ჩვენს ბლოგზე უკვე ისაუბრეს საქართველოს არასახარბიელო პოზიციაზე სოციალური კაპიტალის რეიტინგში (“Since When Do Georgians Trust Banks More Than Friends?”). ლეგატუმის კეთილდღეობის ინდექსის (Legatum Prosperity Index) 2012 წლის მაჩვენებლის მიხედვით, საქართველო სოციალური კაპიტალის ქვეინდექსით 142 ქვეყნიდან 140-ე ადგილზე გავიდა! ერთი შეხედვით, ეს ფაქტი დაუჯერებელი და შოკისმომგვრელია. თუმცა თუ საკითხს ჩავუღრმავდებით და ძირფესვიანად გამოვიკვლევთ, რეიტინგში საქართველოს ასეთი პოზიციის მიზეზების მიგნებაც შეიძლება.
მსოფლიო ბანკი სოციალურ კაპიტალს შემდეგნაირად განმარტავს: „სოციალური კაპიტალი მოიცავს იმ ინსტიტუტებს, ურთიერთობებსა და ნორმებს, რომლებიც საზოგადოების სოციალური ურთიერთქმედების ინტენსივობასა და ხარისხს განსაზღვრავს... გამოცდილება გვიჩვენებს რომ საზოგადოების ეკონომიკური კეთილდღეობისა და მდგრადი განვითარებისათვის უმნიშვნელოვანეს ფაქტორს სწორედ სოციალური ერთობა წარმოადგენს. სოციალური კაპიტალი, საზოგადოებაში არსებული სოციალური ინსტიტუტების უბრალო ჯამი კი არა, მათი შემაკავშირებელი ინსტრუმენტია.“ უფრო მარტივად რომ ვთქვათ, სოციალური კაპიტალი ადამიანთა ურთიერთთანადგომასა და საზოგადოების სასიკეთოდ თანამშრომლობას ეხება.
მკვლევარები განსხვავებენ ორი ტიპის: შემაკავებელ (bonding) და გამაერთიანებელ (bridging) სოციალურ კაპიტალს. შემაკავებელი სოციალური კაპიტალი გულისხმობს ჯგუფურ სოლიდარობასა და მჭიდრო კავშირებს. ამ ტიპის კაპიტალი ახასიათებს მჭიდრო ნათესავურ, ჩაკეტილ საოჯახო და კლანურ ურთიერთობებს. გამაერთიანებელი სოციალური კაპიტალი კი გულისხმობს ადამიანთა უფრო ფორმალურ თანამშრომლობას. უკანასკნელი, გულისხმობს რა ჯგუფის გარეთ კოოპერაციის ძიების სურვილს, აერთიანებს ადამიანებს სხვადასხვა ჯგუფებიდან. როგორც აღმოჩნდა, სწორედ გამაერთიანებელი სოციალური კაპიტალი არის ამაღლებული და გრძელვადიანი მიზნების მიღწევის ძირითადი ინსტრუმენტი. შესაბამისად, ქვეყნის განვითარებაში, შემაკავებელთან შედარებით, შემაკავშირებელი სოციალური კაპიტალი უფრო დიდ როლს თამაშობს.
2010 წლის ნოემბერ-დეკემბერში კავკასიის კვლევითი რესურსების ცენტრის (CRRC) მიერ ჩატარებულმა კვლევამ ცხადყო, რომ ქართული საზოგადოება ძლიერი ჯგუფის შიდა სოლიდარობით ხასიათდება. ჯგუფებს შორის კავშირებთან მიმართებაში კი ქართველები იშვიათად ახდენენ ურთიერთობების ფორმალიზებასა და ინსტიტუციონალიზებას. კვლევის შედეგები გვიჩვენებს, რომ ქვეყანა შემაკავებელი სოციალური კაპიტალის მოჭარბებასა და გამაერთიანებელი სოციალური კაპიტალის დეფიციტს განიცდის. ლეგატუმის კეთილდღეობის ინდექსის ქვეინდექსი კი უმეტესწილად სწორედ გამაერთიანებელ სოციალურ კაპიტალს ზომავს საზოგადოებაში ისეთ ქმედებებზე დაკვირვებითა და აღრიცხვით, როგორიცაა: მოხალისეობა, უცნობების დახმარება და საქველმოქმედო ორგანიზაციებისათვის შემოწირულობების გაღება. შესაბამისად, ამ მეთოდით მიღებული მაჩვენებლები თანხვედრაშია CRRC-ის კვლევის შედეგებთან. საქართველო ლეგატუმის კეთილდღეობის ინდექსის სოციალური კაპიტალის კომპონენტში თითქმის ყველა მაჩვენებლით ჩამორჩება საშუალოს. ერთადერთი გამონაკლისია ქორწინების მაღალი დონე, რაც შემაკავებელი სოციალურ კაპიტალის სახესხვაობას წარმოადგენს.
