გენდერული სახელფასო სხვაობა
ქალთა და კაცთა ხელფასებს შორის საგრძნობი განსხვავება მთელ მსოფლიოში შეინიშნება. Eurostat-ს ამ ფენომენის საზომად გენდერული სახელფასო სხვაობა (Gender Pay Gap - GPG) აქვს. ეს ინდიკატორი წარმოადგენს მამაკაცისა და ქალის საშუალო  საათობრივ ხელფასებს შორის სხვაობას შეფარდებულს მამაკაცის საშუალო საათობრივ ხელფასთან. მათივე მონაცემების მიხედვით, 2011 წელს ქალები მამაკაცებთან შედარებით 16.2%-ით ნაკლებს გამოიმუშავებდნენ საათში. ეს სხვაობა იცვლება ქვეყნების მიხედვით: ყველაზე ნაკლები სლოვენიაშია დაფიქსირებული (2.3%), ყველაზე მეტი კი - ესტონეთში (27.3%). მსოფლიო ბანკის რეპორტი „Development Report on Gender Equality“ სამოცდაოთხი განვითარებადი და განვითარებული ქვეყნის შესახებ წარმოადგენს მონაცემებს და ასკვნის, რომ ქალის ხელფასი საშუალოდ 8-დან 48 პროცენტამდე ნაკლებია მამაკაცის ხელფასზე. ეს სხვაობა უფრო დიდია დაბალშემოსავლიან ქვეყნებში.
საქართველოს შესახებ მისაწვდომი მონაცემები იმავე სურათს გვიჩვენებს. საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის 2012 წლის მონაცემებიდან ჩანს, რომ ყოველ კაცზე გაცემული 1 ლარი ნომინალური თვიური ხელფასის წილ ქალებზე 58 თეთრი გაიცემოდა. იმის გათვალისწინებითაც კი, რომ ქალები ჯამში ნაკლებს მუშაობენ, ვიდრე კაცები, ასეთი დიდი სხვაობა ხელფასებს შორის, საათობრივ ანაზღაურებებს შორის სხვაობასაც მიანიშნებს.
რატომ გამოიმუშავებენ ქალები ნაკლებს?
რატომ არსებობს გენდერული სახელფასო სხვაობა? პოპულარული მოსაზრების მიხედვით, ეს გენდერული დისკრიმინაციის გამო ხდება და პრობლემასთან ბრძოლა გენდერულ დისკრიმინაციასთან უფრო ინტენსიურად ბრძოლაზე დაიყვანება.
მეორე მხრივ, დაკვირვებული ანალიზი ამ მოსაზრების სიმყიფეზე მიუთითებს. დემოგრაფიული მახასიათებლების (ასაკი, საცხოვრებელი დასახლების ტიპი, განათლება, ოჯახური მდგომარეობა, ბავშვები) და სამუშაო მახასიათებლების (დასაქმება, კვირაში ნამუშევარი საათების რაოდენობა, პროფილი, ეკონომიკური სექტორი, დასაქმების ტიპი) გათვალისწინების შემდეგაც კი სახელფასო სხვაობის დიდი ნაწილი აუხსნელი რჩება. ეს მიუთითებს, რომ სხვაობა გამოწვეული უნდა იყოს ისეთი მოვლენებით, რომელთაც ჯერჯერობით სათანადო ყურადღება არ ექცევათ. სხვა მიზეზთა შორის, განსაკუთრებული ყურადღების ღირსია ე.წ. ცხოვრების სტილისადმი განსხვავებული მიდგომა - ინდივიდუალური უპირატესობა (Individual lifestyle preference).
