ხუდონი, საქართველოს უდიდესი საინვესტიციო პროექტი ენერგეტიკაში, კვლავ განხილვის საგანია. ენეგეტიკის მინისტრის, კახა კალაძის უკანასკნელი განცხადების თანახმად, ხუდონის პროექტი შეჩერებულია მინიმუმ 2014 წლის 1 მარტამდე. გეგმის მიხედვით, ჰიდროელექტრო სადგურის (ჰესის) სიმძლავრე 700 მგვტ-ს გადააჭარბებს, ხოლო წლიური გამომუშავება კი დაახლოებით 1.5 ტვტ.სთ-ს მიაღწევს. ამ მაჩვენებლებით ხუდონი ჩრდილავს სხვა მიმდინარე ჰიდროსაინვესტიციო პროექტებს. აშენების შემთხვევაში, ხუდონი იქნება საქართველოში სიდიდით მეორე ჰესი, ენგურის (დადგმული სიმძლავრე 1,320 მგვტ და წლიური გამომუშავება 3.8 ტვტ.სთ-მდე) შემდეგ.
საწყისი ურთიერთგაგების მემორანდუმი საქართველოს მთავრობასა და Continental Energy International-ს (რომელმაც შემდგომ შეიცვალა სახელი და გახდა შპს ტრანს ელექტრიკა) შორის 2007 წლის ივნისში გაფორმდა. მას შემდეგ მიმდინარეობს ცხარე დებატები 200მ სიმაღლის კაშხლის მიერ გაზრდილი ელექტროენერგიით მიღებული სარგებლისა და ეკოლოგიური ზიანით გამოწვეული დანახარჯების შესახებ.
ხუდონი მართლაც რთული პროექტია და მისი დანახარჯისა და სარგებლიანობის ანალიზის ჩატარებაც არცთუ მარტივია. მიუხედავად ამისა, დებატების მონაწილე ორივე მხარე უგულებელყოფს ამ სირთულეებს, ხელმძღვანელობს რა ან მხოლოდ მწვანე იდეოლოგიით ან მხოლოდ სიხარბით. შედეგად, ერთნი ყურადღებას მხოლოდ ეკოლოგიურ ზიანზე ამახვილებენ, ხოლო მეორენი კი — მხოლოდ სარგებელზე (როგორც კერძო, ისე საზოგადოებრივი სარგებელი გაზრდილი ელექტროენერგიის მიწოდების გამო). თუმცა არცერთი მხარე ამყარებს საკუთარ მოსაზრებას დანახარჯებისა თუ სარგებლის სანდო შეფასებებით.
ეკოლოგიურ საკითხებზე ყურადღების გამახვილების გარეშეც, არსებობს წმინდა ეკონომიკური მიზეზები ეჭვის შესატანად იმ ზოგადი ენერგეტიკული სტრატეგიის მართებულობაში, რომელსაც ასე დაუფიქრებლად მიჰყვებოდა წინა ხელისუფლება.
პირველი, გამომუშავების ახალ სიმძლავრებში ინვესტიციები მართლაც ჩამორჩება ელექტროენერგიაზე 2009 წლიდან მზარდ მოთხოვნას (იხილეთ გრაფიკი). თუმცა ჰიდროენერგეტიკაში მასიურ ინვესტიციებსაც არ შეუძლია საქართველოს ენერგობალანსის მნიშვნელოვნად გაუმჯობესება ზამთრის მშრალ თვეებში, როდესაც მოთხოვნა პიკს აღწევს სეზონურობის გამო, ქვეყანა კი იძულებულია უფრო ძვირ თბოგენერაციასა და იმპორტს მიმართოს მის დასაკმაყოფილებლად.
მეორე საკითხია შენება-ფლობა-ექსპლუატაციის (Build-Own-Operate, BOO) მოდელი, რომელსაც საქართველო უცხოური ინვესტიციების მოსაზიდად იყენებს. აღნიშნული მოდელი ინვესტორებს საშუალებას აძლევს მიიღონ ლომის წილი საქართველოს ბუნებრივი რესურსების გამოყენებით მიღებული ეკონომიკური სარგებლიდან. ისეთი დიდი პროექტებიდან, როგორიცაა ხუდონი, ელექტროენერგიის გატარებით მიღებული სახელმწიფო შემოსავლები მოკრძალებული თანხაა გაწეული მასიური კაპიტალის დანახარჯებსა და ეკოლოგიურ გავლენასთან შედარებით.
მესამეც, ელექტროენერგიის ექსპორტის პრიორიტეტად დასახვისა და შეზღუდული სახელმწიფო რესურსების საექსპორტოდ განკუთვნილ ელექტროენერგიის გადამცემ ინფრასტრუქტურაში ინვესტირების ნაცვლად, საქართველომ უნდა განიხილოს მისი იაფი ენერგორესურსების შიდა გამოყენების ალტერნატივები. მაგალითად, ენერგოტევად მრეწველობაში ინვესტირება ქვეყანას უფრო მეტი დამატებითი ღირებულების მქონე პროდუქციის ექსპორტის საშუალებას მისცემდა.
