანეთს. ერთი შესაძლო სცენარით, საქონელი შემოვიდოდა ფოთში, რკინიგზით გაიგზავნებოდა აზერბაიჯანში და შემდეგ კასპიის ზღვის გავლით - ცენტრალურ აზიაში. სხვა სცენარის მიხედვით, საქონელი გადაიტვირთებოდა სატვირთო მანქანებში და გაიგზავნებოდა სომხეთში, ან საქართველოს სამხედრო გზის გავლით რუსეთში. საგზაო ტრანსპორტი ასარგებლებდა სარკინიგზოს და პირიქით, ხოლო ორივე ასარგებლებდა და მოგებას მიიღებდა საზღვაო ტრანსპორტისგან.
ზემოთქმულის გათვალისწინებით, ლოგიკურია, რომ მცირე ბიუჯეტის მქონე სოციალურმა დამგეგმავმა საჯარო ინვესტიციისთვის რომელიმე კონკრეტული ინდუსტრია კი არ არჩიოს, არამედ საქონლის ტრანსპორტირებისა და სავაჭრო ოპერაციების ღირებულების შემცირებას ეცადოს. სავაჭრო დანახარჯების შემცირება დამცავი და სარეგულაციო ბარიერების მოხსნის გარდა, სატრანსპორტო და ლოგისტიკურ ინფრასტრუქტურაში ინვესტირებასაც გულისხმობს. სწორედ ამისთვისაა საჭირო საჯარო კაპიტალდაბანდება. აღსანიშნავია, რომ საქართველო უკვე ახორციელებს მრავალ პროექტს ამ მიმართულებით. ფოთის მისადგომებთან თავთხელი წყლების გაღრმავება დიდი მოცულობის სატვირთო გემების მიღებას გახდის შესაძლებელს; ბაქო-თბილისი-ყარსის უკვე თითქმის დასრულებული რკინიგზა საშუალებას მისცემს კომპანიებს, ტვირთები თურქეთიდან აზერბაიჯანში - ანუ ევროპიდან აზიაში - გადაზიდონ; გზების აღდგენა საგზაო გადაზიდვების ინტენსივობის გაზრდას ხდის შესაძლებელს. სხვათა შორის, მნიშვნელოვანია საქართველოს სამხედრო გზის აღდგენაც, რადგანაც რუსეთთან ერთადერთი ღია საგზაო საზღვარი ყაზბეგში სწორედ მასზე ძევს. ამ გზით რუსეთს შეეძლება მის მეგობარ სომხეთს დაუკავშირდეს. საგზაო პროექტების დაფინანსება გზის გამოყენების გადასახადის დაწესებით შეიძლება, სარკინიგზო გადაზიდვები კი საქართველოს რკინიგზის სარემონტო სამუშაოებს დააფინანსებს და მფლობელებს მოგებასაც მოუტანს.
უნდა აღინიშნოს, რომ სამთავრობო ინვესტიცია ერთადერთი ინსტრუმენტი არაა საქართველოს ლოგისტიკური პოტენციალის სარეალიზაციოდ. უფრო მეტიც, შეზღუდული საბიუჯეტო შესაძლებლობების ფონზე სამთავრობო ინვესტირების რაუნდის შემდეგ, შესაძლებელია კერძო ინვესტორების მოზიდვასა და უცხოური ინვესტიციებზე ფიქრიც (მაგალითად, კონცესიების მეშვეობით).
ვაჭრობა, დამოუკიდებლად ინფრასტრუქტურის ტიპისა, მარტივი და იაფი უნდა იყოს. სიტუაციას საქართველოსთვის ამ მხრივაც კარგი პირი უჩანს. უკვე არსებობს მომგებიანი სავაჭრო შეთანხმებები მნიშვნელოვანი სავაჭრო პარტნიორების უმრავლესობასთან, მარტივი საბაჟო და სასაზღვრო პროცედურები, მცირე ბიუროკრატიული ბარიერები და ჯანსაღი, არაკორუფციული გარემო. თუმცა, საკვანძო პრობლემა ისაა, რომ საქართველო ჯერჯერობით მხოლოდ ნაწილი თუა კავკასიის სავაჭრო კორიდორისა. ამ კორიდორში ჯერ კიდევ მრავალი საცობია; მაგალითისთვის აზერბაიჯანსა და ყაზახეთში არსებული ინფრასტრუქტურული პრობლემები გამოდგება. ამიტომ, არსებობს საჭიროება საერთაშორისო კოორდინაციის, დიპლომატიისა და მოკავშირული გაერთიანებების დაფუძნების. ბოლოს კი აღვნიშნოთ, რომ საქართველომ, როგორც მსოფლიო სავაჭრო ორგანიზაციის წევრმა, ეფექტურად უნდა გამოიყენოს მის ხელთ არსებული ბერკეტები თავისი მეზობლების - მაგალითად, თურქეთის - პროტექციონისტულ პოლიტიკასთან საბრძოლველად.
რა თქმა უნდა, საქართველოს აქვს სხვა სიმფონიების განხორციელების პოტენციალიც, თუმცა, ყოველ ასეთ წამოწყებას თავისი საქმის მცოდნე დირიჟორი დასჭირდება.

An unprejudiced look at the Georgian economy is rather disenchanting. Starting in 1990 at a per capita income that was close to Poland’s, Georgia went into a free fall as a result of secession wars, loss of markets, an explosion of crime and corruption, and the staggering incompetency of its governments. It took Georgia 17 years, until 2007, to merely return to where it stood at the end of the Soviet Union. In these 17 years, Poland increased its output per capita by almost 700%, achieving a level of more than 25% percent of its neighbor Germany.