უპირატესობის თეორია (preference theory) წარმოადგენს ბრიტანელი სოციოლოგის, კატერინ ჰაკიმის მიერ შექმნილ მულტიდისციპლინარულ - ძირითადად სოციოლოგიურ - თეორიას, რომელიც ეყრდნობა ჰიპოთეზას, რომ ქალთა მიერ ცხოვრების სტილისადმი განსხვავებული მიდგომა მათი დასაქმებულობის უკეთესი საზომია, ვიდრე განათლების დონე. ჰაკიმის აზრით, უპირატესობის თეორია დიდწილად ხსნის დასაქმების ბაზარზე სქესის მიხედვით არსებულ განსხვავებებს და მათ შორის, ხელფასთა შორის სხვაობასაც. მისი მიხედვით, ქალები ცხოვრების ხარისხსა და სამუშაოდან მიღებულ სიამოვნებას მაღალ ხელფასზე უფრო ღირებულად მიიჩნევენ. ამ მოსაზრების დასტურად შეიძლება მოვიყვანოთ ლონდონის უნივერსიტეტის ეკონომისტის, არნო შევალიეს მიერ 10 000 ადამიანზე ჩატარებული კვლევა. კვლევამ დაადგინა, რომ კაცები უმეტესად კარიერულ წინსვლასა და ფინანსურ მოგებას თვლიან მნიშვნელოვნად და საკუთარ თავს უმეტესად ამბიციურ პიროვნებებად წარმოადგენენ, ხოლო ქალები პირველ ადგილას აყენებენ სამუშაოდან მიღებულ კმაყოფილებას, თანამშრომლების კეთილგანწყობასა და მათი სამუშაოს სოციალურ მნიშვნელობას. კვლევაში მონაწილე ქალთა ორი მესამედი ელოდა, რომ გარკვეულ ეტაპზე მოუწევდა სამუშაოს დროებით შეწყვეტა ოჯახური მიზეზების გამო. შედარებისთვის, კაცთა მხოლოდ 12% იყო მზად იმავეს გასაკეთებლად, თუმცა 40% მოელოდა ამას თავიანთი პარტნიორებისგან.
ინდივიდუალური უპირატესობა საქართველოს შემთხვევაში
საქართველოში ინდივიდუალური უპირატესობის როლი დიდია იმის გამო, რომ ჩვენ გვაქვს ჩამოყალიბებული ხედვა გენდერული როლების შესახებ. საქართველო გამორჩეული ქვეყანაა თავისი აღმოსავლურ-დასავლური ღირებულებების კოქტეილის გამო. ქალები იზრდებიან პატრიარქალურ საზოგადოებაში და ითვისებენ მსოფლმხედველობას, რომელიც მათ განუსაზღვრავს გარკვეულ ადგილს. ქართველ გოგონათა უმეტესობას ბავშვობიდანვე ესმის შემდეგი ფრაზები: „შენ არ შეიძლება იყო მარტო“, „შენ ძალიან სუსტი ხარ“, „შენ დაცვა გჭირდება“ და ა.შ. საქართველოში ქალის პირადი წარმატების საზომი არა წარმატებული კარიერა, არამედ ნიშნობის ბეჭედია; უფრო კონკრეტულად კი ის, თუ რამდენად ასრულებს იგი თავის მოვალეობას როგორც ქალი, დიასახლისი და დედა.
„კონკიას სინდრომი“
ზემოთ მოყვანილი სოციალური ფაქტორები ქართველ ქალში ე.წ. „კონკიას სინდრომის“ ჩამოყალიბებას იწვევენ. კონკიას სინდრომი ეხება ქალის შიშს, იყოს დამოუკიდებელი და მის ქვეცნობიერ სურვილს, იყოს ვინმეს (მამაკაცის) მფარველობის ქვეშ. ეს სინდრომი პირველად კოლეტ დოულინგმა აღწერა 1981 წელს გამოცემულ წიგნში „კონკიას კომპლექსი: ქალების ფარული შიში დამოუკიდებლობის მიმართ“. ეს - ძირითადად ფსიქოლოგიური - ფაქტორი, როგორც წესი, არ გამოიყენება ხოლმე გენდერული სახელფასო სხვაობის ანალიზისას; თუმცა, ჩვენი აზრით, მისი გამოყენება მიზანშეწონილია. ისეთ ტრადიციულ ქვეყნებში, როგორიც საქართველოა, შესაძლოა ფარული ფსიქოლოგიური ფაქტორები ახდენდნენ ზეგავლენას ქალთა დასაქმების ბაზარზე შესვლის სურვილზე, სამუშაოს ეფექტურად შესრულების უნარზე (განსაკუთრებით მაშინ, როცა მამაკაცებთან გაჯიბრება უწევთ) და მათთვის მისაღებ მინიმალური ხელფასის ზღვარზე. ეს ყველაფერი საბოლოოდ მაღალ სახელფასო სხვაობებში იჩენს თავს.
