2005 წლის შემდეგ საქართველოში დამუშავებული მიწების ფართობმა პირველად მიაღწია ასეთ მაღალ მაჩვენებელს. სოფლის მეურნეობის სამინისტროს 2013 წლის 1 მაისის მონაცემებით, წელს საქართველოში 400 000 ჰა მიწის კულტივირება მოხდა, რაც 100%-ით აღემატება შარშანდელ მაჩვენებელს. ფაქტიურად, ბოლო ათწლეულების მანძილზე კულტივირებული მიწის ფართობის ყველაზე მაღალი წლიური ზრდა დაფიქსირდა.
მთლიანად საქართველოში დაახლოებით 800 000 ჰა სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების (ე.ი. კულტივაციისათვის გამოსადეგი) მიწაა.
ცხრილი: საქართველოში კულტივირებული სასოფლო-სამეურნეო მიწა (ჰა), 1990-2013
დღესდღეობით მონაცემები რეგიონულ ჭრილში არ მოიპოვება. თუმცა იმის გამო, რომ ეს ზრდა ძირითადად სამთავრობო ჩარევის შედეგი იყო, სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ხვნისა და ვაუჩერების პროგრამა კი საქართველოს ყველა რეგიონს მოიცავდა, შეიძლება ვივარაუდოთ, რომ ზრდა მთელი ქვეყნის მასშტაბით დაახლოებით თანაბარი იყო. თუმცა რამდენიმე ყურადსაღებ ფაქტორს რეგიონებს შორის განსხვავების გამოწვევაც შეეძლო.
80-იან წლებში საქართველომ მიწის დამუშავების საკითხში ისტორიულ მაქსიმუმს, 700 000 კულტივირებულ ჰექტარს მიაღწია. შემდეგ, 1990-1995 წლებში კონფლიქტებისა და საბჭოთა კავშირის დაშლის გამო, სოფლის მეურნეობამ სრული კრახი განიცადა. შეწყდა 250 000 ჰექტარი მიწის კულტივირება.
1990-2004 წლებში ამ სექტორის ნელი, მაგრამ მდგრადი განვითარება დაიწყო. ნათესი ფართობი 150 000 ჰექტრით გაიზარდა.
2004-2012 წლებში სოფლის მეურნეობის სექტორმა მეორედ განიცადა კრახი, მაგრამ არა ომის ან ეკონომიკური კრიზისის გამო, არამედ მთავრობის მიერ გატარებული პირველადი წარმოების უგულებელყოფის პოლიტიკის შედეგად. ქვეყანამ დაახლოებით 400 000 ჰა დამუშავებული მიწა დაკარგა, რაც პერიოდის დასაწყისში არსებული კულტივირებული ფართობის 2/3 იყო.

According to available data from the ministry of agriculture (MoA), by 1 May 2013, 400,000 hectares have been cultivated this year in Georgia, which means a 100% increase compared to last year and the highest figure, by far, since 2005. In fact, this is the highest yearly increase in cultivated area Georgia recorded during the last decades.
In total, Georgia has around 800,000 hectares of agricultural land (i.e. land suitable for cultivation).
Table: Georgian agricultural land in cultivation (hectares), 1990-2013
Source: MoA
No data by region is currently available. In principle, one could expect an even increase across the country, given that the main driver of this is the MoA plowing + vouchers program, which targets all districts in Georgia. In fact, there are certain factors that will create differences across regions. To name just a few:
By the '80s Georgia reached its historical maximum of 700,000 cultivated hectares. Then, the period 1990 to 1995 saw a total collapse of the sector, due to the conflict situation that the country was living through at the time and the effects of the collapse of the Soviet Union. 250,000 hectares of land, which have been traditionally cultivated, were abandoned.
In the period 1995 to 2004 the sector started a very slow but sustained recovery, and sown area augmented by 150,000 hectares.
The period 2004 to 2012 saw the second collapse of agriculture. This time it was not caused by wars or economic crises but by a deliberate policy to neglect the primary production. The country lost almost 400,000 hectares of cultivated lands, i.e. 2/3 of the total area cultivated before that period.