While Georgia’s tragedy is large “homemade”, the experience of recent years suggests that Georgians, decent and hospitable people with many likable peculiarities, are also very good at finding solutions to problems of their own making. Without any doubt, the last 10 years are quite encouraging – starting from a pathetic level in 2003, per capita income has almost quadrupled. The lion's share of this growth can be attributed to the Saakashvili regime’s ability to clean up the Augean stables of corruption and incompetence. Yet, the kind of growth that can be fostered through such internal reforms is ultimately limited. Georgia may by now have a modern and efficient state, but its economy is anything but modern. And it can only continue on the upward trend if the country gets better integrated into the global economy and has something of value to offer to other countries. In other words, to sustain high growth rates, Georgia has to find its long-run “business model”.
As it turns out, it is all but easy to make a unique contribution in a competitive world in which all stakes are claimed and all niches are occupied. What are the specific advantages Georgia can build on? And what can the Georgian government do to exploit them?
One may argue that Georgia has low levels of physical and human capital, yet this is not the only problem. If that was all, Georgia would have experienced large inflows of capital goods and a high level of training (financed by foreign borrowing), because returns to investment would be high. One reason we do not observe an investment rally in Georgia (as well as in many other developing economies) is the presence of what economists refer to as “coordination failures” (or cacophonies).
To understand this concept one has to understand that related economic activities can have a mutually reinforcing effect on each other. Economists say that these activities have “positive externalities”. The classical example is Silicon Valley in California. Because there are so many companies working on software and computer technology in what was previously known as the Santa Clara Valley, it is a highly attractive place for new companies that are active in the same fields. Do you need a programmer specialized in 3D graphics programming? Can be found in Silicon Valley. Do you search for a company that provides a highly specialized software solution for an electronic commerce application? No problem in Silicon Valley. Do you look for cooperation partners for technology projects and companies with expertise that complements your own? Guess where you will find them...
Ever since Silicon Valley succeeded so overwhelmingly as an information technology hub, many countries all over the world have tried to perform the same symphony. Some did very well, like Israel, while others are now left with empty industrial parks and lots of wasted subsidies. Nonetheless, it is clear that government policies may play an important role in promoting private investment, as there is an obvious coordination problem when private entrepreneurs are left alone. If my business can only flourish in combination with your business and vice versa, one of us must start his business first in order to make the other one profitable. If the government coordinates these efforts, for example through targeted subsidies, it may cause both businesses to start at the same time, solving the coordination problem.
In all likelihood, Georgia won’t become an information technology hub as Georgia’s contribution to the global computer industry has so far been limited to a failed attempt to establish a government-subsidized computer assembly industry. If Georgia wants to go for a hub strategy, it has to take advantage of its unique strengths, for instance, Georgia’s position at the heart of the South Caucasus.
Indeed, Georgia could use its geographic location to establish an integrated Caucasus Transport Corridor (CTC). This would combine airports, road transport, train lines, and a maritime connection point at Poti with world-class logistics services. If Georgia succeeds in coordinating private investment in related industries, it would be able to offer low-cost, safe, and timely transshipment services to exporters and importers operating between Central Asia, Caucasus, and Europe. Such combined logistics services would naturally complement each other. Goods could enter at Poti, then be transported by train to Azerbaijan and from there, over the Caspian Sea, to Central Asia. Alternatively, cargo could be reloaded and carried by trucks to Armenia, or via the Georgian Military Road to Russia. Road transport would fertilize train transport and vice versa, and both would fertilize and profit from sea transport via Poti.
With this goal in mind, it seems logical for a social planner with a tight budget to not try to pick a specific industry for public investment but instead embark on reducing transport and transaction costs. Reducing trade costs does not only mean eliminating protection and regulatory barriers but also investing in transport and logistics infrastructure. That is why actual public capital investment is also needed. In this respect, Georgia pursues many promising projects. Deepening the shallow waters at the entrance channel to Poti will allow goods to enter the country via huge container ships. The almost completed Baku-Tbilisi-Kars Railway will allow the transport of cargo from Turkey through Georgia to Azerbaijan and back – literally connecting Asia with Europe. Road overhauls allow for road cargo. These should include the Georgian Military Road, leading to the only open border crossing with Russia at Kazbegi and connecting Russia with its ally Armenia. Road projects can be refinanced through road charges, while railway cargo yields income for Georgian railways servicers and the rail network owners. Harbor dues would incur at Poti.
Yet public investment in infrastructure is by no means the only instrument available to Georgia for unleashing its logistics potential. Moreover, in light of the tight budget constraint, the public investment must be just sufficient to spark a round of private investment while outsourcing financing and the actual operations to the private sector or foreign investors (e.g. through concessions).
Independent of infrastructure, trade has to be made simple and cheap – also in this respect, Georgia is on a promising path. It has favorable trade agreements with most of its important trade partners, simple customs and border regulations, a low bureaucratic burden, and no corruption. A really key issue, however, is that Georgia is at best only a part of the Caucasus Trade Corridor (CTC). There are many other bottlenecks along with the CTC, including infrastructure problems in Azerbaijan and Kazakhstan, hence the need for international coordination – through diplomacy and alliance building. Last but not least, Georgia should make effective use of the tools available to it as a member of WTO to ward off protectionist policies by some of its neighbors, e.g. Turkey.
Of course, Georgia could and perhaps should go for other symphonies as well, yet, whatever it pleases to do, it should make sure it has an orchestra director with a good understanding of her role.