2012 წელს სოციალურ მეცნერებათა ცენტრმა სატელეფონო ინტერვიუების მეშვეობით ჩაატარა გენდერული პრობლემების კვლევა. ამ კვლევის საფუძველზე შეგვიძლია ვივარაუდოთ, რომ საქართველოში კონკიას სინდრომი არსებობს. გამოკითხულთა უმეტესობა მიიჩნევს, რომ ოჯახში კაცი უნდა იღებდეს გადაწყვეტილებას და ის უნდა იყოს ოჯახის მარჩენალიც. რესპოდენტთა 83%-ს მიაჩნია, რომ კაცი უნდა იყოს ოჯახის მარჩენალი, ხოლო 63% თვლის, რომ გადაწყვეტილებებსაც ის უნდა იღებდეს. საინტერესოა, რომ გამოკითხულ ქალთა 54% თვლის, რომ ოჯახში გადაწყვეტილების მიმღები კაცი უნდა იყოს. დამატებით, რესპოდენტთა 92% ფიქრობს, რომ ქალისთვის გათხოვებისათვის ყველაზე მისაღები ასაკი  18-25 წელია. ამ ასაკში ინდივიდები აგროვებენ ადამიანურ კაპიტალს და იმ უნარებს, რომელთაც მათი კარიერისთვის დიდი მნიშვნელობა აქვს. თუ ეს დრო მოხმარდება ბავშვ(ებ)ის გაჩენასა და აღზრდას, ამ ქალებს მომავალში გაუჭირდებათ მაღალანაზღაურებადი პოზიციების დაკავება.
საქართველოში გენდერული სახელფასო სხვაობა არსებობს და საკმაოდ დიდიცაა. დისკრიმინაციამ შეიძლება ახსნას მისი ნაწილი, მაგრამ ერთადერთ ამხსნელად არ გამოდგება. სავარაუდოა, რომ მსოფლმხედველობრივი, კულტურული და ფსიქოლოგიური განსხვავებები, რომელიც საბოლოოდ ინდივიდუალურ გემოვნებას აყალიბებს, დიდ როლს თამაშობს ამ სხვაობის წარმოქმნაში. აქიდან გამომდინარე, დისკრიმინაციის განტევების ვაცად გამოყენების ნაცვლად უკეთესი იქნებოდა, საკითხისისთვის ოდნავ განსხვავებულად შეგვეხედა. იქნებ დღევანდელი მდგომარეობა ქალების არჩევანითაა გამოწვეული? იქნებ ინდივიდუალური და სოციალური უპირატესობა იწვევს იმ პროცესებს, რომელიც საბოლოოდ შრომით ბაზარზე არსებულ დაკვირვებად შედეგებს გვაძლევს? იქნებოდა კი გენდერული სახელფასო სხვაობა პრობლემა ასეთ შემთხვევაში? იქნებ გენდერული სახელფასო სხვაობა ქალების არჩევანია და უნდა მივცეთ საშუალება თავად გადაწყვიტონ, თუ რისი გაკეთება იქნება მათთვის საუკეთესო; თუნდაც ეს თეთრ რაშზე ამხედრებული უფლისწულის ლოდინი იყოს.

Tuesday, 09 April, 2013
Large gaps exist between male and female wages across the world. Eurostat data about the unadjusted Gender Pay Gap (GPG) represent the difference between average gross hourly earnings of male and female paid employees as a percentage of average gross hourly earnings of male paid employees. In 2011, in the EU, women earned 16.2 percent less per hour compared to men. The difference varies from 2.3% for Slovenia to 27.3 % for Estonia. The Worldbank Development Report on Gender Equality analyzed data of sixty-four developing and developed countries around the world and found the earnings gap between males and females with the same characteristics to be within the range between 8% and 48% of average hourly females' earnings. The gap was found to be more pronounced in low-income countries.
The available Georgian data tell a similar story. According to the National Statistic Office - in 2012 - for each 1 GEL of average nominal monthly salary earned by men women received 58 Tetri. Even taking into account the fact that women are usually working a lower number of hours than men, this huge wage gap in salaries is an indication of an existing gap in hourly wages too.
WHY DO WOMEN EARN LESS?