გამაერთიანებელი სოციალური კაპიტალის ნაკლებობის ერთ-ერთი მიზეზად შეიძლება ქვეყნის საბჭოური წარსული მივიჩნიოთ. ამ მოსაზრებას გარდამავალ ქვეყნებში სოციალურ კაპიტალზე მომუშავე მკვლევარების უმრავლესობა ეთანხმება. საბჭოთა პერიოდში ხალხი ძალიან იყო დამოკიდებული მეგობრებისა და ახლო ნათესავების ნდობაზე მაშინ, როცა გამაერთიანებელი სოციალური კაპიტალი ან საერთოდ არ არსებობდა, ან სახელმწიფოს მიერ კონტროლდებოდა. ბუნებრივია, რომ საზოგადოებაში, რომელმაც პირდაპირ თუ არაპირდაპირ გამოსცადა ისეთი ფორმალური იძულებითი კავშირები, როგორიცაა, ახალგაზრდა პიონერები, ადამიანთა უმეტესობა საზოგადოებრივი კავშირებისთვის თავის არიდებას ამჯობინებს. კომუნისტური პარტიის მიერ მართული და კონტროლირებული სამოქალაქო ინსტიტუტების გამოცდილება დღესაც დიდ ეჭვს იწვევს ნებისმიერი ტიპის საზოგადოებრივი გაერთიანების მიმართ. მაგალითად, საბჭოთა კავშირის დაშლიდან 20 წლის შემდეგაც კი, ფერმერებს არ სურთ სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების ჩამოყალიბება. რთულია მათი დარწმუნება იმაში, რომ მსგავსი ორგანიზაცია შესაძლოა მათთვისვე სარგებლო აღმოჩნდეს.
ამჟამად საქართველო დემოკრატიზაციისა და პოლიტიკური პარადიგმების ცვლილების პროცესშია. უკვე მრავალი წელია ქვეყანა ადმინისტრაციულ-მბრძანებლურიდან ლიდერობასა და ზედამხედველობაზე დაფუძნებულ საბაზრო ეკონომიკად გარდაქმნას ცდილობს. დასავლურ საბაზრო ეკონომიკებში კი გამაერთიანებელი სოციალური კაპიტალი ძალიან მნიშვნელოვანია, რადგან მსგავსი სისტემის წარმატებული მართვა მეგობრულ და ოჯახურ კავშირებზე დაყრდნობით შეუძლებელია. თუ ასე მოხდება, მაშინ შედეგად მივიღებთ კორუფციასა და ნეპოტიზმს ისე, როგორც სამხრეთ იტალიაში, კერძოდ, სიცილიაში მოხდა. როცა საზოგადოება ისეთი არასწორი განვითარების გზას დაადგება, როგორც სიცილიის შემთხვევაში, მან ყველა ღონე უნდა იხმაროს სიტუაციის შესაცვლელად. ასე რომ, მიუხედავად იმისა, რომ საქართველოში მმართველობისადმი საბჭოური ზემოდან ქვემოთ (top down) მიდგომა შეიცვალა დემოკრატიული ქვემოდან ზემოთ (bottom up) მიდგომით, ტრანსფორმაცია ჯერ კიდევ არაა დასრულებული თანამედროვე ქართულ საზოგადოებაში გამაერთიანებელი კაპიტალის მკვეთრი დეფიციტის გამო.
სამწუხაროდ, სოციალური კაპიტალის შექმნა და განვითარება მეტად რთული პროცესია და დიდ დროს მოითხოვს. მაშინაც კი, როცა საზოგადოება ნელი ტემპით იყენებს საკუთარ რესურსებს, სახელმწიფოს დამატებითი სტიმულებით პროცესის დააჩქარება შეუძლია. ამის კარგი მაგალითია თბილისის მერიის მიერ საცხოვებელი სახლების სახურავების შეკეთების დაფინანსების სქემა. სქემის ასამოქმედებლად ორი რამ არის საჭირო: პირველი, შენობის მობინედრეებმა უნდა აირჩიონ სახელმწიფო ინსტიტუტებში მათი წარმომადგენელი და მეორე, მათ უნდა გააჩნდეთ გარკვეული ხარჯების საკუთარ თავზე აღების სურვილი. ასეთი ფორმით სტრუქტურირებული დაფინანსების სქემა მეზობლებს შორის (რომლებიც არც ერთმანეთის ნათესავები არიან და არც მეგობრები) ფორმალური კოოპერაციის ჩამოყალიბებას უწყობს ხელს, უბიძგებს რა მოქალაქეებს საზოგადოების წინაშე (ახლო სოციალური გარემოს გარეთ) პასუხისმგებლობის აღებისაკენ. შენობაში, სადაც მე ვცხოვრობ, წელიწადნახევარი დასჭირდა მეზობლების შეკრებას და სამეზობლოს წარმომადგენლის არჩევას. იმედი მაქვს მალე ახალი სახურავიც გვექნება!