შესაჯამებლად შეიძლება ითქვას, რომ საქართველოს წინაშე არსებული არჩევანი მარტივი არ არის. ეს ეხება ზოგადად მომავალ ენერგოპოლიტიკას და ამ შემთხევაში – ინვესტიციებს ტექნიკურად და ეკოლოგიურად კომპლექსურ დიდ ჰიდროენერგეტიკულ პროექტებში. შეცდომის ფასი შეიძლება იყოს ძალიან დიდი და შესაბამისად, გასაგებია საქართველოს ახალი მთავრობის განზრახვაც თავიდან (და კრიტიკულად) განიხილოს ძველი შეთანხმებები. ხუდონის პროექტის დროებით შეჩერება საშუალებას მოგვცემს, რომ მომავალში გადაწყვეტილება მივიღოთ საზოგადოებრივი დანახარჯისა და სარგებლიანობის ანალიზის შედეგებზე დაყრდნობით (საზოგადოებრივი დანახარჯისა და სარგებლიანობის ანალიზის თავისებურება კი იმაში მდგომარეობს, რომ ის ითვალისწინებს გარეგანი ეფექტების არსებობას და მათ გავლენას საზოგადოებრივ კეთილდღეობაზე).
იდეალური საზოგადოებრივი დანახარჯისა და სარგებლიანობის ანალიზის არარსებობის მიუხედავად, საქართველოს გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის სამინისტროს მიერ ბოლო დროს გამოქვეყნებული „ხუდონის ჰიდროელექტროსადგურის ეკოლოგიური და საზოგადოებრივი გავლენის შეფასების საკონსულტაციო მიმოხილვა“ ნამდვილად არის სწორი მიმართულებით გადადგმული ნაბიჯი.

Khudoni, Georgia’s largest hydropower investment project, is again making the headlines. According to a recent statement by Georgia’s Minister of Energy and Natural Resources Kakha Kaladze, the project will be put on hold at least until March 1, 2014. To give readers a bit of context, Khudoni’s planned capacity is in excess of 700 MW; its annual generation potential stands at about 1,5 TW/h, dwarfing other hydropower projects currently under MoUs with international investors. If built, Khudoni would be the second-largest HPP in Georgia after Enguri, which has an installed capacity of 1,320 MW, and an annual production potential of up to 3.8 TW/h.
The initial MoU between the Georgian government and Continental Energy International (later to be renamed Trans Electrica Ltd) was signed in June 2007. A fierce debate has been raging ever since over the terms of the concession, the perceived benefits of increased electricity production, and its cost in terms of environmental damages caused by the construction of the 200m dam.
To be sure, Khudoni is a very complex project, making its cost-benefit analysis anything but simple. Yet, the two sides involved in this debate tend to ignore these complexities, being swayed either by the green ideology or greed. While the green party exclusively focuses on the environmental costs of the project, the other sees nothing but gains (certainly private, but also public, in the form of increased electricity supply). And, neither side provides reliable estimates to support their claims.
Even leaving environmental considerations aside, there are purely economic reasons to be concerned with the general energy strategy that has been ruthlessly (and, perhaps, mindlessly) pursued by the previous Georgian administration.
Indeed, the demand for electricity has been on the rise since 2009, and investment in new generation capacity is lagging behind (see chart). Yet, the massive investment in hydropower will not be able to significantly improve Georgia’s energy balance in the dry winter months, when demand peaks for seasonal reasons, forcing Georgia to revert to much more expensive thermal generation and imports.
Second, the Build-Own-Operate (BOO) concession model, which Georgia used to attract foreign investors, allows them to pocket the lion’s share of economic rents accruing from the use of Georgian natural resources. At least as far as large projects, such as Khudoni are concerned, the public revenue, raised in the form of the transmission tariff, seems a modest return on the massive capital outlays and environmental impacts.
Third, instead of prioritizing electricity exports and investing scarce public resources in export-oriented transmission infrastructure, Georgia should consider the option of making greater domestic use of its cheap energy resources so as to spur investment in energy-intensive industries that could export higher value-added and more sophisticated products.
To sum up, the choices facing Georgia are far from trivial. This is true about its future energy policy in general, and the technically and environmentally complex large hydropower investment projects in particular. The cost of mistakes could be quite high and the new Georgian government's intent to re-open and scrutinize previous agreements is fully understandable. Taking a pause now will allow basing future decisions on the Social Cost-Benefit Analysis (SCBA) of Khudoni and similar projects in terms of their full economic costs and benefits. (The special feature of SCBA is that it takes into account the existence of external effects and their impact on social welfare.).
While perhaps falling short of the SCBA ideal, the “Advisory Review of the Environmental and Social Impact Assessment (ESIA) of the Khudoni Hydropower Project”, recently published by the Ministry of Energy and Environment, is a small step in the right direction.