Why is there a gender pay gap? Many would-be quick to answer: it is because of gender discrimination (and probably suggest tougher anti-discrimination legislation)!
This, however, is far from obvious. Even if, controlling for demographic characteristics (age, region (urban/rural), education, marital status, and presence of children) and job characteristics (hours of work per week, employment status, occupation, economic sector, and formal/informal nature of the job) much of the earnings gaps remain unexplained, suggesting that the gap could be also due to other characteristics we are not yet taking into account. Among other causes that could explain the existence and the persistence of a gender pay gap particularly interesting are the differences in individual lifestyle preferences.
Preference theory, a multidisciplinary (mainly sociological) theory developed by British sociologist Catherine Hakim, postulates that women’s expressed preferences are better predictors of their employment status than their education levels. She argues that preference theory largely explains the persistence of sex differentials in labor markets and also the gender pay gap. Women would tend to favor quality of life and job satisfaction over higher earnings. In support of this theory, the economist Arnaud Chevalier from the University of London surveyed more than 10000 people in the UK and found that men are more likely to state that career development and financial rewards are very important, and to define themselves as very ambitious, while women emphasize job satisfaction, being valued by employers and doing a socially useful job. Two-thirds of women in this sample expect to take career breaks for family reasons; 40 percent of men expect their partners to do this, but only 12 percent expect to do it themselves.
LIFESTYLE PREFERENCES IN GEORGIA
Individual lifestyle preferences are likely to play an even greater role in Georgia due to our predefined attitude towards gender roles and their consequences. Georgia is a unique country, characterized by a distinct mix of western and eastern values. Women are raised in a patriarchal society, where gender roles are predefined and deeply engraved from childhood. Most Georgian girls grow up hearing the following statements: “you cannot stand alone”, “you are too fragile”, “you are in need of protection”, and so on. As a woman you feel that the main determinant of your personal success in this society is not having a successful career; rather it is your marital status and, more specifically, fulfilling your obligations as a woman, as a housewife, and as a mother.
THE “CINDERELLA SYNDROME”
These social factors increase the likelihood that Georgian women “develop” the so-called Cinderella syndrome, related to Catherine Hakim’s theory explaining the gender pay gap. The Cinderella syndrome describes a women's fear of independence, and her unconscious desire to be taken care of by others (men). This alleged syndrome was first described by Colette Dowling in her 1981 book The Cinderella Complex: Women's Hidden Fear of Independence. This - mainly psychological - factor is usually not accounted for by economic analyses of the gender pay gap, although it probably should. In particular for analyzing wage differentials in traditional countries like Georgia, psychological factors might subconsciously affect women’s labor supply, their reservation wages, and even their performance at work (especially when competing with men), ultimately resulting in larger pay gaps.
A survey on gender issues based on telephone interviews, carried out in Georgia in 2012 by the Center for Social Science, provides support for the possible existence of the Cinderella syndrome in Georgia. The survey shows that a large part of the interviewed believes that men should be the ones who are the family's decision-makers and that they should also be the main “bread-winners”.  83% of respondents think that men should be the main breadwinners in the family and 63% believe that they should also be the family’s decision-makers. It is interesting to note that more than half (54%) of women agree that men should be family decision-makers. In addition, 92% of respondents think that the most appropriate age for getting married for women is 18-25 years old. As 18-25 is the age in which individuals are acquiring human capital and skills for their future careers, it is not unreasonable to expect that, if this time period is used for childbearing and rearing, it can result in women possessing a lower level of skill and consequently receiving lower earnings.
There is a gender pay gap between males and females in Georgia and it appears to be large. Discrimination might explain part of it but it is certainly not the only cause. Differences in attitudes, cultural background, and psychology, affecting lifestyle choices, are also likely to play a major role in this. Instead of using discrimination as a scapegoat on which to blame the existence of a gender pay gap and consider it as evidence of a problem one should get rid of at all costs, it would probably be better to look at things in a more differentiated way. What if important factors for the current state are to be found in females’ own choices? What if individual and social preferences were driving what we observe in the labor market? Would the existence of a gender pay gap really constitute a problem then?
As long as there are no external effects involved and individuals are fully aware of the implications of the choices they make, the best course of action might be to let everyone decide what is best for her. Even continuing to look for the Prince Charming, if one feels so.