საქართველოს წარმატება დიდადაა დამოკიდებული სოციალური კაპიტალის განვითარებაზე. მოახერხებს კი ქართული საზოგადოება გამაერთიანებელი კაპიტალის სიმწირის დაძლევას დროთა განმავლობაში? მიუხედავად ცვლილების გადაუდებელი აუცილებლობისა, მოცდა მოგვიწევს, რადგან საზოგადოებრივი ცვლილებებისთვის წლები კი არა, ათწლეულებია საჭირო.

Recently, we discussed the low ranking of Georgia when it comes to social capital (“Since When Do Georgians Trust Banks More Than Friends?”). In the 2012 Legatum Prosperity Index, our country ranked #140 in the social capital subindex, out of 142 surveyed countries! This seems unbelievable and even shocking, but if we explore the topic a little bit deeper, we may find reasons for such a low ranking.
The World Bank definition of social capital is the following: “Social capital refers to the institutions, relationships, and norms that shape the quality and quantity of a society's social interactions.” It goes on: “Increasing evidence shows that social cohesion is critical for societies to prosper economically and for development to be sustainable. Social capital is not just the sum of the institutions which underpin a society – it is the glue that holds them together.” To put it less technical, social capital is about getting people together, facilitating collaboration, and doing good things for each other and for society as a whole.
Researchers distinguish two types of social capital: bonding and bridging social capital. The bonding social capital refers to inward-looking networks and in-group solidarity. It is characterized by tightly-knit relationships and closed family and clan networks. Bridging social capital, on the other hand, is a collaboration between people in a more formalized way. It refers to outward-looking networks and is keeping together people from different groups (like civil rights movements). It turned out that bridging social capital is instrumental for achieving more sophisticated and long-term goals, it is thus considered to be more crucial for a country’s development.
A study conducted between November and December 2010 by the Caucasus Research Resource Centers (CRRC) on Social Capital in Georgia showed that Georgia exhibits strong solidarity when it comes to in-group networks. Yet Georgians rarely formalize and institutionalize their collaboration when considering out-group activities. This means that, while bonding social capital may be abundant, the country lacks bridging social capital. The Legatum Prosperity subindex of social capital is mainly assessing the amount of bridging social capital by determining the level of volunteering, helping strangers, and donating to a charitable organization in a society. It shows a result very similar to the CRRC findings. Except for the high marriage rate, which indicates bonding social capital, Georgia ranked below the global average in all categories in the Legatum Prosperity Sub-Index.
One of the main reasons why the Georgians lack bridging social capital may be the country’s Soviet past. Authors working on the issue of social capital in transition counties agree that former Soviet Union countries started with a very low level of bridging social capital. People depended on trust among friends and close relatives during the Soviet times, while bridging social capital was either missing entirely or very artificial and controlled by the state. A society that has experienced (directly or indirectly) such formal involuntary memberships like Young Pioneers feels a deep mistrust towards formal public institutions, and many people prefer not to join public organizations. The experience of civil institutions that were governed by the communist party still today causes suspicions towards any kind of institution itself. For example, even now, more than 20 years after the collapse of the Soviet Union, many farmers still refuse to create agricultural cooperations, resisting all attempts to convince them of the considerable benefits such cooperations have in Georgia.
Georgia is in a process of ongoing democratization and changing political paradigms. For many years, the way the country organizes its economy shifted from “command and control” to “leading and monitoring”. Yet in free Western market economies, bridging capital is of utmost importance. You cannot run an advanced market economy successfully by relying preliminarily on friends and family networks – the result would be high levels of corruption and nepotism. The traditional example of a society that made this wrong turn, lacking bridging social capital while being well endowed with bonding social capital, is Southern Italy (in particular Sicily). Once a society is on a trajectory of ill development like Sicily, it is extremely difficult to get back to more favorable conditions, and one should at all cost avoid running into such a situation in the first place. So while the top-down approach of Soviet times was favorably replaced by a bottom-up approach in modern Georgia, the transformation is not accomplished as long as Georgians are lacking bridging social capital.
Unfortunately, the creation and development of social capital is a difficult and time-consuming process. Yet when the society is slow in unfolding its resources autonomously, the state may set additional incentives for the formation of social capital. An example is a way how Tbilisi City Hall is funding the renovation of the roofs of residential buildings. For getting the roof of a residential building renovated, two conditions need to be fulfilled. Firstly, the inhabitants of a building have to elect a representative who can communicate with the authorities on behalf of all residents. Secondly, the inhabitants have to be willing to bear some of the costs themselves. This leads to formalized cooperation between neighbors, who are usually neither relatives nor friends, and it induces citizens to take responsibility for the society beyond close social environments. In the building where I am living, it took one and a half years for me and my neighbors to gather and elect their representative. Hopefully, we will have a new roof soon!
It will be crucial for Georgia’s prosperity how it develops in this regard. Will the scarcity of social capital be overcome in the course of time? Despite the urgency of the matter, we should not be impatient – social changes need rather decades than years.